با نحوه عملکرد و علائم خرابی ترموستات خودرو آشنا شوید!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۱ تیر ۱۳۹۹
  • 309
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

خودرو دارای قطعات بسیاری است که هر کدام از آن‌ها نقش مهمی را در عمل‌کرد نهایی اتومبیل دارند. ترموستات خودرو یکی از قطعات مهم است که کار تنظیم دمای موتور را بر عهده دارد. ترموستات باعث می‌شود که درجه حرارت موتور روی دمای تقریبی ۸۵ درجه سانتی‌گراد تنظیم شود. حفظ دما یکی از عوامل مهم در نگهداری و پایداری عمل‌کرد خودرو است به همین دلیل طراحان اتومبیل برای جلوگیری از تغییرات آن ترموستات را در خودرو تعبیه می‌کنند. بالا رفتن دما موجب رقیق شدن بیش از حد روغن می‌شود و پایین آمدن دما باعث غلیظ شدن روغن؛ در هر صورت این اتفاق باعث ایجاد اختلال در عمل‌کرد موتور خودرو می‌شود که بالا رفتن استهلاک ماشین را به دنبال خواهد داشت. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

 

ترموستات خودرو

ترموستات خودرو چیست؟

زمانی که راننده خودرو را روشن می‌کنند موتور اتومبیل به دلیل این‌که مدتی را خاموش بوده است سرد است و زمان زیادی طول می‌کشد تا گرم شود. ترموستات قطعه‌ای است که در چنین شرایطی به موتور کمک می‌کند تا گرمای موتور افزایش یابد به این شکل اتومبیل سریع‌تر برای شروع عمل‌کرد مناسب خود آماده می‌شود. البته این اتفاق می‌تواند به صورت عکس هم رخ دهد و ترموستات خودرو باعث جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد دمای موتور شود.

ترموستات می‌تواند با تنظیم شدت جریان آبی که در مدار سیستم خنک کننده موجود است باعث تنظیم دما شود. البته لازم به ذکر است که ترموستات تعیین کننده شروع کار سیستم خنک کننده موتور هم هست، به همین دلیل است که می‌تواند دما را در یک شرایط مشخص نگه دارد. همچنین بهتر است بدانید که ترموستات قطعه خنک کننده در موتور اتومبیل نیست و در واقع این قطعه یک نوع شیر قطع کن است.

نحوه عملکرد ترموستات خودرو

این قطعه دو وظیفه مهم دارد، یکی جلوگیری از بالا رفتن دما در هنگامی که اتومبیل به خنک شدن نیاز دارد و دیگری کمک کردن به پایین آمدن دمای ماشین در زمان‌هایی موتور داغ شده است.

۱. نقش ترموستات در خنک شدن موتور

برای این‌که اتومبیل‌ها در محدوده معین خود که دمای ۹۰  تا ۱۱۰ درجه سانتی‌گراد است کار کنند طراحان آن اقدام به تعبیه سیستم خنک کننده برای موتور اتومبیل کرده‌اند. اما برای این‌که عمل‌کرد خودرو دچار ایراد نشود این سیستم باید به موقع وارد عمل شود به همین دلیل از یک قطعه مانند ترموستات استفاده می‌شود.

در صورتی که دمای موتور از حد تعیین شده بالاتر رود ترموستات به مایع خنک کننده درون اتومبیل اجازه عبور می‌دهد تا روند کاهش دما شروع شود. به همین دلیل مایع خنک کننده درون موتور به گردش در می‌آید تا جایی که دمای موتور کاهش پیدا کند؛ مایع خنک کننده با جذب گرمای موجود این کار را انجام می‌دهد تا نحوه عمل‌کرد ترموستات خودرو در شرایط مساعد خود قرار گیرد. بعد از این‌که مایع خنک کننده کار کاهش دما را انجام داد ترموستات اجازه رفتن آن را به رادیاتور می‌دهد تا مایع گرمای جذب شده را در آن‌جا دفع کند و دوباره برای بازگشت به سیستم خنک کنندگی آماده شود.

۲. نقش ترموستات در خنک شدن موتور

همان‌طور که ترموستات توانایی اجازه دادن به سیستم خنک کننده موتور برای شروع گردش در مجرای دور موتور را دارد، می‌تواند از این عمل هم جلوگیری کند. برای مثال زمانی که موتور تازه روشن می‌شود سرد است به همین دلیل باید ماشین گرم شود تا نحوه عملکرد خودرو

در بهترین شرایط خود قرار گیرد. به همین دلیل هم ترموستات خودرو در چنین شرایطی مسیر عبور مایع خنک کننده به دور موتور را می‌بندد تا از کاهش دمای موتور ماشین جلوگیری کند. به این ترتیب در چنین شرایطی که موتور نیاز به گرم شدن دارد سرعت بالا رفتن دما افزایش پیدا می‌کند.

انواع درجه های ترموستات خودرو

ترموستات خودرو توسط کارخانه سازنده آن به صورت فابریک بر روی اتومبیل قرار داده می‌شود. از همین رو کارخانه سازنده ترموستاتی را بر روی خودرو قرار می‌دهد که دمای مشخص شده آن مناسب برای اتومبیل باشد. البته لازم به ذکر است که برخی از خودروها مانند ماشین‌های مسابقه‌ای ترموستات ندارند. دلیل آن هم این است که همیشه موتور اتومبیل‌های مسابقه‌ای زیر فشار زیاد است و در حالت داغ قرار دارد، به همین جهت ترموستات باید مدام باز باشد؛ ترموستات در حالت باز بودن با نبودن آن هیچ تفاوتی ندارد.

برای خرید آنلاین انواع قطعات سیستم خنک کننده موتور کلیک کنید!

تنظیم دمای ترموستات و موتور

به عنوان مثال بر روی برخی از خودروها ترموستاتی نصب شده است که دمای معین شده آن ۸۳ درجه سانتی‌گراد است. این دما برای برخی دیگر از ترموستات‌های موجود چیزی حدود ۷۵ درجه است؛ البته لازم به ذکر است که طیف تعیین محدوده دمایی گفته شده مثال بوده و دماهای دیگری هم وجود دارد که ما در اینجا به خودرو پژو ۴۰۵ اشاره کردیم. برخی از رانندگان ترموستات خودروی خود را که به صورت فابریک بر روی آن نصب شده است تعویض می‌کنند و ترموستات دیگری بر روی آن قرار می‌دهند تا دمای معین شده را تغییر دهند، این کار می‌تواند آسیب جدی به خودرو وارد کند.

انواع درجه های ترموستات خودرو که توسط کارخانه تعیین می‌شود نباید دچار تغییر شود، این کار باعث می‌شود که دمای موتور همیشه یا رو به داغی باشد یا رو به سردی که این اتفاق ضربه شدیدی به موتور خودرو می‌زند. از جمله مشکلاتی که از تغییر ترموسات خودرو ناشی می‌شود فرسودگی قطعات و بالا رفتن مصرف خودرو است.

بهترین درجه ترموستات برای ۴۰۵

برای پژو ۴۰۵ دو مدل ترموستات خودرو با دمای ۸۳ درجه و ۷۵ درجه وجود دارد که که همیشه رانندگان را برای انتخاب آن‌ها دچار تردید کرده است. انتخاب هر کدام از ترموستات‌ها برای این خودرو مزایا و معایبی دارد اما با توجه به شرایط اتومبیل و تجربه افرادی که از این خودرو استفاده کرده‌اند بهترین درجه ترموستات برای ۴۰۵ چیزی حدود ۸۳ درجه است که ترموستات آن هم در بازار موجود است و شما می‌توانید آن را از سایت توربو یدک سفارش دهید.

انتخاب ترموستات با دمای مناسب

علائم خرابی ترموستات خودرو

هر مشکلی در این قطعه رخ دهد به طور مستقیم نتیجه آن بر روی دمای موتور اتومبیل مشخص خواهد شد به همین دلیل شما به راحتی می‌توانید علائم خرابی ترموستات خودرو را با تغییرات حاصل شده تشخیص دهید.

– تغییرات غیرعادی در دمای موتور خودرو

– نشت مایع خنک کننده‌ای که در سیستم خنک کننده موجود است.

– بالا رفتن مصرف بنزین در خودرو به صورت غیرعادی

– بیشتر شدن مصرف روغن موتور به شکل خیلی زیاد

– جوش آوردن خودرو

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *