زمان تعویض لاستیک خودرو چه هنگامی است؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۱۳ آذر ۱۳۹۸
  • 211
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

یکی از بخش‌های اصلی خودرو چرخ‌های آن است که از دو قسمت به نام رینگ و لاستیک تشکیل شده است. لاستیک خودرو یکی از قطعات مصرفی به شمار می‌رود که پس از مدتی استفاده فرسوده شده و باید تعویض شود. اما موضوعی که اهمیت دارد این است که بتوانیم زمان تعویض لاستیک خودرو را تشخیص دهیم. در صورتی که عمر مفید لاستیک خودرو به پایان برسد و آن را تعویض نکنیم ممکن است لاستیک خودرو دچار ترکیدگی شود و این اتفاق در هنگام رانندگی بسیار خطرناک است. چنین اتفاقی عواقب خطرناکی مانند خارج شدن از کنترل یا واژگونی اتومبیل را می‌تواند در پی داشته باشد. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

عمر مفید لاستیک

عوامل زیادی هستند که می‌توان از روی آن‌ها متوجه شد که عمر لاستیک به پایان رسده است. از جمله این عوامل می‌توان به تاریخ درج شده بر روی لاستیک، عاج لاستیک، نشانگر تعویض در بین عاج‌ها و … اشاره کرد که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

خواندن تاریخ انقضا از روی لاستیک

همان‌طور که گفته شده لاستیک خودرو یکی از بخش‌های مصرفی آن است به همین دلیل پس از به پایان رسیدن تاریخ انقضا لاستیک باید آن را تعویض کرد. البته همه لاستیک‌ها دارای تاریخ مصرف نیستند و برخی از شرکت‌های لاستیک سازی مانند میشلن، هانکوک، گلدستون، کویر، روداستون و … تاریخ ساخت لاستیک ماشین را بر روی آن ثبت می‌کنند.

اکثر لاستیک‌های عنوان شده یا حتی شرکت‌های دیگر که برای لاستیک‌های تولیدی خود تاریخ انتقضا در نظر می‌گیرند طول عمری معادل ۵ تا ۶ سال دارند. شرکت تولیدی بر روی این لاستیک‌ها چهار عدد را می‌نویسند که نشان‌دهنده تاریخ تولید آن است. دو عدد اول نشان‌دهنده هفته تولید و دو عدد دوم نشان‌دهنده سال تولید است.

برای مثال در تصویر زیر چهار عدد ۰۹۰۷ دیده می‌شود که عدد ۰۹ نمایانگر این است که در هفته نهم تولید شده است. همچنین دو عدد ۰۷ هم نشان‌دهنده سال تولید آن یعنی ۲۰۰۷ است.

 

برای خرید انواع سر سیلندر خودرو کلیک کنید!

به نشانگر تعویض لاستیک دقت کنید

نشان‌گر تعویض لاستیک یکی از راه‌هایی است که می‌توانید از طریق آن زمان از تعویض لاستیک را تشخیص دهید. به طور تقریبی می‌توان گفت که همه لاستیک‌ها دارای این نشانگر هستند. نشانگر تعویض لاستیک یک زائده است که بین عاج‌های لاستیک قرار می‌گیرد و زمانی که سطح عاج بر اثر ساییدگی به نشانگر برسد یعنی زمان آن رسید است که باید لاستیک را تعویض کنید.

یا این‌که میزان عاج باقی مانده را اندازه‌گیری کنید و اگر مقدار عاج کمتر از ۱٫۶۶ میلی‌متر بود باید آن را تعویض کنید.

استفاده از عمق سنج

یکی از راه‌های ساده برای تشخیص زمان تعویض لاستیک استفاده از وسیله‌ای به نام عمق سنج است که می‌تواند عمق عاج را اندازه‌گیری کند و زمان تعویض را به شما نشان دهد. این قطعه را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم یدکی تهیه کنید.

ساییده شدن لاستیک

یکی از نکاتی که باید به آن خوب دقت کنیم ساییده شدن لاستیک است. زمان تعویض لاستیک را به سادگی می‌توان از روی ساییده شدن لاستیک مشخص کرد. در صورتی که آثار ساییدگی بر روی لاستیک خودرو شما است برای تعویض آن اقدام کنید.

 

البته تعیین زمان برای این موضوع کار ساده‌ای نیست و ساییده شدن لاستیک ماشین به عواملی مانند کیفیت ساخت و همچنین میزان کارکرد لاستیک هم دارد. به طور میانگین در صورتی که با لاستیک‌های خود ۵۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر رانندگی کردید بهتر است برای بررسی عاج‌ها و میزان ساییدگی آن اقدام کنید.

البته ساییدگی لاستیک‌ها به جز میزان کارکرد به عوامل دیگری مانند آب‌وهوا و کیفیت جاده‌ها و نحوه رانندگی هم مربوط می‌شود.

برآمدگی و متورم شدن لاستیک

گاهی اوقات بر اثر ساییدگی، آسیب یا پارگی لاستیک ممکن است بخش از آن متورم شده یا دچار بالا آمدگی شود. در این هنگام باید به‌خوبی شرایط پیش آمده را بررسی کنید و در صورتی که زمان تعویض لاستیک فرا رسیده است آن را تعویض کنید. در صورت اقدام نکردن به تعویض لاستیک ماشین ممکن است این برآمدگی که حاصل ضعیف شدن لاستیک است منجر به ترکیدگی در لاستیک خودرو شما شود.

 

برای خرید آنلاین دیسک و صفحه کلیک کنید!

لرزش فرمان در زمان رانندگی

یکی از نشانه‌هایی که می‌توانید متوجه شوید لاستیک شما دچار مشکل شده است لرزش فرمان در هنگام رانندگی است. زمانی که این نکته را متوجه شدید باید خودرو خود را در سرعت ۶۰ کیلومتر آزمایش کنید. در صورتی که لرزش داشت بالانس چرخ‌های شما مناسب نیست و باید اقدام به بالانش آن کنید. در ادامه اگر در در سرعت ۶۰ کیلومتر مشکلی نداشت باید آن را در ۸۰ کیلومتر امتحان کنید و در صورت لرزش بازهم بالانس چرخ‌ها دچار عیب است و باید درست شود.

پس از انجام این دو مرحله و مشاهده نکردن مشکل باید اتومبیل را در سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت امتحان کنید اگر بازهم لرزش را متوجه شدید باید بدانید که بالانس چرخ‌های شما کمی دچار عیب شده و باید برای رفع مشکل اقدام کنید. توجه داشته باشید که بالانس چرخ‌ها فقط خاص لاستیک‌های نو نیست و این کار را باید برای لاستیک‌های کهنه هم انجام دهید.

در صورتی که بالانس چرخ‌ها صحیح بود و همچنان فرمان خودرو لرزش داشت باید بدانید مشکل از ساییدگی یا آسیب دیدگی لاستیک‌ها است.

لاستیک را در زمان مناسب تعویض کنید!

در صورتی که تایر خودرو شما دچار پوسیدگی شده است حتما آن را جدی بگیرید زیرا لاستیک در حال تجزیه شدن است و در زمان کار ممکن است دچار ترکیدگی شود. همچنین برخی از لاستیک‌های کهنه ممکن است در شرایط عادی مشکلی برای شما ایجاد نکنند اما در آب‌وهوای بارانی که زمین‌ها خیس می‌شوند خطر آفرین شوند. کهنگی و از بین رفتن عاج لاستیک موجب می‌شود که خودرو در جاده‌های خیس دچار لغزش شود و لیز بخورد.

در آخر

وضعیت لاستیک‌ها را به‌طور منظم بررسی کنید تا با مشکلی مواجه نشوید. این موضوع را باید جدی بگیرید زیرا به ایمنی شما و دیگر سرنشینان خودرو مربوط می‌شود. البته این بدانید که گاهی اوقات نمی‌توان از روی ظاهر لاستیک متوجه معیوب بودن آن شد. در چنین حالتی لاستیک در حال فاسد شدن است و شما باید از مدت زمان تولید شدن آن عمر لاستیک را متوجه شوید. به این موضوع دقت داشته باشید که لاستیک‌ها در هوای گرم زودتر دچار فرسودگی می‌شوند همچنین یک برنامه منظم و دوره‌ای برای عوض کردن جای چرخ‌ها با یکدیگر ترتیب بدهید.

لطفا از تجربیات خود برای خوانندگان توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *