روغن گیربکس ال ۹۰ و انتخاب بهترین نوع آن!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۴ مرداد ۱۳۹۸
  • 1126
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

روغن گیربکس ال ۹۰ دنده دستی با ال ۹۰ دنده اتوماتیک متفاوت است. انتخاب روغن گیربکس نامناسب، کارکرد قسمت هایی مثل گیربکس و دیفرانسیل را دچار اختلال می کند و از عمر آنها می کاهد. در این مقاله توربومگ ، از روغن گیربکس ال ۹۰ صحبت می کنیم تا برای انتخاب روغن مناسب نوع دستی یا اتوماتیک این خودرو مشکلی نداشته باشید.

 

روغن گیربکس ، یکی از مهمترین عوامل کارکرد صحیح یا عدم کارکرد صحیح سیستم دیفرانسیل و گیربکس خودروهاست. گیربکس و دیفرانسیل خودروی ال ۹۰ هم از این قاعده مستثنا نیست و با استفاده از روغن مناسب، عمر و کیفیت آن افزایش می یابد. خودروی ال ۹۰ از معدود خودروهای داخلی است که از نظر کیفیت قطعات و قدرت و شتاب در سطح بالایی قرار دارد؛ پس با استفاده از روغن گیربکس ال ۹۰ استاندارد و مناسب، باعث خرابی زودتر از موعد دیفرانسیل و گیربکس این خودرو نشویم. در ادامه با مشخصات روغن گیربکس ال ۹۰ استاندارد آشنا می شوید.

این خودرو با نام های متفاوت و توسط دو شرکت خودروسازی « ایران خودرو » و « پارس خودرو » عرضه شده است؛ اما به دلیل شباهت زیادی که همه آنها از لحاظ فنی و ظاهری با هم دارند، معمولاً با نام ال ۹۰ معرفی می شوند. نام های دیگر ال ۹۰ ، تندر ۹۰ و لوگان است.

 

ال 90

 

انواع روغن گیربکس ال ۹۰

همان طور که می دانیم خودروی ایرانی_فرانسوی ال ۹۰ ، در تیپ های مختلفی تولید و عرضه شده است. تیپ فول آپشن این خودرو از گیربکس اتوماتیک بهره می برد؛ بنابراین برای این خودرو هم دو نوع روغن گیربکس ال ۹۰ در بازار وجود دارد: روغن گیربکس دستی و اتوماتیک ال ۹۰

باید متوجه باشیم به دلیل تفاوت هایی که دو سیستم گیربکس دستی و اتوماتیک ال ۹۰ با هم دارند، روغن گیربکس ال ۹۰ دنده دستی با ال ۹۰ دنده اتوماتیک نیز با هم متفاوت است. گرانروی یا میزان غلظت و مقاومتی که هر یک از این روغن ها باید داشته باشند تا سیستم گیربکس مربوطه به طرز صحیح کار کند، مهم ترین تفاوت شان با هم است.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

انواع روغن گیربکس ال 90

 

روغن گیربکس ال ۹۰ با جعبه دنده دستی، با کلمه MTF شناخته می شود و اگر دقت کنید این کلمه روی قوطی روغن گیربکس چاپ شده است تا خرید آن برای شما آسان تر باشد. MTF مخفف عبارت Manual Transmission Fluid است. روغن گیربکس ال ۹۰ با جعبه دنده اتوماتیک نیز با کلمه ATF مخفف عبارت Automatic Transmission Fluid شناخته می شود.

 

گیربکس ال 90

 

مشخصات روغن گیربکس ال ۹۰

تعداد افرادی که به نوع روغن گیربکس خودروی شان اهمیت می دهند و می دانند نباید از هر نوع روغنی برای هر مدل خودرویی استفاده کرد، زیاد نیست. در دفترچه راهنمای بیشتر خودروها توضیحاتی درباره روغن مصرفی شان نوشته شده است. بر اساس دفترچه راهنمای این خودرو و پیشنهاد کارشناسان، نوع ۷۵W-80 GL5 برای روغن گیربکس ال ۹۰ دستی و نوع ATF DEXRON III برای روغن گیربکس ال ۹۰ اتوماتیک بهترین انتخاب است.

مجموعه ی اعداد و حروفی که برای نام روغن گیربکس در کنار هم قرار می گیرند، نشان دهنده ی میزان مقاومت روغن مربوطه در برابر دما و شرایط مختلف آب و هوایی و درجه غلظت آن است.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی ال ۹۰ کلیک کنید!

 

تعویض روغن گیربکس ال 90

 

زمان تعویض روغن گیربکس ال ۹۰

خودروسازان و کارشناسان معمولاً به جای ارائه توصیه هایی در مورد زمان مناسب برای تعویض روغن، به بررسی دوره ای آن در زمان مشخص تأکید دارند. با توجه به شرایط مختلفی که برای هر خودرو وجود دارد، تأکید بر بررسی دوره ای خودرو کاملاً منطقی است.

منظور از شرایط مختلف برای هر خودرو، پارامترهایی مثل نوع و میزان رانندگی با خودرو و نوع آب و هوای منطقه ای است که خودرو غالباً در آن تردد می کند. برای مثال، عبور و مرور در منطقه ای غبارآلود با منطقه ای معتدل بر میزان کثیفی روغن و عمر آن موثر است. همچنین فساد روغن گیربکس خودرویی که دائماً در حال کلاچ گیری و ترمز گرفتن های مکرر در ترافیک های شهری است، قطعاً بیشتر از روغن گیربکس خودرویی است که در شرایط بهتری مثلا کمتر از ۲۰ هزار کیلومتر در سال تردد می کند.

 

برای خرید انواع سر سیلندر خودرو کلیک کنید!

روغن گیربکس ال 90

 

با هر بار مراجعه برای سرویس دوره ای، تاریخ مراجعه بعدی شما مشخص خواهد شد؛ اما اگر به دانستن کیلومتر مخصوص برای تعویض روغن گیربکس ال ۹۰ اصرار دارید، باید بگوییم که معمولاً روغن گیربکس به صورت متغیر و با توجه به شرایطی که در آن قرار دارد، بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر کارکرد مفید دارد.

چنانچه حس کردید دنده ی خودروی تان سفت شده است و تعویض آن راحت نیست، به تعمیرگاهی مراجعه کنید؛ شاید روغن آن کم شده است یا نیاز به تعویض دارد. بررسی روغن گیربکس مثل روغن موتور کار چندان آسانی نیست، چرا که گیج ندارد و برای اندازه گیری آن به ابزار مخصوص نیاز است.

 

روغن گیربکس ال 90 غیراستاندارد

 

استفاده از روغن گیربکس ال ۹۰ غیراستاندارد چه پیامدهایی دارد؟

لرزش گیربکس و شنیدن صداهای غیرمتعارف از آن علائمی هستند که در صورت استفاده ی روغن گیربکس نامناسب در خودرو بروز می کنند. وظیفه روغن گیربکس در هر خودرویی، روانکاری قطعات موجود در گیربکس، جعبه فرمان و دیفرانسیل آن است. استفاده از روغن هایی با برندهای ناشناخته و فیلترهایی که از مواد اولیه نامرغوب ساخته شده اند، قطعاً خیلی زود شما را با مشکلاتی در این قسمت مواجه خواهد کرد. موارد زیر شایع ترین علائم خرابی روغن گیربکس ال ۹۰ هستند:

تعویض دنده با سختی

تعویض دنده همراه با صداهای نامتعارف

بیرون پریدن دنده ها به صورت ناگهانی

 

 

اگر جزو کسانی هستید که مطالعه دفترچه راهنمای خودروی تان را به تعویق می اندازید و برای مطالعه مقالات اینترنتی تمایل بیشتری دارید، می توانید مقالات خواندنی و کاربردی را در در توربومگ در مورد انواع روغن و قطعات مصرفی خودرو بخوانید. چنانچه به تازگی روغن گیربکس ال ۹۰ خود را تعویض کرده اید، لطفاً بگویید هزینه آن چقدر شد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *