راهنمای جعبه فیوز پژو 206 ؛ محل قرارگیری و نحوه تعویض آن !

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۵ مرداد ۱۳۹۹
  • 11559
  • 0
  • مدت مطالعه :9 دقیقه

موتور هر اتومبیلی شامل بخش‌هایی است که با برق کار می‌کند. برای این قسمت‌ها یک باتری تعبیه شده است که بتواند انرژی مورد نیاز اتومبیل را تأمین کند. بخش‌هایی که به انرژی الکتریکی نیاز دارند شامل دو بخش است، یک بخش آن مربوط به موتور اتومبیل می‌شود و بخش دیگر هم مربوط به سایر نقاط خودرو مانند اتاق و … است. یکی از قسمت‌های مهم در برق خودرو جعبه فیوز است. هر قطعه یک فیوز مربوط به خود را در جعبه فیوز دارد و در صورتی که فیوز دچار مشکل شود آن قطعه دیگر نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد. در این مقاله از توربومگ به بررسی جعبه فیوز پژو 206 می پردازیم.

جعبه فیوز پژو 206

نحوه قرار گیری و جایگاه اکثر خودروهای تولید شرکت ایران خودرو شبیه به یکدیگر است، اما محل جای‌گیری جعبه فیوز پژو 206 کمی با دیگر تولیدات این شرکت متفاوت است. خودروی پژو ۲۰۶ دارای دو جعبه فیوز است که هر کدام از آن‌ها شامل تعدادی از فیوزها است.

۱. جعبه فیوز داخل موتور 206

وقتی که کاپوت اتومبیل را باز کنید می‌توانید یک جعبه را در سمت راست آن مشاهده کنید این بخش همان جعبه فیوز داخل موتور 206 است. در این جعبه فیوز تعدادی فیوز و رله است که برای دسترسی به آن باید در جعبه را باز کنید، برای این کار فقط کافی است گیره‌های در جعبه را باز کنید. هر فیوز و رله وظیفه مشخصی را انجام می‌دهد و در صورتی که بخشی از خودرو نتوانست عمل‌کرد صحیحی داشته باشد، می‌توانید به این جعبه مراجعه کنید. لازم به ذکر است، بعد از این‌که کار خود را انجام دادید باید در جعبه را به درستی ببندید.

۲. جعبه فیوز داخل اتاق 206

جعبه فیوز دیگری هم درون اتاق اتومبیل و درون داشبورد قرار دارد که زیر غربیلک فرمان قرار گرفته است. جعبه فیوز داخل اتاق 206 زیر یک درپوش که پایین فرمان است به شکل مخفی جاسازی شده است. برای دسترسی به فیوزها باید درپوشی که بر روی آن است را باز کنید، درپوش دارای یک پیچ است که باید با یک ابزار آن را باز کنید تا بتوانید فیوزهای درون جعبه را ببینید. در کنار جعبه فیوز یک انبرک و چند فیوز قرار دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. لازم به ذکر است که جعبه فیوز داخل اتاق 206 دارای ۳۷ فیوز و ۱۱ رله است.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی 206 کلیک کنید!

جعبه فیوز پژو 206 داخل اتاق

انواع فیوز در جعبه فیوز 206

درون جعبه فیوز 206 تعداد مختلفی از فیوزها و رله‌ها قرار دارد که هر کدام از آن‌ها دارای ساختار متفاوتی است. دلیل این امر هم وظایف مختلفی است که بر عهده اجزای داخلی جعبه فیوز پژو 206  است.

۱. فیوز مستطیلی

یک نمونه از فیوزهای موجود در جعبه فیوز پژو 206 نوع مستطیلی آن است. نام دیگر این فیوز سرامیکی است دلیل این نام گذاری هم به خاطر جنس سرامیکی آن‌ها است. این فیوزها دارای دو پایه هستند که به وسیله یک سیم با یکدیگر در ارتباط هستند و قطر سیم به جریانی که قرار است از فیوز عبور کند، بستگی دارد.

فیوز مستطیلی

۲. فیوز شیشه‌ای

همان‌طور که از نام این فیوز مشخص است از یک محفظه شیشه‌ای ساخته شده است که برای اتصال دو سر آن از یک سیم نازک استفاده شده است. زمانی که یک جریان قوی از فیوز بگذرد سیم قطع شده و مانع از سوختن قطعه‌ای می‌شود که فیوز از آن محافظت می‌کند.

۳. فیوز فلزی

یکی دیگر از فیوزهای به کار رفته در جعبه فیوز پژو 206 نوع فلزی آن است. عملکرد این فیوز با دو مدل قبلی کمی متفاوت‌تر است. در صورت بالا رفتن جریان دو سر فیوز می‌سوزد و مانع از خراب شده قطعه محافظت شده می‌شود به این ترتیب تغییری در ظاهر آن رخ نمی‌دهد.

فیوز استوانه ای

نکات مهم در مورد جعبه فیوز پژو 206

برای تعویض فیوز یا بررسی آن بهتر است یک سری از نکات را رعایت کنید تا در هنگام کار و بعد از آن با مشکلی مواجه نشوید.

– در ابتدا همه بخش‌های مربوط به برق شامل قطعات الکترونیکی و … را از کار بیاندازید و سوئیچ خودرو را ببندید تا هیچ جریان برقی در اتومبیل وجود نداشته باشد.

– به سراغ جعبه فیوزها بروید و فیوز سوخته را پیدا کنید و آن را از درون جعبه بیرون آورید. لازم به ذکر است که از روی سیم فیوز می‌توانید سوخته بودن آن را تشخیص دهید.

– برای تعویض فیوز می‌توانید از انبرک زیر غربیلک فرمان استفاده کنید. دقت داشته باشید که فیوز سوخته را با یک فیوز که ظرفیت مشابهی دارد تعویض کنید.

– توجه داشته باشید که در صورت استفاده از فیوزهایی غیر مشابه ممکن است، قطعه مورد حفاظت دچار ایراد خواهد شد. همچنین در صورت استفاده از سیم به جای فیوز خسارات شدیدی را متحمل خواهید شد. آتش‌سوزی و سوختگی در سیم کشی‌های خودرو از پیامدهای این اشتباه است.

– در صورتی که فیوز اتومبیل شما در مدت زمان کوتاهی چندبار دچار مشکل شد، می‌توان سیستم برق خودرو را بررسی کرد و ایراد را پیدا کرد. در چنین شرایطی باید اتومبیل را به یک فرد متخصص نشان دهید و خودتان وارد عمل نشوید.

راهنمای تعویض جعبه فیوز 206

برای این‌که بتوانید به شکل بهتری کار تعویض فیوز را انجام دهید، بهتر است که بخش راهنمای جعبه فیوز پژو 206 را به طور کامل مطالعه کنید. در صورتی که برق اتومبیل دچار نوسان یا ایراد شود فیوزها از آسیب رسیدن به قطعات مختلف در اتومبیل جلوگیری می‌کنند. به این شکل شما می‌توانید فقط با تعویض فیوز معیوب مشکل را برطرف کنید و از هزینه‌های بیشتر در صورت خرابی قطعات الکترونیکی و بخش‌های دیگر جلوگیری کنید.

پک فیوز خودرو

در صورتی که فیوزهای استفاده شده در خودروی شما شیشه‌ای یا مستطیلی باشد می‌توانید با نگاه کردن به سیم آن متوجه سوختگی و خرابی شوید. در صورتی که سیم قطع شده باشد یعنی فیوز دچار مشکل شده است. به این شکل می‌توانید اقدامات لازم برای تعویض فیوز معیوب را انجام دهید. اما داستان فیوز فلزی کمی متفاوت است و شما نمی‌توانید از روی ظاهر آن تشخیص دهید که فیوز دچار ایراد شده است. برای پیدا کردن فیوز خراب نیاز به یک مولتی متر دارید. باید دوسر مولتی متر را به دو سر فیوز بزنید. در صورتی که مولتی متر نبود می‌توانید از چراغ آزمایش استفاده کنید. همچنین لازم به ذکر است که برای تعویض فیوزها می‌توانید از انبرک استفاده کنید.

جعبه فیوز داخل موتور BM34

BM34 یک واحد کنترل الکتریکی فرمان دهنده می باشد که ازمجموعه فیوزهایی با جریان های مصرفی مختلف تشکیل گردیده ،که توانایی دادن پیام دستور به قسمت های دیگر را داراست. BM34 برای ارتباط برقرار نمودن با دستگاه عیب یاب به صورت مجزا نمی تواند عمل نماید،بلکه باید با استفاده از شبکه VAN Body 1به BSI متصل و سپس از طریق خطوط BSI اقدام به برقراری نمودن ارتباط و ارسال اطلاعات با دستگاه عیب یاب نماید.

BM34 وظیفه پشتیبانی و برق رسانی به قطعات زیر مجموعه خود را داراست که این وظایف عبارتند از:
1) محافظت از تغذیه الکتریکی سیستمهای داخل موتور
2) توزیع برق رسانی به سیستم ها مربوطه
3) ارتباط برقرار کردن با BSI

محل قرار گرفتن BM34در خودروهای پژو 206 و پژو 202ساخت ایران در قسمت راست داخل محفظه موتور خودرو و در کنار گلگیر خودرو می باشد.

جعبه فیوز موتور 206

جعبه فیوز داخل اتاق پژو 206‌

راهنما جعبه فیوز اتاق داشبورد 206

سخن آخر

نقشه جعبه فیوز 206 درون دفترچه راهنمای اتومبیل موجود است، برای تعویض فیوز می‌توانید از آن استفاده کنید. ممکن است، قرارگیری جعبه فیوز در مدل‌های مختلف ۲۰۶ متفاوت باشد؛ اما به طور کلی جعبه فیوز پژو 206 در همه آن‌ها به همین شکلی است که در این مقاله برای شما عنوان کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *