سیستم تعلیق خودرو چیست و چه کار می‌کند؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۱۲ بهمن ۱۳۹۸
  • 196
  • 0
  • مدت مطالعه :6 دقیقه

سیستم تعلیق خودرو چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟ ایجاد ارتباط بین جاده و خودرو، وظیفه اصلی این سیستم است. این سیستم شامل فنرها، کمک فنرها، ستون‌های نگه‌دارنده و چرخ‌ها می‌شود. با توربومگ همراه باشید تا اطلاعاتی را در مورد این بخش از وسایل نقلیه کسب کنیم.

وظایف سیستم تعلیق خودرو

این سیستم یک وظیفه اصلی دارد؛ جلوگیری کردن از ورود و انتقال ارتعاشات به داخل خودرو و قطعات آن. محل قرارگیری سیستم تعلیق خودرو، بین چرخ‌های خودرو و شاسی است. جذب ارتعاش و جلوگیری از انتقال آن به بدنه و شاسی توسط فنر و کمک فنر موجود در این سیستم انجام می‌شود. در صورتی که این سیستم وجود نداشته باشد، قطعاتی که داخل خودرو هستند و به طبع انتقال ارتعاشات، دچار کاهش عمر و خرابی زودرس می‌شوند. همچنین باعث می‌شود که خودرو به عنوان کل مسئله عمر کوتاهی داشته باشد. این سیستم یکی از مهم‌ترین عواملی است که در راحتی رانندگی با خودروها تاثیر دارد. زمانی که این سیستم دچار مشکل شود از طریق دیاگ زدن خودرو، نمی‌توان به عیب‌یابی آن پرداخت و معمولا توسط افراد متخصص و فنی از بررسی نحوه ی حرکت خودرو عیب یابی می شود.

فنر بندی

ساختار انواع سیستم تعلیق خودرو

یکپارچه

یکی از اولین سیستم‌های تعلیق که برای خودرو ساخته شده، سیستم یکپارچه است. این سیستم در برخی خودروهای سنگین، استفاده می‌شود. چون قابلیت‌ زیادی در تحمل وزن بالا دارد، معمولا هم در محورهای جلو به کار برده می‌شود. این سیستم بسته به این که در جلو یا عقب خودرو از آن استفاده شود، از فنر تخت یا فنر لول ساخته و به کار برده می‌شود.

اکسل نیمه مستقل

به دلیل مشکلاتی که در سیستم‌ قبلی وجود داشت همچون تعمیرات پرهزینه و انتقال صدا به کل شاسی. مهندسی خودرو سیستمی با عنوان اکسل نیمه مستقل را تولید کردند. این سیستم آزادی بیشتری نسبت به سیستم قبلی دارد. در این حالت دو چرخ در وسط محور به هم وصل می‌شوند و همین باعث می‌شود که دو چرخ آزادی بیشتری داشته باشند و بتوانند، هر کدام به سمتی تغییر جهت بدهند.

 

تعلیق مستقل

بازویی

در این سیستم، چرخ‌ها با استفاده از چند بازو و اهرم و حتی فنر به شاسی خودرو متصل می‌شوند. این سیستم نسبت به سیستم های معرفی شده تا اینجا سبکتر و قابل انعطاف تر است که مزیت محسوب می شود.

میله پیچشی

از زیر مجموعه‌های سیستم بازویی است که به نوعی می‌توان گفت، نیمه مستقل است. در این سیستم بازوهای عقبی هر چرخ به وسیله‌ میله‌هایی به یکدیگر متصل می‌شوند. این سیستم چون به شکل صلیب است، می تواند حالت پیچشی به خود داشته باشد. به همین دلیل است که آن را سیستم تعلیق پیچشی می‌نامند. این سیستم آزادی بیشتری را نسبت به بقیه سیستم ها دارد و باعث جذب ارتعاشات بیشتری می‌شود.

مک فرسون

این سیستم در خودروهایی که به صورت دیفرانسیل جلو تولید می‌شوند، کاربرد زیادی دارد. این سیستم از سیستم‌های جدید محسوب می‌شود که با حذف کردن تعداد زیادی از اهرمهای موجود در سیستم های بالا باعث کم شدن فضای اشغال شده می‌شود. رانندگی خودروهایی با این سیستم به دلیل این‌ که از میله موج‌گیر برای حفظ تعادل خودرو استفاده می‌شود، کیفیت و راحتی بالایی دارد.

سیستم تعلیق جناغی دوبل

سیستمی مستقل که از دو طبق قوی استفاده می‌کند و همین امر باعث کنترل حرکات اتاق خودرو می‌شود. در خودروهای امروزی اگر دقت کرده باشید، بیشتر از این سیستم استفاده شده است چون طراحی آن به گونه‌ای بهینه است. این سیستم به خوبی در تمام محدوده حرکتی خود زاویه چرخ را حفظ کرده و استهلاک لاستیک را به حداقل می رساند.

 

برای خرید آنلاین انواع کمک فنر خودرو کلیک کنید!

دوجناغی

چند اتصاله

این سیستم هم عضو سیستم های مستقل است و از بیش از دو طبق استفاده می‌کند، این سیستم باعث تاثرپذیری مستقلی در چرخ ها می‌شود که راحتی بیشتری را در خودرو به وجود می‌آورد. از جمله شرکت‌هایی که انواع مختلفی از این سیستم را تولید می‌کنند، می‌توان به هیوندای و بی‌ام‌و اشاره کرد.

این سیستم ترکیبی از سیستم‌های بازویی و چند اتصاله است و در خودروهایی با فن‌آوری بالا استفاده می‌شود. نصب و همچنین تولید این سیستم به دلیل پیچیدگی‌های زیاد هزینه‌های بالایی را دارد.

سیستم تعلیق چند بازویی

هیدرولیکی

سیلندرهای روغنی با کنترل کننده‌های الکترونیکی ، در این نوع سیستم استفاده شده است. میزان روغن ورودی این سیستم بسته به میزان نیرویی که به خودرو وارد می‌شود کم و زیاد می‌شود، که موجب سفتی و نرمی ایجاد شده به ناهمواری‌های مسیر می‌شود.

الکترومغناطیسی

شاید به روزترین سیستم تعلیق را بتوان سیستم‌های الکترومغناطیسی دانست. این سیستم را سیستم فعال نیز می‌نامند. سیلندرهایی همراه با روغن و ذرات ریز آهن در این سیستم استفاده شده است و به همراه سنسورها و عملگرها بسته به شرایط ناهمواری و همچنین وزن خودرو، میزان انعطاف‌پذیری سیستم را کم و زیاد می‌کنند.

 

برای خرید آنلاین انواع قطعات تعلیق و جلوبندی خودرو کلیک کنید!

 

تعلیق الکتریکی

سیستم تعلیق پراید و پژو ۴۰۵

نوع سیستم تعلیق پراید نیمه مستقل است که از ساده‌ترین سیستم‌هایی است که معمولا هم در عقب خودروها استفاده می‌شود. از دو بازوی ترلینگ درست شده که هرکدام چرخ را به دنبال خودشان می‌کشند. این سیستم به دلیل سادگی آن خودرو را دچار ناپایداری می‌کند.

سیستم تعلیق ۴۰۵ از خودروی بی ‌ام ‌و، الهام گرفته شده است. که به صورت یک میله‌ ال (L) شکل تولید شده که یک سر نیروهای عرضی را می‌گیرد و یک سر دیگر نیروهای طولی را می‌گیرد. در چرخ جلو از سیستم مک فرسون استفاده شده که دیفرانسیل جلو بودن این خودرو این نوع سیستم تعلیق را توجیه می کند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *