روغن گیربکس پژو ۲۰۶ مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
  • 1205
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

روغن گیربکس پژو ۲۰۶ با مشخصات و برندهای متفاوتی در بازار وجود دارد؛ اما شما باید با در نظر گرفتن شرایط خودروی تان، برای خریدن روغن گیربکس اقدام کنید. منظور از شرایط خودرو، عبارت است از شرایط آب و هوایی ای که خودرو غالباً در آن تردد می کند، نوع گیربکس و میزان رانندگی با آن. در این مقاله توربومگ راجع به بهترین روغن گیربکس پژو ۲۰۶ صحبت می کنیم.

 

نکته ی کلی و مهمی که درباره استفاده از روغن گیربکس ها باید بدانید، همان است که در ابتدای نوشتار به آن اشاره شد. روغن گیربکس ، یکی از روان کننده های خودرو است که عمر و کیفیت آن به میزان رانندگی هر خودرو و محیطی که در آن تردد می کند، بستگی زیادی دارد. برای این که بیشتر متوجه اهمیت این دو پارامتر شوید، مثالی می زنیم. خودرویی را تصور کنید که در شهر تهران از صبح تا عصر تردد می کند. این خودرو علاوه بر مسیرهای طولانی ای که طی می کند، حرکت های لاک پشتی همراه با کلاچ گیری و ترمزگیری های پی در پی را در ترافیک های چند ساعته هم خواهد داشت. در مقابل خودرویی را تصور کنید که در شهری کوچک و کم جمعیت و فقط برای یک ساعت مورد استفاده قرار می گیرد. پس از مدتی رانندگی در چنین شرایطی، وضعیت سیستم جعبه دنده و روان کننده کدام یک از این خودروها بهتر است؟ حتما سیستم گیربکس خودروی دوم کمتر درگیر شده و روغن گیربکس آن تا مدت زمان نسبتا بیشتری کارایی خواهد داشت.

شرایط آب و هوایی نیز روی کیفیت و کارایی روغن گیربکس پژو ۲۰۶ اثرگذار است. برای نمونه، رانندگی در منطقه ای غبارآلود با رانندگی در منطقه ای با آب و هوای معتدل فرق می کند. با وجود این عوامل، فساد روغن گیربکس پژو ۲۰۶ با سرعت بیشتری پیش می رود.

 

روغن گیربکس

 

در گذشته، سیستم فنی همه خودروها تقریباً شبیه به هم بودند؛ بنابراین استفاده از روان کننده هایی مثل روغن، دارای درجه بندی های خاص و مشخصات متفاوتی از هم نبودند. در حال حاضر پیچیدگی طراحی و تنوع خودروها موجب شده است که هر نوع خودرو، روغن مخصوص به خود را استفاده کند. روغن موتور ۲۰۶ ، روغن ترمز ۲۰۶ و روغن گیربکس پژو ۲۰۶ نیز مخصوص خودروی ۲۰۶ است و نمی توان از آن برای خودرویی مثل ال ۹۰ استفاده کرد. گرانروی ، API و حجم روغن مهمترین شاخص هایی هستند که هنگام خرید روغن گیربکس پژو ۲۰۶ نباید از یاد ببرید.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

گرانروی روغن گیربکس 206

 

گرانروی روغن گیربگس پژو ۲۰۶

مهمترین تفاوت روغن گیربکس پژو ۲۰۶ دستی و اتوماتیک در گرانروی شان است. به میزان غلظت مایعات و مقاومتشان در برابر جاری شدن، گرانروی می گویند. روغن گیربکس پژو ۲۰۶ دستی گرانروی بالاتری نسبت به روغن گیربکس پژو ۲۰۶ اتوماتیک دارد. به طور کلی به دلیل تفاوت هایی که این دو سیستم گیربکس با هم دارند، ساختار و نوع روغنی که باید در آنها وجود داشته باشد نیز متفاوت است. گرانروی و دمای روغن با علامتی چون ۷۵W-80 مشخص می شود؛ بنابراین شما باید هنگام خرید به آن دقت داشته باشید. گرانروی روغن گیربکس پژو ۲۰۶ دستی برابر با ۷۵W-80 GL5 و برای نوع اتوماتیک این خودرو برابر با ATF 4HP20 است. ATF مخفف عبارت Automatic Transmission Fluid است.

نکته: توجه داشته باشید که برای تعویض روغن در نوع دستی به حدوداً دو لیتر و در نوع اتوماتیک به حدود شش لیتر روغن احتیاج دارید.

نکته: به دلیل متفاوت بودن نوع گیربکس اتوماتیک ممکن است عباراتی دیگری نیز روی برچسب قوطی روغن باشد؛ مثلاً برخی از خودروها از گیربکس CVT استفاده می کنند، روی قوطی شان علاوه بر کلمه ATF کلمه CVT هم درج شده است.

نکته: توجه داشته باشید که هرگز از روغن گیربکس خودرویی با جعبه دنده دستی برای خودرویی با جعبه دنده اتوماتیک و بالعکس استفاده نکنید. روغن گیربکس هر یک از این خودروها، ویژگی هایی مخصوص سیستم مربوط به خود دارند که ممکن است در سیستم گیربکس دیگر تأثیر منفی داشته باشد.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پژو کلیک کنید!

روغن گیربگس پژو 206

 

API روغن گیربگس پژو ۲۰۶

حتماً کلمه API را روی قوطی های انواع روغن خودرو مشاهده کرده اید. این کلمه سه حرفی، مخفف عبارت انگلیسی American Petroleum Institute و معرف انجمن نفت آمریکا است. GL-1 تا GL-6 درجات مختلف شاخص API روغن هستند و نوشتن هر درجه، نشان دهنده ی سطح کیفی روغن از منظر انجمن نفت آمریکاست. سطح کیفی روغن گیربکس پژو ۲۰۶ باید GL-5 باشد.

با توجه به فناوری به کار رفته در ساخت خودروها و طراحی متفاوتی که هر کارخانه برای هر سری از خودروهایش دارد، تعمیر و نگهداری خودروها نیز در بسیاری از موارد با هم فرق دارد. قطعات مصرفی در خودرو مثل فیلتر و روغن جزو مواردی هستند که باید حتماً متناسب با سیستم مربوطه در خودرو استفاده شوند. به همین دلیل هم استانداردهای متعددی برای این نوع قطعات تعیین می‌شود که یکی از آنها API است.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ کلیک کنید!

روغن گیربکس مخصوص گیربکس اتوماتیک

 

شرکت سازنده روغن گیربکس ۲۰۶

برخی از خودروسازان، لوازم مصرفی خودروهایشان را خودشان تولید می کنند. چنانچه خودروی شما جزو محصولات این خودروسازان باشد، بهتر است روغن گیربکس پیشنهادی تولیدکننده را انتخاب کنید؛ در غیر این صورت به نکاتی که درباره انتخاب روغن گیربکس گفتیم، توجه داشته باشید. در ضمن، برخی از شرکت ها هم هستند که تأییدیه بسیاری از شرکت های خودروسازی را برای استفاده از محصولات خود دریافت کرده اند.

 

روغن گیربکس مناسب 206

 

نکات لازم درباره انتخاب روغن گیربکس پژو ۲۰۶ را جدی بگیرید و روغن مناسب آن را بخرید. فراموش نکنید که استفاده از روغن گیربکس نامناسب، خیلی زود گیربکس خودروی شما را مستهلک و خراب می کند. انتخاب روغن گیربکس به روش غیراصولی و استفاده از آن در خودرو، یکی از مهم ترین دلایل خرابی سیستم گیربکس در خودروهاست. درست است که در دفترچه راهنمای همه خودروها اطلاعات لازم درباره انتخاب روغن گیربکسشان آورده شده است، اما شما در توربومگ هم می توانید مقالاتی را مربوط به روغن گیربکس مطالعه کنید و نکات کاربردی و مفیدی را به دست آورید. همچنین توربومگ از نظرات شما در جهت بهبود مقالات خویش بهره می برد. نظرات خود را با در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *