تفاوت ترمز دیسکی و ترمز کاسه ای در چیست؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۵ مرداد ۱۳۹۸
  • 549
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

تفاوت ترمز دیسکی و ترمز کاسه ای چیست که باعث می شود در حال حاضر حتی بسیاری از خودروهای امروزی نیز از نوع کاسه ای در محور عقب خودرو استفاده کنند. طبیعی است که هر یک از این نوع ترمزها ویژگی های خاص خود را دارند؛ اما بهتر است هر دو نوع را با هم مقایسه کنیم تا به نتیجه ی بهتری برسیم. با مطالعه ی این مقاله ی توربومگ ، با ساختار و نوع عملکرد هر یک از این نوع ترمزها آشنا می شوید و بیش از پیش، تفاوت ترمز دیسکی و ترمز کاسه ای را درک خواهید کرد.

 

قبل از این که در مورد تفاوت ترمز دیسکی و ترمز کاسه ای صحبت کنیم، خوب است بدانیم که امروزه خودروهای زیادی هم هستند که فقط به نوع دیسکی مجهز هستند. نکته قابل توجه اینجاست که با وجود تجهیز بسیاری از خودروها به ترمزهای دیسکی، خودروسازانی هستند که هنوز به وجود ترمزهای کاسه ای در خودروها احساس نیاز می کنند. برای مثال، سیستم ترمز خودروهای امروزی ای مثل داستر ، ساندرو و رنو سیمبل در قسمت عقب، کاسه ای است.

 

سیستم ترمز داستر

 

تفاوت ترمز دیسکی و ترمز کاسه ای در ساختار

در حال حاضر ترمزهای دیسکی را بیشتر از جنس سرامیک و کامپوزیت‌های کربنی می سازند تا علاوه بر بالا بردن مقاومت آنها در برابر گرما، از وزن آنها نیز بکاهند. قبل تر، ترمزهای دیسکی مثل ترمزهای کاسه ای ، از جنس چدن ساخته می شدند. ناگفته نماند قطعات و قسمت های مختلف تشکیل دهنده ی ترمزهای دیسکی ، از مواد متفاوتی مثل فلز و پلاستیک هم ساخته می شوند؛ با این حال، مهم ترین قسمت ترمزهای دیسکی که با لنت ها در تماس است و بیشتر داغ می شود، دیسک ترمز است که بیشتر در ساخت آن به جای چدن از سرامیک استفاده می شود.

برای این که با اجزای مختلف ترمز دیسکی آشنا شوید، مقاله «  لنت ترمز و سایر اجزای سیستم ترمز را عیب یابی کنید » را بخوانید.

 

لنت ترمز

 

ترمز دیسکی نسبت به ترمز کاسه ای ساختار پیچیده تری دارد؛ به همین علت هم وزن آن بیشتر است. از طرفی، جنس مواد اولیه ترمزهای دیسکی و نوع طراحی شان باعث گردش هوا و دیرتر گرم شدن سیستم ترمز شده و کارایی آن را افزایش می دهد. تفاوت ترمز دیسکی و ترمز کاسه ای در ساختار باعث می شود که تعویض نوع کاسه ای ، آسان تر و ساده تر از نوع دیسکی باشد.

 

کالیپر ترمز

 

تفاوت ترمز دیسکی و ترمز کاسه ای در عملکرد

با فشردن پدال ترمز توسط راننده، نیروی محرکی به سیستم هیدرولیک خودرو وارد می شود. با انتقال فشار از سوی سیستم هیدرولیک، کالیپرهای ترمز پر از روغن ترمز می شوند. کالیپرها مجموعه قطعات فلزی شبیه به پیچی هستند که روی سیلندر ترمز تعبیه می شوند. در کالیپر ترمز ، پیستونی وجود دارد تا فشار ایجاد شده پشت هر لنت را تقویت کرده و آنها را با تمام قوا به سمت دیسک هل بدهد. تصور همه ما این است که با فشردن پدال ترمز، سیمی چون افسار اسب کشیده می شود و خودرو از حرکت باز می ایستد؛ اما تمامی این مراحل به قدری سریع انجام می شود که شما وقفه ای را حس نمی کنید. این نوع فرآیند ترمزگیری ، مربوط به سیستم ترمز دیسکی است.

 

برای خرید آنلاین انواع دیسک ترمز کلیک کنید!

ترمز کاسه ای

 

مهم ترین تفاوت ترمز دیسکی و ترمز کاسه ای هنگام فرآیند ترمزگیری این است که به جای فشرده شدن لنت ها به دیسک توسط کالیپر ترمز در نوع دیسکی، کفشک ها توسط فشار روغن سیلندر به کاسه نزدیک می شوند. کفشک ترمز به دو قطعه ای می گویند که با کمک دو فنر به کاسه ترمز نزدیک شده و مانع حرکت آن می شوند.

با توجه به آنچه گفته شد، کمی دشوار است که عملکرد یکی از این ترمزها را بهتر از دیگری معرفی کنیم. با وجود اینکه سالهای زیادی از طراحی سیستم ترمز کاسه ای می گذرد و فناوری به کار رفته در نوع دیسکی به روزتر از آن است، نمی توان گفت عملکرد کدام یک از دیگری بهتر است. اگر دقت داشته باشید، بسیاری از خودروهای امروزی به هر دو نوع این ترمزها مجهز هستند و کارایی لازم و مناسب را هم دارند؛ پس قطعاً به وجود هر دو نوع ترمز در خودروها نیاز است. در این خودروها معمولاً نوع کاسه ای در محور عقب استفاده می شود.

 

سیستم ترمزگیری

 

تنها نکته ای که درباره تفاوت ترمز دیسکی و ترمز کاسه ای در نوع عملکرد باید عنوان کرد، این است که فناوری به کار گرفته شده در طراحی ترمزهای دیسکی به گونه ای است که نسبت به نوع کاسه ای، کارایی بهتری دارند. هر قدر فشار وارده به لنت ها یا کفشک ها بیشتر باشد، نگه داشتن دیسک ترمز با قدرت بیشتر و زمان کمتری امکان پذیر خواهد بود. امکان افزایش پیستون در ترمز نوع دیسکی، باعث می شود که بتوان حساب بیشتری روی این مدل نسبت به مدل کاسه ای باز کرد. دلیل استفاده از نوع دیسکی در چرخ های جلو و نوع کاسه ای در چرخ های عقب نیز همین نوع عملکردشان است؛ محور عقبی خودرو فشار کمتری را متحمل می شود و بیشترین نقش در فرآیند ترمزگیری ، متوجه چرخ های جلویی است.

مقاله «  برمبو ؛ مشهورترین کارخانه ی تولید سیستم ترمز در دنیا » در توربومگ مقاله ای جالب و خواندنی درباره ی کارخانه ای است که برای ساخت نوعی از قطعاتش، فرمول های محرمانه دارد. اگر علاقه مند به دانستن نکاتی درباره ساخت ترمزها هستید، این مقاله را بخوانید.

 

کارخانه ترمزسازی برمبو

 

تفاوت ترمز دیسکی و ترمز کاسه ای در هزینه ها

به طور کلی نگهداری ترمز کاسه ای ساده تر و تعمیر آن ارزان تر از ترمز دیسکی است. همچنین اگر شما با افراد کارشناس در این حوزه صحبت کنید، متوجه می شوید که تعویض ترمز دیسکی ، وقت گیر تر از تعویض ترمز کاسه ای است. نوع ساختار این دو نوع سیستم ترمز به گونه ای است که باعث به وجود آمدن این تفاوت ها می شود.

 

هزینه تعمیر ترمز

 

بنا بر آنچه گفتیم، مزیت های ترمزهای دیسکی، مقاومت در برابر گرما و قدرت بالای ترمزگیری شان است. بررسی و بازبینی راحت این ترمزها جزو دیگر مزیت هایشان است.

باز و بست راحت، هزینه پایین تعمیرات، قیمت ارزان و وزن پایین جزو مزیت های ترمزهای کاسه ای است.

 

با توجه به آنچه درباره تفاوت ترمز دیسکی و ترمز کاسه ای خواندید، کدام یک سیستم ترمز بهتری است؟ خودروی شما چیست و از کدام نوع ترمز بهره می برد؟ آیا از عملکرد آن رضایت دارید؟ لطفاً به این سؤال ها پاسخ دهید و برای توربومگ بنویسید به نظر شما کدام سیستم ترمز بر دیگری ارجحیت دارد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *