مفهوم اصطلاحات خودرو و عبارات مخفف در کاتالوگ و داشبورد خودرو

نویسنده : عاطفه ساده
 • ۲ تیر ۱۳۹۷
 • 28526
 • 24
 • مدت مطالعه :13 دقیقه

با خواندن این مقاله به راحتی مفهوم اصطلاحات خودرو و عبارات سه حرفی را که نشان دهنده ی ویژگی های خودرو است، خواهید دانست. عباراتی که معمولا توضیح خاصی ندارند و فقط به عنوان یک ویژگی یا مشخصه برای خودرو معرفی می شوند. یا مثلا اگر کاتالوگ محصولی را بردارید با خواندن چند کلمه مختصر و مخفف، در عرض چند دقیقه متوجه خصوصیات آن وسیله نقلیه خواهید شد. با توربو مگ همراه باشید.

ABS

(Anti-Lock Brake System)

معنی: سیستم ترمز ضد قفل

سیستم ترمز ضد قفل

اگر برای شما هم پیش آمده که در مسیرهای لغزنده، خیس و یا ناهموار متوجه عملکرد ضعیف لاستیک ها و ترمز خودروتان شوید یعنی ماشین تان مجهز به سیستم «ABS» نبوده است. در چنین شرایطی با گرفتن ترمز، چرخ ها قفل می شوند و عملکرد درستی ندارند. سیستمی که باعث می شود در سرعت های بالا هم دیسک های ترمز به راحتی گرفته و دوباره رها شود؛ سیستم ترمز ضد قفل یا همان ABS نام دارد.

۴WD

Wheel Drive)

معنی: چهار چرخ متحرک

چهار چرخ متحرک

در طراحی این سیستم یک جعبه‌دنده‌ی کمکی به جعبه‌دنده‌ی اصلی اضافه می شود تا نیروی مازاد موتور را دریافت کند. سیستم چهار چرخ متحرک باعث می شود اگر جاده ناهموار و یا وزن خودرو زیاد شود، پدیده‌ی هرزگردی (بوکسووات) رخ ندهد. در گذشته که ماشین ها مجهز به این سیستم نبودند، نیروی موتور فقط به محوری منتقل می شد که دیفرانسیل روی آن نصب بود؛ در نتیجه تنها دو چرخ روی این محور به حرکت درآمده و چرخ های بیکار با زمین درگیر می شدند.

ACC

(Autonomous (Adaptive) Cruise Control System)

معنی: سیستم کنترل حرکت خودکار (تطبیقی)

قابلیت ACC

این سیستم قابلیت کنترل سرعت بدون اختیار مستقیم راننده را دارد. با استفاده از این سیستم که در ایران با عنوان «رادار» شناخته می شود، نیازی به فشردن پدال گاز نیست و ماشین سرعت خود را کنترل می کند. با وجود سیستم «ACC» اگر خودروی جلویی توقف ناگهانی هم بکند، به صورت هوشمند و طی چند ثانیه خودرو با کاهش سرعت مواجه می شود.

 

AFS

(Advanced Front-Lighting System)

معنی: سیستم پیشرفته ‌ی روشنایی چراغ ‌های جلو

سیستم پیشرفته ‌ی روشنایی

این سیستم کمک می کند که تقریبا در هیچ شرایطی میدان دید راننده تاریک نباشد. موتور برقی که پشت مغزی لامپ تعبیه شده نور را به سمت مسیر گردش هدایت می کند. سیستم نور بالا/پایین اتوماتیک هم ویژگی دیگری از «AFS» است.

AWD

 (All Wheel Drive)

معنی: تمام چرخ‌ متحرک

سیستم AWD

فرق این سیستم با ۴WD اینجاست که هر چهار چرخ به‌ صورت هم‌ زمان درگیر چرخیدن نیستند و راننده می‌ تواند میزان نیروی وارد شده به محور عقب یا جلو را کنترل کند. حتی می‌ تواند کاری کند که تمام نیرو روی محور جلو یا روی محور عقب باشد. خودروهایی که با سیستم فوق تولید می ‌شوند، در شتاب‌ گیری اولیه به صورت دو دیفرانسیل هستند و وقتی که خودرو دور گرفت، سیستم به حالت تک دیفرانسیل بازمی‌ گردد.

BSM

(Blind Spot Monitoring)

معنی: دیده ‌بانی نقاط کور

قابلیت BSM

از نظر کارشناسان حوزه‌ ی آناتومی انسان فردی که پشت فرمان خودرو است حتی با وجود آینه‌ های جانبی، چیزی حدود ۳۰ درصد از محیط اطراف را نمی ‌بیند. سیستم «BSM» با پوشش مدام نقاط کور، راننده را از نزدیک شدن به موانع متحرک و ثابت باخبر می‌کند.

CBC

(Cornering Brake Control)

معنی: کنترل ترمز در پیچ‌ها

ترمز CBC

«CBC» موجب پایداری خودرو در پیچ ها خصوصا هنگام داشتن سرعت های بالا می شود. عملکرد سیستم فوق به این صورت است که طبق اصول دینامیک، وقتی خودرو وارد پیچ می ‌شود، بیشترین فشار به چرخی که داخل پیچ است وارد می ‌شود. کامپیوتر هوشمند خودرو در این لحظه و بدون دخالت راننده، نیروی ترمز را کمی بیشتر از حالت استاندارد به این چرخ منتقل می‌ کند.

CVVT

(Constantly Variable Valve Timing)

معنی: زمان ‌بندی مداوم سوپاپ ‌های متغیر

سیبستم CVVT

« CVVT» یکی از راه‌ های به حداقل رساندن مصرف سوخت های فسیلی است. این سیستم هوشمند با تشخیص اینکه چه زمانی نیاز به عمل کردن تمام سوپاپ ‌ها نیست، مصرف سوخت خودروها را تا حد چشمگیری کاهش می ‌دهد.

DOHC

(Dual Overhead Camshaft)

معنی: سرسیلندر با میل‌ سوپاپ دوبل

میل سوپاپ دوبل

این همان فضایی است که سوخت در آن متراکم و سپس توسط شمع مشتعل (منفجر) شده و باعث ضربه به پیستون می ‌شود. یکی از راه ‌های بهبود جرقه ‌زنی و انفجار، مکانیزم دو میل ‌سوپاپ روی هر سیلندر است. در این‌ صورت زمانی ‌که قرار است سوخت وارد سیلندر شود با تراکم بیشتر وارد می ‌شود و در زمان خروج دوده نیز با کمیت بیشتر صورت می ‌گیرد.

میل گاردان چیست؟

میل لنگ خودرو چیست؟

EBA

(Emergency Brake Assist)

معنی: ترمز کمکی اورژانسی

اصطلاحات خودرو

علت عمده‌ ی بسیاری از تصادفات، میزان ناکافی فشار راننده بر پدال ترمز بوده است. ترمز کمکی در مواقع اضطراری بدون آنکه راننده بخواهد، میزان فشار مؤثر را افزایش می‌ دهد. سیستم «EBA» در برخی از متون مهندسی خودرو با نام «BA» یا «BAS‌» یاد می‌ شود.

EBD

(Electronic BrakeForce Distribution)

معنی: توزیع الکترونیکی نیروی ترمز

سیستم EBD خودرو

حفظ تعادل خودرو در صورت سوار بودن باری نامتوازن روی آن یا مستقیم نبودن جهت حرکت، کاری بس دشوار خواهخد بود. خصوصا زمانی که سرعت شما زیاد و مسیر حرکتتان پیچ در پیچ باشد، احتمال اینکه خودرو در محور جلو منحرف شود، بسیار زیاد است. سیستم «EBD» میزان نیروی ترمز را بر اساس هر چرخ و هر دیسک ترمز تشخیص می‌دهد. EBD برای ماشین های رالی که در کمتر از ۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر می رسند، معجزه می کند.

ECU

(Electronic Control Unit)

معنی: واحد کنترل الکترونیکی

مرکز کنترل الکترونیکی

در خودروهای امروزی، تمام عملکرد بخش‌ های مختلف توسط همین «ECU»‌ کنترل و نظارت می ‌شود. در واقع این مرکز الکترونیکی است که میزان پاشش سوخت، برق ‌رسانی، سرعت، شتاب، تعلیق، انتقال قدرت، روشنایی، احتراق و حتی میزان ترکیب سوخت و هوا درون سیلندرها را تعیین می ‌کند. در یک جمله می ‌توان این قطعه را مغز خودرو نامید.

EPB

(Electronic Park Brake)

معنی: ترمز الکترونیکی پارک

ترمزدستی برقی

« EPB» همان آپشنی است که در ایران با نام ترمزدستی برقی معروف شده است. عملکرد ترمزدستی در خودروها، برای ثابت نگاه داشتن خودرو هنگام پارک یا توقف است و به همین دلیل هم روی چرخ ‌های عقب اعمال می‌ شود.

ESP

(Electronic Stability Program)

معنی: برنامه‌ جامع پایداری الکترونیکی

پایداری دینامیک

عبارت اختصار«ESP» نشان دهنده ی وجود مجموعه ‌ای از سیستم ‌های مربوط به پایداری است که در کل یک برنامه جامع را اجرا می ‌کنند. پایداری الکترونیکی در واقع مجموعه رفتارهای خودکار و از پیش برنامه ‌ریزی شده‌ ای است که فرمان‌ پذیری، انتقال قدرت، ترمزها و سیستم تعلیق را در کوتاهترین زمان ممکن کنترل می‌ کند. حین رانندگی با روشن کردن ESP رفتارهای ناگهانی مانند تیزفرمانی و هرزگردی تایرها و … دیگر اتفاق نخواهد افتاد.

HAC

(Hill-Start Assist Control)

معنی: کنترل کمکی شروع‌ به‌ حرکت در شیب

آپشن HAC

با وجود سیستم « HAC» حتی اگر در سراشیبی باشید، فاصله ی خودروی تان با خودروی پشتی کم باشد و وزن خودرو بالا باشد هم نیازی به ترمز دستی یا حرکت پر گاز برای نیم کلاچ کردن نیست. این قابلیت که با نام « Auto Hold» نیز شناخته می شود گویا ترمز دستی به صورت خودکار کشیده می شود و به محض حرکت، دستی خلاص می شود.

HUD

(Head Up Display)

معنی: نمایشگری روی شیشه

نمایشگر خودرو

خودروهایی که مجهز به سیستم «HUD» هستند، اطلاعاتی مانند سرعت، دنده‌ ی فعلی، ساعت، موج رادیو و مسیریابی را روی شیشه‌ ی جلو نمایش می دهد.

LDW

(Lane Departure Warning)

معنی: هشدار خروج از خط سیر

خروج از خط سیر

«LDW» سنسورهایی دارد که با انحراف راننده از مسیر مستقیم، خطوط جانبی و میزان زاویه‌ ی انحراف را بررسی کرده و با هشدارهای صوتی یا لرزش فرمان او را از این اتفاق باخبر می ‌کند، به مسیر اصلی بازگشته، سرعتش کم کرده و حتی در مواقع اضطراری می ایستد.

LSD

(Limited Slip Differential)

معنی: دیفرانسیل با لغزش محدود شده

دیفرانسیل LSD

وظیفه ی «LSD‌» ایجاد یک ساختار مستحکم برای انتقال گشتاور به‌صورت مساوی بین دو چرخ است. این عملکرد زمانی به کار می آید که در مسیری ناهموار و دارای گل یا یخ، به دلیل فشار نامتوازن بین دو چرخ اکسل، گرداننده‌ ی یکی از چرخ ها به اصطلاح لیز خورده و حرکت آن کند تر از دیگر چرخ ها می شود.

SRS

(Supplemental Restraint System)

معنی: سیستم بازدارنده‌ی تکمیلی

ایربگ هوشمند

«SRS» عملکردی بسیار هوشمندانه تر از ایربگ دارد. در کیسه ‌ی هوای SRS حسگری وجود دارد که مقدار ضربه وارده را بررسی، شدت تصادف را محاسبه و در نتیجه متناسب با آن، کیسه ‌ی هوا را باز می‌ کند. با وجود این قابلیت در حین تصادف، مشکلی که با باز شدن کیسه ی هوا برای تنفس راننده پیش می آمد، مرتفع می گردد.

TPMS

(Tire Pressure Monitoring System)

معنی: سیستم نمایش فشار باد تایر

سیستم TPMS

این سیستم فشار وارده بر هر یک از چرخ‌ ها را به ‌تنهایی محاسبه کرده و راننده را نسبت به وضعیت تایرها در تابستان و زمستان آگاه می کند.‌ فراموش نکنید که باد لاستیک ها ارتباط مستقیمی با افزایش مصرف سوخت دارد.

 

خودروی شما چیست و به کدامیک از این قابلیت ها مجهز است؟ اگر شما جز افرادی هستید که ماشینی مجهز به این ویژگی ها دارد، تا به حال از کدام قابلیت بیشتر استفاده کرده اید؟ اما اگر جز این افراد نیستید، برای ما بنویسید ماشین مورد علاقه ی شما چیست؟ توربو مگ بر اساس علایق شما نکات و مقالاتش را منتشر می کند.

با استفاده  از لینک های زیر همین مقاله ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • عالی بود…

 • ممنون، بسیار خواندنی بود.

 • عالی. ممنون

 • عالی.DINهم یعنی دیناران.

 • اين اصطلاحات روي ماشين هاي ايراني نيست پس به درد ما نميخوره

 • عالی بود

 • سلام خسته نباشید

  ECU اختصار جمله Electronic Control Unit می باشد نه Engine Control Unit
  در صورتی که معنی این جمله را صحیح نوشتید یعنی : واحد کنترل الکترونیک

  • با تشکر از توضیح بجای شما دوست عزیز، اصلاح شد

 • سلام متشکرم واقعا توضیحات بسیار عالی بود .

 • سلام خوبی خسته نباشید خیلی‌ الی بود خاک بر سر ما ایرانیها که گاری میدن بهمون حالیمون نیست اینها ماشینه نه پراید و پژو یا هر کوفت دیگه

  • داریوش جان درست میگی شما ولی یک چیزی یادتون رفته تا پارسال که ماشینهای لوکس ایران خودرو وسایپا وپارس خودرو را تحویل ملت میدادن حداقل قیمتشون به نسبه متناسب بادرآمد وکسب وکارملت بود وخارجی ها هم که ماشین قراضه هاشون رابه ایران صادرمیکردن چون گمرکی میخورد فقط بخاطر گمرکی گرانتربودند چون امکانات درشکه سازهای ایران درش موجودنبود چرا چون هرکس هوس میکرد باماشینهای داخلی باخانواده بره شمال بخصوص اگه ازجاده چالوس میرفت ۷۰ درصد برگشتی توکارنبود واگه برمیگشت باید میرفت قبرستان ولی خارجی ها بااینکه مثل ایرانی ها لوکس نبود ۱۰۰ درصد برگشت داشت وخیابانها شلوغ میشد وآب وهواراآلوده میکرد ولی امسال چون تعرفه خارجی ها رابالابردن درشکه سازهای ایران ناراحت شدن وبرای اینکه خودروهاشون لوکس ترازخارجی هاست ماشینهای تولیدیشون را به ملت نمیدن فقط به نمایندگی ها میدن که با کارتکس ودلالهایی که اونجاهستن براشون گرونتر بفروشن چراچون ازخارجی ها لوکس ترن حتی چینی هاهم این ترفند رایادگرفتن وثبت نامی ها مدت زیادی باید صبرکنن ولی نمایندگی ها راپرکردن وراه رابرای دلال ها(عوامل خودشون)بازگذاشتن وبا۶۰ تا۷۰ درصد گرونتر میفروشن حالاچرا به دلیل اینکه حداقل تحویل فوری ملت میگیرن وتوی این آشفته بازار مسئولین هم باهم درحال جنگ بوده ومردم رابه حال خودرها ساخته اند

   ا

 • عالي بود ممنون??

 • بسیار عالی بود سپاس

 • سمند پژو تیبا پراید دنا رانا و کل ماشینهای ایرانی هیچ نیازی به این امکانات بیهوده و دست و پاگیر ندارند و خودشون با تدبیر مدیران آگاه و زحمت کش و بطور کاملاً خودجوش امکانات ایمنی و فوق ایمنی غیر قابل فهم مردم عادی دارند. این مسئولین دلسوز فقط به فکر جان و مال شما هستند حیف که قدرشان را نمی دانید.

  • ایو ل

 • خداروشکر همه اینا رو توی پراید داریم و با تکنولوژی جهان رقابت میکنیم

 • سلام . محض زضای خدا جوری ترجمه کنید که قابل فهم باشد و حداقل مترجم اندازه خیلی کم با مفاهیم فنی خودرو اشنا باشد مثلا در توضیح ۴wd نوشتید یک جعبه دنده کمکی است که نیروی مازاد !!! موتور را دریافت می کند و در توضیح سیستم دودیفرانسیل تمام وقت نوشتید در گذشته ماشینها این سیستم رو نداشتن و بوکسوات می کردن !!! واقعا آدم از تخصص و دانش شما تحت تاثیر قرار می گیره !

  • ممنون از شما سهیل جان. دقت بیشتری اعمال میکنیم.

 • اینا که پراید همشون رو داره ! یه چیز جدید معرفی کنید!

 • عالی بود.سپاس

 • به نظر بنده optima 2018 یا۱۷ماشین بسیار خوبی هست که تمام این خصوصیات را دارد

 • این اصطلاحات برای خیلی از ایرانیها فقط ی رویا ست ..‌ولی در کل ممنون از مطالبتون

 • با سلام و سپاس
  بسیار عالی، دانستنی و مورد نیاز بود

 • این علائم که سالهاست در پراید و سمند و ۴۰۵ وجود دارد و چیز تازه ای نبود !!!! بیشتر بدرد کسانی میخورد که از بی ام دبلیو و تویوتا و بنز و خلاصه اینگونه خودروها استفاده میکنن میخورد که تا حالا ندیدن و نشنیدن، خودرو سازان ما برای جان مردم ارزش قائلن و تمام تولیداتشان مجهز به آخرین تکنولوژی روز است استقبال مردم در خرید پیش فروشها نیز به همین دلیل است !!!! باور کنید