چگونه چراغ آچار پژو 206 را خاموش کنیم؟ (راهنمای کامل)

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۲۹ مهر ۱۳۹۸
  • 4624
  • 1
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

بسیاری از کسانی که خودرو دارند از یک چراغ عموما نارنجی رنگ به شدت می‌ترسند. البته که حق هم دارند. این چراغ می‌تواند در بسیاری از موارد مشکلات بسیار بزرگی را گزارش کند که نه تنها جیب، بلکه جان افراد را نیز تهدید می‌کند. اما چراغ آچار 206 چه معنایی دارد؟

چراغ آچار در واقع یک سیستم هشداردهنده است که نشان می‌دهد اختلالی در عملکرد کلی خودرو به وقوع پیوسته است. حال این اختلال ممکن است بسیار حاد باشد و یا موقتی و گذرا که تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد.

چراغ آچار پژو 206 که در کنار کیلومتر شمار قرار گرفته است معمولا نشان می‌دهد که زمان دوره‌ای سرویس خودرو خاتمه یافته و نوبت آن رسیده که این سرویس را از نو انجام بدهید. در پژو 206 عموما زمان دوره‌ای سرویس روی 10000 کیلومتر تنظیم شده است. اما ممکن است این چراغ رو هنگامی که سرویس دوره‌ای را انجام داده‌اید و یا هنوز زمان پایان آن نرسیده نیز مشاهده کنید.

چراغ آچار 206 ممکن است به دلایل مختلفی روشن شود اما هر از گاهی نیاز است تا روشن شدن این چراغ را نادیده بگیرید. برای این منظور باید آن را خاموش کنید، چرا که آزار دهنده خواهد بود. البته کاری با شما ندارد، اما در مجموع کسانی که وسواس دارند مفهوم این جمله را خوب می‌فهمند.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پژو 206  کلیک کنید!

 

 

نحوه خاموش کردن چراغ آچار 206

برای اینکه چراغ چک 206 را خاموش کنید باید روند زیر را انجام دهید:

در مرحله اول سوییچ خودرو را ببندید و بین 5 تا 10 ثانیه صبر کند که سیستم برقی خودرو کاملا قطع شود.

در مرحله دوم باید دکمه صفر کننده کیلومتر شمار را فشار دهید. اگر یک درصد هم ممکن است که ندانید این دکمه کجا قرار دارد، همان کلید بلندی است که از زیر کیلومتر شمار خودرو خارج شده است. این دکمه در حالتی که خودرو روشن باشد، کیلومتر شمار Trip که میزان مسافت طی شده را نشان می‌دهد، ریست می‌کند. این کلید را فشار داده و 5 تا 10 ثانیه آن را نگاه دارید.

این مرحله از خاموش کردن چراغ آچار 206 بسیار حساس است و باید با دقت آن را انجام دهید. در حالتی که هنوز دکمه را فشار داده‌اید، سوییچ را باز کنید تا برق وارد سیستم شود. روی صفحه کنار همین چراغ ثانیه شماری شروع به کار کرده و اعداد را از 10 به صورت معکوس می‌شمارد. باید صبر کنید و تا صفر شدن عدد دست خود را از روی کلید برندارید.

در مرحله پایانی و زمانی که این عدد صفر شد، می‌توانید دست خود را از روی دکمه بردارید و سوییچ را بار دیگر ببندید. پیشنهاد می‌شود 5 تا 10 ثانیه دیگر صبر کرده و سپس خودرو را روشن کنید. خواهید دید که چراغ آچار ریست شده و خاموش است. با این ترفند نیاز نیست که وسیله خود را دیاگ بزنید. البته این کار همیشه درست نیست و تنها باید زمانی آن را انجام دهید که از سلامت خودرو خود اطمینان دارید. بد نیست نگاهی به دلایل روشن شدن چراغ چک به ویژه در پژو 206 بیندازیم.

 

برای خرید آنلاین انواع لنت ترمز کلیک کنید!

 

 

روشن شدن چراغ چک ناشی از چه مواردی است؟

همانطور که پیش‌تر نیز بیان کردیم، روشن شدن چراغ چک ممکن است به دو صورت موقتی و دائمی باشد. خطاهای موقتی برای چند ثانیه یا دقیقه رخ می‌دهند و در حافظه ECU خودرو ذخیره می‌شوند، نیازی به نگرانی در مورد آن‌ها نیست چرا که خود به خود از حافظه پاک می‌شوند.

پیش از هرچیزی توجه داشته باشید که چراغ آچار 206 ممکن است با چراغ‌های دیگری نظیر ABS، ایربگ، ترمز دستی یا … روشن شود که در اینصورت تشخیص عیب ساده است.

یکی از موارد اختلال موقتی، روشن کردن خودرو در هوای سرد به ویژه در زمستان است. عواملی که ممکن است سبب ایجاد اختلال در صبحگاه شوند و سرنشینان را با چراغ روشن مواجه سازند عبارتند از:

افت فشار بنزین

افت ولتاژ باطری

نشت جزئی در یکی از انژکتورها

تشخیص رطوبت ناشی از احتراق سرد موتور توسط سنسور اکسیژن و غیره

یکی دیگر از مواردی که ممکن است سبب روشن شدن چراغ آچار 206 شود، درپوش باک بنزین است. ممکن است کمی خنده‌دار باشد اما اگر مشکلی در درپوش وجود داشته باشد، چراغ آچار روشن می‌شود. برای رفع آن درپوش را محکم کنید و اگر دیدید که چراغ چک همچنان روشن است، آن را تعویض کنید.

اما چراغ چک پژو 206 ممکن است به دلایل حساس‌تری روشن شود که نشان دهنده اختلال گسترده در سیستم عملکردی ماشین است.

روشن شدن چراغ آچار 206 می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 

سنسور اکسیژن

رایج‌ترین دلیلی که چراغ چک خودرو را روشن می‌کند مشکل در سنسور اکسیژن است. از آنجایی که این قطعه قیمت زیادی ندارد، عموما آن را تعویض می‌کنند. چنانچه این قطعه خراب باشد اختلالات زیادی در ECU ثبت می‌شود چرا که می‌تواند مصرف بنزین را تا 40% افزایش دهد.

کاتالیزور

یکی از کابوس‌هایی که صاحبان خودرو را عذاب می‌دهد. این مشکل که بسیار رایج است، علاوه بر هزینه سرسام آور، پروسه طولانی مدتی نیز دارد و بدون شک می‌تواند حسابی شما را به دردسر بیندازد، به ویژه اگر خودروی شما لوکس هم باشد! برای این که چراغ آچار پژو 206 شما به این دلیل روشن نشود، سعی کنید شمع‌های خودرو را در زمان مناسب تعویض کنید تا از آسیب کاتالیزور جلوگیری کنید.

شمع و کوئل

این مشکل نیز به وفور دیده می‌شود و بسیار رایج است. در واقع می‌توان گفت زمانی که چراغ چک پژو 206 به خاطر کوئل روشن می‌شود، در 90 درصد موارد این دو با هم خراب می‌شوند.

شمع یا وایر شمع

این مشکل هم به وفور دیده می‌شود و چراغ آچار 206 شما را روشن می‌کند. البته خیلی کم پیش می‌آید که راننگان به حدی این مشکل را پشت گوش بیاندازند که منجر به روشن شدن چراغ چک شود، اما اگر این مورد را جدی نگیرید، کاتالیزور خودرو با قیمتی گزاف در انتظار شما خواهد بود.

ترموستات

یکی از دیگر قطعاتی که به شدت در طول روز خریداری می‌شود ترموستات است، به ویژه اگر در مناطق گرمسیر باشید. بدون شک اگر چراغ آچار پژو 206 شما روشن شد، 10 تا 12 درصد احتمال دارد که مشکل شما ترموستات باشد.

 

برای خرید آنلاین دیسک و صفحه خودرو کلیک کنید!

 

 

آیا تا به حال به چراغ های پشت کیلومتر توجه کرده اید ؟ آیا خود اقدام به خاموش کردن این علائم کرده اید ؟ برای خوانندگان توربومگ از تجربیات خود بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.