مقایسه دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوقدار ؛ کدام را بخریم ؟

دسته بندی مطلب: مقایسه خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۴ تیر ۱۳۹۹
  • 161
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

با توجه به این‌که واردات خودروهای خارجی مدتی است که ممنوع شده و قیمت این دست از اتومبیل‌ها در بازار به شدت بالا رفته است؛ خریداران به سمت ماشین‌های داخلی کشیده شده‌اند و نیاز خود را به وسیله تولیدات داخلی رفع می‌کنند. اما در بازار ایران هم خودروهای به نسبت متفاوتی تولید می‌شود که خریداران برای یک انتخاب متناسب با نیازهای خود باید مشخصات هر خودرو را بدانند؛ به این شکل می‌توانند مقایسه‌ای بین اتومبیل‌ها انجام دهند. دنا پلاس و ۲۰۶ صندوق‌دار دو اتومبیل تولید شده توسط ایرانخودرو است که از طرفداران بسیاری در بازار برخوردار است؛ به همین علت تصمیم داریم تا در ادامه به مقایسه دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار بپردازیم. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

مقایسه مشخصات فنی دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار

یکی از مشخصات مهم در هر خودرویی مشخصات موتور و سایر بخش‌های فنی آن است که  خریداران در هنگام خرید به این موضوع بسیار توجه می‌کنند. دنا پلاس از یک موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه که دارای حجم ۱۶۴۶ سی‌سی است تشکیل شده است. همچنین در ساخت این موتور از تکنولوژی CVT استفاده شده است. همچنین ۲۰۶ صندوق‌دار هم از یک موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه استفاده می‌کند که حجمی معادل ۱۵۸۷ سی‌سی دارد. البته موتور ۲۰۶ صندوق‌دار در انواع V8، V20 و … تولید می‌شود که دارای تفاوت‌هایی است.

حداکثر قدرتی که موتور دنا پلاس می‌تواند تولید کند چیزی معادل ۱۱۳ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه است که این میزان برای ۲۰۶ صندوق‌دار چیزی حدود ۱۱۰ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه است. از دیگر مشخصاتی که مربوط به بخش فنی اتومبیل می‌شود گشتاور موتور است که در دنا پلاس این مشخصه چیزی معادل ۱۵۵  نیوتن متر در ۴۵۰۰ دور در دقیقه است و در ۲۰۶ صندوق‌دار هم چیزی حدود ۱۴۲  نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه است. مقایسه دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار در این بخش نشان دهنده شرایط تقریبی برابر بین این دو اتومبیل است.

اما مقایسه مشخصات فنی دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار به موارد گفته شده ختم نمی‌شود و معیارهای دیگری هم برای مقایسه وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به جعبه دنده ۵ زمانه‌ این دو خودرو اشاره کرد که به صورت دستی کار می‌کنند. دنا پلاس در ۱۳.۵ ثانیه می‌تواند سرعت خود را از صفر به ۱۰۰ برساند و ۲۰۶ صندوق‌دار هم شتابی معادل ۱۱.۴ ثانیه دارد. دنا پلاس توان این را دارد که حداکثر تا سرعت ۱۸۹ کیلومتر در ساعت برسد و ۲۰۶ صندوق‌دار هم می‌تواند حداکثر به سرعتی معادل ۱۹۳ کیلومتر در ساعت برسد.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پژو ۲۰۶ صندوقدار کلیک کنید!

مقایسه مشخصات فنی دنا پلاس و پژو 206 صندوق دار

مقایسه مشخصات ظاهری دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار

دنا پلاس به نسبت از ۲۰۶ صندوق‌دار سنگین‌تر است و وزنی معادل ۱۲۵۸ کیلوگرم دارد. البته دیگر خودروی مورد بحث ما یعنی ۲۰۶ صندوق‌دار هم وزنی معادل ۱۰۸۶ کیلوگرم دارد. طول دنا پلاس ۴۵۵۹  میلی‌متر، عرض ۱۷۲۰ میلی‌متر و ارتفاع آن از سطح زمین چیزی حدود ۱۴۶۰  میلی‌متر است. اما طول ۲۰۶ صندوق‌دار ۴۱۸۷  میلی‌متر، عرض آن۱۶۵۵  میلی‌متر و ارتفاع آن هم معادل ۱۴۵۶  میلی‌متر است. فاصله محورهای جلو و عقب در دنا پلاس ۲۶۷۱ میلی‌متر و برای ۲۰۶ صندوق‌دار این میزان به ۲۴۴۱  میلی‌متر می‌رسد.

از دیگر معیارهای مقایسه مشخصات ظاهری دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار ظرفیت سرنشینان آن است که این میزان برای هر دو خودرو برابر یعنی چیزی معادل ۵ نفر است. همچنین گفتنی است که هر دو خودور دارای چهار درب هستند. البته لازم به ذکر است که فضای داخلی اتاق برای سرنشینان در اتومبیل دنا پلاس بیشتر از ۲۰۶ صندوق‌دار است. صندوق عقب دنا پلاس دارای فضایی معادل ۵۰۰ لیتر است. همچنین ۲۰۶ صندوق‌دار هم دارای صندوق عقبی معادل ۴۵۰ دسی متر مکعب است که به مراتب از ۲۰۶ هاچ‌بک بزرگتر است. مقایسه دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار در این بخش نشان می‌دهد دنا به مراتب جادارتر از ۲۰۶ صندوق‌دار است.

مقایسه مصرف سوخت و آلایندگی دنا پلاس و ۲۰۶ صندوق دار

همه خودروها به یک میزانی هوا و محیط زیست را آلوده می‌کنند، هرچند با تکنولوژی جدیدی که در ساخت خودروهای روز دنیا به کار گرفته شده است شرکت‌های بزرگ این میزان را به حداقل یا حتی صفر هم رسانده‌اند. در اروپا یک استاندارد برای آلایندگی خودروها در نظر گرفته شده است که دارای ۶ بخش است.

این استاندارد از یورو ۱ شروع شده و در بهترین حالت به یورو۶ می‌رسد. حال مقایسه دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار به بخش آلایندگی محیط زیست رسیده است؛ موتور دنا پلاس از استاندارد آلایندگی یورو۴ پشتیبانی می‌کند که یکی از استاندارد بهینه در مصرف و آلایندگی سوخت است. لازم به ذکر است که ۲۰۶ صندوق‌دار هم از همین استاندارد و شرایط پشتیبانی می‌کند.

مصرف سوخت دنا پلاس در سطح شهر چیزی معادل ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است که این میزان برای ۲۰۶ صندوق‌دار به ۸.۹ می‌رسد. همچنین دنا پلاس در هر ۱۰۰ کیلومتر میزان ۶.۲ لیتر بنزین را می‌سوزاند که این مقدار برای ۲۰۶ صندوق‌دار چیزی معادل ۵.۲۵ لیتر است. به این ترتیب مصرف سوخت ترکیبی دنا پلاس به ۷.۷ لیتر و ۲۰۶ به ۶.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد. مقایسه دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار نشان دهنده وضعیت بهتر ۲۰۶ در مصرف سوخت است.

حجم باک در دنا پلاس چیزی معادل ۶۰ لیتر و در ۲۰۶ صندوق‌دار ۵۰ لیتر است. همچنین نوع بنزینی که با این دو خودور سازگار است بنزین بدون سرب با اکتان ۸۷ تا ۹۵ است.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی دنا پلاس کلیک کنید!

مقایسه مصرف سوخت و آلایندگی دنا پلاس و ۲۰۶ صندوق دار

مقایسه آپشن های دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار

در دنا پلاس ۴ کیسه هوا برای ایمنی وجود دارد که راننده و سرنشین جلو هر کدام یکی دارند ، همچنین دو کیسه هوا هم به صورت جانبی قرار گرفته است. کیسه هوای ۲۰۶ صندوق‌دار برای راننده و سرنشین جلو است که در مجموع ۲ عدد می‌شود. همچنین ترمزهای جلو و عقب هر دو خودرو دیسکی است. هر دو خودرو دارای چراغ‌های مه‌شکن در بخش‌های جلویی و عقب هستند. دنا پلاس نمونه کامل شده دنا است به همین دلیل هم مقایسه آپشن های دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار به نفع دنا پلاس است و در این مقایسه این خودور وضعیت بهتری نسبت به ۲۰۶ دارد.

جلوی داشبورد دنا پلاس یک مانیتور است که از طرق صفحه لمسی آن سیستم صوتی را کنترل می‌شود. همچنین از طریق آن می‌توان جی‌پی‌اس را هم کنترل کرد. گفتنی است بر روی فرمان دنا دکمه‌هایی وجود دارد که می‌توانید سیستم صوتی را کنترل کنید. در ۲۰۶ صندوق‌دار هم سیستم صوتی وجود دارد که قابلیت پخش سی‌دی و فلش مموری را دارد و شما می‌توانید آن را با دکمه‌های پشت فرمان کنترل کنید. همچنین دنا پلاس دارای یک دوربین عقب است که می‌توانید پشت اتومبیل را از طریق همان نمایشگر جلو ببینید. در بخش‌ مربوط به سیستم صوتی و نمایشگر مقایسه دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار شرایط دنا پلاس به مراتب بهتر است.

مقایسه آپشن های دنا پلاس و پژو 206 صندوق دار

مقایسه قیمت دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار

قیمت ماشین طی ماه‌های گذشته در ایران با افزایش چشم‌گیری روبرو شده است. اما قیمت دنا پلاس چیزی حدود ۲۱۰ تا ۲۲۰ میلیون تومان در بازار دارد و ۲۰۶ صندوق‌دار هم چیزی بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان دارد. مقایسه قیمت دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار نشان دهنده این است که دنا پلاس گران‌تر است اما همان طور که گفته شد آپشن‌ها و فضای داخلی این اتومبیل در شرایط بهتری قرار دارد.

مقایسه قیمت دنا پلاس و پژو 206 صندوق دار

سخن آخر

سعی کردیم در این مقاله تا حدود زیادی شما را با مقایسه دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار آشنا کنیم. هرچند که بخشی از انتخاب خودرو به سلیقه خریدار مرتبط است اما برای یک انتخاب که هم با بودجه شما سازگار باشد هم با نیازهای شما نیاز به مقایسه دارد که ما در اینجا به مقایسه دنا پلاس و پژو ۲۰۶ صندوق دار پرداختیم.

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *