صنعت خودرو؛ از گذشته تا آینده

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : سپیده منشی زاده
  • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • 631
  • 0
  • مدت مطالعه :2 دقیقه

جهان در طول سال­های اخیر، شاهد تغییر و تحولات بسیار جدی در صنعت خودرو بوده است. روزگاری، داشتن خودرو برای مردم، رؤیایی بزرگ و دست‌نیافتنی بود، طوری که ۹۹% از مردم، شناختی نسبت به پیشرفت روزافزون دنیا نداشتند. خیابان و اتوبان و آزادراه به ذهن انسان نرسیده بود و این حیوانات دست‌آموز و اهلی‌شده به دست انسان‌ها بودند که وظیفه جابه‌جایی بار و انسان را داشتند تا اینکه خودرو، نه به شکل امروزی بلکه به صورت بسیار ساده و پیش‌پاافتاده وارد زندگی انسان‌ها شد.

ورود خودرو به صنعت جهان

با ورود خودرو، شرکت‌های درحال‌توسعه و تولیدکننده، نیازمند تولید تمامی قطعات تشکیل‌دهنده خودرو شدند و این اتفاق، شروعی برای عرضه و تقاضای کشورهای اروپای غربی، آمریکای شمالی و ژاپن به عنوان اولین تولیدکننده‌های قطعات بود. به مرور زمان، اکثر کشورهای بزرگ به این نتیجه رسیدند که هزینه داشتن خودرو برای طی کردن فواصل زمانی بسیار زیاد، نیازمند صرف هزینه‌های سرسام‌آور خرید، حمل و انبار کردن است و در نتیجه، برای پرداخت هزینه‌های به‌مراتب کمتر فرایند ساخت قطعات در کشور خود دست به کار شدند.

تولید قطعات خودرو

ایران و صنعت خودرو

امروزه ایران در کشورهای حوزه خلیج فارس، یکی از کشورهای بزرگ‌ ساخت و صادرات خودرو و تولید قطعات است که همین امر موجب صادرات روزافزون، وارد کردن ارز به کشور و توسعه اشتغال و زیرساخت‌های کشور می‌شود. از زمانی که کمیت جای کیفیت را گرفت و ایران، قطب ساخت و تولید خودرو شد، اوضاع نا به­ سامانی در زمینه تولید و صادرات محصولات بدون خریدار را سپری می‌کند و نتیجه آن، حقوق به تعویق افتاده کارگران و انبارهای مملو از اجناس باکیفیت است. در این اوضاع پر تنش، ایران نیازمند صنعتی جدید در حوزه فروش محصولات باکیفیت و با قیمتی مناسب‌تر نسبت به رقبای خارجی است، صنعتی که بر پایه تخصص متخصصان داخلی بنا شده باشد؛ این تنها راه‌حل کمک به چرخه بزرگ و قابل پیشرفت ایرانی است که می‌تواند کشور را در کنار مسائل داغ و همیشگی سیاسی این روزها دوباره به چرخه‌های صنعتی و قطب بازار خاورمیانه بازگرداند.

به امید روزی که دوباره دست در دستان هم به مهر، میهن خویش را کنیم آباد.

ساخت و صادرات خودرو

ما در سایت توربویدک تلاش نموده ایم مجموعه ای از قطعات پرمصرف خودروهای ایرانی را جمع آوری و در بخش فروشگاه وبسایت توربویدک به کاربران خود ارائه دهیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ