درگستر و اعدادی که در پشت این اسم پنهان شده !

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
  • 247
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

درگستر ( top fuel dragster ) نامی است که به سریعترین خودروهای پیستونی داده شده است. این خودروها توسط تیم های فنی مجرب در سرتاسر جهان ساخته می شوند. در این خودروها بیشترین توان ممکن از موتور استخراج می شود. حتی اگر عمر موتور به جای چند سال به چند دقیقه کاهش پیدا کند. ساخت این خودروها علاوه بر نشان دادن هنر مهندسی طراحان و سازندگان ، توان نهایی موتورهای استفاده شده را نشان می دهد. با این مقاله از توربومگ همراه باشید تا اطلاعات اولیه در مورد خودروی ابر درگستر سال 2005 که رکورد دار زمان و سرعت است را مطالعه کنید.

شتاب گیری ابردرگستر

اطلاعات فنی و موتوری

قدرت خروجی 7500 اسب بخار از موتور این خودروها آزاد می‌شود. با توجه به موتور هشت سیلندر، چیزی معادل 950 اسب بخار از هر سیلندر (هر سیلندر به اندازه‌ی کل موتور بوگاتی توان ایجاد می‌کند). حجم موتور 8.4 لیتری دارند. سرسیلندر و بلوک سیلندر آن با استفاده از CNC هر کدام به صورت یکپارچه طراحی شده‌اند. کارتل روغن آن از تیتانیوم ساخته می‌شود. وقتی دریچه گاز کاملا باز شود، سوپرشارژر تا 45.5 پی‌اس‌آی فشار هوا به موتور تزریق می‌کند که معادل 3 بار فشار است و این فشار دوبرابر فشاری است که موتور میتسوبیشی لنسر اوو نسل هشت به آن دست پیدا کرد.

در بالاترین دور موتور که معادل 8500 دور بر دقیقه است و سوپرشارژر 12600 دور بر دقیقه می‌چرخد. چرخاندن سوپرشارژر با این سرعت و فشار به تنهایی 900 اسب بخار از موتور را تقاضا می‌کند.  دمای سوپرشارژر تنها در 4.5 ثانیه از عملکرد با تمام توان از دمای محیط به 75 درجه سانتی گراد می‌رسد. سوپرشارژرها از نوع 14-71 هستند و مستقیما توسط تسمه به میل لنگ متصل می‌شوند.

کیت تقویت جرقه‌ی MSD دو قلوی این موتور 88 آمپر برق نیاز دارد و این تنها 12 آمپر کمتر از دستگاه جوش میگ است. در هر سیلندر این موتور دو شمع برای شروع احتراق وجود دارد.

پمپ سوخت این ماشین توانایی پمپاژ 300 لیتر بر دقیقه را دارد. موتور این خودرو برای گرم شدن ، گرم کردن لاستیک‌ها ، آماده شدن برای حرکت و طی مسافت 400 متری مسابقه به 86 لیتر سوخت نیاز دارد.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

تعمیر و بازسازی موتور هشت سیلندر

هزینه ی خرید و نگهداری این خودرو

بشکه سوخت 200 لیتری سوخت نیترومتان این خودرو 900 دلار قیمت دارد که این تنها 85 درصد از سوخت این خودرو است. 15 درصد باقیمانده از اتانول و متانول ساخته می‌شود. خرید و آماده سازی یک خودرو برای مسابقه 59000 دلار هزینه دارد. موتور این خودرو توسط یک تیم فوق حرفه‌ای در 29 دقیقه ، قطعه به قطعه می‌شود و دوباره برای مسابقه‌ی بعدی سرهم می‌شود. و این یعنی این موتور سالی 184 مرتبه بازسازی می‌شود. 32 لیتر روغن در هر گرم کردن و یک کورس 400 متری مصرف می‌شود.

گیربکس این ماشین 6 صفحه کلاچ دارد که هرکدام 115 دلار قیمت دارند و این صفحات کلاچ در مجموع سه مسیر 400 متری را تحمل می‌کنند. این ماشین 1015 کیلوگرم وزن دارد یعنی 6.6 اسب بخار برای هرکیلو از خودرو که این عدد 20 برابر بهترین خودروهای شهری دنیاست. شاسی این خودرو از 77 متر لوله آلیاژ کروم ساخته شده و چون مرتبا برای رفع ترک ها باید جوش کاری شود ، هیچ‌گاه رنگ نمی‌شود. 1082 دلار هزینه‌ی خرید لاستیک‌های سایز 36 در 17 اینچ اسلیک عقب می‌باشد. این لاستیک‌ها در بهترین حالت تنها 4 مرحله از مسابقه را دوام می‌آورند. هر لاستیک با 58 پیچ به رینگ بسته می‌شود. هر لاستیک تنها 7 پی‌اس‌آی فشار دارد.

صفحه کلاچ 6 طبقه ابردرگستر

شتاب و سرعت ابر درگستر

این خودرو در 0.8 ثانیه از سکون به سرعت 100 مایل بر ساعت معادل 160 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. در هنگام شروع حرکت ، راننده معادل 4.75 برابر شتاب جاذبه‌ را تحمل می‌کند که از فضا نوردان نیز بیشتر است.

حداکثر سرعت این خودرو 333 مایل بر ساعت معادل 535 کیلومتر بر ساعت در هنگام کشیدن چتر نجات است. تونی شوماخر که رکورد دار این سرعت است در هنگام آزاد کردن چتر نجات شتاب منفی 6 برابر جاذبه زمین را احساس کرد که برای افراد معمولی کشنده است.

نیروی روبه پایین 5 تنی توسط باله عقب این خودرو تولید می‌شود. اگزوزهای ابر درگستر مانند یک موتور جت نیروی روبه پایین 350 کبلویی را ایجاد می‌کنند. آتش خروجی از اگزوزها تا فاصله‌ی دومتری کشنده هستند. با رسیدن به حداکثر سرعت بر اثر نیروی گریز از مرکز قطر چرخ‌های عقب 20 سانت بیشتر می‌شود. رکورد جهانی سرعت و زمان ابر درگستر در دست تونی شوماخر است با زمان 4.441 ثانیه برای 400 متر.

باز شدن چتر نجات ماشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *