مقایسه ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ ؛ دو خودرو با توان و حجم موتور برابر!

دسته بندی مطلب: مقایسه خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۸ تیر ۱۳۹۹
  • 151
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

بعد از پایان یافتن جنگ خودروسازی ایران دوباره مانند سال‌های قبل از جنگ توانست تولیدات خود را افزایش دهد. اما این بار سهم خودروسازان فرانسوی در بازار اتومبیل ایران رشد چشم‌گیری را داشت. شرکت‌هایی مانند پژو و رنو محصولات متنوعی را وارد بازار ایران کردند که تعدادی از آن‌ها هم به مرحله تولید انبوه رسید. پژو ۲۰۶ یکی از محصولات تولید شده بسیار موفق در ایران است که طرفداران زیادی را دارد. دیگر خودروی تولید شده در ایران که رقیب شرکت پژو است، رنو نام دارد که محصولی به‌نام ال ۹۰ را به تولید انبوه رسانده است. حال خریداران برای این‌که بین این دو خودرو یکی را انتخاب کنند نیاز به مقایسه ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ دارند. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

مقایسه مشخصات فنی ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵

هر دو خودرو دارای یک موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه هستند. ال ۹۰ دارای حجم موتوری معادل ۱۵۹۸ سی‌سی است اما پژو ۲۰۶ تیپ ۵ موتوری با حجم ۱۵۸۷ سی‌سی را دارد. حداکثر قدرت در ال ۹۰ چیزی حدود ۱۰۵ اسب بخار در ۵۷۵۰ دور در دقیقه است. همچنین پژو ۲۰۶ تیپ ۵ قدرتی معادل ۱۱۰  اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه دارد. گفتنی است که ال ۹۰ دارای گشتاوری معادل ۱۴۰  نیوتن متر در ۳۷۵۰ دور در دقیقه است و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ هم گشتاوری در حدود ۱۴۲  نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه را دارد که این مشخصات تأثیر به سزایی در قدرت موتور اتومبیل‌ها دارند. اما از دیگر مواردی که می‌توان از آن‌ها به عنوان مقایسه مشخصات فنی ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ نام برد شتاب دو خودرو است. ال ۹۰ چیزی حدود ۱۰٫۲ ثانیه نیاز دارد تا بتواند سرعت خود را از صفر کیلومتر در ساعت به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند. اما ۲۰۶ تیپ ۵ می‌تواند در ۹.۶ ثانیه سرعت خود را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند. همچنین ال ۹۰ حداکثر می‌تواند به سرعتی معادل ۱۸۳ کیلومتر در ساعت برسد و ۲۰۶ تیپ ۵ هم می‌تواند به سرعتی حدود ۱۹۳ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند.

مقایسه ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ در این بخش نشان می‌دهد که ۲۰۶ به مراتب خودروی چالاک‌تری است. همچنین لازم به ذکر است که این دو خودرو دارای جعبه دنده ۵ زمانه دستی هستند. ال ۹۰ دارای موتوری از نوع K4M است و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ هم دارای یک موتور از نوع TU5 است. نسبت تراکم در ال ۹۰ چیزی معادل ۹٫۸ است که این مشخصه برای پژو ۲۰۶ تیپ ۵ چیزی حدود ۱۰٫۵ است. سیستم انژکتوری به کار رفته در ساخت ال ۹۰ و در ۲۰۶ تیپ ۵ از نوع پاشش چند نقطه‌ای است.

مقایسه مشخصات فنی ال 90 با 206 تیپ 5

مقایسه مشخصات ظاهری ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵

ال ۹۰ یک خودرو در کلاس سدان است که صندوق عقب آن دارای ظرفیتی معادل ۵۱۰ لیتر است. به عبارتی دیگر صندوق عقب این خودرو برای استفاده خانواده‌ها مناسب و بزرگ است. اما ۲۰۶ تیپ ۵ یک اتومبیل هاچ‌بک است که صندوق عقب آن فضایی معادل ۲۴۵ دسی متر مکعب گنجایش دارد. همچنین هر دو خودرو دارای ۴ درب هستند که ظرفیت ۵ سرنشین را دارند، اما لازم به ذکر است که فضای داخلی ال ۹۰ به مراتب بیشتر از ۲۰۶ است به شکلی که در صندلی‌های عقب ال ۹۰ سه سرنشین یک متر هشتاد سانتی‌متری به راحتی می‌توانند بنشینند اما ۲۰۶ چنین فضای راحتی ندارد. مقایسه ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ در این بخش نشان دهنده برتری ال ۹۰ است.

ال ۹۰ دارای وزنی معادل ۱۱۰۰ کیلوگرم است و ۲۰۶ تیپ ۵ وزنی حدود ۱۰۵۴ کیلوگرم دارد. طول خودروی ال ۹۰ چیزی حدود ۴۲۴۷  میلی‌متر، عرض آن۱۷۳۵   میلی‌متر و ارتفاع آن از زمین هم چیزی معادل ۱۵۲۵  میلی‌متر است. اما ۲۰۶ طولی معادل ۳۸۲۲  میلی‌متر و عرضی حدود ۱۶۵۲  میلی‌متر دارد؛ همچنین این اتومبیل ارتفاعی معادل ۱۴۳۲  میلی‌متر از سطح زمین دارد. گفتنی است که فاصله بین دو محور در اتومبیل ال ۹۰ چیزی معادل ۲۶۲۹  میلی‌متر است و این میزان در ۲۰۶ تیپ ۵ هم به ۲۴۴۱  میلی‌متر می‌رسد. مقایسه مشخصات ظاهری ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ نشان می‌دهد که ال ۹۰ برای استفاده‌های خانوادگی مناسب‌تر است و ۲۰۶ برای استفاده‌های درون شهری شرایط بهتری دارد.

مقایسه آپشن های ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵

کیسه‌های هوا در این دو خودرو برای راننده و سرنشین در نظر گرفته شده است که در مجموع دو کیسه هوا می‌شود. همچنین فرمان هر دو خودرو هیدرولیک است اما سیستم تهویه در ال ۹۰ دستی بوده و در پژو ۲۰۶ تیپ ۵ اتوماتیک است. سیستم صوتی ال ۹۰ دارای قابلیت پخش MP3، CD، USB است و سیستم صوتی ۲۰۶ تیپ ۵ به تیوتر جلو و پخش CD با كنترل پشت فرمان همچنین بلندگوی درب‌های جلو و عقب مجهز است. آینه‌های بغل در ال ۹۰ قابلیت تنظیم به صورت برقی را دارند که که مجهز به گرم‌کن هم هستند. آینه‌های ۲۰۶ تیپ ۵ هم به صورت برقی طراحی شده و دارای حسگر دماسنج و قاب رنگی است.

تا اینجای کار مقایسه آپشن های ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ تا حدودی به نفع ۲۰۶ تیپ ۵ بوده است. اما سایر امکانات ایمنی ال ۹۰ شامل ایموبلایزر، قفل مركزی، كمربند ایمنی ۳ نقطه‌ای جلو با تنظیم ارتقاع، كمربند سه نقطه‌ای عقب و بوق هشدار روشن ماندن چراغ های جلو را عنوان کرد. همچنین از دیگر امکانات ال ۹۰ سیستم خودكار قطع سوخت در مواقع اضطراری، سیستم كنترل انتشاربخار بنزین و سیستم سوخت خودكار را می‌توان نام برد.

در ۲۰۶ تیپ ۵ هم می‌توان به وجود ایموبیلایزر, قفل مركزی با ریموت رادیویی, كمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع و سیستم كنترل بخار بنزین اشاره کرد. از دیگر امکانات این خودرو دماسنج روی داشبورد، چراغ همراهی تا درب منزل در محیط های تاریک، سیستم تنظیم سرعت برف پاک‌کن با سرعت خودرو و صندلی عقب ۲ تکه با قابلیت تاشوندگی را نام برد. با توجه به مقایسه ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ در این بخش می‌توان گفت ۲۰۶ تیپ ۵  در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پژو ۲۰۶ تیپ ۵ کلیک کنید!

مقایسه آپشن های ال 90 با 206 تیپ 5

مقایسه ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ در بخش آلایندگی و مصرف سوخت

ال ۹۰ در سطح شهر ۹ لیتر بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر می‌سوزاند. همچنین این میزان در خارج از شهر به ۵٫۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد که میانگین مصرف سوخت ترکیبی این خودرو در ۱۰۰ کیلومتر را به ۶٫۹ لیتر می‌رساند. ۲۰۶ تیپ ۵ هم در سطح شهر مصرف سوختی معادل۸٫۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر را دارد. این میزان در خارج شهر به ۵٫۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد. به این ترتیب مصرف سوخت ترکیبی پژو ۲۰۶ تیپ ۵ چیزی معادل ۶٫۶ لیتر می‌شود. گفتنی است که هر دو خودرو از استاندارد آلایندگی یورو۴ برخوردار هستند. مقایسه ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ در این بخش نشان می‌دهد که مصرف پژو ۲۰۶ تیپ ۵ کمی بهتر است.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی ال ۹۰ کلیک کنید!

مقایسه ال 90 با 206 تیپ 5 در بخش آلایندگی و مصرف سوخت

مقایسه قیمت ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵

قیمت خودرو طی روزهای اخیر بسیار دچار تغییر شده است اما میانگین قیمت ال ۹۰ در بازار چیزی بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان است. همچنین قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ هم چیزی بین ۱۶۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان است. مقایسه قیمت ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ نشان می‌دهد که این دو خودرو قیمت نزدیکی به یکدیگر دارند و مقایسه ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ در مجموع می‌تواند کار خرید را برای خریدار راحت‌تر کند.

سخن آخر

مقایسه ال ۹۰ با ۲۰۶ تیپ ۵ می‌تواند در نظر نهایی شما برای خرید اتومبیل تأثیر بسار زیادی بگذارد، به هممین دلیل دقت به جزئیات در این دو خودرو و در نظر گرفتن نیازهای خود می‌تواند انتخاب شما را شکل دهد.

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *