میل لنگ خودرو چیست؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : سپهر محمدخانی
  • ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • 3784
  • 0
  • مدت مطالعه :4 دقیقه

در راستای معرفی اجزای موتور ماشین قصد داریم تا در این مطلب با میل لنگ خودرو آشنا شویم. بناست بدانیم نقش آن در موتور خودرو و مکانیسم حرکتی ماشین چیست.

میل‌لنگ همان محور اصلی موتور است که به صورت طولی قرار گرفته و به همراه چند یاتاقان به بلوک وصل است، همچنین کلاچ، حرکت دورانی میل‌لنگ را به گیربکس منتقل می‌کند.

در حقیقت میل‌لنگ خودرو قطعه‌ای است که باعث تبدیل حرکت خطی پیستون‌های داخل سیلندر به حرکت دورانی می‌شود. تقریباً تمام میل‌لنگ‌ها از جنس فولاد هستند که به روش فورج و با ترکیب کربن متوسط یا آلیاژ فولاد با کروم ساخته می‌شوند، همچنین در این قطعه از فلز وانادیوم برای خنک شدن سریع در برابر هوا استفاده شده است. در میل‌لنگ خودروهای ارزان‌تر از فولادهای ارزان‌تری استفاده می‌شود. شاتون به وسیله یاتاقان به‌راحتی حول محور میل‌لنگ می‌چرخد و ارتعاشات میل‌لنگ توسط قطعه‌ای به نام فلایویل که به انتهای میل‌لنگ متصل است، خنثی می‌شود، اما در انتهای دیگر یا همان سر دیگر میل‌لنگ، چرخ‌دنده‌ای وجود دارد که باعث چرخش میل بادامک می‌شود. در جلوی این چرخ‌دنده، قطعه‌ای به نام پولی کار گذاشته شده است که از آن برای به حرکت درآوردن دینام، پمپ هیدرولیک، کمپرسور کولر و واتر پمپ استفاده می‌شود.
نمای کلی میل لنگ

روش های سخت کاری محور میل لنگ

میل‌لنگ ماشین را به برخی از روش‌های حرارتی، سمانتاسیون و نیز به وسیله آبکاری سخت می کنند. عمل سخت‌کاری محورها توسط روش‌های القایی یا سمانتاسیون تا عمق معینی انجام می‌شود. پس از این مرحله، سنگ‌زنی و صاف‌کاری سطوح انجام می‌شود و به ‌منظور کاهش اصطکاک، محورها را پولیش‌کاری می کنند، البته امروزه سخت‌کاری سطحی معمولاً با روش‌های جدیدتری انجام می‌گیرد. در روش اول، گاز نیترات را با دمای ۵۸۳ درجه سانتی گراد در مجاورت محور میل‌لنگ قرار می‌دهند و پس از جذب شدن گاز نیتروژن توسط فولاد تا عمق کمی، به‌شدت سفت و سخت می‌شود و به آن لایه سفید می‌گویند. به منظور افزایش استحکام میل‌لنگ، دمای داخلی آن در حد کم نگه داشته و سطح قطعه پولیش زده می‌شود.
در روش بعدی، سطح میل‌لنگ در معرض نمک مذاب قرار می‌گیرد و به رنگ خاکستری درمی‌آید و تا عمق ۰٫۰۳ میلی‌متر سخت می‌شود و سخت‌کاری با نیکل یا کروم هم از روش‌های دیگر است، همچنین در قسمت جلوی میل‌لنگ خودرو یک یا دو عدد جای خار برای قرار دادن پولی‌ها و چرخ‌دنده وجود دارد و در قسمت عقب آن، فلانچی برای اتصال به فلایویل طراحی شده است.

محل نصب فلایویل به میل لنگ

تفاوت میل لنگ های موتورهای خطی با موتورهای خورجینی

در موتورهای خطی، تعداد لنگ‌ها برابر با تعداد سیلندرهاست و در موتورهای خورجینی برابر با نصف سیلندرها است. در میل‌لنگ خودرو وزنه‌هایی قرار دارد که وجودشان برای حفظ تعادل در برابر فشار پیستون و شاتون لازم است و همچنین سبب روان‌تر کار کردن موتور خودرو و بالا رفتن دور موتور می‌شوند؛ ازاین‌رو در موتورهای ۸ سیلندر که به شکل خورجینی ساخته می‌شوند، احتمال تاب برداشتن موتور در اثر گرما و حرارت بالای موتور کاهش پیدا می کند. برای طولانی شدن عمر مفید موتور ماشین نباید درجه حرارت مایع خنک‌کننده ماشین از حد مجاز بیشتر شود و زمانی که موتور ماشین جوش می‌آورد، نباید موتور را خاموش کرد بلکه با ریختن آب روی رادیاتور که باعث کاهش حرارت می شود، درب رادیاتور را با احتیاط باز کرده و آب و مایع خنک‌کننده را چک کنید.

در برخی از خودروها مانند پژو ۴۰۵ باید پس از ریختن مایع خنک‌کننده، عمل هواگیری را انجام دهید.

در نظر داشته باشید که دفترچه راهنمای خودرو بهترین کمک‌کننده شما در راستای نگهداری صحیح خودرو است.

میل لنگ

در پایان اینکه با کلیک روی این لینک تعدادی از میل لنگ های با کیفیت را در فروشگاه مشاهده خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.