نشت مایعات خودرو و اهمیت برطرف کردن آن

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۸ مرداد ۱۳۹۸
  • 391
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

نشت مایعات خودرو را جدی بگیرید. حوادث ناگوار زیادی به سبب بی توجهی به این مشکل رخ داده است. این مقاله ی توربومگ به نشانه های نشت انواع مایعات در خودرو اشاره می کند. این نکته را به خاطر بسپارید که نباید منتظر باشید تا مقداری روغن یا آب از خودرو روی زمین بچکد، سپس به صرافت بررسی مشکل بیافتید. شما باید با بررسی دوره ای، از نشت مایعات خودرو پیشگیری کنید.

 

نشت مایعات خودرو مشکلی است که ممکن است هر راننده ای با آن مواجه شده باشد. گاهی اوقات بعد از بررسی خودرو متوجه می شویم که هیچ گونه ایراد خاصی وجود ندارد و تنها دلیل نشت مایعات خودرو ، مسئله بی اهمیتی مثل سر ریز کردن روغن اضافی موتور است؛ البته نباید در تمامی موارد نشت مایعات از خودروی تان، همین تصور را داشته باشید. گاهی اوقات، نشت مایعات خودرو تأثیر به سزایی در عملکرد بعضی از قسمت ها ایجاد کرده است که شما از آن بی خبر هستید. برای مثال گاهی از کار افتادن یا تضعیف عملکرد قسمت های مهمی از خودرو مثل سیستم های ترمز و موتور به دلیل نشت روغن یا آب موجود در آن سیستم است.

تأکید می کنیم که با بررسی های دوره ای و بازبینی خودروی تان می توانید به راحتی منشأ ایراد را بیابید و درصدد رفع آن برآیید. در ادامه به مهمترین قسمت های خودرو که احتمال نشت مایعات از آنجا وجود دارد، اشاره می کنیم.

 

تصادف در اثر نشت روغن ترمز

 

بعد از اینکه چند ساعتی از پارک خودروی تان در یک محل گذشت، بهترین زمان برای اطمینان از نشت مایعات خودرو و چک کردن آن است. اگر قبل تر در قسمت مشخصی از خودرو، مشاهداتی داشته اید، بهتر است برای حصول اطمینان، تکه ای مقوای سفید و تمیز را زیر آن قسمت مشخص و روی زمین قرار دهید. البته فراموش نکنید که محل پارک خودرو باید هموار باشد.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

روغن موتور

 

نشت مایعات خودرو ؛ روغن موتور

وجود قطره های روغن در زیر سیستم موتور ، نشان دهنده نشت روغن موتور است. برای اینکه شک خودتان مبنی بر نوع روغن و قسمت مربوط به آن را رفع کنید، می توانید به سراغ گیج روغن موتور بروید. تطابق رنگ و بوی روغن روی گیج با مایع نشت شده زیر خودرو، شک شما را به یقین تبدیل می کند. روغن موتور، قهوه ای و دارای بوی خاصی است که رنگ و بوی آن بسته به عمر خودرو، میزان کارکرد روغن، شرایطی که معمولا در آن رانندگی می کنید و عوامل دیگر فرق می کند.

 

نشت روغن از خودرو

 

بروز ایراد در قطعاتی مثل تسمه تایم ، واشر سر سیلندر قسمت های مختلف سیستم روغن رسانی مثل فیلتر روغن، مخزن روغن و مجاری آن از عوامل اصلی نشت روغن موتور است.

 

بررسی روغن ترمز

 

نشت مایعات خودرو ؛ روغن ترمز

حتی اگر مطمئن نیستید که قطرات روغن زیر خودرو مربوط به روغن ترمز است یا نه، رانندگی با این خودرو را به تعویق بیندازید. نشت روغن ترمز یعنی بروز ایراد در قسمت هایی از سیستم ترمز مثل لنت ها، سیلندر ترمز ، مجاری انتقال روغن ترمز و کالیپر ترمز که نادیده گرفتن خرابی هر یک از اینها، می تواند به عواقب جبران ناپذیری بیانجامد.

روغن ترمز ، شفاف و بیشتر به رنگ زرد یا آبی است. اطراف چرخ ، لنت و مجاری و اتصالات سیستم ترمز همان نقاطی است که روغن ترمز نشت می کند و باید در بررسی دوره ای به آن توجه کنید.

 

برای خرید آنلاین گریس کالیپر ترمز لوبریک کلیک کنید!

نشت مایعات خودرو

 

نشت مایعات خودرو ؛ روغن گیربکس

بعد اطمینان از مشکل نشت مایعات خودرو ، احتمال اینکه روغن گیربکس را با روغن موتور اشتباه بگیرید، زیاد است. رنگ این مایع در ابتدای کار نسبتاً روشن و متمایل به قرمز است اما پس از گذشت مدت زمان مشخصی از کارکردش بسیار شبیه به روغن موتور می شود.

 

روغن گیربکس

 

درزگیرها یا همان کاسه نمدها که جهت آب بندی کردن مابین قطعات سیستم گیربکس قرار می گیرند، معمولاً مهمترین نقاطی هستند که باعث نشت روغن ترمز می شود. امکان آسیب دیدن پوسته گیربکس و نشت روغن آن به بیرون هم وجود دارد، اما چنین مشکلی به ندرت مشاهده می شود.

 

روغن گیربکس

 

نشت مایعات خودرو ؛ روغن هیدرولیک فرمان

در بین تمامی دفعاتی که به دلیل نشت مایعات خودرو به مکانیک مراجعه می کنید، ممکن است حتی یک بار هم به دلیل نشت روغن هیدرولیک فرمان نباشد. کمتر اتفاق می افتد روغن هیدرولیک فرمان نشت کند؛ اما اگر روغنی که روی زمین ریخته است، روغن هیدرولیک فرمان باشد، باید برای مطمئن شدن از این مشکل، اطراف دنده فرمان و سیستم چرخ را بررسی کنید. این روغن دارای رنگ قهوه ای با همان بوی خاص فرآورده های نفتی است.

 

نشت مایعات خودرو ؛ ضد یخ

تشخیص اینکه نشتی، مربوط به سیستم خنک کننده خودرو است یا خیر، کار دشواری نیست. بوی خاص و تند این مایع به اندازه ای است که ممکن است هنگامی که داخل خودرو هستید نیز متوجه نشت آن شوید. رنگ سبز ضد یخ نیز نشان دهنده این است که شما فقط با نشت آب مواجه نیستید. توجه داشته باشید که ضد یخ بسیاری از خودروهای امروزی به رنگ نارنجی هستند.

اطراف موتور، واتر پمپ ، رادیاتور ، واشر سر سیلندر و اتصالات و مجاری انتقال این مایع، دقیقاً همان نواحی ای هستند که باید به دنبال منشأ خرابی باشید. مایع خنک کننده خودرو به محض نشتی به دلیل رقیق بودن، جاری می شود.

 

برای خرید آنلاین رادیاتور آب خودرو کلیک کنید!

نشت ضد یخ از خودرو

 

نشت مایعات خودرو ؛ آب

یکی از موارد نشت مایعات خودرو که چندان نگران کننده نیست، نشت آب است. هنگام کارکرد سیستم تهویه مطبوع ، مقداری آب زیر آن جمع می شود. آبی که از این قسمت نشت می کند، رنگ و بوی خاصی ندارد، چرا که هیچ گونه مکملی ندارد و بر اثر جذب رطوبت هوای داخل کابین به سیستم تهویه تشکیل شده است.

در بیشتر خودروها مجرای خروج آب از سیستم تهویه، وسط کاپوت جلو نزدیک به سمت شاگرد تعبیه شده است. پس اگر بعد از خاموش کردن خودرو، متوجه چکیدن آب از این ناحیه شدید، نگران نباشید.

 

 

آیا تا کنون برایتان پیش آمده است که در تشخیص نوع روغن نشت کرده از خودروی تان و اینکه مربوط به کدام قسمت است، دچار مشکل شوید؟ اگر بله، لطفاً بنویسید مشکل شما چگونه حل شد؟ اگر نکته ای درباره نوشتار فوق دارید، برای توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *