مکمل سوخت چیست و چه کارایی دارد؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
 • ۱۸ دی ۱۳۹۸
 • 962
 • 4
 • مدت مطالعه :8 دقیقه

مسلما برای شما هم پیش آمده که هنگام مراجعه به پمپ بنزین، متصدی پمپ پیشنهاد مکمل سوخت را به شما می‌دهد. بر اساس گفته‌ها و شنیده‌ها مکمل باعث افزایش کارایی خودرو و بهینه شدن مصرف سوخت می‌شود. آیا این موضوع واقعا حقیقت دارد؟ آیا مکمل‌های سوخت باعث افزایش کارایی خودرو می‌شوند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله از توربومگ با ما همراه باشید.

مکمل سوخت چیست؟

انواع مکمل‌های سوخت در بازار برای موتورهای بنزینی و دیزلی وجود دارد. بر‌اساس وعده‌هایی که صاحبان این محصول می‌دهند، در صورتی‌که از مکمل‌ها استفاده کنید، مزایای زیادی از جمله تمیز شدن سیستم انژکتور، بهبود عملکرد کاتالیزور خودرو و سیستم اگزوز، حذف آب از سیستم سوخت‌رسانی و … نصیب خودرو  شما می‌شود.

به طور کلی در صورت استفاده از مکمل‌های سوخت، خودرو عملکرد بهتری را از خود بروز می‌دهد. عوامل زیادی در بهبود عملکرد خودرو در چنین شرایطی موثر هستند. از جمله این عوامل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مصرف سوخت بهینه‌ موتور

کاهش انتشار گازهای سمی

افزایش عمر مفید موتور خودرو

 

راه استفاده از مکمل سوخت بسیار راحت و آسان است. برای استفاده و آشنایی با نحوه عملکرد این محصولات کافیست تا دستورالعمل موجود بر روی بسته‌بندی محصول را مطالعه کنید. بیشتر اوقات مکمل به صورت مایع است و کافی است شما آن را داخل باک خودرو که پر از بنزین یا گازوئیل است، بریزید.

این نکته را در نظر بگیرید که برای کارایی بهتر محصول لازم است تا مکمل‌های سوخت به صورت ترکیب شده با سوخت مورد استفاده قرار بگیرد. مکمل سوخت بیشتر مناسب خودروهایی است که به صورت قدیمی هستند یا کارکرد بالایی دارند؛ زیرا منجر به تمیز کردن سیستم سوخت‌رسانی این قبیل خودرو‌ها می‌شود.

به عبارتی می‌توان گفت استفاده از مکمل‌های سوخت برای خودروهای نو یا اتومبیل‌هایی که به خوبی از آن‌ها مراقبت می‌شود، مناسب نبوده و کارایی لازم را نخواهد داشت. در این خودروها مکمل سوخت نه تنها تاثیری در بهبود عملکرد ایجاد نمی‌کند بلکه یک مورد بیهوده و اضافی است.

 

برای خرید آنلاین انواع پمپ بنزین کلیک کنید!

مکمل سوخت پراید

انواع مکمل سوخت

در بازار شاهد انواع مکمل‌های سوخت هستید و هر کدام کارایی مختص به خود را دارند. بعضی از مکمل‌های سوخت موجود در بازار مختص به خودروهای قدیمی هستند و برای آن‌ها تولید شده‌اند. در ساخت خودروهایی که جدیدا تولید شده‌اند از تکنولوژی متفاوتی استفاده شده است و با تکنولوژی خودروهای قدیمی فرق دارد، از همین روی مواد مورد استفاده در مکمل‌های آن‌ها نیز باید متفاوت در نظر گرفته شوند.

چنانچه در مناطق سردسیری کشور زندگی می‌کنید و نوع خودرو شما دیزلی است، باید از مکمل سوخت جهت جلوگیری از یخ زدن گازوئیل خودروی خود استفاده کنید. این کار منجر به جلوگیری از انسداد سیستم سوخت‌رسانی خودرو  می‌شود.

اگر در هوای سرد و برای مدت زمان طولانی از خودروی خود استفاده نمی‌کنید و قرار است مدت زمان طولانی در پارکینگ خاموش باشد، لازم است از مکمل سوخت برای راحت روشن شدن خودروی خود استفاده کنید. استفاده از مکمل‌های سوخت برای خودروهایی که مدت زمان طولانی خاموش هستند، منجر به این می‌شود تا تمام رسوبات سوخت‌رسانی این خودروها از بین رفته و عملکرد بهتری را در زمان روشن شدن از خود نشان دهند.

از انواع مکمل‌ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– مکمل‌های سوخت بدون سرب (مخصوص خودروهای قدیمی)

– مکمل‌های اکتان بالا (مخصوص خودروهای جدید)

– مکمل‌های سوخت شوینده انژکتور یا کاربراتور

– مکمل‌های سوخت افزایش‌دهنده اکتان و تمیزکنندگی سیستم سوخت رسان

– مزایای استفاده از مکمل سوخت

 

بر اساس ادعای تولید‌کنندگان مکمل‌های سوخت، این محصول دارای مزایایی به شرح زیر است:

– افزایش بهره‌وری در احتراق و کاهش مصرف سوخت و صرفه‌جویی در هزینه

– افزایش در روند روان‌کنندگی سوخت

– در دماهای پایین از یخ زدن سوخت جلوگیری می‌کند.

– بهبود ساختار سوخت‌رسانی و در نتیجه منجر به افزایش نیرو و کاهش انتشار آلودگی می‌شود.

– افزایش طول عمر موتور خودرو

– افزایش پایداری سوخت

– جدا شدن رسوبات و مواد زائد

– روان‌کاری اجزای متحرک در سیستم سوخت‌رسانی و موتور

 

برای خرید آنلاین اکتان بوستر کلیک کنید!

اکتان بوستر

معایب استفاده از مکمل سوخت

بعضی از افراد متخصص ادعا می‌کنند که مکمل‌های سوخت دارای معایب زیادی هستند. از معایب استفاده از مکمل، می‌توان به مضر بودن آن برای طبیعت اشاره کرد. استفاده از مکمل‌های سوخت منجر به کاهش هیدروکربن و مونوکسید کربن خروجی از اگزوز می‌شود ولی وجود آن‌ها در خارج از باک به عنوان نمونه بر روی زمین و در هوای آزاد برای سلامتی انسان و محیط زیست، به خصوص برای زنان باردار و اطفال بسیار خطرناک است.

بسیاری از متخصصین اعتقاد دارند که به جز مکمل‌های سوخت اکتان بالا و  مکمل‌های سوخت بدون سرب، بقیه انواع مکمل‌های سوخت بی‌فایده هستند و هیچ مزیتی برای مشتریان‌ به همراه نخواهند داشت. اگر کارکردی هم دارند از نظر اقتصادی و فنی سودی ندارند.

کارایی مکمل‌های سوخت

شاید مکمل‌های سوخت در بعضی از مواقع برای برخی از خودروها مفید هستند ولی کاربرد چندانی در زمینه صرفه‌جویی در مصرف انرژی ندارند. بر‌اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که مکمل‌های سوخت باعث افزایش هزینه ۵۰ سنتی به ازای هر لیتر بنزین می‌شوند. این در حالی است که بیشتر تولید‌کنندگان مکمل‌های سوخت این ادعا را دارند که محصولاتشان باعث افزایش اکتان بنزین شده و کارکرد موتور را بهتر از قبل می‌کند. اما در واقعیت بهترین راهکار استفاده از بنزین باکیفیت محسوب می شود و کارایی بهتری را برای موتور خودرو به وجود می‌آورد.

چنانچه عمر خودروی شما به ده سال نرسیده و به خوبی از آن مراقبت کرده‌اید، احتیاج به استفاده از مکمل‌های سوخت ندارید. چرا که خودرو شما به صورتی ساخته شده که از نظر موتور و سیستم‌های الکتریکی دارای کارایی لازم و مناسب است. اما اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید که خودروی شما کارایی لازم را ندارد، برای بهبود عملکرد آن از بنزین با اکتان بالا به جای مکمل‌های سوخت استفاده کنید.

البته لازم به ذکر است که بنزین‌ هایی که اکتان بالایی دارند بیشتر مناسب خودروهای اسپورت هستند ولی می‌توانید هر چند مدت یکبار با استفاده از بنزین اکتان بالا ، کارایی اتومبیل خود را ارتقاء ببخشید.

تمیز کننده انژکتور

کلام پایانی

با توجه به مطالبی که در این مقاله از توربومگ بیان کردیم، تصمیم گیرنده نهایی خود شما رانندگان محترم هستید تا از مکمل‌های سوخت استفاده کنید یا خیر؟ در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مکمل‌های سوخت، مزایا و معایب این محصولات بیشتر آشنا کنیم تا شما عزیزان بتوانید بهترین تصمیم را در این ارتباط بگیرید. لطفا نظرات و تجربیات خود را برای خوانندگان توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سلام به نظر من این مکمل ها رو اصلا نریزین بهترین مکمل همون بنزین سوپر هست

  • سلام دوست عزیز
   نظر شما کاملا محترمه
   و در مورد استفاده از موتورهایی با سطح استاندارد موجود در ایران استفاده از بنزین سوپر کاملا منطقی هستش اما
   به دو دلیل متن بالا نوشته شده: اول این که موتورهایی که روی ماشینهای روز خارجی استفاده میشه حتی با بهترین بنزین سوپر موجوددر ایران دچار آسیب دیدگی میشن. دوم اینکه در اینجا به عنوان یک محیط علمی ما نیاز داریم که این گروه از مکمل ها رو به درستی معرفی کنیم.
   چیزی که در پمپ بنزینها با قیمت پایین به عنوان مکمل فروخته میشه چیزی جز مکملهای سبک الکلی نیست …. مکمل های سوخت واقعی که تصاویرش در بالا اومده چندین دلار و گاها تا چند ده دلار قیمت دارن که در سطح فروشگاه های معمولی و یا پمپ بنزینها به فروش نمیرسن….

 • من ۲ دفعه مکمل سوخت مصرف کردم . در دفعه اول توریهای اگزوز از بین رفت و دفعه دوم پمپ بنزین سوخت.

  • سلام .. درمورد استفاده از مکمل های سوختی همان طور که در متن توضیح داده شد باید نوع مکمل ، غلظت مکمل و سلامت بقیه اجزای موتور مورد بررسی قرار بگیره ، سوختن توری های اگزوز نشون میده که با ریختن مکمل دمای اگزوز ماشین شما بالا رفته و در نتیجه میتونید دنبال خرابی در سیستم جرقه و یا سنسور های تنظیم زمان جرقه بگردید. در مورد پمپ بنزین هم مکمل استفاده شده احتمالا الکلی بوده و بخشی از کثیفی های داخل باک رو به داخل پمپ برده …. مکمل های سوخت از یک نوع نیستند و هرکدام با هدف خاصی طراحی شدن و استفاده ی نا درست از اونها میتونه خرای به بار بیاره.