عملکرد و عیب‌یابی بوق خودرو !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۳ بهمن ۱۳۹۸
  • 1148
  • 1
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

یکی از بخش‌های خودرو که در ایمنی آن نقش دارد بوق است. از این وسیله برای اعلام حضور خودرو استفاده می‌شود. بوق خودرو یکی از بخش‌های ساده اتومبیل است که به‌علت عملکرد ساده آن مدت‌های زیادی است که تکنولوژی ساخت آن بدون تغییر مانده است. همچنین استفاده از آن به‌راحتی با فشار دادن دکمه‌های اطراف یا روی فرمان امکان‌پذیر است.

دسته سیم بوق خودرو

 

عملکرد

به‌ صورت سنتی، ما سوئیچ بوق اتومبیل را روی فرمان یا زیر دست راننده می‌بینیم. این سوئیچ برای این‌که بتواند بوق را به‌صدا درآورد به یک رله متصل است.

این رله خود دارای سه قسمت است:

۱. کلید

۲. قطب باتری

۳. بخش اصلی بوق

عملکرد بوق خودرو به این شکل است که با فشرده شدن دکمه روی فرمان، برق لازم از طریق رله به بوق می‌رسد و صدای بوق شنیده می‌شود. با این‌که سیستم  بوق بسیار ساده است اما ممکن است در کلید بوق، رله، سیم‌کشی و بخش اصلی مشکلی ایجاد شود، که نتیجه آن عمل نکردن بوق است. در صورتی که کلید دچار ایراد شود، دیگر رله فعال نخواهد شد، همچنین با ایراد پیدا کردن رله دیگر برق مورد نیاز بوق تأمین نمی‌شود و به این شکل دیگر بوق کار نمی‌کند.

برای تشخیص رله در مدار بوق خودرو باید بدانید که ابعاد آن از فیوز بزرگتر است، همچنین مانند فیوز روکشی شفاف ندارد.

مشکل بزرگ بوق‌ها این است که تا هنگام استفاده از آن‌ها راننده متوجه خرابی بوق نمی‌شود. خرابی بوق در موقع نیاز می‌تواند خسارت جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. مواقعی مانند هشدار دادن به دیگر خودروها و افراد بدون اتومبیل که از حساسیت بالایی برخوردار است، اهمیت بوق به‌خوبی مشخص می‌شود.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

بوق ممتد

دلیل بوق ممتد چیست؟

بوق ممتد یکی از مشکلاتی است که می‌تواند موجب آلودگی صوتی شود. دلیل این اتفاق مربوط به ایراد پیدا کردن کلید یا خرابی رله است. البته ممکن است که هردو قسمت دچار خرابی شده باشد. در ضمن خرابی در بخش‌های گفته شده می‌تواند باعث کار نکردن بوق خودرو هم شود.

بوق ممتد

نحوه متوقف کردن بوق ممتد

برای این‌ که موفق به توقف بوق ممتد شوید، باید در ابتدا به اعصاب خود مسلط باشید و شتاب‌زده عمل نکنید. بهترین کار در چنین مواقعی بردن اتومبیل به یک مکان آرام و خلوت است که بتوانید جعبه فیوز اتومبیل را به‌راحتی پیدا کنید.

بهترین روش برای مقابله با بوق ممتد، قطع فیوز یا رله بوق خودرو است. چنین کاری نحوه کارکرد بوق خودرو را از کار می‌اندازد و این فرصت را به شما می‌دهد که بتوانید در آرامش مشکل خود را برطرف کنید. در صورتی که نتوانستید فیوز یا رله را پیدا کنید باید به سراغ فیوز اصلی اتومبیل بروید یا این‌که برق اتومبیل را از باتری قطع کنید تا صدای بوق ممتد قطع شود.

در صورتی که به دنبال برطرف کردن عیب بوق خودرو هستید باید مراحل زیر را بررسی کنید تا بتوانید بوق را به حالت قبل خود بازگردانید.

۱. برای شروع باید جعبه فیوز را پیدا کنید تا بتوانید به مدار بوق ماشین دسترسی پیدا کنید. در خودرویی مانند پراید جعبه فیوز زیر فرمان و در سمت چپ راننده قرار دارد. اما در خودروهای دیگر ممکن است جعبه فیوز زیر داشبورد، کاپوت و …  باشد. در صورتی که جعبه فیوز اتومبیل خود را پیدا نکردید، بهتر است به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

۲. گام بعدی، باز کردن سرپوش جعبه فیوز است. در این مرحله باید فیوز مورد نظر را پیدا کنید.

۳. اگر فیوز بوق ماشین را می‌شناسید که به سراغ مرحله بعد بروید، در غیر این صورت بخش داخلی سرپوش را نگاه کنید و از راهنمای آن برای پیدا کردن فیوز بوق خودرو استفاده کنید.

۴. هنگامی که فیوز مورد نظر را پیدا کردید بهتر است آن را از جای خود خارج کنید. فیوز خیلی از خودروها مانند پراید به‌راحتی با دست جدا می‌شود، اما اگر برای جداسازی فیوز به آچار یا انبردست نیاز داشتید، باید در جعبه فیوز به دنبال آن بگردید.

در صورتی که فیوز یا رله بوق به شکل صحیحی از جای خود خارج شود، شما دیگر صدای بوق ممتد را نخواهید شنید. در صورتی که فیوز یدکی دارید می‌توانید فیوز جدید را جایگزین کنید و دوباره شاهد عملکرد صحیح بوق باشید.

برای خرید آنلاین لوازم داخل اتاق خودرو کلیک کنید!

بوق گاوی

تعمیر بوق ماشینی که به شکل ممتد صدا می‌کند

مدار بوق در همه خودروها یکسان نیست. به همین علت برای پیدا کردن عیب موجود در بوق ممکن است با دشواری‌هایی از جمله پیدا کردن سیم‌کشی مورد نظر مواجه شوید، به همین علت بهتر است در ابتدا کلید بوق و رله مورد نظر را بررسی کنید و در صورت برطرف نشدن عیب به سراغ سیم‌کشی بروید تا دیگر علائم خرابی بوق خودرو را بررسی کنید.

برای بررسی عملکرد بوق به یک مولتی‌متر نیاز دارید. با مولتی‌متر شما می‌توانید اتصالات مورد نظر را بررسی کنید.

در صورتی که رله یا همان فیوز مورد نظر مانند رله‌ای است که در بخش‌های دیگر استفاده شده، می‌توان آن را جایگزین کرد. به این شکل می‌شود متوجه شد که صدای ممتد بوق مربوط به رله است یا جای دیگر مدار دچار مشکل شده است.

بوق کلاسیک

دلیل عمل نکردن بوق خودرو چیست؟

مدار بوق به‌علت ساده بود، روش‌های تعمیر آن هم تقریبا شبیه به یکدیگر است. به همین دلیل اگر تصمیم دارید تا بوق خودرویی را تعمیر کنید که از کار افتاده است، باید مسیری که در قبل برای بوق ممتد رفته‌اید را تکرار کنید. البته خوب است بدانید که یک‌سری کار اضافه‌تر باید انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

در اولین گام باید به سراغ رله بوق بروید و اطمینان حاصل کنید که آیا برق مورد نیاز خود را دریافت می‌کند یا خیر. در صورتی که برق درون رله وجود نداشت باید سیم‌کشی را مورد بررسی قرار دهید. مسیر سیم‌کشی مورد نظر بین رله و باتری است.

حال اگر برق مورد نیاز رله تأمین می‌شود باید به سراغ کلید روی فرمان بروید و بررسی کنید که فشار دادن کلید منجر به رسیدن برق مورد نیاز رله می‌شود یا خیر، البته باید ترمینال قسمتی که به بوق وصل شده است را بررسی کنید. در صورتی که خلاف این مسیر گفته شده اتفاق افتاد، ایراد از کلید روی فرمان یا رله است و باید برای تعویض آن اقدام کنید.

در ادامه باید اتصال‌های مختلف در مدار بوق بررسی شود. در صورتی که هیچ‌گونه مشکلی در اتصالات بوق وجود نداشت، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که عیب از سیم‌کشی است.

در آخر

بوق خودرو با وجود عملکرد ساده خود یکی ارکان مهم در ایمنی است و همه رانندگان متوجه اهمیت بالای آن هستند. به همین علت در این مقاله به‌طور مفصل به بررسی روش‌های رفع عیب بوق پرداختیم تا در صورت بروز مشکل، بتوانید آن را به سرعت حل کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سلام
    یه سوال داشتم ایا بوق پراید رله داره؟ اگه داره اون رله کجاست؟