درگستر و اعدادی که در پشت این اسم پنهان شده !

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
  • 54
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

درگستر ( top fuel dragster ) نامی است که به سریعترین خودروهای پیستونی داده شده است. این خودروها توسط تیم های فنی مجرب در سرتاسر جهان ساخته می شوند. در این خودروها بیشترین توان ممکن از موتور استخراج می شود. حتی اگر عمر موتور به جای چند سال به چند دقیقه کاهش پیدا کند. ساخت این خودروها علاوه بر نشان دادن هنر مهندسی طراحان و سازندگان ، توان نهایی موتورهای استفاده شده را نشان می دهد. با این مقاله از توربومگ همراه باشید تا اطلاعات اولیه در مورد خودروی ابر درگستر سال ۲۰۰۵ که رکورد دار زمان و سرعت است را مطالعه کنید.

شتاب گیری ابردرگستر

اطلاعات فنی و موتوری

قدرت خروجی ۷۵۰۰ اسب بخار از موتور این خودروها آزاد می‌شود. با توجه به موتور هشت سیلندر، چیزی معادل ۹۵۰ اسب بخار از هر سیلندر (هر سیلندر به اندازه‌ی کل موتور بوگاتی توان ایجاد می‌کند). حجم موتور ۸٫۴ لیتری دارند. سرسیلندر و بلوک سیلندر آن با استفاده از CNC هر کدام به صورت یکپارچه طراحی شده‌اند. کارتل روغن آن از تیتانیوم ساخته می‌شود. وقتی دریچه گاز کاملا باز شود، سوپرشارژر تا ۴۵٫۵ پی‌اس‌آی فشار هوا به موتور تزریق می‌کند که معادل ۳ بار فشار است و این فشار دوبرابر فشاری است که موتور میتسوبیشی لنسر اوو نسل هشت به آن دست پیدا کرد.

در بالاترین دور موتور که معادل ۸۵۰۰ دور بر دقیقه است و سوپرشارژر ۱۲۶۰۰ دور بر دقیقه می‌چرخد. چرخاندن سوپرشارژر با این سرعت و فشار به تنهایی ۹۰۰ اسب بخار از موتور را تقاضا می‌کند.  دمای سوپرشارژر تنها در ۴٫۵ ثانیه از عملکرد با تمام توان از دمای محیط به ۷۵ درجه سانتی گراد می‌رسد. سوپرشارژرها از نوع ۱۴-۷۱ هستند و مستقیما توسط تسمه به میل لنگ متصل می‌شوند.

کیت تقویت جرقه‌ی MSD دو قلوی این موتور ۸۸ آمپر برق نیاز دارد و این تنها ۱۲ آمپر کمتر از دستگاه جوش میگ است. در هر سیلندر این موتور دو شمع برای شروع احتراق وجود دارد.

پمپ سوخت این ماشین توانایی پمپاژ ۳۰۰ لیتر بر دقیقه را دارد. موتور این خودرو برای گرم شدن ، گرم کردن لاستیک‌ها ، آماده شدن برای حرکت و طی مسافت ۴۰۰ متری مسابقه به ۸۶ لیتر سوخت نیاز دارد.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

تعمیر و بازسازی موتور هشت سیلندر

هزینه ی خرید و نگهداری این خودرو

بشکه سوخت ۲۰۰ لیتری سوخت نیترومتان این خودرو ۹۰۰ دلار قیمت دارد که این تنها ۸۵ درصد از سوخت این خودرو است. ۱۵ درصد باقیمانده از اتانول و متانول ساخته می‌شود. خرید و آماده سازی یک خودرو برای مسابقه ۵۹۰۰۰ دلار هزینه دارد. موتور این خودرو توسط یک تیم فوق حرفه‌ای در ۲۹ دقیقه ، قطعه به قطعه می‌شود و دوباره برای مسابقه‌ی بعدی سرهم می‌شود. و این یعنی این موتور سالی ۱۸۴ مرتبه بازسازی می‌شود. ۳۲ لیتر روغن در هر گرم کردن و یک کورس ۴۰۰ متری مصرف می‌شود.

گیربکس این ماشین ۶ صفحه کلاچ دارد که هرکدام ۱۱۵ دلار قیمت دارند و این صفحات کلاچ در مجموع سه مسیر ۴۰۰ متری را تحمل می‌کنند. این ماشین ۱۰۱۵ کیلوگرم وزن دارد یعنی ۶٫۶ اسب بخار برای هرکیلو از خودرو که این عدد ۲۰ برابر بهترین خودروهای شهری دنیاست. شاسی این خودرو از ۷۷ متر لوله آلیاژ کروم ساخته شده و چون مرتبا برای رفع ترک ها باید جوش کاری شود ، هیچ‌گاه رنگ نمی‌شود. ۱۰۸۲ دلار هزینه‌ی خرید لاستیک‌های سایز ۳۶ در ۱۷ اینچ اسلیک عقب می‌باشد. این لاستیک‌ها در بهترین حالت تنها ۴ مرحله از مسابقه را دوام می‌آورند. هر لاستیک با ۵۸ پیچ به رینگ بسته می‌شود. هر لاستیک تنها ۷ پی‌اس‌آی فشار دارد.

صفحه کلاچ 6 طبقه ابردرگستر

شتاب و سرعت ابر درگستر

این خودرو در ۰٫۸ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ مایل بر ساعت معادل ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. در هنگام شروع حرکت ، راننده معادل ۴٫۷۵ برابر شتاب جاذبه‌ را تحمل می‌کند که از فضا نوردان نیز بیشتر است.

حداکثر سرعت این خودرو ۳۳۳ مایل بر ساعت معادل ۵۳۵ کیلومتر بر ساعت در هنگام کشیدن چتر نجات است. تونی شوماخر که رکورد دار این سرعت است در هنگام آزاد کردن چتر نجات شتاب منفی ۶ برابر جاذبه زمین را احساس کرد که برای افراد معمولی کشنده است.

نیروی روبه پایین ۵ تنی توسط باله عقب این خودرو تولید می‌شود. اگزوزهای ابر درگستر مانند یک موتور جت نیروی روبه پایین ۳۵۰ کبلویی را ایجاد می‌کنند. آتش خروجی از اگزوزها تا فاصله‌ی دومتری کشنده هستند. با رسیدن به حداکثر سرعت بر اثر نیروی گریز از مرکز قطر چرخ‌های عقب ۲۰ سانت بیشتر می‌شود. رکورد جهانی سرعت و زمان ابر درگستر در دست تونی شوماخر است با زمان ۴٫۴۴۱ ثانیه برای ۴۰۰ متر.

باز شدن چتر نجات ماشین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *