مقایسه ساینا SX و ساینا EX ؛ کدام را بخریم ؟

دسته بندی مطلب: مقایسه خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۸ تیر ۱۳۹۹
  • 3326
  • 0
  • مدت مطالعه :6 دقیقه

ساینا که فیس لیفت خودروی تیبا به شمار ‌می‌رود یکی از محصولات سبد فروش سایپا است و موفق شده است تا حجم تقاضای بالایی را به خود اختصاص دهد. در سال‌های اخیر مدل‌های دیگر از این نوع خودرو تحت عنوان ساینا SX و ساینا EX به بازار معرفی شده‌اند. در این مقاله از توربومگ سعی شده است تا به مقایسه ساینا SX و ساینا EX پرداخته شود تا خریداران با آگاهی بیشتری نسبت به خرید اقدام کنند.

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر شکل ظاهری

از نظر شکل ظاهری هر دو خودروی ساینا SX و ساینا EX با یک دیگر تفاوت چندانی ندارند. طراحان خودروی سایپا برای این دو مدل ماشین خود را به زحمت زیادی ننداخته‌اند و هر دو این مدل مشابه هم طراحی شده‌اند. اما ‌می‌توان گفت که‌این خودرو‌ها با مدل مادر خود یعنی خودروی تیبا تفاوت‌هایی در طراحی سپر و چراغ‌ها دارند. همچنین قسمت رکاب و رینگ این دو خودرو متفاوت با خودروی تیبا است.

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر شکل ظاهری

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از لحاظ فنی

‌می‌توان گفت که مشخصات فنی ساینا SX مشابه با مشخصات فنی ساینا EX است و این دو خودرو از لحاظ فنی تفاوتی با یکدیگر ندارند. هر دو خودرو‌ها از پیشرانه 4 سوپاپ 8 سیلندری مدلM15  بهره ‌می‌برند. حجم موتور هر دوی این خودرو‌ها 1503 سی سی است. حداکثر قدرتی که موتور در اختیار راننده قرار ‌می‌دهد 87 اسب بخار در دور موتور 5300 است و در دور موتور 4000 حداکثر گشتاور 128 نیوتن‌متر توسط موتور این ماشین‌ها تامین ‌می‌شود. گیر بکس به کار رفته در این دو مدل خودرو نیز مشابه بوده و از نوع 5 سرعته دستی است. در هر دو مدل ماشین ساینا SX و ساینا EX مصرف سوخت در 100 کیلومتر برابر با 7 لیتر است.

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر امکانات رفاهی

تنها تفاوتی که دو نسخه ساینا SX و ساینا EX با هم دارند در آپشن‌ها و امکانات به کار رفته در این دو مدل به چشم ‌می‌آیند. هر چند که اختلاف امکانات ساینا SX و امکانات ساینا EX زیاد نیست، اما وجود همین اختلافات اندک تیپ EX را به مدلی اتومات‌تر نسبت به تیپ SX تبدیل کرده است. برای افرادی که به دنبال امکانات و آپشن‌های بیشتری هستند تیپ EX از جذابیت بیشتری نسبت به ساینا SX برخوردار است. ولی اگر فردی به دنبال گزینه‌ای اقتصادی‌تر ‌می‌گردد ساینا SX با قیمتی پایین‌تر به انتخاب او تبدیل ‌می‌شود.

ساینا EX از امکاناتی مانند شیشه‌‌های برقی عقب، آیینه‌‌های برقی و سیستم تهویه اتوماتیک برخوردار است. در صورتی که‌این امکانات در ساینا SX تعبیه نشده است. در خودرو ساینا SX شیشه‌های جلو برقی هستند و شیشه‌های عقب به صورت دستی کنترل ‌می‌شوند. سیستم تهویه در خودروی ساینا SX به صورت دستی کنترل ‌می‌شود. در حالی که خودروی ساینا EX مجهز به سیستم تهویه نیمه اتوماتیک است. هر دو خودرو از چراغ‌های جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع بهره ‌می‌برند و برای راحتی کاربران صندلی کودک در هر دو ندل نصب شده است. آینه‌‌های جانبی ساینا EX قابلیت تنظیم برقی دارند. این در حالی است که ساینا SX آینه‌‌های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم از داخل دارد. در خصوص سایر امکانات ‌می‌توان افزود که در خودروی ساینا EX امکان شارژ موبایل را برای کاربران فراهم ‌می‌کند. این در حالی است که در خودروی ساینا SX این امکان وجود ندارد.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی ساینا کلیک کنید!

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از نظر امکانات رفاهی

مقایسه ساینا SX و ساینا EX از لحاظ ایمنی

همانند سایر محصولات شرکت‌های خودرو سازی ایرانی مدل‌های ساینا SX و ساینا EX نیز تاییدیه هیچ یک از موسسات ایمنی بین المللی نظیر CNCAP ،EURO NCAP یا ANCAP را ندارند و برای بررسی سطح ایمنی این خودروها باید به گفته شرکت سایپا و اطلاعاتی که از ماشین‌ها در اختیار است توجه کرد. مدل‌های ساینا مشابه با خودروی تیبا از پلتفرم 200X بهره ‌می‌برند. در مقایسه با پراید که دارای پلتفرم 100X بوده است ‌می‌توان گفت که‌ایمنی خودروی تیبا و مدل‌های مختلف ساینا نسبت به پراید بیشتر است و این نقطه قوت این مدل خودرو‌ها به شمار ‌می‌رود.

تجهیزات ایمنی و حفاظتی ساینا EX پیشرفته‌تر از ساینا SX است. ساینا EX مجهز به تجهیزاتی مانند سیستم هشدار سرقت با بوق خودرو، مجهز به سیستم ضد سرقت، کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع و کمربند‌های ایمنی با قابلیت پیش‌کشندگی (به‌صورت آپشن) است. این در حالی است که ساینا SX فقط از سیستم هشدار سرقت با بوق خودرو بهرمند است و سایر سیستم‌های حفاظتی روی آن نصب نشده است. از نظر سیستم ترمز خودروی ساینا SX مجهز به سیستم ترمز ABS و EBD است. این در حالی است که هر دو سیستم ترمز ABS و EBD به طور هم زمان در مدل ساینا EX فعال هستند. هر دوی این خودرو‌ها دارای کیسه هوای راننده و سرنشین جلو هستند.

انواع ساینا

جمع بندی مقایسه تیپ‌های ساینا SX و ساینا EX

در یک نگاه کلی ‌می‌توان گفت که مدل‌های ساینا SX و ساینا EX نسبت به خودروی ساینا و تیبا پیشرفته‌تر و دارای امکانات رفاهی بیشتری هستند. اما تفاوت‌هایی که بین این دو مدل خودرو وجود دارد زیاد نیست. با مقایسه ساینا SX و ساینا EX ‌می‌توان به‌این نتیجه رسید که خودروی ساینا EX هم از لحاظ امکانات و هم از لحاظ ایمنی در سطح بالاتری نسبت به مدل ساینا SX قرار دارد و به همین دلیل به آن لقب مدل اتومات ساینا را اختصاص داده‌اند.به افرادی که به دنبال خودرویی به روزتر و با امکانات بیشتری ‌می‌گرددند مدل EX توصیه ‌می‌شود. در حالی که افرادی که به دنبال خودرویی مشابه اما اقتصادی‌تر هستند مدل ساینا SX را انتخاب ‌می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *