شستشوی موتور خودرو ، چه فوت و فنی دارد؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
  • 563
  • 0
  • مدت مطالعه :6 دقیقه

شستشوی موتور خودرو یکی از عوامل ریپ زدن خودروست اگر به صورت غیر اصولی انجام شود. در این مقاله ی توربومگ ، همه نکات مهمی را که باید حین شستشوی موتور رعایت شود، بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

 

قبل از شروع شستشوی موتور مطمئن شوید که توانایی انجام این کار را دارید؛ در غیر این صورت، باید به کارواش و افراد متخصص در این زمینه مراجعه کنید. بارها اتفاق افتاده که شستشوی موتور به روش غیراصولی منجر به خراب شدن دلکو، گرفتن شمع ها و یا بروز قطعی در سیستم برق رسانی خودرو شده است. بروز هر یک از این ایرادها شما را با یک دردسر جدید روبه رو می کند. استارت های ضعیف، دیر روشن شدن موتور، خفه کردن آن و ریپ زدن آن در طی مسیر از جمله مشکلاتی هستند که بر اثر شستشوی غیراصولی موتور خودرو به وجود می آیند.

با مطالعه نوشتار ذیل، پاسخ سؤال های زیادی را درباره شستشوی موتور می گیرید.

 

شستشوی موتور

 

چرا باید شستشوی موتور انجام شود؟

افراد زیادی هستند که با شستشوی موتور خودرو مخالف اند و آن را کاری بیهوده می دانند. نمی توان دلایل آنها مبنی بر خیس شدن برخی از قطعات حساس و الکترونیکی و تشکیل رسوبات در آنها را نادیده گرفت، اما اگر کارشناس خودروی تان از شما بخواهد برای بازبینی دقیق تر و تعمیر موتور، این کار را انجام دهید، آیا باز هم ممانعت می کنید؟ این آلودگی ها باعث پنهان شدن ترک یا خوردگی های احتمالی می شود. گاهی اوقات این مواد زائد باعث پر شدن منافذ مخرب می شوند؛ با شستشوی موتور ، شما خیلی راحت تر متوجه وجود قسمتی که محل بروز نشتی است، می شوید.

یکی از دلایل توصیه به شستشوی موتور خودرو ، تأثیر مثبتی است که این کار بر روی تعدیل دمای سیستم موتور می گذارد. چنان که می دانیم، قسمتهای روغنی موتور خودرو به مرور زمان، گرد و غبار می گیرد. تجمع دوده، گرد و غبار و روغن، باعث افزایش دمای موتور در بازه ی زمانی کوتاه تر و نیز دیرتر سرد شدن آن نسبت به هنگامی که موتور، تمیز و عاری از آلودگی است، می شود.

از این روست که تعمیرکاران توصیه می کنند که هر از گاهی به شستشوی خودرو مبادرت ورزید.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

 

کارواش مخصوص موتور

 

در روزهای بارانی موتور خودروی تان را نشویید!

انتخاب زمان و مکان مناسب برای شستشوی موتور را از یاد نبرید. برای مثال، روزی بارانی که رطوبت هوا به درجه ی قابل توجهی هم رسیده است، زمان مناسبی برای شستشوی موتور نیست. بهتر است به دلیل تماس آب با اتصالات و سیستم برقی خودرو حین شستشوی موتور، این کار را به زمان دیگری موکول کنید تا قسمت های مختلف موتور، زودتر خشک شوند. البته در حال حاضر، دستگاه هایی مثل پمپ باد وجود دارد؛ اما شستشو در روز آفتابی، کار عاقلانه تری است. همین طور، زمانی که موتور خودرو داغ است، دست نگه دارید تا کاملاً خنک شود. تغییر دمای ناگهانی، به قطعات آسیب می رسانند.

 

تمیزکاری سیستم موتور

 

مراحل شستشوی موتور

اگر از رعایت تمامی نکات فوق، اطمینان دارید، می توانید برای شستشوی موتور خودروی تان اقدام کنید. قبل از شروع، در نظر داشته باشید که در حال حاضر مواد چربی زدا و اسپری های مخصوصی وجود دارد که می توان به جای آب و مواد شوینده از آنها استفاده کرد. اسپری ها به اندازه ی کافی قوی هستند که نیازی به آب نباشد؛ فقط باید حواستان باشد که مخصوص همین کار باشد تا باعث خوردگی و پاک شدن بدنه و رنگ قسمت های مختلف نشود. همچنین اسپری نباید چرب باشد تا ذرات معلق در هوا و دوده ها را به خود جذب نکند. شستشوی موتور با دستگاه بخار شوی نیز امکان پذیر است.

 

برای خرید آنلاین رادیاتور آب خودرو کلیک کنید!

مراحل شستشوی موتور

 

چنانچه خودتان برای شستشو اقدام می کنید، نکات زیر را رعایت کنید:

 

قسمت هایی که خودتان به عنوان محافظ و روکش اضافه کرده اید را جدا کنید، مثل محافظ باتری و کاور موتور؛

بهتر است باتری کاملاً از خودرو خارج شود؛ اما اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، اتصالات آن را جدا کنید؛

تا جای ممکن، سنسورها، سوکت ها و سایر قسمت های الکترونیکی را با نایلون، روکش کنید تا خیس نشوند. بهتر است مجراهای ورودی هوای موتور هم پوشیده شوند؛

 

برای خرید آنلاین انواع دیسک و صفحه کلیک کنید!

سیستم برق رسانی و اتصالات خودرو

 

با اسپری مخصوص شستشوی موتور ، قسمت هایی را که چربی و گرد و غبار دارند، تمیز کنید تا نیاز کمتری به استفاده از آب و کف باشد؛

کف سابی کنید و بعد از اینکه از تمیز شدن همه قسمت ها مطمئن شدید، از مرحله ی آبکشی به سرعت عبور کنید. برخی از قسمت های خودرو مثل بلبرینگ ها نیاز به گریس کاری دارند. استفاده ی طولانی مدت از مواد شوینده و آب برای این قسمت ها که نباید چربی خود را از دست بدهند، زیان آور است؛

 

کف سابی موتور خودرو

 

به خاطر بسپارید که شستشوی موتور از قسمت پشتی شروع شود؛

خشک کردن با پمپ باد بهتر از خشک کردن با دستمال است؛ باعث می شود تمامی قسمت های داخلی هم کاملاً خشک شوند.

 

شستن موتور ماشین

 

اگر تا به حال با کمک روش های دیگری موتور خودروی تان را شسته اید، از تجربه خود برای ما بنویسید. تاکنون از اسپری مخصوص شستشوی موتور استفاده کرده اید؟ چنانچه از عملکرد آن رضایت دارید، نام و برندش را اینجا بنویسید تا خوانندگان توربومگ نیز از توصیه ی شما بهره مند شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *