دلایل خرابی ناگهانی بلندگو خودرو چیست؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
  • 851
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

یکی از امکانات مشترک در میان تمام خودروها، سیستم صوتی است که همه رانندگان از آن استفاده می‌کند. در برخی موارد، مشاهده شده است که سیستم صوتی خودرو به ویژه بلندگوها از کار می‌افتند. در چنین شرایطی اغلب رانندگان این سوال را در ذهن دارند که دلایل خراب شدن بلندگو خودرو چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که متاسفانه بلندگوهای اصلی کارخانه در بسیاری از خودروها کیفیت پایینی دارند و با گذشت زمان و کار زیاد فرسوده می‌شوند و در نهایت از کار می‌افتند.

شاید برای شما هم پیش آمده که بلندگوهای خودرو به یکباره خراب شده‌اند و دلیل خرابی تمامی بلندگوها به صورت همزمان چیزی جز، استفاده نادرست از آن‌ها نیست. به ‌طور‌ کلی خرابی بلندگو خودرو ناشی از بلند کردن بیش از حد صدای سیستم صوتی، اختلال در دستگاه پخش صدا یا هدیونیت، آمپلی‌فایر یا سیم‌کشی است؛ بنابراین اگر با این مشکل مواجه شده‌اید و می‌خواهید علائم خرابی بلندگو خودرو را بدانید، توصیه می‌کنیم مطالعه این مطلب از توربومگ را از دست ندهید.

بررسی هدیونیت سیستم صوتی

یکی از علائم خرابی بلندگو خودرو را می‌توان پخش نشدن صدا از بلندگوها در هنگام روشن بودن هدیونیت سیستم صوتی دانست. با این تفاسیر روشن بودن هدیونیت یا سیستم پخش به معنای بی‌عیب بودن آن نیست؛ بنابراین اگر با چنین شرایطی مواجه شدید، بهتر است موارد زیر را بررسی کنید:

– مطمئن شوید که هدیونیت در حالت ضد سرقت قرار ندارد که در این شرایط به کد رمز برای راه‌اندازی نیاز است.

– تنظیمات صدا سیستم پخش‌کننده را بررسی کنید.

– ورودی‌های صوتی سیستم از جمله رادیو، cd player و … را آزمایش کنید.

– سیم‌کشی سیستم صوتی خودرو را بررسی کنید.

– همه فیوزهای مربوط به سیستم صوتی را آزمایش کنید.

اگر موارد بالا را بررسی کردید و مشکلی در هدیونیت سیستم صوتی مشاهده نکردید باید به سراغ بررسی آمپلی‌فایر بروید.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

 

 

آمپلیفایر خودرو

بررسی آمپلی‌فایر

یکی از اجزای سیستم‌های صوتی خودرو، آمپلی‌فایر محسوب می‌شود که خرابی آن یکی از شایع‌ترین مشکلات سیستم صوتی است؛ زیرا صدا از طریق آمپلی‌فایر از بلندگوها عبور می‌کند و پخش می‌شود. در بررسی آمپلی‌فایر سیستم صوتی باید موارد زیر را بررسی کنید:

– از روشن بودن آمپلی‌فایر اطمینان پیدا کنید.

– سیم‌های ورودی و خروجی آمپلی‌فایر سیستم صوتی را بررسی کنید.

– مطمئن شوید که آمپلی‌فایر روی حالت ‌«Protect Mode» قرار دارد یا نه؟!

– از سلامت فیوزهای داخلی و خارجی سیستم مطمئن شوید.

بنابراین اگر مشکلی در بخش‌های مختلف آمپلی‌فایر مشاهده نشد، می‌تواند از علائم خرابی بلندگو خودرو باشد.

سیستم صوتی پراید

بررسی سیم‌کشی بلندگوهای خودرو

یکی از رایج‌ترین علائم خرابی بلندگو خودرو به مشکل سیم‌کشی بلندگو بر‌می‌گردد. معمولا سیم‌های بلندگو از طریق پشت پنل، زیر صندلی و کفپوش خودرو عبور داده می‌شوند و به سیستم پخش‌کننده وصل می‌شوند؛ بنابراین بررسی و بازرسی سیم‌‌های بلندگو کار سخت و دشواری است. بررسی سیم‌کشی بلندگوها در اتصال بین هدیونیت یا آمپلی‌فایر و بلندگو کار آسان‌تری به نظر می‌آید و در صورتی که اتصال وجود نداشت، به این معنی خواهد بود که سیم بلندگو در قسمتی قطع شده است.

در خودروهایی که بلندگوها داخل درها نصب شده‌اند، بررسی سیم‌های بلندگو عبوری در قسمت در و پنل بررسی می‌شوند.

به طور کلی یکی از علائم خرابی بلندگو خودرو، مشکل در سیم‌کشی آن است که معمولا به وسیله ورق‌های پلاستیکی محافظت می‌شوند اما در اثر فشار هنگام باز و بسته شدن درها و قرار گرفتن پا بر روی سیم عبوری از کف خودرو به مرور زمان دچار فرسودگی و در نهایت قطعی می‌شوند. در چنین شرایطی بهترین روش سیم‌کشی موقت بلندگوها است که با برداشتن پنل‌های در، قاب، کفپوش و … به بلندگوها دسترسی پیدا خواهید کرد.

 

باند توی درب

بررسی بلندگوهای خودرو

در صورتی که بلندگوهای خودرو با سیم‌کشی موقتی کار کنند؛ بنابراین مشکل از سیم‌کشی قدیمی بلندگوها است. همچنین با استفاده از اتصال سیم برق از هدیونیت یا آمپلی‌فایر و اتصال سیم‌های مثبت و منفی بلندگوها به پایانه‌های مثبت و منفی باتری ۱٫۵ ولت، می‌توان آزمایش بلندگو سیستم صوتی را انجام داد که اگر بلندگوها سالم باشند، هنگام اتصال سیم‌ها به پایانه‌های باتری ۱٫۵ ولتی از بلندگو صدای خفیف شنیده می‌شود. با همه این تفاسیر شنیدن صدا از بلندگو در چنین حالتی به معنای سالم بودن کامل بلندگو نیست!

تعویض بلندگوهای خودرو پس از بررسی علائم خرابی بلندگو خودرو

اگر تمامی دلایل خراب شدن بلندگو خودرو را بررسی کردید و مشکل پخش صدا از بلندگو خودرو برطرف نشد، می‌توان خرابی کامل بلندگوها را دلیل اصلی پخش نشدن صدا دانست و باید به تعویض بلندگوهای خودرو اقدام کرد. به طور‌ کلی اگر با مشکل پخش صدا در خودرو مواجه شدید، باید ابتدا علائم خرابی بلندگو خودرو را بررسی کنید و در گام آخر به تعویض بلندگوها اقدام کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *