علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید چیست؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۴ مهر ۱۳۹۸
  • 19531
  • 2
  • مدت مطالعه :6 دقیقه

علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید یکی از مباحثی است که کمتر به آن پرداخته شده است. توربومگ در این مقاله، تمامی مواردی را که باعث روشن نشدن چراغ جلوی پراید می شود، از خرابی کلید چراغ تا برقراری جریان اتصال کوتاه ، بررسی می کند. در معدود سایتی شما می توانید اطلاعات مفیدی را درباره ی علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید به دست آورید. با توربومگ همراه باشید.

 

اهمیت و کارایی چراغ جلوی خودرو برای همه ی ما روشن است؛ پس بدون معطلی به سراغ بررسی علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید می رویم.

 

علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید ؛ خرابی کلید چراغ

اگر کلید یا اهرم روشن کردن چراغ جلوی خودروی شما قفل کرده است (تکان نمی خورد)، شکسته و هرز شده است یا به درستی حرکت می کند؛ ولی چراغ ها روشن نمی شود، علت روشن نشدن چراغ جلوی شما، خراب شدن کلید یا اهرم روشن کردن چراغ ها است. تعویض کلید چراغ خراب ، نیاز به یک متخصص در این زمینه دارد.

توجه داشته باشید که در برخی از خودروها، کلیدی که در کنار فرمان تعبیه می شود، فقط مخصوص روشن کردن چراغ جلو نیست و به صورت ترکیبی کار می کند و علاوه بر چراغ جلو، راهنماها را هم روشن می کند. پس اگر این اهرم خراب شود، شما به جز چراغ جلو، از چراغ های راهنما هم نمی توانید استفاده کنید.

 

اهرم روشن کردن چراغ جلو

 

علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید ؛ سوختن فیوزها

فیوزها قطعاتی هستند که مانند فیش روی قسمت دیگری سوار می شوند. جعبه فیوز هر خودرویی، متشکل از ده ها فیش بوده و در واقع یکی از مهم ترین بخش های مرتبط با قسمت های برقی خودرو است. کار اصلی فیوزها سنجش میزان برقی است که به سمت سیستم مربوطه در جریان است. فیوز با کم کردن شدت و بار اضافی جریان برق باعث کم کردن نوسانات برق می شود. نوساناتی که در جریان برق وجود دارند، از جمله مهم ترین دلایلی هستند که منجر به خرابی سیستم های برقی می شوند. گاهی اوقات نوسانات روی خود فیوزها هم اثر سو می گذارند و باعث سوختن آنها می شوند. علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید نیز ممکن است سوختن فیوز مربوط به آن باشد.

در مقاله ای با نام « فیوز خودرو به چه علتی می سوزد؟» اطلاعات مفیدی درباره ی فیوز خودرو به دست می آورید.

 

سوختن فیوز و خرابی چراغ جلو

 

اگر دقت کرده باشید، جعبه فیوز پراید نیز شبیه به بسیاری دیگر از خودروها، در داخل کابین و زیر پای راننده قرار دارد. در دفترچه ی راهنمای هر خودرو، نقشه ای مربوط به جعبه فیوز وجود دارد که فیوز مربوط به هر قسمت را مشخص می کند.

علائم فیوز سوخته ، تغییر رنگ قسمت فلزی، آب شدن نوار فلزی داخل قاب و یا ایجاد شکستگی روی آن است. چنانچه علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید شما ، سوختن فیوز مربوط به آن بود، می توانید خودتان فیوز را عوض کنید.

 

چراغ جلوی پراید

 

علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید ؛ سوختن لامپ ها

ممکن است علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید ، سوختن لامپ چراغ ها باشد. لامپ ها معمولا به یکی از دلایل زیر می سوزند:

عمر طولانی: تولیدکنندگان بعضی از خودروها با توجه به آگاهی ای که نسبت به شرایط خودروی تولیدی شان دارند، ممکن است عمر تقریبی لامپ ها را بیان کنند؛ ولی واقعیت اینجاست که لامپ خودرو ، یکی از قطعاتی است که عمر آن بستگی زیادی به استفاده از آن دارد. ممکن است چراغ خودرویی به صورت مداوم، در هر شب، چندین ساعت روشن باشد و خودرویی دیگر، به ندرت در شب استفاده شود. اگر ولتاز ورودی به لامپ بیش از حد تعیین شده باشد، لامپ زودتر از موعد می سوزد.

در نظر داشته باشید که چنانچه روشنایی لامپ خودروی تان به زیر ۳۰ درصد رسید، بهتر است آن را تعویض کنید. لامپی با این میزان روشنایی برای خودروی شما مناسب نیست، حتی اگر تا مدت زمان زیادی با همین میزان نور کار کند.

تغییر شرایط فیزیکی: منظور از تغییرات فیزیکی، مواردی مثل ضربه خوردن به چراغ ها و شکستن آنهاست. ورود آب از منافذ حباب و اتصالی سیم کشی آنها از مواردی هستند که باعث سوختن چراغ ها یم شوند.

اتصال کوتاه: اتصال کوتاه یا Short Circuit نوعی ارتباط غیر عادی و ناصحیح است که در مدار الکتریکی بروز می کند. در اثر چنین اختلالی، جریان الکتریکی ای با مقاومت بیش از حد از مسیر ناخواسته ای عبور می کند.

 

برای خرید آنلاین انواع چراغ خودرو کلیک کنید!

سوختن لامپ چراغ جلوی پراید

 

بررسی کاسه چراغ جلوی پراید را جدی بگیرید.

گاهی اوقات تلق و کاسه ی چراغ ایراد دارند و شما بی توجه به این دو مورد، در پی علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید هستید. شاید باورتان نشود؛ ولی در بسیاری از موارد مشاهده شده است که کثیفی تلق یا خرابی کاسه ی چراغ جلو باعث ایجاد تصور اشتباه در مورد صحت عملکرد لامپ چراغ خودرو شده است. خراب شدن واشر، از بین رفتن چسب و یا شکستن کاسه ی چراغ از مواردی هستند که موجب نفوذ عوامل بیرونی مثل خاک و آب به داخل چراغ جلو و کثیفی و خرابی بیشتر آن می شوند.

بررسی کاسه ی چراغ را جدی بگیرید و چنانچه مطمئن هستید کم نور یا خاموش جلوه دادن لامپ مربوط به کثیفی طلق چراغ است، مقاله ی « تمیز کردن چراغ خودرو با دانستن چند نکته مهم!» را بخوانید. در این مقاله، نکات کاربردی ای درباره ی شستن چراغ ها در اختیار شما قرار می گیرد.

 

بررسی کاسه چراغ جلوی پراید

 

چنانچه در راستای علت روشن نشدن چراغ جلوی پراید موارد فوق را بررسی کردید و مشکلی در آن قسمت نیافتید، باید به سراغ تعویض چراغ خودرو بروید. آیا تاکنون چراغ خودروی تان را تعویض کرده اید؟ توصیه ی بسیاری از کارشناسان این است که این کار را به افراد متخصص در این رابطه بسپارید؛ اگر شما تجربه ی چنین کاری را دارید، لطفا برای ما از تجربه ی خود بنویسید. توربومگ از نظرات شما در جهت بهبود مقالات خویش بهره می برد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سلام خسته نباشید.ماشینم پراید مدل ۸۸ هست چراغ نور بالا زنون نصب کردم وچراغ ها تو سپری اونم زنون هست برق نور چراغ توسپری از نور پایین گرفتم بیشتر اززنون های توسپری استفاده میکنم .فکرکنم امپر بالا میکشه سیم برق اب کرد درست کردم دست راهنما عوض کردم تا یه مدت خوب بود ولی الان دوباره روشن نمیشه زنون بالا وقتی میزنم روشن نمیشه باسلام روشن میشه باید نگه داشت.اگر دسته راهنما رو عوض کنم دوباره همین مشکل پیش می اید ممنون.

  • سلام خسته نباشید لطفا راجع به اطلاعاتی که به عموم مردم میدین قبلا مطالعه داشته باشید،مثل وظیفه فیوز در هر صنعتی فقط جهت محافظت بکارمیره که دربرق خودرو فقط وظیفه اینو داره که درزمان اتصالی درهر بخش فیوز بسوزه و به سیمکشی خودرو و بخشهای دیگه اسیبی نرسه،ممنون