مقایسه دنا پلاس توربو و جک J4 ؛ تقابل ایران و چین !

دسته بندی مطلب: مقایسه خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۳۱ تیر ۱۳۹۹
  • 365
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

در این مطلب از توربومگ که به مقایسه دنا پلاس توربو و جک J4 اختصاص داده شده است، می‌خواهیم یکی از خودروهای توربو وطنی یعنی جدیدترین عضو خانواده دنا را در تقابل با یکی از خودروهای چینی نسبتا پرطرفدار یعنی جک J4 قرار دهیم. این دو سدان به ترتیب محصول ایران خودرو و وارد و مونتاژشده توسط شرکت کرمان موتور هستند.

مقایسه دنا پلاس توربو و جک J4

آشنایی با دنا پلاس توربو و جک J4

عرضه مدل ابتدایی دنا از سوی ایران خودرو نتوانست مشتریان را راضی کند و بنابراین این شرکت در سال 95 تصمیم گرفت با کمی تغییرات مدل دنا پلاس را از سال 96 در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد. دنا پلاس از نظر مشخصات فنی با مدل معمولی خود تفاوتی ندارد، ولی شرکت خودروسازی با تغییرات در ظاهر آن و اضافه کردن آپشن‌های جدید سعی کرد دل مشتریان را به دست آورد. البته ناگفته نماد بعد از مدتی تعدادی از این آپشن‌ها حذف شدند. پس از مدت زمان دنا پلاس نیز چنگی به دل نزد تا مجددا ایران خودرو در سال 97 مدل توربو این خودرو را تولید کند. این مرتبه تغییرات ظاهری اندک بود و تغییرات اصلی روی پیشرانه و مشخصات فنی آن انجام شده بود. در حال حاضر بازار این خودرو رونق چندانی ندارد و اخیرا از مدل دنده اتوماتیک آن نیز رونمایی شده است. در سوی دیگر ماجرا کرمان موتور است که در یک اقدام غیرقابل توضیح جک J4 را به عنوان یک جایگزین برای J5 در سال 96 مونتاژ و روانه بازار کرد. احتمالا دلیل این اقدام اهداف تجاری و بالا بردن سطح فروش محصولات جک در داخل کشور بوده است و گرنه تنها یک گام به عقب محسوب می‌شود.

مقایسه مشخصات ظاهری مقایسه دنا پلاس توربو و جک J4

ابتدا بهتر است این دو سدان را از نظر مشخصات ظاهری و طراحی مقایسه کنیم. همانطور که اشاره کردیم هدف از دنا پلاس توربو بیشتر رفع مشکلات فنی بوده است. با این حال، به نسبت مدل غیر توربو آن اضافه شدن خطوط جانبی را به همراه چند جزئیات کوچک می‌توانیم ببینیم. اما در مقایسه دنا پلاس توربو و جک J4 از نظر ظاهری هر دو برنده جایزه ملکه زیبایی نخواهند شد و فقط تکرار یک زبان طراحی قدیمی هستند. ولی منصف باشیم، J4 به دلیل ظاهر مشابه با ماشین‌های خارجی یک امتیاز مثبت بیشتر می‌گیرد. ظاهر این خودرو با سایر اعضای خانواده خود یکسان است و چراغ‌های درشت و یک کاپوت منحنی شکل را می‌بینیم که با خطوط شکسته تا سپر امتداد دارند. اگر به درون دو خودرو برویم، J4 یک کابین زیبا و با فضای باز دارد، البته بدون خلاقیت چون تقلیدی از سایر مدل‌ خودروهای مدرن است. کیفیت مواد خام کابین بالا نیست، ولی با توجه به محدوده قیمتی این خودرو نباید انتظار زیادی داشت. سمت دیگر میدان دنا پلاس توربو خودنمایی می‌کند که به دنبال تلاش ایران خودرو یک ظاهر اسپرت‌تر به دست آورده است. این تلاش تا حدی نتیجه داشته است، ولی داشبورد همچنان جنسی از پلاستیک خشک دارد که با توجه به قیمت این خودرو یک امتیاز منفی است.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی جک کلیک کنید!

مقایسه مشخصات ظاهری مقایسه دنا پلاس توربو و جک J4

مقایسه مشخصات فنی مقایسه دنا پلاس توربو و جک j4

دنا پلاس توربو از نظر فنی مجهز به یک موتور 4 سیلندر توربو شارژ EF7 با حجم 1.7 لیتر و یک پیشرانه 150 اسب بخاری و گشتاور 125 نیوتن بر متر است. از طرفی قدرت به کمک گیربکس 5 سرعته دستی (در مدل‌های جدید از CVT خودکار استفاده شده است) به چرخ‌های جلو انتقال داده می‌شود. محصول چینی مشخصات فنی متفاوت دارد و پیشرانه فقط 103 اسب بخار قدرت را به همراه 146 نیوتن متر گشتاور به چرخ‌ها انتقال می‌دهد. موتور این خودرو نیز 4 سیلندر، ولی با حجم 1.5 لیتر است و یک گیربکس CVT دارد. گرچه باید بگوییم پیشرانه خودرو وطنی‌مان روی کاغذ تنها بهتر است و ظاهرا مالکان آن انتقادی زیادی از این قضیه دارند.

مقایسه دنا پلاس توربو و جک J4 از نظر ایمنی

بهتر است در مورد ایمنی زیاد صحبت نکنیم، چون نه شرکت‌های خودروسازی داخلی و نه خودروهای چینی داخل بازار به این قضیه توجه می‌کنند. هیچ تست تصادفی معتبری این دو خودرو را محک نزده است. در هر صورت، امکانات ایمنی دنا پلاس توربو عبارتند از ایموبیلایزر، دوربین دید عقب، قفل مرکزی و کروز کنترل تا حداقل به نسبت مدل‌های قبلی و سایر محصولات داخلی بهتر باشد. با وجود این که شرکت جک ادعا کرده است خودروی آن‌ها در تست ایمنی موسسه چینی CNCAP پنج ستاره کامل ایمنی را به دست آورده است، اما از نظر استحکام بدنه و تجهیزات ایمنی وضعیت بهتری را نمی‌بینیم. از جمله امکانات ایمنی آن باید 4 کیسه هوا، ترمز ABS، EBD و کروز کنترل را نام ببریم.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی دنا پلاس کلیک کنید!

مقایسه دنا پلاس توربو و جک J4 از نظر ایمنی

مقایسه امکانات مقایسه دنا پلاس توربو و جک J4

به جالب‌ترین بخش این مطلب یعنی مقایسه امکانات رسیدیم. خودروهای چینی طبق یک سنت همیشگی سعی می‌کنند بیشترین آپشن‌های رفاهی را با پایین‌تر قیمت روی خودروهای خود استفاده کنند. هدف شرکت جک در مدل J4 استفاده از کروز کنترل، خروجی 12 ولت، چراغ‌های خودکار و فرمان چرمی بوده است، ولی نبود امکاناتی مانند سانروف، دوربین عقب و استارت و ورود بدون سوییچ با توجه به قیمت این خودرو توی ذوق می‌زند. دنا پلاس توربو از نظر امکانات با مدل پلاس معمولی فرق چندانی ندارد، با این حال ایران خودرو با اضافه کردن امکانات مناسبی مانند دوربین عقب، کروز کنترل، سانروف برقی و صندلی‌های برقی سرنشینان جلو سعی کرده است رضایت مصرف‌کنندگان را به دست آورد. رای ما در این بخش برتری دنا پلاس توربو است.

مقایسه دنیا پلاس توربو و جک J4 از نظر تجربه رانندگی

یکی از بخش‌هایی که جک J4 توانسته موفق‌تر ظاهر شود و ادعای برتری کند، تجربه رانندگی در جاده است. زمانی که سوار این خودرو می‌شوید صندلی‌ها و فرمان نرم آن به دل شما می‌نشینند. رانندگی با این خودرو در شهر و با سرعت‌های پایین راحت است. در سرعت‌های بالاتر شاید کنترل ماشین عالی نباشد، ولی با توجه به مشخصات فنی J4 انتظار مشتریان برآورده می‌شود. در مورد مدل جدید دنا فارغ از مشکلات موجود، تجربه رانندگی قابل قبول است. با آن که در سرعت‌های بالا صدای جاده و موتور به داخل کابین زیاد نفوذ می‌کنند، ولی شتاب دنا پلاس توربو در مقایسه با خودروهایی که در این محدوده قیمتی قرار دارند، بهتر است. بنابراین در مقایسه دنا پلاس توربو و جک J4، خودرو چینی از نظر سواری نرم و خودروی ایرانی از لحاظ شتاب برنده می‌شوند.

مقایسه دنیا پلاس توربو و جک J4 از نظر تجربه رانندگی

مقایسه قیمت مقایسه دنا پلاس توربو و جک J4

از نظر شرایط بازار خودروی کارکرده و خدمات بعد از فروش، پلاس توربو از J4 بهتر است، ولی از قیمت هر دو در یک محدوده مشابه و بالای صد میلیون قرار می‌گیرند تا رقیب یکدیگر در بازار باشند. با این حال، با بررسی بازار می‌توانید ببینید J4 با کمی اختلاف به قیمت بالاتر به فروش می‌رود. به عنوان نتیجه‌گیری این بخش باید بگوییم با توجه به شرایط فعلی بازار خودروی کشور، متاسفانه اگر بودجه کم دارید احتمال خرید یک خودروی خوب تقریبا غیرممکن است. حتی اگر بودجه خود را بسیار افزایش دهید خودروی مناسبی نمی‌توانید بخرید. دو خودروی بالا در حال حاضر بیشتر از صد میلیون قیمت دارند، ولی این قیمت بالاتر از ارزش واقعی‌شان است. با این حال، اگر قصد خرید یکی از این دو خودرو را دارید و تا این جای مقاله با ما بودید، می‌دانید قدرت و امکانات هر دو بسیار شبیه به یکدیگر است. به عبارت دیگر، تصمیم خرید شما کاملا براساس سلیقه خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *