هواگیری خودرو و نکاتی مهم برای جلوگیری از بروز آن!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۷ شهریور ۱۳۹۸
  • 373
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

هواگیری خودروی تان کار سختی نیست و خودتان از عهده ی آن برمی آیید. در این مقاله ی توربومگ نکات مهمی برای پیشگیری از هواگیری و انجام آن توسط خودتان وجود دارد. با ما همراه باشید.

 

بیشترین حرارتی که در سیستم موتور تولید می شود، مربوط به محفظه ی احتراق است. در زمانی که دمای موتور بالا است، آب و ضد یخ علاوه بر گردش به دور موتور، تا نزدیک ترین جای ممکن به محفظه ی احتراق نزدیک می شوند. آب و ضد یخ، خاصیت رسانایی بالایی دارند و بهتر از هر سیال دیگری می توانند حرارت را به خود جذب کرده و آن را به رادیاتور منتقل کنند. در صورتی که سیستم خنک کننده ی خودرو هوا گرفته باشد، انتقال حرارت و خنک کردن موتور با اختلال همراه است.

 

بالا رفتن دمای موتور

 

هوا، به دلیل اینکه سبک است، در بالاترین قسمت مجرای آب، یعنی پشت محفظه احتراق قرار می گیرد. دیواره ی محفظه ی احتراق ، همان طور که می دانیم، داغ ترین بخش موتور خودرو است؛ به این ترتیب، هوایی که در آن قسمت است، بسیار داغ خواهد شد. با وجود هوا در این قسمت، دسترسی آب و ضد یخ به آن نیز سخت تر خواهد شد و حرارتی که به سرعت در حال بالا رفتن است، قابل کنترل نیست. در چنین شرایطی، باید خودرو، هواگیری شود. مولکول های هوا، عاملان خوبی برای انتقال حرارت نیستند؛ همچنین سرعت حرکتشان خیلی کمتر از حرکت مولکول های آب است؛ در نتیجه، دمای موتور تا جایی بالا می رود که واشر سرسیلندر یا خود سر سیلندر، آسیب می بیند.

آسیب دیدن این دو قسمت، از جمله ی پر هزینه ترین و پردردسرترین مشکلاتی است که ممکن است برای خودرویی به وجود بیاید. مقاله ی « سر سیلندر ترک خورده و واشر سر سیلندر سوخته چه علائمی دارند؟» درباره ی همین موضوع نگاشته شده است.

 

عوامل خرابی واشر سرسیلندر

 

آیا تمامی خودروها نیاز به هواگیری دارند؟

بی ام و، بنز و ولوو جزو خودروسازانی هستند که برخی از خودروهایشان، هیچ وقت نیاز به هواگیری ندارند؛ یعنی این خودروها اصلاً هوا نمی گیرند. سیستم خنک کننده برخی از خودروهای پیشرفته امروزی، طوری طراحی شده است که می تواند هوا را دفع کند. زمانی که به این خودروها آب اضافه می شود، مجراهای سیستم خنک کننده آب را به انتهایی ترین و بالایی ترین سطح خود انتقال می دهند و منافذ خالی را از آن پر می کنند تا جای خالی برای ورود هوا باقی نماند. سیستم خنک کننده ی این خودروها طوری طراحی شده است که اگر در ترکیبات آب هم مقداری هوا وجود داشته باشد، قابلیت جذب هوا را ندارد.

خودروهایی که نیاز به هواگیری دارند، پیچ خروجی هوا دارند. این خودروها در صورت هوا گرفتن ، باید به روش تخصصی هواگیری شوند.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

پیچ خروجی هوای خودرو

 

نکته ی مهمی که معمولاً به آن بی توجه هستیم، اضافه کردن آب به خودرو در زمان سرد بودن خودرو است. زمانی که به خودرو، آب را اضافه می کنید، کمی منتظر بمانید تا آب فروکش کرده و سطح واقعی آن را ببینید. پر شدن همه ی مجاری از آب، کمی زمان می برد. در چنین مواقعی خواهید دید باید مقدار دیگری آب اضافه شود تا مخزن، پر شود.

 

مقدار آب و ضدیخ در سیستم خنک کننده

 

چه عواملی باعث هوا گرفتن خودرو می شود؟

هر یک از قسمت های مربوط به سیستم خنک کننده خراب شود، خودرو به هواگیری نیاز پیدا می کند. برای مثال اگر فن به درستی کار نکند، دما و آمپر آب بالا می رود. بالا رفتن بیش از حد دمای آب باعث می شود که آب به نقطه ی جوش رسیده و بخار شود. تبدیل آب رادیاتور به بخار، یکی از عواملی هوا گرفتن این سیستم است.

در بعضی از مواقع هم، بالا رفتن دمای آب رادیاتور با نشت آن از قسمت هایی مثل درب رادیاتور همراه می شود. اگر چنین شود، پس از خنک شدن سیستم و کاهش سطح آب، بخشی از فضای داخل مجاری انتقال آب خالی است. این قسمت زمینه ای برای ورود هواست. اگر حواستان به این موضوع باشد، باید پس از سرد شدن کامل خودرو، محلول آب و ضد یخ را اضافه کنید.

 

سوراخ شدن رادیاتور

 

وجود نشتی در هر یک از قسمت های رادیاتور و مجاری آن باعث ورود هوا به داخل سیستم می شود.

تا زمانی که دمای خودرو، کاملاً کاهش نیافته است، نباید درب رادیاتور را باز کنید. باز کردن درب رادیاتور در دمای بالا باعث هوا گرفتن سیستم و در نتیجه نیاز به هواگیری است.

پارگی لوله ها و شل بودن درب رادیاتور از دیگر عواملی هوا گرفتن رادیاتور هستند که ممکن است کمتر جدی گرفته شوند.

 

برای اینکه اطمینان حاصل کنید ایراد به وجود آمده مربوط به کدام قسمت است، می توانید مجاری انتقال آب، رادیاتور و درب آن، اتصالات و فن را بررسی کنید.

 

برای خرید آنلاین رادیاتور آب خودرو کلیک کنید!

خرابی درب رادیاتور

 

آیا هواگیری خودرو علائمی دارد؟

به صورت پیش فرض، خودرویی که جوش آورده و آب و ضد یخ از آن خارج شده است، نیاز به هواگیری دارد. این تصور که با اضافه کردن آب، مشکل هوا داشتن سیستم خنک کننده رفع می شود، اشتباه است و اگر هواگیری صورت نگیرد، خودرو مجدداً جوش می آورد. وجود نشانه های زیر هم دال بر این است که خودرو هوا گرفته است و نیاز به هواگیری دارد:

داغ شدن بیش از حد موتور و بالا رفتن آمپر ؛

نشت آب از درب رادیاتور ؛

چکیدن آب از قسمت زیرین خودرو

 

داغ شدن موتور خودرو

 

چگونه هواگیری کنیم؟

اگر موتور خودرو داغ است، صبر کنید تا خنک شود.

ابتدا باید پیچ خروجی هوا را بیابید. محل قرارگیری این پیچ در خودروهای مختلف، متفاوت است. برای پیدا کردن آن، به مسیر انتقال آب از رادیاتور به موتور دقت کنید.

حال، خودرو را روشن کنید و قبل از اینکه موتور دوباره به دمای بالایی برسد، با احتیاط، پیچ خروجی هوا را باز کنید.

 

ضدیخ خودرو

 

درب رادیاتور را باز کنید و محلول مایع خنک کننده را داخل آن بریزید تا مخزن، پر شود. هنگام ریختن آب به داخل رادیاتور، به خروجی هوا دقت کنید. تا زمانی که خروج آب از آن ناحیه به آرامی و بدون وجود هوا نیست، به اضافه کردن آب ادامه دهید. چنانچه هوا وجود داشته باشد، آب به صورت مقطع و همراه با صدا خارج می شود.

بعد از اینکه احساس کردید نوع خروج آب از خروجی هوا متفاوت شده است و با هوا همراه نیست، ابتدا پیچ هواگیری سپس درب رادیاتور را سر جای خود ببندید. هواگیری خودروی شما تمام شده است.

 

آیا تا به حال خودروی تان را هواگیری کرده اید؟ در خودروی شما معمولاً چند وقت یک بار نیاز به این کار وجود دارد؟ اگر در این مورد، نکته ای دارید، لطفاً برای خوانندگان توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *