چیپ ایموبلایزر ، قطعه ای که اطلاعات محرمانه ی سیستم امنیتی را لو نمی دهد!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۲ شهریور ۱۳۹۸
  • 577
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

چیپ ایموبلایزر همان قطعه ای است که حاوی اطلاعات محرمانه ی سیستم امنیتی خودروست. افراد زیادی تصورات اشتباهی درباره ی چیپ ایموبلایزر دارند؛ به همین دلیل هم گاهی اوقات، سوئیچ خود را به دست کلیدسازان قرار می دهند تا از روی آن چند نمونه بسازند! باید به این افراد هشدار دهیم که دسترسی به اطلاعات چیپ ایموبلایزر شرایط خاصی دارد و بر اساس هشدارهای امنیتی نباید هر کسی به آن دست یابد. در این مقاله ی توربومگ ، درباره ی چیپ ایموبلایزر به تفصیل صحبت می کنیم.

 

اگر دقت کنید، بعضی از رانندگان، به زدن قفل فرمان و بسته بودن درب های خودروی شان حساسیت زیادی نشان می دهند؛ اما بعضی از رانندگان که معمولاً خودروهای پیشرفته تری دارند، از خودروی شان خیلی سریع دور می شوند و نیازی به چک کردن بسته بودن درب ها یا سر زدن به خودروی پارک شده شان نمی بینند. دلیل اطمینان زیادی که بعضی از رانندگان نسبت به برخی دیگر درباره ی امنیت خودروی شان دارند، سیستم ضد سرقت ایموبلایزر (Immobilizer) است. خودرویی که مجهز به سیستم ضد سرقت ایموبلایزر است، در واقع به قفل کامپیوتری ای مجهز است که تا به صورت صحیح کدخوانی نشود، روشن نشده و حرکت نمی کند.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

سیستم ضد سرقت خودرو

 

در حال حاضر، سیستم ضد سرقت ایموبلایزر روی بیشتر خودروها نصب می شود. ضریب امنیتی این سیستم، بسته به نوع خودرو و فناوری به کار رفته در آن متفاوت است. هر قدر خودرو پیشرفته تر باشد، ضریب امنیتی سیستم ایموبلایزر آن نیز بیشتر است. سیستم ایموبلایزر خودروها از دو بخش تشکیل می شود:

بورد الکترونیکی: این قطعه مربوط به کنترل یا ریموت قفل هاست که دارای یک چیپ حافظه است و وظیفه آن باز و بسته کردن درب خودروست.

آنتن ترانسپوندر: این قطعه زیر فرمان نصب می شود و وظیفه ی آن ایجاد میدانی مغناطیسی است.

در توربومگ ، مقاله ای با عنوان « ایموبلایزر چه فایده ای برای خودروی شما دارد؟» اطلاعات جامعی را درباره سیستم ایموبلایزر و قسمت های مختلف آن در اختیار شما قرار می دهد. چیپ ایموبلایزر که در این مقاله، به صورت اختصاصی با آن آشنا می شوید، از مهم ترین بخش های ایموبلایزر و یکی از دو قطعه ی موجود در این سیستم است که اطلاعات محرمانه را در خود نگه می دارد.

 

ایموبلایزر

 

چیپ ایموبلایزر چیست و چه می کند؟

چیپ ایموبلایزر یکی از قسمت های بورد الکترونیکی سوئیچ خودرو محسوب می شود و درون قسمت پلاستیکی قرار می گیرد. به چیپ ایموبلایزر ، قسمت کنترل هم گفته می شود؛ در واقع این تراشه، اطلاعات محرمانه ای دارد که به محض ورود کلید به جایگاه خود (مغزی سوئیچ)، در دایره ی مغناطیسی آنتن ترانسپوندر قرار می گیرد. در این زمان، اگر کدهایی که برای چیپ ایموبلایزر تعریف شده اند (Access code) با کدهای آنتن ترانسپوندر همخوانی داشته باشند، خودرو قابل استارت خوردن و حرکت کردن است؛ در غیر این صورت، خودرو روشن نخواهد شد.

نکته: گاهی اوقات، چیپ ایموبلایزر به جای کلید، روی کارت سوئیچ تعبیه می شود.

دو نوع چیپ ایموبلایزر داریم: ساژم و زیمنس. با وجود اینکه کارایی این دو نوع چیپ ، یکی است اما ساختار و نوع عملکردشان با هم فرق دارد. اگر سیستم ایموبلایزر خودروی شما از نوع زیمنس باشد، می بایست چیپ ایموبلایزر آن هم زیمنس باشد تا با هم سازگاری داشته باشند و به درستی عمل کنند.

 

برای خرید آنلاین انواع دیسک و صفحه کلیک کنید!

چیپ ایموبلایزر

 

خرابی چیپ ایموبلایزر و اختلال در عملکرد سیستم ایموبلایزر

بعضی از افراد فکر می کنند وقتی چیپ ایموبلایزر از کار بیفتد یا ایرادی پیدا کند، می توانند دوباره کدهایی را به آن اختصاص دهند و از آن استفاده کنند؛ اما این طور نیست. چنانچه چیپ ایموبلایزر ایرادی پیدا کند، باید به صورت کامل تعویض گردد.

برای ساختن سوئیچی که به سیستم ایموبلایزر مجهز است، نیاز به کد دسترسی یا همان Access code است. بعضی از خودروسازان، این کد را به صورت محرمانه نزد خود نگه می دارند تا در چنین مواقعی، فقط خودشان به آن دسترسی داشته باشند. بعضی از دیگر خودروسازان، این کد را در اختیار صاحب خودرو (فردی که خودرو به نام اوست) هم قرار می دهند.

همان طور که بالاتر گفته شد، این کد برای خودروهای مختلف، متفاوت است و بسته به نوع خودرو به صورت های مختلفی هم تعریف می شود. با توجه به این تفاوت ها، ساخت دوباره کلید مجهز به چیپ ایموبلایزر برای هر خودرو با خودروی دیگر فرق دارد و جزو یکی از دسته های زیر است:

در بعضی از خودروها، کد دسترسی علاوه بر کلید بر روی کامپیوتر مرکزی خودرو هم ست می شود، بنابراین می توان از طریق دستگاه دیاگ، آن کد را از کامپیوتر خودرو استخراج کرد و در اختیار کارشناس ساخت کلید رمزدار قرار داد.

دسترسی به Access code بعضی از خودروها امکان پذیر نیست و برای ساخت کلید جدید باید به کارخانه ی سازنده مراجعه کرد.

کد دسترسی بعضی دیگر از خودروها در دسترس هیچ کدام از طرفین یعنی صاحب خودرو و سازنده ی خودرو نیست. در چنین مواقعی، اگر تمامی سوئیچ های خودرو مفقود یا خراب شده باشد، تنها راه حل این مشکل، ساخت سوئیچ به صورت سخت افزاری، توسط افراد متخصص است.

بعضی از خودروسازان، کد دسترسی خودروهایی که در یک سری تولید قرار می گیرند را کاملاً شبیه به هم طراحی می کنند. برای ساخت چیپ ایموبلایزر جدید برای یکی از این سری خودروها می توان از کد سایر خودروهای آن سری تولید استفاده کرد. با استعلام از کارخانه سازنده ی خودروی تان می توانید متوجه شوید که خودروی شما در کدام دسته قرار می گیرد.

 

 

 

عوامل خرابی چیپ ایموبلایزر

شکستن کلید یا مفقود شدن آن از شایع ترین عوامل خرابی چیپ ایموبلایزر است.

استفاده ی طولانی مدت و استفاده ی نادرست از سوئیچ رمزدار هم از دیگر عوامل آسیب دیدن آن است. منظور از استفاده ی ناصحیح، فشار آوردن به سوئیچ و چرخاندن غیراصولی و یکباره آن داخل مغزی سوئیچ است.

در بعضی از مواقع هم مشاهده شده است که پردازش کدها با اختلال مواجه شده و به دلیل ایرادات نرم افزاری، کد سوئیچ شناخته نمی شود. در چنین مواقعی، از سوی ECU ارور صادر می شود و معمولاً کد، قابل بازخوانی نیست.

 

اگر تاکنون برای ساخت چیپ ایموبلایزر و کلید جدید اقدام کرده اید، لطفاً از تجربه ی خود برای ما بنویسید. از کجا متوجه شدید که خودروی شما جزو کدام دسته از خودروها قرار می گیرد؟ آیا دسترسی به کد محرمانه ی آن سخت بود؟ ساخت سوئیچ و چیپ ایموبلایزر جدید چقدر هزینه داشت؟ توربومگ و خوانندگانش را از تجربیات خود بهره مند کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *