در هنگام رانندگی چه موقع کلاچ بگیریم؟

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۱ شهریور ۱۳۹۹
  • 292
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

اتومبیل شخصی یک وسیله حمل و نقل است که بخش زیادی از جامعه ، سفرهای درون و برون شهری خود را با آن انجام می‌دهند. اما موضوع مهم در استفاده از خودرو ، رانندگی است که استفاده از این وسیله را میسر می‌کند. یکی از بخش‌های مهم برای به حرکت درآوردن اتومبیل کلاچ است. افرادی که به تازگی قصد رانندگی دارند از خود می‌پرسند چه موقع کلاچ بگیریم ؟ دانستن این موضوع بسیار در کنترل اتومبیل به هنگام رانندگی کمک می‌کند. کلاچ گرفتن هم در زمان حرکت اتومبیل نقش دارد و هم زمان توقف، به همین دلیل تصمیم داریم تا شما را در این مقاله از توربومگ با این بخش مهم خودرو بیشتر آشنا کنیم.

تعویض دنده کلاچ گیری

اهمیت کلاچ در اتومبیل

برای انتقال قدرت در اتومبیل از وسیله‌ای به اسم کلاچ استفاه می‌شود. با این وسیله می‌توانید سرعت اتومبیل را کنترل کنید. به علاوه این می‌توان گفت که کلاچ بر روی همه بخش‌های قدرت تأثیر مستقیمی می‌گذارد. کلاچ از شروع حرکت اتومبیل نقش خود را در کنترل اتومبیل نشان می‌دهد. به طور دقیق می‌توان گفت باید پای خود را روی کلاچ بگذارید و به شکلی پدال را رها کنید که حرکت اتومبیل در شرایط عادی قرار گیرد. این فقط شروع کار است و در طول رانندگی برای توقف، دور زدن و سایر موارد رانندگی به کلاچ گرفتن مناسب و به هنگام نیاز دارید.

وظیفه کلاچ در خودرو

برای این‌که بدانیم باید چه موقع کلاچ بگیریم ؟ بهتر است با وظیفه و عملکرد این وسیله آشنا شوید. قلب تپنده‌ی خودرو که قدرت و نیروی لازم برای به حرکت درآمدن اتومبیل را تولید می‌کند موتور است. موتور برای این‌که بتواند نیروی تولید شده خود را به چرخ‌ها برساند از سیستم انتقال نیرو کمک می‌گیرد. بعد از این گیربکس وارد عمل می‌شود و در نهایت نیروی تولیدی به چرخ‌ها می‌رسد.

اما دنده در این بخش نقش مهمی دارد و به همراه کلاچ کمک می‌کند تا فرآیند انتقال نیرو به شکل صحیحی انجام شود. کلاچ گرفتن ۳ کار مهم را در پی خواهد داشت یکی از آن‌ها تعویض دنده است. لازم به ذکر است در اتومبیل‌هایی که دنده‌های آن دستی است باید از طریق کلاچ دنده را تعویض کرد. همچنین گفتنی است که کلاچ یک رابط بین انتقال نیرو از موتور به چرخ‌های اتومبیل است، یعنی خودرو برای حرکت و انتقال نیرو به کلاچ نیاز دارد. این دومین کاری است که کلاچ انجام می‌دهد.

تا به اینجا متوجه شدیم که چه موقع باید کلاچ بگیریم اما یکی دیگر از وظایف کلاچ در هنگام توقف خودرو است. کلاچ گرفتن باعث قطع ارتباط بین موتور و چرخ‌ها می‌شود به این ترتیب راننده می‌تواند دنده را آزاد کند و ارتباط بین موتور و چرخ‌ها را قطع کند. به این ترتیب می‌توانید به همراه کلاچ ترمز بگیرید و برای توقف خودرو اقدام کنید.

برای خرید آنلاین دیسک و صفحه کلیک کنید!

صفحه کلاچ در سیستم انتقال قدرت

در هنگام رانندگی چه موقع کلاچ بگیریم؟

شاید تا به اینجای کار تا حدودی متوجه شده باشید که چه موقع کلاچ بگیریم بهتر است اما برای آگاهی کامل شما از این موضوع باید بگوییم کلاچ را از همان ابتدای کار باید بگیرید. در هنگام روشن کردن اتومبیل باید دنده خلاص باشد، پس در اولین قدم باید کلاچ را بگیرید، دنده را خلاص کنید و استارت بزنید.

در ادامه باید کلاچ را بگیرید، دنده را عوض کنید و پای خود را به آرامی از روی کلاچ بردارید تا اتومبیل به حرکت درآید. به علاوه شما باید برای هر بار تعویض دنده دوباره کلاچ بگیرید اما توجه داشته باشید که به غیر از گرفتن کلاچ رها کردن آن هم مهم است.

نیم کلاچ گرفتن یعنی چه؟

همان‌طور که از اسم نیم کلاچ مشخص است یعنی این‌که کلاچ را تا نیمه با پای خود فشار دهیم. این کار برای زمانی که ماشین در سربالایی قرار دارد و ممکن است رو به عقب برگردد یا هنگامی که در سرازیری قرار دارد به کار می‌رود. نیم کلاچ در چنین وضعیت‌هایی به کنترل اتومبیل کمک می‌کند.

نیم کلاچ با ترمز و شروع حرکت

آموزش نیم کلاچ گرفتن

– در ابتدا باید ترمز را فشار دهید.

– کلاچ را تا انتها فشار دهید.

– دنده را بر روی یک یا عقب بگذارید.

– کلاچ را باید به آرامی رها کنید تا صدای موتور تغییر کند.

– در این حالت لرزشی در خودرو ایجاد می‌شود.

– با ایجاد لرزش یعنی موتور درگیر نیم کلاچ شده است.

– باید کلاچ را در همین وضعیت لرزش موتور نگه دارید.

– پا را از روی ترمز به آرامی بردارید و پدال گاز را هم آرام فشار دهید.

– بعد از ۵ متر می‌توانید به آرامی پای خود را از روی کلاچ بردارید.

به این شکل شما می‌توانید بدون ترمز گرفتن و فقط با نیم کلاچ ماشین را در مسیرهای سربالایی یا سرازیری کنترل کنید. به همین دلیل است که باید آموزش نیم کلاچ گرفتن را به خوبی یاد بگیرید.

شروع حرکت با کلاچ

سخن آخر

این‌که چه موقع کلاچ بگیریم؟ در کیفیت و آموزش رانندگی اهمیت بالایی دارد. در این مقاله از توربومگ ما به طور کامل این موضوع را برای شما باز کردیم تا هم با نیم کلاچ آشنا شوید و هم زمان مناسب گرفتن کلاچ خودرو، به این ترتیب بخش بزرگی از کنترل ماشین و رانندگی را می‌توانید فرا گیرید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *