آشنایی با نحوه کارکرد چراغ LED در خودرو

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
  • 289
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

چراغ LED خودرو برای روشنایی مسیر حرکت اتومبیل در شب و اعلام هشدار به رانندگانی که در نزدیکی خودرو در حال رانندگی هستند به کار می‌رود. با توجه به مزایای زیاد این نوع از لامپ‌ها مانند نور شفاف‌تر امروزه در اکثر خودروهای مدرن از آن به جای لامپ هالوژنی و لامپ زنون استفاده می‌شود.

چراغ جلو LED

فناوری مورد استفاده در چراغ LED خودرو

چراغ LED یا Light Emitting Diode از فناوری دیودهای ساطع‌کننده نور برای تولید روشنایی استفاده می‌کند. این دیودها نیمه‌رسانا بوده و براثر عبور جریان برق از خود نور ساطع می‌کنند. انواع جدید این چراغ که توسط آئودی تولید می‌شود، می‌توانند تا ۵۵۰۰ کلوین نور، روشنایی تولید کنند. به منظور کارکرد بهتر و روشنایی بیشتر چند تا از این چراغ‌ها را در کنار هم قرار داده و در چراغ جلو یا عقب خودرو نصب می‌کنند.

چراغ دی لایت خودرو

با توجه به کم مصرف بودن لامپ‌های ال‌ای‌دی روشن بودن آن در طول روز فشار زیادی بر روی باتری و موتور وارد نمی‌کند. چراغ‌های دی لایت که با روشن شدن موتور روشن می‌شوند، در کشورهای اسکاندیناوی که هوای مه آلودی دارند، ابداع شده‌اند. این نوع چراغ‌ها خیلی سریع تبدیل به یک استاندارد برای سنجش خودروها در بسیاری از کشورها شدند. وجود چراغ LED خودرو دی لایت باعث جلب توجه افراد پیاده، دوچرخه‌سوار و اتومبیل‌های دیگر می‌شود و از بروز تصادفات تا حدی جلوگیری می‌کند.

 

برای خرید آنلاین انواع چراغ خودرو کلیک کنید!

دیلایت LED

قابلیت هوشمند سازی چراغ LED خودرو

با توجه به این که به جای یک لامپ هالوژنی از چندین لامپ ال‌ای‌دی استفاده می‌شود، امکان استفاده از بردهای الکترونیکی جهت هوشمند سازی این نوع لامپ‌ها به وجود آمده است. در این حالت با توجه به حسگرهایی که در جلوی خودرو قرار دارد بر اساس تاریکی یا روشنایی هوا تعداد مشخصی از لامپ‌ها روشن می‌شود.

در صورت نزدیک شدن خودروهایی که از روبه‌رو می‌آیند نور چراغ‌ها به صورت اتوماتیک کمتر شده و به سمت پایین هدایت می‌شود. حتی در برخی از مدل‌های خودرو امکان هدایت نور چراغ‌ها به زوایای مختلف از نظر عرضی وجود دارد که باعث دید بهتر راننده در شرایط خاص می‌شود. این نوع کارکرد چراغ LED خودرو با عنوان نوردهی ماتریکسی شناخته می‌شود.

نوردهی لیزری در ترکیب با چراغ‌های LED

ایده جدیدی که در صنعت خودرو سازی مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از چراغ‌های لیزری برای نور بالای ماشین و لامپ ال‌ای‌دی برای نور پایین آن است. در این حالت، راننده می‌تواند تا مسافت چند صد متر را با استفاده از چراغ‌های لیزری ببیند و با نزدیک شدن اتومبیل‌های جلویی به صورت اتوماتیک چراغ LED خودرو روشن شود.

استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی به عنوان چراغ سقفی خودرو

قابلیت‌های این نوع از چراغ‌ها باعث شده است که به طور گسترده‌ای در قسمت‌های مختلف خودرو مورد استفاده قرار گیرند. چراغ سقفی یکی از ملزومات خودرو در طول شب بوده و فضای اتاقک خودرو را روشن می‌کند. با کاربرد چراغ ال‌ای‌دی می‌توان به مقدار مورد نیاز داخل خودرو را روشن کرد که این کار از خواب آلودگی راننده نیز جلوگیری می‌کند. امروزه برای اغلب نورپردازی‌هایی که داخل کابین راننده انجام می‌شود از این نوع چراغ‌ها استفاده می‌شود. این لامپ‌ها می‌توانند طیف‌های مختلفی از نورهای سبز، قرمز و آبی روشن را تولید کنند.

 

برای خرید آنلاین لوازم اتاق خودرو کلیک کنید!

نورپردازی اتاق خودرو

چراغ‌های هشدار خودرو

چراغ‌های هشدار خودرو مانند راهنماها و چراغ ترمز از مواردی است که چراغ LED خودرو در آن کاربرد دارد. در چراغ‌های عقبی خودروهای مدرن از LED‌هایی استفاده می‌شود که رشته‌های نیمه‌رسانای موجود در آن تا ۲۰۰ برابر از قطر موی سر انسان نازک‌تر هستند.

از انواع مختلف چراغ ال‌ای‌دی برای هشدار بنزین، بسته نشدن درب خودرو، بستن کمربند، سرعت بالا، خرابی قسمتی از خودرو و … استفاده می‌شود.

مزایا و معایب چراغ LED خودرو

این لامپ‌ها دارای مصرف انرژی الکتریکی کمتری نسبت به لامپ هالوژنی و لامپ‌های زنون هستند. در مقایسه با زنون که راندمان نوری آن ۲۰ درصد است، چراغ‌های ال‌ای‌دی می‌توانند تا ۸۰ درصد انرژی الکتریکی دریافتی خود را به فوتون یا نور تبدیل کنند.

این نوع از چراغ‌های عمر طولانی دارند به گونه‌ای که تا ۱۱ سال هم می‌توان عمر می‌کنند و می‌توان ساعت‌های طولانی در طول شب و روز آن‌ها را روشن نگه داشت. این نوع لامپ‌ها قابلیت ساخته شدن به صورت ضد آب را نیز دارا هستند.

از ویژگی‌های دیگر این محصولات الکتریکی می‌توان به شفافیت نور آن‌ها اشاره کرد. این شفافیت و روشن بودن باعث می‌شود بتوان سطح بیشتری از جاده را دید. کوچک بودن این نوع لامپ باعث شده است تا بتوان در مدارهای مختلف الکترونیکی خودرو از آن استفاده کرد.

از معایبی که در مورد این لامپ‌ها گفته می‌شود، گرانی آن است که با توجه به تولید در سطوح بالا تا حدودی تعدیل شده است.

هدلایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *