مقایسه سمند سورن و رانا ؛ بررسی قدیمی های ایران خودرو !

دسته بندی مطلب: مقایسه خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۴ مرداد ۱۳۹۹
  • 81
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

مقایسه سمند سورن و رانا برای افرادی که به محصولات ایران خودرو علاقه دارند و می‌خواهند یکی از آن‌ها را از طریق قرعه کشی یا آزاد خریداری کنند مفید خواهد بود. سمند سورن در سال ۱۳۸۸ تولید و به بازار کشور ارائه شد؛ سه سال بعد از آن ایران خودرو رانا را معرفی کرد. کارخانه بزرگ خودروسازی کشور از دو نوع متفاوت موتور برای این دو اتومبیل استفاده کرده است که در ادامه این مقاله از توربومگ به تفاوت آن می‌پردازیم.

مقایسه سمند سورن با رانا

مقایسه مشخصات فنی سمند سورن و رانا

در مقایسه سمند سورن و رانا مهم‌ترین موضوعی که وجود دارد توجه به مشخصات فنی آن‌ها است. سورن ELX مجهز به یک پیشرانه ۴ سیلندر و ۸ سوپاپه خطی مستقیم بوده، در حالیکه رانا نیروی محرکه خود را از موتوری با ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ با آرایش خطی شیب‌دار تامین می‌کند. حجم موتوری که در قلب سمند قرار گرفته ۱۸۰۰ سی‌سی و برای رانا ۱۶۰۰ است. حجم موتور تاثیر مستقیمی بر نیرویی که تولید می‌شود دارد و به همین دلیل است که سورن می‌تواند ۱۱۴ اسب بخار توان و ۶۰۰۰ دور بر دقیقه سرعت داشته باشد. البته تعداد زیاد سوپاپ‌های رانا تواسته تا حدودی کمبود فضای داخلی آن را جبران کند؛ به گونه‌ای که پیشرانه آن توان ۱۰۸ اسب بخار و سرعت دورانی ۵۶۰۰ دور بر دقیقه را تولید می‌کند. گشتاوری که یک موتور در دور مشخصی تولید می‌کند مبنایی برای ارزیابی آن به شمار می‌رود. سمند در دور ۴۵۰۰ گشتاوری برابر با ۱۵۵ نیوتن متر و رانا در ۴۰۰۰ گشتاور ۱۴۲ را تولید می‌کنند. این دو محصول، پنج دنده که به صورت دستی تعویض می‌شوند دارند. بیشینه سرعت سمند ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت و شتاب ۰ تا ۱۰۰ آن ۱۴٫۵ ثانیه است. رانا ۱۲ ثانیه طول می‌کشد تا به سرعت ۱۰۰ برسد، سرعت بیشتری داشته و تا ۱۸۹ کیلومتر بر ساعت می‌توان با آن رانندگی کرد. این دو خودرو از سیستم پاشش سوخت انژکتوری برای تامین انرژی مورد نیاز موتور خود استفاده می‌کنند. باک سمند ۷۰ لیتر و رانا ۵۰ لیتر را در خود جای می‌دهد. در هر صد کیلومتری که با سورن رانندگی کنید مصرف سوخت ترکیبی شما ۷٫۸ لیتر خواهد بود این شاخص برای رانا بهتر بوده و برابر با ۶٫۶ است. سمند ELX علاوه بر اینکه سوخت بیشتری مصرف می‌کند از استاندارد آلایندگی پایین‌تری ( یورو ۳) برخوردار است (البته در تولید سال‌های اخیر این نقیصه رفع شده است). رانا با استاندارد یورو ۴ طراحی شده و محیط زیست را کمتر آلوده می‌کند.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی سمند سورن کلیک کنید!

مقایسه مشخصات فنی سمند سورن و رانا

مقایسه امکانات سمند سورن و رانا

نکته مهم دیگری که در مقایسه سمند سورن و رانا اهمیت دارد، بررسی امکانات آن‌ها است. سیستم ترمز هر دو این وسایل نقلیه مجهز به ترمز ABS و EBD بوده و در مواقع لزوم می‌تواند باعث توقف خودرو در سرعت‌های بالا شده و از به هم خوردن تعادل آن نیز جلوگیری کند. کیسه هوا برای سرنشین و راننده در این دو اتومبیل وجود نصب شده است. صندلی و تهویه هوا در رانا ۱۳۹۲ EL به صورت دستی تنظیم شده ولی در سورن ۱۳۹۴ برقی و اتوماتیک است. شیشه و آینه در هر دو برقی بوده و سمند مجهز به گرمکن آینه‌ها نیز است. فرمان برقی و کلید کنترل بر روی فرمان از امکاناتی هستند که بر روی رانا پلاس در آینده‌ای نزدیک ارائه می‌شوند. ایران خودرو سیستم‌های قفل مرکزی و ضد سرقت را در این ۲ مدل از خودروهای تولیدی خود نصب کرده است. از دیگر امکانات Runna EL می‌توان به سامانه‌های کنترل بخار بنزین،‌ قفل اتوماتیک بنزین، بازکردن درب صندوق عقب از داخل کابین اشاره کرد. از سنسورهای مهم موجود در این اتومبیل‌های می‌توان به سامانه حسگر دنده عقب در سمند سورن و سامانه اطلاع از خرابی خودرو در رانا اشاره کرد.

مقایسه مشخصات ظاهری سمند سورن و رانا

در ساخت سدان رانا از کلاس بدنه C Cegmnet و در سمند از D بهره برده شده است. رانا ۱۱۰۴ کیلوگرم و سورن ۱۲۲۰ کیلو وزن دارند. شکل غربیلک فرمان رانا ۳ شاخه بوده و سورن فرمانی ۴ شاخه دارد. طول ۴٫۲۸۲، عرض ۱٫۶۵۵ و ارتفاع ۱٫۴۵۶ برای رانا و طول ۴٫۵۳۴، عرض ۱٫۹۴۴ و ارتفاع ۱٫۴۶ متر برای خودروی سمند سورن گزارش شده است. فضای کابین می‌تواند ۵ سرنشین را درون خود جای دهد. در این دو نوع خودرو زاویه نور چراغ جلو را می‌توانید تنظیم و از چراغ‌های مه شکن برای دید بهتر خود در زمانی که هوا خوب نیست استفاده کنید. چراغ سوم ترمز در این مدل‌ها موجود بوده و چراغ عقب سمند LED است.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی رانا کلیک کنید!

مقایسه مشخصات ظاهری سمند سورن و رانا

مقایسه قیمت سمند سورن و رانا

در مقایسه سمند سورن و رانا بحث قیمت اهمیت بالایی برای خریداران دارد و نکته اصلی در این مورد این است که ما با توجه به امکانات و مشخصاتی که گفته شد قیمت مناسب را تشخیص دهیم. مطابق با قیمتی که در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ در بازار مشاهده کردیم رانا بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون و سمند بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون متناسب با سال ساخت خود معامله می‌شوند. این قیمت‌ها با توجه به نوسانات قیمت ارز و بحث قرعه کشی خودروها ممکن است تغییر کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *