صداگیری اتاق ماشین چگونه انجام می‌شود؟

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۲ دی ۱۳۹۸
  • 263
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

افراد زیادی هستند که روزانه از خودروی شخصی خود استفاده می‌کنند. اصطکاک زیاد سبب می‌شود تا بعد از مدتی سر و صدای خودرو در کابین شنیده شود. این صداها در خودروهایی که کیفیت پایین‌تری دارند و قیمت آن‌ها ارزان‌تر است سریع‌تر و با شدت بیشتری به وجود می‌آید. مثلا خودروهایی مانند پراید ممکن است در زمان چند ماهه پس از خرید صداهای زیادی تولید کنند. از این رو صداگیری اتاق پراید را باید سریع‌تر انجام دهید تا روی اعصابتان در حین رانندگی نباشد. برای این که بتوانید این صداها را رفع کنید، باید بدانید که این صداها از کجا درمی‌آیند؟ با توربومگ همراه شوید.

 

عواملی که در خودروها ایجاد صدا می‌کنند؟

صداهای ایجاد شده در خودرو به سه گروه تقسیم بندی می‌شوند.

– صداهای مربوط به موتور و سایر قسمت‌های مکانیکی خودرو که احتمالا هزینه بیشتری هم بر دوشتان می‌گذارند.

– صداهای عوامل محیطی که به علت نفوذ به داخل خودرو شنیده می‌شوند؛ مانند صدای باد و غیره

– صداهای مربوط به جاده و لاستیک که در صورت کم باد یا پر باد بودن یا مشکلات جاده به گوش می‌رسند.

قطعا تعمیر موتور یا بخش‌های داخلی و جلوبندی خودرو هزینه‌های بیشتری در بردارد. این عوامل احتمالا علاوه بر ایجاد سر و صدا، در صورت تعمیر نشدن مشکلات دیگری نیز به وجود می‌آورند و عملکرد خودرو را دستخوش تغییر قرار می‌دهند.

 

صداگیری اتاق ماشین به کمک تعمیر قسمت‌های مختلف

اگر صدایی که از خودرو شنیده می‌شود مشکلات ماشین را در بر می‌گیرد و در هر جاده و شرایطی صدا با شدت کمتر یا بیشتری شنیده می‌شود، باید ریشه آن را در خودرو و بخش‌های مختلف آن پیدا کنید. سیستم موتور، اگزوز، جلوبندی خودرو ممکن است مشکل پیدا کرده باشند. در اکثر مواقع باید دقت داشته باشید که این صداها نه تنها یک صدای مزاحم نیستند بلکه آلارم خطر برای بخش‌های مختلف خودروی‌تان محسوب می‌شوند.

صداهایی که سبب می‌شود تا هنگام حرکت مانند خراشیدن، جیغ کشیدن و هر صدای غیر عادی دیگری از خودرو بشنوید، نشان می‌دهد که بخش‌های مکانیکی خودرو به خوبی کار نمی‌کند. اگر خودتان در این زمینه سررشته داشته باشید با دقت به صداها می‌توانید این مسئله را تشخیص دهید که مشکل از کجای خودرو است. در غیر این صورت بهتر است هر چه سریع‌تر خودروی خود را به یک تعمیرکار ماهر نشان دهید؛ زیرا ممکن است در صورت بی توجهی هزینه‌های گزافی را بر دوشتان بگذارد.

 

بررسی لاستیک خودرو بر روی صداگیری اتاق ماشین

برای صداگیری اتاق ماشین ۲۰۶ یا هر خودروی ایرانی و خارجی دیگری علاوه بر بررسی مکانیکی خودرو، باید به لاستیک‌ها نیز توجه کنید. اگر کیفیت لاستیک‌ها پایین باشد هنگام حرکت صدا ایجاد می‌کند و این مسئله ممکن است به شدت شما را عصبانی کند. معمولا لاستیک‌های فابریک خودرو مشکلی از این نظر ندارند مگر این که عمر زیادی داشته باشند. از این رو بهتر است هنگام تعویض لاستیک خودرو دقت داشته باشید که یک لاستیک با کیفیت تهیه کنید تا از نفوذ صدای آن به داخل کابین در امان باشید.

علاوه بر این زمانی که فشار باد لاستیک تنظیم نباشد، صدای غیر معمولی از آن شنیده می‌شود. همانطور که می‌بینید، تمام این صداها می‌توانند یک هشدار برای راننده محسوب شوند که بخشی از خودرو استانداردهای لازم را ندارد و با رفع مشکل علاوه بر امنیت بیشتر صداگیری اتاق ماشین نیز انجام می‌گیرد.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

کفپوش عایق صدا روشی رایج برای صداگیری کابین خودرو

اگر مواردی مانند مشکلات مکانیکی خودرو و لاستیک‌ها را بررسی کردید، ممکن است صداهایی ناشناخته باشد که از ورود هوا به بخش‌های مختلف خودرو به وجود آید. صداگیری داشبورد گاهی اوقات می‌تواند با تنظیم وسایل داخل آن یا درزگیرهایی که حرکات آن را کاهش می‌دهند به مقدار زیادی کاهش یابد ولی صداهایی که به داخل کابین نفوذ می‌کنند باید به گونه‌ای حذف شوند.

با توجه به این که اکثر صداها از بخش جلویی که نزدیک به کاپوت خودرو است وارد می‌شوند، استفاده از کفپوش های عایق صدا در اتاق خودرو این مشکل را برطرف می‌کند.

کفپوش های عایق صدا از فوم عایق ساخته می‌شوند و با چسب کاملا محکم می‌شوند. این کفپوش‌ها سر و صداها را جذب می‌کند و باعث می‌شود تا مقدار بسیار کمی از آن به داخل کابین راه پیدا کند.

سر و صدا

استفاده از فوم عایق بازتابنده برای صداگیری اتاق ماشین

این فوم نسبت به کفپوش عملکرد بهتری دارند و علاوه بر کاهش نفوذ صدا در داخل خودرو، در فصل‌های سرد از نفوذ هوای سرد به داخل خودرو نیز جلوگیری می‌کند. می‌توان این دو صداگیر را در کنار هم استفاده کرد تا اثر بهتری بر روی نفوذ صدا به داخل خودرو داشته باشد. این فوم در زیر عایق استفاده می‌شود و می‌توان از آن در درب‌های و لایه بین آن‌ها نیز استفاده کرد. در این صورت صدای جیر جیر درب‌ها نیز دائم به گوش نمی‌رسد و از نفوذ سرما نیز از لابه لای درب نیز جلوگیری می‌کند.

البته درزگیری و عایق کاری خودرو را باید به یک فرد ماهر بسپارید. هر چه این کار با دقت بیشتری انجام گیرد، نتیجه بهتری از آن خواهید دید. همچنین ممکن است در حین باز کردن درب و قرار دادن فوم در داخل آن در صورت نداشتن مهارت کافی پیچ‌ها و بست ها به درستی سر جای خود قرار نگیرند و مشکلات بیشتری در آینده برایتان درست کنند. حتی سفت نبودن پیچ‌ها خود ایجاد صدای بیشتری در این ناحیه کنند. از این رو برای صداگیری اتاق ماشین باید از افراد ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

عایق کفپوش

صداگیری خودرو توسط تعمیرگاه‌های حرفه‌ای

اگر صدای خودروی‌تان کم کم دارد اعصابتان را به هم می‌ریزد، بهتر است هر چه سریع‌تر اقدام کنید و به فکر رفع این مشکل باشید. برای این کار باید خودروی‌تان را به یک تعمیرگاه مطمئن و دارای کادری ماهر بسپارید.

در این صورت ابتدا با توجه به صدایی که در خودرو به گوش می‌رسد، مشکلات مکانیکی احتمالی را برطرف می‌کنند و در نهایت اگر صدا به علت فرسوده شدن قطعات و بخش‌های مختلف است، با صداگیری و عایق کردن خودرو آرامش را به شما هدیه می‌دهند. به خصوص افرادی که زمان بیشتری را در خودروی خود می‌گذرانند، حتما باید سریع‌تر برای صداگیری خودرو اقدام کنند.

صداگیری داشبورد خودرو با مسائلی مانند عایق کردن خودرو رفع نمی‌شود؛ زیرا این صدا در داخل کابین است. اگر این صدا ناشی از اجسام داخل آن است باید آن‌ها را تنظیم کنید و در غیر این صورت به فکر راه حلی برای محکم کردن درب داشبورد باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *