علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ چیست؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
 • ۱۶ شهریور ۱۳۹۸
 • 5558
 • 6
 • مدت مطالعه :6 دقیقه

علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ همیشه به دلیل نشتی آب از سیستم خنک کننده نیست. شاید برایتان جالب باشد بدانید که در بسیاری از مواقع، عدم تعویض به موقع آب رادیاتور، علت اصلی کم شدن آن است. در این مقاله ی توربومگ ، به علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ می پردازیم.

 

اولین قسمتی که برای پی بردن به علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ بررسی می شود، رادیاتور و مجاری انتقال آب و ضد یخ است. اگر رادیاتور یا مجاری آن آسیب دیده باشد، نشتی آب از آنها قابل مشاهده است. در صورتی که شکستگی خیلی کم باشد نیز با چک کردن مسیر لوله ها و شبکه های رادیاتور متوجه منشا نشتی می شویم. نتیجه ی بروز هر یک از این ایرادات، کم کردن آب رادیاتور است.

 

بررسی نشتی رادیاتور آب

 

گاهی اوقات، روی رادیاتور و مجاری آن نشانه ای از خیس شدن یا نشتی مایع خنک کننده دیده نمی شود؛ در این مواقع باید مطمئن شد که سیستم خنک کاری خودروی تان هوا نگرفته است. هواگیری رادیاتور می تواند علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ باشد و باید برای رفع این مشکل، هر چه زودتر خودروی تان هواگیری کنید.

پیشتر در مقاله ای با عنوان « رادیاتور آب ؛ علائم و عوامل خرابی آن!» نکات مهمی را درباره ی رادیاتورها بیان کرده ایم. کم کردن آب رادیاتور ، شایع ترین و مهمترین نشانه ی خرابی سیستم خنک کننده است؛ به همین دلیل در این مقاله به طور ویژه به علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ می پردازیم.

 

رادیاتور آب پژو 405

 

خرابی درب منبع انبساط؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

خراب شدن درب منبع انبساط یا همان رادیاتور ، یکی از علت های اصلی کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ است. درب منبع انبساط شامل دو سوپاپ است: سوپاپ فشار و خلع. این دو سوپاپ در کنار هم وظیفه دارند مانع تبخیر آب داخل رادیاتور شوند. اگر درب منبع انبساط، سالم باشد ولی به درستی در جای خود بسته نشود نیز آب رادیاتور به بیرون نشت می کند.

 

خرابی فن؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

مقدار زیادی از حرارت موتور خودرو توسط فن یا همان پروانه ی خنک کننده کاسته می شود. فن خودرو ممکن است بنا به دلایلی مثل سوختن فیوز نتواند به وظیفه ی خود عمل کند؛ در این صورت، موتور خودرو جوش می آورد و آب رادیاتور سر ریز می کند. به طور کلی، جوش آوردن خودرو (به هر دلیلی) می تواند علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ باشد.

اگر علاقه مند به عیب یابی خودروی تان هستید، می توانید مقالات جالبی را در توربومگ مطالعه کنید. « موتور فن و هر آنچه که باید راجع به عیب یابی آن بدانید» جزو مقالات تخصصی و آموزشی توربومگ در این زمینه است.

 

خرابی فن و جوش آوردن ماشین

 

خرابی قمقمه آب رادیاتور؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

به دفعات مختلف دیده شده است که علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ و به طور کلی، عملکرد نادرست سیستم خنک کاری، خرابی قمقمه آب رادیاتور است. چنانچه آب موجود در رادیاتور کم باشد، رادیاتور می تواند از آب ذخیره شده در قمقمه استفاده کند. این قطعه به عنوان نوعی نگهدارنده ی جانبی آب و ضدیخ است. جوش آوردن خودرو، ترک برداشتن بدنه و عدم بست صحیح درب قمقمه از جمله عوامل خرابی آن است.

 

 

قمقمه آب پژو 405

 

بروز ایراد در سیلندر؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

ترک خوردن بلوک سیلندر و یا دفرمه شدن سر سیلندر، از جمله بزرگترین دردسرهایی هستند که ممکن است هنگام بررسی علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ با آن مواجه شوید. ورود آب به داخل سیلندر یا خروج آب از آن، پس از آسیب دیدن سیلندر و سر سیلندر ، مسئله ای طبیعی است.

در چنین شرایطی اگر مایع خنک کننده حاوی ضد یخ نباشد، با دردسرهای دیگری از قبیل رسوب آب در منافذ موتور هم مواجه می شوید.

مقاله ای با عنوان « سر سیلندر ترک خورده و واشر سر سیلندر سوخته چه علائمی دارند ؟» در توربومگ درج شده که نکات مهمی را درباره ی خرابی این دو قطعه ی اساسی در اختیارتان قرار می دهد.

 

سوختن واشر سر سیلندر

 

خرابی ترموستات؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

یکی از علت های نشت آب و ضد یخ از قسمت زیرین خودرو، خراب شدن ترموستات، یکی از اجزای سیستم خنک کننده است. وظیفه ی ترموستات، پایین آوردن دمای موتور تا حد تعادل است. بهترین دما برای کارکرد موتور، ۹۵ درجه سانتیگراد است. یکی از مهمترین تاثیرات خرابی ترموستات، بالا رفتن بیش از حد دمای موتور و سر ریز کردن آب و ضد یخ است. استفاده از ضد یخ بی کیفیت و یا زنگ زدن ترموستات از عوامل اصلی خرابی آن است.

 

 

خرابی ترموستات

 

خرابی واتر پمپ؛ علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵

وظیفه ی واتر پمپ، پمپاژ آب و ضد یخ به سمت موتور و کاهش دمای آن است. در صورتی که واترپمپ خراب شود، دمای موتور قابل کنترل نخواهد بود و به سرعت بالا می رود. بدترین شرایط برای موتور، کار کردن در دمای بالاست. از علائم خرابی واتر پمپ، کاهش آب رادیاتور، نشتی آب و ضد یخ از خودرو، بالا رفتن آمپر آب و روشن شدن چراغ ضد یخ است. برای این که مطمئن شوید علت کم کردن اب رادیاتور پژو ۴۰۵ شما، خرابی واترپمپ خودروی تان نیست،

 

واتر پمپ

 

آیا مورد دیگری برای بیان علت کم کردن آب رادیاتور پژو ۴۰۵ سراغ دارید؟ لطفا بنویسید تا به ادامه ی مقاله اضافه شود. توربومگ از تجربیات شما در جت بهبود مقالات خویش بهره می برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سلام علت پس دادن آب از درب رادیات چیست؟

  • سلام .واشر سر سیلندر ، چون کمپرس از توی سیلندر به رادیاتور میزنه و باعث پس زدن آب رادیاتور میشه .و مشکل فقط میتونه از خرابی یا ترساندن سر سیلندر خودرو باشه.

  • سلام احتمالا واشر سوخته

 • سلام ۴۰۵ دارم اندازه ی استکان اب کم میکنه نشتی هم نداره احتمال داره واسه واشر باشه؟

 • نداشتن ضدیخ میتونه علت کم شدن آب رادیاتور باشه و علت رسوب روی درب و گلویی رادیاتور چی میتونه باشه- ممنون میشم پاسخ بدین

 • سلام من امروز متوجه شدم که در قسمتی که آب رادیات رو میریزیم خاک گرفته و آب رادیات با خاک ترکیب شده مشکل از چیست؟؟؟