مقایسه ۲۰۶ با فولکس گل ! نگاهی به قدیمی های بازار !

دسته بندی مطلب: مقایسه خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
  • 229
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

مقایسه ۲۰۶ با فولکس گل برای افرادی که بین خرید یکی از این دو خودرو، مردد هستند، مفید خواهد بود. ایران خودرو در همکاری با پژو فرانسه از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷،‌ ۲۰۶ تیپ ۲ را تولید کرده و در مقابل از سال ۸۴ تا ۸۹ فولکس واگن گل با همکاری خودروسازان بم با شرکت آلمانی ساخته شده است. این دو خودرو هرکدام دارای ۵ دنده دستی بوده و با موتور ۴ سیلندر ارائه شده‌اند. وزن کل گل ۹۲۷ و وزن پژو ۱۰۲۴ کیلوگرم است. با توربومگ همراه شوید تا به مقابسه کامل ۲۰۶ تیپ ۲ با فولکس گل بپردازیم.

مقایسه پژو 206 تیپ 2 با فولکس گل

 

مقایسه مشخصات فنی ۲۰۶ و گل

هر دو خودرو ۸ سوپاپ داشته، آرایش سیلندری به صورت خطی مستقیم داشته و بنزین سوز هستند. حجم موتور ۲۰۶،‌ ۱۳۶۰ سی‌سی و برای گل ۱۸۰۰ سی‌سی است. در مورد سیستم سوخت رسانی این دو می‌توان گفت که پژو با انژکتورهایی با پاشش چند نقطه‌ای و گل نیمه انژکتوری کار می‌کند. پاشش چند نقطه‌ای باعث انفجار بهتر سوخت در داخل سیلندر می‌شود ولی حجم بیشتر موتور در گل موقعیت خوبی را برای ورود سوخت و هوا و مخلوط شدن بهتر آن فراهم می‌کند.

در مورد مقایسه مشخصات فنی فولکس گل و ۲۰۶ باید گفت که جایگاه موتور در این اتومبیل‌ها در جلو بوده و ظرفیت باک بنزین تقریبا یکسانی دارند. پژو ۵۰ و گل ۵۱ لیتر بنزین را می‌توانند درون خود جای دهند. مصرف سوخت پژو شهری ۸٫۹، جاده‌ای ۵ و سیکل ترکیبی ۶٫۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و فولکس شهری ۹٫۲، جاده‌ای ۶٫۴، ترکیبی ۷٫۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. از نظر آلایندگی ۲۰۶ دارای استاندارد یورو ۳ بوده و ۱۴۹ گرم در هر کیلومتر دی‌اکسید کربن تولید کرده و فولکس یورو ۲ بوده و ۱۹۵ گرم در هر کیلومتر CO2 تولید می‌کند.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی ۲۰۶ کلیک کنید!

اتاق فولکس گل

توان و گشتاور خروجی

در مقایسه ۲۰۶ با فولکس گل یکی از مهم‌ترین پارامترها توان و گشتاور خروجی آن‌ها است. توان خروجی موتورها را یا در دور موتور مشخص و یا در مقدار مصرف بنزین مشخص مقایسه می‌کنند. مطابق با بررسی‌های انجام شده موتور پژو توان خروجی ۷۵ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و ۵۳٫۵ اسب بخار بر لیتر دارد، در مقابل موتور فولکس با تولید ۱۰۰ اسب بخار در سرعت ۵۲۵۰ دور در دقیقه و ۵۵٫۵ اسب بخار بر لیتر از آن پیشی گرفته است.

برای مقایسه گشتاور اتومبیل‌ها به طور معمول مقدار آن را در دورهای موتور مشخص اندازه‌گیری می‌کنند. گشتاور اندازه‌گیری شده برای پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در دور موتور ۳۴۰۰ دور در دقیقه ۱۱۸ نیوتن‌متر و در مقابل برای گل در ۳۰۰۰ دور ۱۵۲ نیوتن‌متر است.

شتاب و سرعت

مقایسه ۲۰۶ با فولکس گل از نظر سرعت و شتاب از مواردی است که می‌تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد. شتاب ۰ تا صد پژو ۱۴٫۱ ثانیه و حداکثر سرعت آن ۱۷۰ کیلومتر در ساعت است. فولکس واگن مدل گل سرعت بالاتری داشته و تا ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت می‌توان با آن رانندگی کرد و از نظر شتاب فقط ۱۱٫۳ ثانیه طول می‌کشد تا به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسد.

 

پژو 206

مقایسه سیستم ترمز ، تعلیق و فرمان

سیستم تعلیق جلو این اتومبیل‌ها مک فرسون است. ۲۰۶ تیپ ۲ از سیستم تعلیق عقب نیمه مستقل استفاده می‌کند و فرمان آن با قدرت کمکی هیدرولیکی حرکت می‌کند. نوع فرمان اتومبیل گل نیز هیدرولیکی است. سیستم ترمز ۲۰۶ تیپ ۲ روغنی با بوستر خلائی است و هر دو خودرو دارای سیستم ترمز دیسکی برای چرخ‌های جلو و سیستم کاسه‌ای برای چرخ‌های عقب هستند.

مقایسه ۲۰۶ با فولکس گل از نظر امکانات

سیستم تهویه مطبوع دستی در هر دو مدل فراهم است. برای راننده و سرنشین بغلی این خودروها از کیسه‌های هوا استفاده شده است. در مقایسه ۲۰۶ با فولکس گل باید گفت که آینه‌های بغل فولکس دارای کنترل برقی بوده ولی پژو امکان کنترل دستی دارد. شیشه جلو پژو برقی و شیشه عقب دستی بالا و پایین می‌رود، در حالی که در گل شیشه‌های جلو و عقب برقی هستند و شیشه عقب، گرم‌کن نیز دارد.

فولکس واگن گل

فولکس دارای امکان پخش CD است. در روی درب‌های جلوی پژو بلندگو تعبیه شده و با کنترل پشت فرمان CD پخش می‌شود. صندلی گل تاشو به عقب بوده و این خودرو مجهز به سیستم ضد سرقت است. از امکانات خودرو پژو می‌توان به سیستم تنظیم سرعت برف پاک‌کن با سرعت حرکت خودرو،‌ صندلی عقب با قابلیت تا شوندگی،‌ فرمان هیدرولیک، صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع، سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر، امکان تنظیم ارتفاع چراغ نور جلو از داخل کابین خودرو، قفل مرکزی با سوئیچ کنترل از راه دور، چراغ نقشه خوان و … اشاره کرد.

برای ادامه مقایسه ۲۰۶ با فولکس گل به موارد دیگری از امکانات جانبی فولکس گل اشاره می‌کنیم: وجود چراغ‌های مه شکن جلو و عقب، سیستم ترمز ضد قفل ABS، چراغ ترمز سوم، برف پاک‌کن شیشه عقب، پریز برق، سیستم کنترل کشش – TCS، کروز کنترل، دماسنج خارجی، قطب نما و … . این خودرو امکان سوار شدن ۵ نفر سرنشین را نیز دارد.

نظر شما چیست ؟ آیا تجربه رانندگی با ۲۰۶ تیپ ۲ یا فولکس گل را دارید ؟ به نظر شما تجربه رانندگی با کدام بهتر است ؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را برای خوانندگان توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *