روغن موتور پژو پارس و نکاتی درباره خرابی آن

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۷ تیر ۱۳۹۸
  • 318
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

برای تعویض روغن موتور پژو پارس منتظر نباشید تا چراغ هشدار مربوط به آن در صفحه پشت آمپر روشن شود. نشانه هایی هستند که اگر در خودرو مشاهده شوند، به معنی تمام شدن عمر روغن موتور است. با این نشانه ها آشنا شوید تا مجبور نشوید به جای خرید چند لیتر روغن موتور پژو پارس ، خودروی تان را به تعمیرگاه ببرید و تعمیرات اساسی کنید. این مقاله توربومگ پیرامون نکات مهمی درباره تعویض روغن موتور پژو پارس نوشته شده است.

 

روشن شدن چراغ هشدار مربوط به روغن موتور پژو پارس قطعاً یکی از علائم خراب یا تمام شدن آن است، اما به هر حال ممکن است این چراغ به هر دلیل روشن نشود و خراب شده باشد. شما با شناخت نشانه های دیگری که هنگام خرابی روغن موتور بروز می کند می توانید متوجه وجود مشکل مربوط به روغن موتور پژو پارس شده و آن را مرتفع کنید.

روغن موتور پژو پارس

 

روغن موتور پژو پارس که فاسد باشد، موتور با صدا کار می کند

کار کردن موتور با صداهای غیرمتعارف جزو نگرانی های همیشگی صاحبان آنهاست. یکی از زمان هایی که کار کردن خودرو با صداهای غیرمعمول همراه است، زمانی است که روغن موتور پژو پارس فاسد شده باشد.

روغن دارای مواد زائد، سختی و گرانروی (مقاومت در برابر جاری شدن) کمتری نسبت به روغن خالص دارد؛ همین حرکت با سرعت پایین تر موجب می شود که روغن موتور با سرعت کمتری به سمت قطعات حرکت کند. در چنین شرایطی حرکات اولیه قطعات مختلف سیستم موتور با اصطکاک و کوبش بیشتری همراه خواهد بود، چرا که سیستم موتور قبل از پمپاژ کامل روغن و رسیدن آن به همه قسمت ها شروع به کار می کند.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پژو پارس کلیک کنید!

خاصیت روغن موتور در خودرو

 

شرایط زمانی بحرانی تر می شود که شما نسبت به این صداها بی توجه باشید. اصطکاک و وارد شدن ضربه های پی در پی به سیستم موتور، منجر به بروز مشکل بزرگتری به نام یاتاقان زدن خودرو می شود. یاتاقان زدن خودرو یکی از مشکلات پر دردسر و پر هزینه ی خودرویی است.

هنگامی که خودروی شما یاتاقان می زند، ضربات آنقدر شدید هستند که شما لرزش هایی را در بدنه خودرو احساس می کنید. در توربومگ مقاله ای جامع درباره « یاتاقان زدن خودرو » وجود دارد که خواندن آن اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد.

 

تعویض روغن موتور

 

روغن موتور پژو پارس که فاسد باشد، تغییر رنگ نمی دهد

رانندگان زیادی هستند که پس از بررسی روغن موتور خودرو و مشاهده عدم تغییر رنگ آن بعد از گذشت مدت زمان طولانی خوشحال می شوند. آنها تصور می کنند کثیف نشدن روغن موتور پژو پارس بعد از گذشت مدتی از ریختن آن در خودرو، به معنای مرغوب بودن آن است.

این تصور کاملا اشتباه است. وظیفه اصلی و خاصیت روغن موتور ، پاک کنندگی است. تغییر رنگ روغن موتور بعد از گذشت مدتی از استفاده آن، به دلیل جذب آلودگی ها و مواد زائد موجود در موتور امری کاملاً طبیعی است. حال زمانی را تصور کنید که بعد از گذشت هزاران کیلومترها از رانندگی، روغن موتور همچنان مثل روز اول است. این یعنی روغن موتور مورد استفاده شما فاسد بوده و توانایی جذب و معلق نگه داشتن آلودگی ها در خود را نداشته است.

 

فاسد شدن روغن موتور

 

در چنین شرایطی می بایست بی معطلی به فکر تعویض روغن موتور پژو پارس خود باشید چرا که روغن کثیف هر قدر بیشتر در سیستم خودرو باشد، باعث خوردگی، خرابی و استهلاک بیشتر قطعات و بخش های مختلف خودرو می شود.

فراموش نکنید که روغن موتور پژو پارس و یا هر خودروی دیگری علاوه بر خاصیت روان کنندگی و جذب آلودگی ها باید باعث کاهش گرما و اصطکاک قطعات هم باشد. روغن موتوری که فاسد باشد، هیچ یک از این خاصیت ها را ندارد.

 

روغن موتور پژو پارس که فاسد باشد، خودرو می لرزد

به خاطر داشته باشید که ضربه ها و تکان هایی که از سمت موتور به بدنه خودرو وارد می شود، حین در جا کار کردن خودرو هم احساس می شود. به طور کلی یکی از دلایل لرزش خودرو، خراب یا فاسد شدن روغن موتور آن است. معمولاً شدت این ضربه ها به میزانی است که سرنشینان داخل کابین هم متوجه لرزش خودرو می شوند.

 

برای خرید آنلاین کیت کلاچ خودرو کلیک کنید!

 

بهترین روغن موتور پژو پارس

 

روغن موتور پژو پارس که فاسد باشد، کیفیت سواری خودرو کاهش می یابد

شناور نشدن قطعات در روغن و عدم روان کاری مناسب آنها باعث می شود که تحرکشان دچار مشکل شود. بنا بر آنچه که از روغن موتور و خاصیت آن در این مقاله و سایر مقاله های مربوطه گفته ایم، فاسد بودن روغن موتور پژو پارس از دلایل افت شتاب و قدرت آن است.

اگر مدتی است احساس می کنید خودروی تان از هندلینگ مناسبی برخوردار نیست و در مقاطعی از حرکت، ریپ می زند، روغن موتور آن را چک کنید.

 

برای خرید آنلاین لنت ترمز کلیک کنید!

بررسی دوره ای خودرو

 

نکات مهم برای چک کردن روغن موتور پژو پارس

برای چک کردن روغن موتور پژو پارس باید چند مورد را بررسی کنید:

 

چقدر از زمان تعویض روغن خودروی تان گذشت است؟ بر اساس دفترچه راهنمای هر خودرو و توصیه های سازنده، میزان استفاده روغن موتور در هر خودرویی متفاوت است.

چند کیلومتر با خودروی تان رانندگی کرده اید؟ تعویض روغن به نوع رانندگی و استفاده شما از خودرو هم بستگی دارد. ممکن است این دو عامل باعث شوند که روغن موتور پژو پارس شما زودتر از موعدی که در دفترچه راهنما آمده است خراب شود، پس به شرایط دائمی ای که خودرو در آن قرار دارد مثل ترافیک های سنگین روزانه و یا میزان گرد و غبار هوای محلی که غالباً در آن تردد می کنید هم توجه داشته باشید. با در نظر گرفتن موارد بالا به سراغ بررسی روغن موتور پژو پارس و یا هر خودروی دیگری بروید.

 

 

برای توربومگ بنویسید که آیا تاکنون روغن موتور پژو پارس خود را تعویض کرده اید؟ لطفاً بگویید چه روغن موتوری برای آن می خرید؟ همچنین اگر به دنبال خرید روغن موتور هستید، در توربومگ می توانید اطلاعات جامع و نکات کاربردی ای درباره روغن موتور انواع خودروها مطالعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *