گیربکس جدید ال ۹۰ و مزایای آن نسبت به گیربکس قدیمی!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
  • 944
  • 0
  • مدت مطالعه :6 دقیقه

گیربکس جدید ال ۹۰ یکی از پیشرفته ترین گیربکس های مورد استفاده ی خودروسازان در دنیاست. مکانیزم جدیدی که در ساخت این سیستم گیربکس به کار گرفته شده است و همراه شدن تجهیزاتی از قبیل کلاچ هیدرولیکی با آن، موجب شد تمامی زمزمه هایی که در مورد مشکلات گیربکس ال ۹۰ به گوش می رسید، خاموش شود. این مقاله ی توربومگ ، به گیربکس جدید ال ۹۰ و همه ی آنچه باید درباره ی مزایای آن نسبت به گیربکس قدیمی این خودرو بدانید، می پردازد.

 

« از این پس، خودروهای ال ۹۰ گیربکس دستی ، با یکی از پیشرفته ترین گیربکس های دنیا تولید و عرضه می شوند » . اواسط سال ۱۳۹۶ بود که این اخبار از سوی تولیدکنندگان ال ۹۰ به ویژه پارس خودرو منتشر شد. در آن روزها بسیاری از افرادی که قصد خرید خودروی ال ۹۰ را داشتند، دست نگه داشتند تا مطمئن شوند گیربکس جدید ال ۹۰ بر قابلیت های این خودرو می افزاید یا خیر.

پیش از این، گیربکس جدید ال ۹۰ روی رنو ساندرو استپ وی قرار گرفته بود. پس از اینکه رضایت نسبی از عملکرد این گیربکس در ساندرو استپ وی حاصل شد، تصمیماتی مبنی بر اینکه این گیربکس برای ال ۹۰ و ساندرو معمولی نیز استفاده شود، گرفته شد. به علاوه، با فراخوانی به افراد دارنده محصولات رنو، اعلام شد اگر علاقه مند به تعویض گیربکس خودروی شان هستند، به شرکت مربوطه مراجعه کنند.

در حال حاضر، قریب به دو سال از ورود گیربکس جدید ال ۹۰ به خط تولید این خودرو و سایر محصولات رنو گذشته است و می توان درباره ی آن به طور مفصل بحث کرد.

 

گیربکس جدید ال 90

 

معایب گیربکس قدیمی ال ۹۰ چه بود؟

گیربکس قدیمی ای که جایش را به گیربکس جدید ال ۹۰ داد، « گیربکس JH3 » بود. اگر جزو افرادی هستید که کنجکاوند درباره ی مشکلاتی بدانند که با تولید گیربکس جدید ال ۹۰ مرتفع شدند و طرفداران این محصول رنو را برای خرید آن مشتاق تر کردند، در این باره باید به موارد ذیل اشاره کنیم:

عمده ترین مشکل گیربکس قدیمی ال ۹۰ که معمولاً صاحبان این خودرو را مجبور به مراجعه به تعمیرگاه می کرد، خرابی گردگیرهای پلوس آن و نشت روغن گیربکس از این ناحیه بود.

مسئله ی دیگر، چرخ دنده های گیربکس JH3 بود که به دلیل استفاده از مواد اولیه ی نامرغوب در ساخت و مونتاژ بی کیفیت، خیلی زود ساییده می شدند و می شکستند.

به طور کلی گیربکس قدیمی ال ۹۰ از کیفیت مناسبی برخوردار نبود.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

 

مزایای گیربکس جدید ال 90

 

عملکرد گیربکس جدید ال ۹۰ چگونه است؟

گیربکس جدی ال ۹۰ « گیربکس JHQ » است. اکنون، در دنیا خودروسازان متعددی هستند که برای محصولات گیربکس دستی شان از این مدل گیربکس استفاده می کنند. در ساخت این گیربکس از مواد اولیه ی مرغوب تری نسبت به مدل JH3 استفاده می شود.

بخش زیادی از نوع عملکرد گیربکس جدید ال ۹۰، معلول کلاچ هیدرولیکی است که در آن به کار می رود. در حال حاضر، بسیاری از تولیدکنندگان با توجه به رضایت مشتریان از کلاچ های هیدرولیکی، سعی بر استفاده از این نوع کلاچ دارند. در کلاچ های هیدورلیکی بخش زیادی از فشار تعویض دنده که پیش تر با گرفتن کلاچ توسط راننده انجام می شد، بر عهده ی روغن و پمپی است که در این کلاچ به کار می رود.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی ال ۹۰ کلیک کنید!

بهینه سازی گیربکس ال 90

 

با به کارگیری گیربکس جدید و حذف کلاچ های سیمی، مشکل نشتی روغن از ناحیه پلوس ها هم مرتفع می شود. در سری قدیمی گیربکس های ال ۹۰ یکی از مهم ترین مشکلات، نشتی روغن از ناحیه گردگیر پلوس ها بود. گردگیرها در دو سر پلوس قرار می گیرند و جزو قطعاتی هستند که با عوامل بیرونی مثل گرد و خاک تماس دارند. کیفیت پایین گردگیر پلوس ال ۹۰ های قدیمی تر باعث می شد که مشکل نشتی روغن تشدید شود. در حال حاضر، علاوه بر اضافه شدن گیربکس جدید ال ۹۰ و کلاچ هیدرولیکی، گردگیرها هم جای خودشان را به کاسه نمدها داده اند.

 

برای خرید آنلاین انواع سر سیلندر خودرو کلیک کنید!

جعبه دنده ال 90

 

مزایای گیربکس جدید ال ۹۰ چیست؟

کلاچ گیری و تعویض دنده در خودروهایی که کلاچ هیدرولیک دارند، آسان تر است و به پای راننده، فشار کمتری وارد می شود. به علاوه، کاهش درگیری های مکانیکی در بخش های مختلف سیستم کلاچ و تعویض دنده موجب می شود که عمر قطعات هم افزایش پیدا کند. پس همراه شدن گیربکس جدید ال ۹۰ با کلاچ هیدرولیکی باعث می شود که این سیستم با فاصله ی زیادی محبوب تر از گیربکس های قدیمی ال ۹۰ باشد.

نوع ساختار گیربکس جدید ال ۹۰  و محفظه ی آن به گونه ای طراحی شده است که حتی در صورت خراب شدن گردگیرها روغن گیربکس ال ۹۰ به بیرون نشت نمی کند.

تعمیر و نگهداری گیربکس جدید ال ۹۰ ساده تر از مدل قبلی یعنی JH3 است.

به طور کلی، طول عمر گیربکس جدید ال ۹۰ بیشتر از گیربکس قدیمی آن است. استفاده از مواد اولیه ی مرغوب و مونتاژ مناسب باعث شده است که نتیجه ی مطلوب تری حاصل شود.

گیربکس جدید ال ۹۰ نسبت به مدل قبلی، به روغن گیربکس کمتری نیاز دارد. (حدوداً یک لیتر کمتر)

 

اگر خودروی شما ال ۹۰ است، لطفاً برای ما از نوع عملکرد گیربکس آن بنویسید. اگر گیربکس آن قدیمی است، بگویید با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنید و چنانچه رانندگی با گیربکس جدید ال ۹۰ را تجربه کرده اید، بنویسید آیا هنگام کلاچ گیری و تعویض دنده مشکل خاصی دارید؟ استفاده از تجربیات شما بهترین راه برای تصمیم گیری در مورد خرید خودرو و قطعات است. لطفاً توربومگ و خوانندگانش را از نکاتی که نزد خود دارید، بهره مند کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *