روغن موتور سمند LX و راهنمایی های مهم برای انتخاب آن

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۵ مهر ۱۳۹۸
  • 1256
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

روغن موتور سمند LX همچون روغن موتور سایر خودروها دارای مشخصات و ویژگی هایی است که مخصوص همین خودروست. حتما می دانید که استفاده از روغن موتور متفرقه و ناسازگار با سیستم پیشرانه ی خودروی تان چه عواقبی دارد. این نوشتار توربومگ ، علاوه بر یادآوری مضرات استفاده از روغن موتور نامناسب، ویژگی های مخصوص روغن موتور سمند LX را نیز بیان می کند. با ما همراه باشید.

 

روغن موتور با حرکت بین قطعات باعث می شود که روان و نرم کار کنند. قرار گرفتن این سیال روان کننده در بین قطعات، باعث به وجود آمدن حالت غضروفی ای در فاصله بین آنها می شود و اجازه ی نزدیک شدن بیش از حد قطعات را به هم نمی دهد. روغن موتور سمند LX برای اینکه بتواند از حرارت موجود در سیستم موتور خودرو بکاهد، خاصیت خنک کنندگی هم دارد. روغن موتور سمند  LX علاوه بر جذب گرما و خنک کاری قطعات، گرما را در خود نگه می دارد. ویژگی دیگر روغن موتور ، جذب مواد اضافی و ریز تراشه هایی است که در اثر بروز خوردگی و پوسیدگی یا زنگ زدن قطعات فلزی بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی، ایجاد شده است. روغن موتور ، علاوه بر جذب این ذرات به خود، آنها را تا زمان تخلیه از مجاری و موعد تعویض روغن، به صورت معلق در خود نگه می دارد تا باعث بروز گرفتگی در مجاری و در میان قطعات نشوند. روغن موتور ، در حال چرخش دائم مابین قطعات است و اجازه ی برخورد آنها را با یکدیگر نمی دهد و در واقع، به نوعی لایه ی محافظی به دور قطعات سیستم پیشرانه است.

 

کارکرد روغن موتور

 

آیا فکر می کنید هر نوع روغن موتوری را برای سمند LX خود انتخاب کنید، چنین ویژگی هایی را دارد و به درستی به وظیفه ی خود عمل می کند؟ خوب است بدانید، در صورتی که روغن موتوری که داخل سیستم موتور می ریزید متناسب با ویژگی های آن نباشد، هیچ یک از عملیات فوق را انجام نمی  دهد و در صورتی که انجام دهد نیز خیلی زود خاصیت خود را از دست می دهد و مانند مایعی بی خاصیت در سیستم شما حرکت می کند. معمولا بعد از ریختن روغن موتور نامناسب درون موتور خودرو، با مشکل شنیدن صداهای غیرمتعارف از سمت موتور و بد کار کردن آن مواجه خواهید شد. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه روغن موتور سمند LX را انتخاب کنید که با هیچ یک از این مشکلات روبه رو نشوید.

 

شاخص گرانروی (SAE) روغن موتور سمند LX

گرانروی، مقیاسی برای اندازیه گیری غلظت مایعات است. به مقاومت مایعات در برابر جاری شدن، گرانروی گفته می شود. شاخص گرانروی روغن موتور هر خودرویی با خودروی دیگر متفاوت است و بر اساس نوع سیستم موتور و قطعات داخلی آن برای هر خودرویی روغن ترمز مخصوص آن تولید می شود. شاخص گرانروی روغن موتور سمند LX ، ۲۰W-50 است. این عدد بر اساس نوع موتور و آب و هوایی که خودرو در آن تردد می کند، تعیین می شود.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

 

شاخص گرانروی روغن موتور سمند LX

 

در صورتی که گرانروی روغن موتور سمند LX نامناسب باشد، واکنش مناسبی در برابر سرما و گرما نشان نمی دهد و به مرور زمان، باعث خرابی قطعات و سیستم می شود؛ مثلا اگر شاخص گرانروی روغن موتور سمند LX بالاتر از حد معمول باشد، باید موتور خیلی کار کند تا گرمای آن روی جاری شدن روغن موتور اثر بگذارد، در چنین شرایطی، قطعات باید بدون روغن کار کنند تا روغن موتور به آنها برسد. درگیر شدن قطعات فلزی با هم بدون وجود روغن، باعث به وجود آمدن اصکاک میان قطعات می شود.

برعکس همین موضوع هم نوعی مسئله است؛ اگر شاخص گرانروی روغن استفاده شده در خودروی تان، پایین تر از میزان استاندارد آن باشد، گرما به سرعت روی آن تاثیر می گذارد. گرم شدن زودتر از موعد روغن موتور سمند LX باعث می شود که غلظت خود را از دست بدهد و مابین قطعات قرار نگیرد؛ در نتیجه قطعات، حین کار کردن، به هم ساییده می شوند. به همین دلیل هم در صورت انتخاب روغن موتور نامناسب و بی توجهی به شاخص گرانروی آن، از طرف سیستم موتور، صداهای غیرعادی به گوش می رسد.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی سمند lx کلیک کنید!

شاخص API روغن موتور

 

شاخص API روغن موتور سمند LX

شاخص API نشان دهنده ی سطح کیفی روغن است که بر اساس نوع فناوری به کار رفته در تولید آن مشخص می شود. تعیین میزان استاندارد این شاخص، تحت نظارت آزمایشگاه هایی در آمریکا تعیین شده است و بسیاری از تولیدکنندگان روغن موتور در دنیا، ویژگی های مورد تایید آمریکا را ملاک قرار می دهند. شاخص API با حروف انگلیسی نشان داده می شود؛ به این ترتیب که از ابتدای الفبای انگلیسی هر قدر جلوتر برویم، فناوری به کار رفته در تولید روغن موتور ، جدیدتر و پیشرفته تر خواهد بود. برای مثال در میان روغن موتورهایی با کیفیت های مختلف SJ، SL، SM و SN ، سطح کیفی روغن موتور با شاخص SN از همه بالاتر است. روغن موتور سمند LX با شاخص کیفی …….. انتخاب مناسبی برای این خودروست.

 

نمودار شاخص API

 

فناوری ساخت روغن موتور سمند LX

روغن موتورها از لحاظ فرآیند تولید به سه دسته تقسیم می شوند: معدنی، سنتتیک و نیمه سنتتیک. مهمترین فرق این سه نوع روغن موتور در مواد شیمیایی ای است که در آنها استفاده می شود. نوع اول، ساختار شیمیایی ساده تری دارد و فرآوری کمتری روی آن صورت می گیرد. نوع دوم و سوم، به نسبت نوع اول، ساختار متفاوتی دارند؛ مقدار افزودنی های سنتتیک و نیمه سنتتیک-که ساختاری بین نوع معدنی و سنتتیک دارد- بیشتر است، به همین دلیل ویژگی های بیشتری داشته و میزان مقاومت و کارایی آن نیز بیشتر است.

شما برای خرید روغن موتور سمند LX می توانید یکی از دو نوع سنتتیک و نیمه سنتتیک را انتخاب کنید. سیستم پیشرانه ی سمند با هر دو نوع سازگاری دارد؛ اما در صورت انتخاب نوع سنتتیک، عمر قطعات و کارایی موتور افزایش پیدا خواهد کرد.

 

برای خرید آنلاین انواع قالپاق کلیک کنید!

روغن موتور سمند LX استاندارد

 

حجم روغن موتور سمند LX

نوع موتور هر خودرو تعیین می کند که به چند لیتر روغن موتور نیاز دارد. برای تعویض روغن موتور سمند LX ، ۴٫۵ روغن کفایت می کند. اما نکته ای وجود دارد که نباید از آن غافل شد؛ اگر بخواهید همزمان با تعویض روغن ، فیلتر آن را نیز عوض کنید، باید مقدار روغن بیشتری را داخل مخزن روغن بریزید و در غیر این صورت، همان ۴٫۵ لیتر روغن برای سمند LX کافی است.

 

اگر به تازگی برای تعویض روغن موتور سمند LX ادام کرده اید، لطفا بنویسید چقدر هزینه کردید؟ اگر به دنبال خرید روغن موتور، فیلتر روغن و یا قطعه ی مصرفی یا یدکی دیگری هستید که مناسب سمند LX باشد، می توانید به فروشگاه آنلاین توربویدک سری بزنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *