مقایسه تیبا با ساینا اس ؛ بررسی نسل قدیم و جدید سایپا !

دسته بندی مطلب: مقایسه خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
  • 351
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

تیبا که به عنوان دو‌‌مین خودروی ملی (بعد از سمند) شناخته ‌‌می‌شود از سال ۱۳۸۸ به بازار عرضه شد و تا این مدت توانسته است که بعد از پراید و پژو ۴۰۵ فروش خوبی در بازار داشته باشد. به دلیل استقبال خوبی که از خودروی تیبا شد شرکت سایپا به تولید چندین خودرو مشابه با تیبا اقدام کرده است که ‌‌می‌توان ساینا اس را نیز یکی از آن‌ها دانست. در این مقاله از توربومگ به مقایسه تیبا با ساینا اس پرداخته شده است.

مقایسه تیبا با ساینا S

 

تاریخچه خودروی تیبا و ساینا اس

خودروی تیبا در سال ۱۳۸۸ به بازار معرفی شد و به عنوان جایگزینی با قیمت مناسب برای خودروی پراید تعریف شد. با توجه به استقبال زیادی که از این خودرو به عمل آمد شرکت سایپا تصمیم گرفت که نسخه ‌هاچ بک تیبا را نیز به سبد محصولات خود اضافه کند. نسخه ‌هاچ بک تیبا ۵ سال بعد از اولین تاریخ تولید تیبا در خط تولید قرار گرفت. در سال ۱۳۹۴ اولین فیس لیفت خودروی تیبا با نام ساینا وارد بازار شد. هر چند که تفاوت‌های این دو نسخه با یکدیگر زیاد نبود، اما در بازار گران خودرو‌های ایران، ساینا گزینه‌ای اقتصادی به چشم ‌‌می‌آمد و به همین دلیل با فروش بالایی مواجه شد. خودرو ساینا اس که دو‌‌مین فیس لیفت تیبا و اولین فیس لیفت ساینا به شمار ‌‌می‌رود در سال ۱۳۹۹ به بازار معرفی شد که با دو مدل پیشین خود تفاوت‌هایی دارد.

مقایسه ظاهری تیبا با ساینا اس

در ابتدا به مقایسه ظاهری تیبا با ساینا اس پرداخته ‌‌می‌شود. در یک نگاه کلی ‌‌می‌توان گفت که ظاهر ساینا اس از جذابیت‌های ظاهری بیشتری در مقایسه با تیبا برخوردار است. هر چند این دو خودرو وجوه تشابه زیادی با یک دیگر دارند اما در قسمت‌های جلو و عقبی این دو ماشین تفاوت‌های زیادی وجود دارد. در مجموع در برخی از موارد ‌‌می‌توان گفت که عملکرد طراحان ساینا اس بهتر از طراحان تیبا بوده است.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی تیبا کلیک کنید!

مقایسه ظاهری تیبا با ساینا اس

مقایسه تیبا با ساینا اس از لحاظ طراحی قسمت جلوی خودرو

سپر جلوی خودروی ساینا اس بلندتر و کشیده‌تر از سپر جلوی خودروی تیبا است که به آن ظاهری به روزتر و تها‌جمی‌‌تر بخشیده است. دریچه ورود هوا به داخل موتور خودروی ساینا اس به زیبایی ظاهری این ماشین اضافه کرده است. طراحی سپر ماشین ساینا اس با بهره گیری از خطوط و احجام اغراق آ‌‌میز در مقایسه با سپر تیبا ظاهری بسیار حرفه‌ای به‌این ماشین بخشیده است. در نگاه اول به نظر ‌‌می‌رسد که طراحان زیادی برای بهبود هرچه بیشتر این ماشین نسبت به تیبا تلاش کرده باشند. وجود پروژکتور‌های دایره‌ای شکل در طرفین ساینا اس نیز به زیبایی قسمت جلوی این ماشین کمک زیادی کرده است. چراغ‌های جلویی ساینا اس ظاهری کشیده‌تر و بزرگ‌تر نسبت به چراغ‌های بیضی شکل تیبا دارند که ظاهر و کیفیت ماشین را بهبود بخشیده اند.

مقایسه تیبا با ساینا اس از لحاظ طراحی نمای جانبی خودرو

در وجوه جانبی ‌‌می‌توان گفت که ساینا اس بسیار شبیه به تیبا به نظر ‌‌می‌رسد. تنها وجود اختلافات کوچکی مانند راهنمای مثلثی شکل روی گلگیر، آینه‌های جانبی و نداشتن زه روی در‌ها در نمای جانبی ساینا اس در مقایسه با تیبا به چشم ‌‌می‌خورد.

مقایسه تیبا با ساینا اس از لحاظ طراحی قسمت عقب خودرو

سپر و چراغ‌های قسمت عقبی ماشین ساینا اس از زیبایی و طراحی بهتری برخوردار هستند. زاویه دار شدن چراغ‌ها و نیز محل نصب چراغ‌های مه شکن نیز به زیبایی این ماشیت افزوده است. هر چند برخی از کارشناسان معتقدند که طراحی بخش عقبی این خودرو از تویوتا پاریس سدان ۲۰۱۴ الهام گرفته شده است. اگر این انتقاد موجه باشد خلاقیت تیم طراحی این خودرو زیر سوال برده خواهد شد. طراحی صندوق عقب ساینا اس تفاوت‌هایی با صندوق عقب خودروی تیبا دارد. چراغ روشنایی روز به خودروی ساینا اس اضافه شده است که از دیگر وجوه تمایز آن نسبت به خودروی تیبا به شمار ‌‌می‌رود. طراحی دسته خودروی ساینا اس به نسبت به روزتر از مدل آن در خودروی تیبا است و فرمان ساینا اس با طرح دی غربلیک شده است.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی ساینا کلیک کنید!

مقایسه تیبا با ساینا اس از لحاظ طراحی قسمت عقب خودرو

مقایسه مشخصات فنی  تیبا با ساینا اس

مهلت استفاده خودروسازان از استاندارد‌‌های یورو ۴ تا پایان سال ۹۹ تمدید شده است. طبق اولین اخبار رسیده از سایپا قرار بر این بود که خودروی ساینا اس مطابق با استاندارد‌‌های یورو ۵ ساخته شود. اما با تمدید فرصت استفاده از استاندارد‌‌های یورو ۴ مشخص نیست که استاندارد‌‌های آلایندگی این خودرو مطابق با کدام یک از موارد یورو ۴ یا یورو ۵ خواهد بود. از لحاظ مشخصات فنی تفاوت زیادی بین این دو خودرو وجود ندارد. موتور ساینا اس مشابه با موتور تیبا از قدرت ۸۷ اسب بخار و گشتاور ۱۲۸ نیوتون متر برخوردار است. جعبه دنده‌ای که به منظور انتقال نیروی موتور به چرخ‌‌های جلو در این دو خودرو تعبیه شده است از نوع ۵ سرعته دستی است. موتوری با پیشرانه ۱٫۵ لیتری ۴ سیلندری و با کد M15 بر روی هر دو این ماشین‌ها نصب شده است. تنها تفاوتی که ممکن است در مقایسه تیبا با ساینا اس از لحاظ فنی به چشم بخورد تفاوت در سطح استاندارد‌های آلایندگی این دو خودرو است. برخی از شنیده‌ها حاکی از به کارگیری استادارد‌های یورو ۵ در خودروی ساینا اس است. اما با توجه به تمدید مهلت استفاده خودرو سازان از استاندارد‌‌های یورو ۴ تا پایان سال ۹۹ هنوز مشخص نیست که یورو ۴ یا یورو ۵ در این خودرو مورد استفاده قرار بگیرند.

مقایسه آپشن ‌های تیبا با ساینا اس

در مقایسه تیبا با ساینا اس از لحاظ امکانات و آپشن‌های موجود ‌‌می‌توان در یک کلام بیان کرد که خودروی ساینا اس نسخه اتومات تیبا به شمار ‌‌می‌رود. امکاناتی که در ساینا اس تعبیه شده است نسبت به نسخه تیبا خرید این مدل ماشین را با قیمتی هرچند بالاتر توجیه ‌‌می‌کند. متقاضیان در برابر این امکانات وسوسه ‌‌می‌شوند و به خرید ماشینی نه در ظاهر متفاوت با تیبا اما دارای آپشن‌های بیشتر مشتاق ‌‌می‌شوند. خودروی ساینا اس مجهز به صفحه نمایشگر ۷ اینچی لمسی است که قابلیت اتصال و نمایش تلفن همراه را نیز دارد. بلوتوث، سنسور تنظیم فشار باد لاستیک‌‌ها، دوربین دید عقب و کنترل سیستم صوتی با کمک دستگاه نصب شده بر روی فرمان خودروی ساینا اس را نسبت به خودروی تیبا پیشرفته‌تر و به روزتر کرده است. امکانات رفاهی از قبیل مجهز شدن به رینگ‌های آلو‌‌مینیو‌‌می‌ خریداران را به خرید ساینا اس ترغیب کرده است. در مقایسه مقایسه تیبا با ساینا اس دودی بودن شیشه‌های عقب ساینا اس حس امنیت بیشتری برای خریداران فراهم کرده است. از طرفی روکش‌های چر‌‌می‌ صندلی برای کاربران از راحتی بیشتری برخوردار بوده است و نمای داخل کابین خودروی ساینا اس با کمک همین روکش‌های چر‌‌می‌ از زیبایی بیشتری بهره‌مند است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *