لاستیک جدید خودروی تان را چگونه انتخاب می کنید؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۱ مهر ۱۳۹۸
  • 389
  • 0
  • مدت مطالعه :6 دقیقه

قبل از انتخاب لاستیک جدید برای خودروی تان لازم است کمی راجع به مشخصات و ویژگی های لاستیک خودرو بدانید. وجود ویژگی های متفاوت در لاستیک ها به دلیل تفاوت در نوع عملکردشان است؛ به همین دلیل توصیه می شود به جای خرید سلیقه ای لاستیک ، بر حسب نوع خودرو و رانندگی تان لاستیک بخرید. این مقاله ی توربومگ به نکاتی مهم درباره ی خرید لاستیک جدید می پردازد.

 

عملکرد لاستیک بر کیفیت رانندگی، تأثیر مستقیم می گذارد. چنانچه حین خرید لاستیک جدید ، انتخاب شما انتخاب مناسبی نباشد، هنگام رانندگی، با وجود انتقال قدرت کافی و به موقع از سیستم های فرمان، تعلیق و جلوبندی به چرخ ها، عملکرد خودرو راضی کننده نخواهد بود. توجه داشته باشید، انتخاب لاستیکی که مناسب با خودروی تان باشد، علاوه بر تأثیر مثبتی که بر هندلینگ و شتاب خودرو دارد، مصرف سوخت آن را نیز کاهش می دهد. به این ترتیب، باید بگوییم برخلاف تصور بسیاری از افراد که انتخاب و خرید لاستیک را مسئله ی کم اهمیتی می پندارند، حین خرید لاستیک جدید، باید به مدل و نوع طراحی آج آن هم توجه داشته باشیم.

نکته مهمی که نباید از آن غافل شد این است که در دفترچه ی راهنمای هر خودرویی معمولاً لاستیک مناسب و استاندارد آن خودرو درج می شود. شما می توانید به دفترچه مراجعه کرده و لاستیک جدید خودروی تان را بر اساس پارامترهای ذکر شده در آن بخرید. ویژگی های مربوط به خودروی شما با اعداد و عباراتی مشخص شده اند. در ادامه ی نوشتار، با مفهوم این کدها آشنا می شوید.

 

 

آج لاستیک جدید

پستی و بلندی هایی که نقش روی سطح خارجی لاستیک را تشکیل می دهند، آج نامیده می شوند. معمولاً بسیاری از افراد با توجه به سلیقه ی شان، طرحی را که زیباتر است انتخاب می کنند، اما لازم است بدانیم که آج لاستیک انواع مختلفی دارد: متقارن، نامتقارن، جهت‌ دار و جهت‌ دار نامتقارن. در واقع، طراحی و نوع قرار گرفتن دندانه ها و فراز و فرودها به گونه ای است که باعث می شود، نوع عملکرد هر یک از تایرها هم با هم فرق داشته باشد. مثلا لاستیکی با آج های نامتقارن همان طور که از نامش پیداست، شیارها و دندانه های منظمی ندارد و به همین دلیل برای رانندگی در جاده های خشک کویر و یا جاده های باران زده و خیس مناسب است.

مسئله ی دیگر در مورد آج لاستیک ، عمر آن است. عمر آج با عنوان سایش آج (Treadwear) روی دیواره ی لاستیک ها حک می شود. بنابراین هنگام خرید لاستیک جدید به عمر آج ها توجه کنید. عدد سایش آج معمولاً عددی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ دارد. هر قدر عدد، بزرگتر باشد، عمر آج، بیشتر و کیفیت لاستیک، بالاتر است. البته جالب است بدانید در سال های اخیر، تایرهایی با عمر آج بیشتر از ۵۰۰ هم تولید می شود.

 

برای خرید آنلاین انواع قالپاق کلیک کنید! 

 

مقاومت حرارتی لاستیک جدید

اصطکاک لاستیک با سطح جاده، حرارت بسیار زیادی را تولید می کنند. اگر بنا بر این باشد که مواد اولیه و نوع ساخت لاستیک ها نامرغوب باشد، قطعاً حرارت به وجود آمده روی عمر و مقاومت لاستیک تأثیر به سزایی خواهد گذاشت به ویژه اگر تردد خودرو در آب و هوای گرم و خشک و کویری باشد. درجه ی مقاومت لاستیک ها در برابر گرما با حروف انگلیسی A-B-C می شود. هنگام خرید لاستیک جدید برای خودروی تان، به مقاومت حرارتی آن توجه ویژه ای داشته باشید. اگر قرار باشد لاستیک علاوه بر گرمای تولید شده بر اثر اصطکاک، هوای گرم مناطق کویری را نیز متحمل شود، امکان ترک برداشتن و باز شدن بافت داخلی آن از هم وجود دارد. برای مثال کسانی که در مناطق گرمسیر زندگی می کنند، باید برای خودروی شان از لاستیک های با بالاترین مقاومت حرارتی استفاده کنند تا ترددهای امن تری داشته باشند.

 

برای خرید آنلاین انواع تسمه خودرو کلیک کنید!

میزان چسبندگی لاستیک به سطح جاده

 

چسبندگی لاستیک جدید

یکی از ویژگی های لاستیک ها که در کارایی آن تاثیر بسیار زیادی می گذارد، ویژگی چسبندگی (Traction) آن است. سطح خارجی لاستیک به دلیل جنس خود و نوع طراحی اش، حالت ارتجاعی دارد. زمانی که خودرو روی سطحی حرکت می کند، هر قدر سطح خارجی لاستیک-آج ها و شیارهایی که نقش روی سطح خارجی لاستیک را تشکیل می دهند- بیشتر با جاده در تماس باشند و اصطلاحاً به جاده چنگ بزنند، لاستیک خودروی شما از استاندارد بالاتری برخوردار است. پس حین انتخاب لاستیک جدید، به درجه ی چسبندگی آن دقت کنید تا پایداری خودروی تان حین حرکت در شرایط جاده ای غیر استاندارد و آب و هوای نامساعد هم تضمین شده باشد.

میزان چسبندگی لاستیک به سطح زمین با یکی از حروف AA، A، B و C مشخص می شود؛ به این ترتیب که حک شدن AA یعنی لاستیک جدید خودروی شما دارای بالاترین درجه و حک شدن C یعنی دارای پایین ترین درجه از چسبندگی به سطح زمین است.

 

 

ابعاد لاستیک جدید

روی دیواره ی لاستیک اطلاعات دیگری هم درج شده است که قطر، ضخامت، عرض و ساختار لاستیک و در واقع سایز لاستیک را نشان می دهد. ابعاد، تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، شاخص بار و شاخص سرعت، پارامترهای دیگری هستند که حین خرید لاستیک جدید باید به آنها توجه کنیم. برای پی بردن به این قسمت از اطلاعات توضیحاتت مفصل تری لازم است که در مقاله ای با نام « سایز لاستیک و راه انتخاب لاستیک مناسب هر خودرو! » به آن پرداخته شده است. شما با کمک این نوشتار می توانید سایر اطلاعات درج شده روی لاستیک را با دانستن مفهومشان به دست آورید.

 

آیا تا به حال حین خرید لاستیک جدید به بررسی این نکات دقت کرده اید؟ اگر فکر می کنید نکته ی دیگری وجود دارد که باید حین خرید لاستیک جدید به آن توجه کرد، لطفاً همین جا بنویسید تا به ادامه ی نوشتار اضافه گردد. توربومگ از نظرات شما در جهت بهبود مقالات خویش بهره می برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *