سمند سورن توربو ، اولین خودروی توربوشارژر دار ایرانی !

دسته بندی مطلب: معرفی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۱۶ شهریور ۱۳۹۹
  • 90
  • 0
  • مدت مطالعه :9 دقیقه

چندسال پیش اولین خودروی توربوشارژر توسط شرکت ایرانخودرو به بازار ایران معرفی شد. برای آشنایی اولیه با واژه‌ی توربوشارژر مقاله‌ی (( توربوشارژر را یکبار برای همیشه بشناسید )) را مطالعه کنید. در این مقاله از توربومگ ابتدا اندکی در مورد معرفی سمند سورن توربو بحث می‌کنیم و سپس چند چالش خاص از این خودرو را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مشخصات فنی سورن توربو شارژ

سورن توربو یا به طور دقیق سورن ELX توربوشارژ از پیشرانه‌ی ۱۶۵۰ سی سی EF7 به عنوان قلب اصلی موتور استفاده می‌کند که بعد از ایجاد تغییرات در ساختار موتور و اضافه کردن یک توربوشارژر کوچک به این موتور نام EF7-TC به آن داده شد. از جمله‌ی این تغییرات، تبدیل پیستون‌های سر صاف EF7 به نوع گود (کاسه ای) به منظور کاهش نسبت تراکم بود. این تغییر، نسبت تراکم موتور EF7 را از ۱۱ به ۹٫۶ کاهش داد.

استفاده از توربوشارژر در این موتور بر توان و گشتاور خروجی و به دنبال آن شتاب و سرعت نهایی خودرو تاثیر مثبت داشت. توان موتور از ۱۱۳ اسب بخار تا ۱۵۰ اسب افزایش پیدا کرد و گشتاور تولیدی موتور از ۱۵۵ نیوتون متر به ۲۱۵ افزایش پیدا کرد. حجم موتور تقریبا هیچ تغییری نکرد اما شتاب صفر تا ۱۰۰ این خودرو از ۱۲٫۳ ثانیه به ۱۰ ثانیه رسید که نسبت به اکثر خودروهای داخلی بسیار چشم‌گیر است. حداکثر سرعت قابل پیمایش این خودرو با توجه به دنده چینی دوباره‌ی گیربکس از ۱۹۰ به ۲۰۵ کیلومتر بر ساعت ارتقاء یافت اما وزن آن به دلیل ادوات اضافه‌ شده به منظور استفاده از سیستم پرخوران از ۱۲۵۷ به ۱۲۶۱ کیلوگرم رسید.

نمونه‌ی توربوشارژ شده‌ی این موتور حداکثر توان خود را در ۵۵۰۰ دور بر دقیقه آزاد می‌کند که ۵۰۰ دور از نمونه‌ی تنفس طبیعی آن کمتر است. حداکثر گشتاور این خودرو از دور موتور ۲۵۰۰ دور در اختیار راننده قرار می‌گیرد و تا ۴۸۰۰ دور در اوج باقی می‌ماند که این محدوده‌ی بزرگ از برکات استفاده از سیستم پرخوران است.

این موتور در هر دو مدل تنفس طبیعی و پرخوران دارای سرسیلندر ۱۶ سوپاپ و دو میل سوپاپ می‌باشد. در موتور تنفس طبیعی بر روی میل سوپاپ هوا از تکنولوژی CVVT بهره گرفته می‌شد که در سیستم پرخوران این سیستم حذف شد. استاندارد آلایندگی هر دو موتور یورو ۴ بوده اما مصرف سوخت سیستم توربوشارژ حدود ۰٫۵ لیتر در هر صد کیلومتر کمتر است.

قاب موتور سورن توربو

توربوشارژر استفاده شده

توربو‌ی استفاده شده در این خودرو یک توربوشارژر کوچک (متناسب با حجم موتور) بوده که حتی درجا کار کردن خودرو نیز موجب چرخش پره های آن می‌شود. توسط یک فلانچ سه پیچ چدنی به منیفولد دود ( پشت رادیاتور و جلوی موتور ) متصل شده و هوای تازه را بعد از عبور از فیلتر هوا توسط یک لوله‌ی خرطومی مخصوص دریافت می‌کند.

این توربو برای خنک شدن و روان کاری از روغن موتور استفاده می‌کند و به همین دلیل اویل ماژول این خودرو در مقایسه با تنفس طبیعی دارای رادیاتور بزرگتری است. در مسیر خرطومی هوا ، مسیر فرعی برگشت بخار روغن نیز وجود دارد که بخارات روغن را به ورودی توربوشارژ تزریق می کند.

هوای خروجی از توربوشارژر توسط یک شارژپایپ محافظ دار ، بعد از اندازه گیری فشار مستقیما به اینترکولر منتقل می‌شود و بعد از خنک شدن ،  از مقابل شیر تخلیه فشار ( BOV ) عبور کرده و اگر شیر بسته باشد بار دیگر فشار آن بررسی شده و به دریچه گاز ارسال می‌شود. دود خارج شده از موتور از طریق منیفولد دود به توربو وارد می‌شود و اگر دریچه‌ی تخلیه‌ی دود ( WG ) بسته باشد، دود به پره های توربین برخورد کرده و سبب چرخش توربوشارژر می‌شود.

شیر تخلیه فشار ( BOV ) این خودرو از نوع داخلی بوده و این بدان معناست که صدای تخلیه فشار معروف خودروهای توربو را ایجاد نمی‌کند و با باز شدن این شیر هوای فشرده‌ی خروجی از توربو شارژر قبل از رسیدن به دریچه گاز دوباره به توربوشارژر بازگشت داده می‌شود.

توربو سورن

 

ریمپ کردن سورن توربو

طبق تنظیمات کارخانه ، توربوشارژر استفاده شده در ۵٫۵ پی‌اس‌آی بوست محدود شده که می‌توان این مقدار را تا ۷ بالا برد ، همچنین حداکثر دور موتور در ۵۵۰۰ دور بر دقیقه محدود شده که تا مقدار امنی مانند ۶۵۰۰ دور امکان ارتقاء دارد. عملکرد فن‌های خنک کننده ‌ی رادیاتور نسبت به نمونه‌ی تنفس طبیعی تغییری نکرده و با توجه به توان بالاتر موتور بهتر است محدوده‌ی عمل کردی فن‌ها به دمای پایین تری منتقل شود. جداول سوخت و جرقه‌ی این موتور از طرف کارخانه تا حدی محافظه کارانه است و می‌توان به مقدار مطلوبی بهبود داده شود ،

یکی از سیاست‌های درنظر گرفته شده در این موتور ، خنک کردن سطح پیستون و محفظه‌ی احتراق از طریق پاشش سوخت اضافه و کم کردن دمای احتراق است که به صورت سیاه شدن شمع خود را نشان می‌دهد. با کاهش دمای فن و کاهش میانگین‌ دمای موتور می‌توان این سیاست را از جداول مپ ای سی یو حذف کرد و حداکثر توان خروجی از موتور را افزایش داد.

ریمپ مناسب برای این خودرو حدود ۱۳ درصد به توان خودرو اضافه کرده و توان خروجی را به ۱۷۰ اسب بخار می‌رساند ، گشتاور این موتور بسته به سلامت تمامی قطعات تا ۲۵۰ نیوتون‌متر قابل افزایش است. این اعداد با توجه به سطح کیفیت بنزین داخل ایران یک محدوده‌ی امن می‌باشد، اما اگر امنیت و سلامت موتور و گیربکس را در نظر نگیریم می‌توان به اعداد بزرگتر نیز دست پیدا کرد.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی سمند سورن کلیک کنید!

فلانچ واشر گرم سورن توربو

گیربکس و صفحه کلاچ سورن توربوشارژر دار

گیربکس سورن توربو از نظر بدنه و ظاهر بیرونی شباهت بسیار زیادی به گیربکس استفاده شده در پژو ۴۰۵ و زانتیا دارد، اما دنده چینی داخلی گیربکس بازبینی شده و نسبت دنده‌ها با توجه به توان و گشتاور زیاد موتور مورد تجدید نظر قرار گرفت.

دنده‌ی ۱ و ۲ این خودرو قدرتی انتخاب شده و شتاب بسیار لذت بخشی برای راننده به ارمغان می‌آورد. دنده‌ی ۳ این ماشین اختلاف معنا داری با دنده ۲ داشته و در نتیجه کشش لذت بخش موتور افت شدید پیدا می‌کند. دنده‌ی ۴ و ۵ دنده‌های سرعتی بوده با کشش مطلوب سرعتهای بالایی را به همراه دارد. شتاب دنده‌ی یک و دو در این خودرو به قدری زیاد است که حتی امکان کاهش چسبندگی خودرو به آسفالت و کاهش کنترل خودرو نیز وجود دارد، البته این موضوع از طرف مصرف کنندگان به عنوان یک تجربه‌ی لذت بخش معرفی شده.

دیسک و صفحه کلاچ این خودرو با توجه به گشتاور و توان زیاد موتور با EF7 معمولی متفاوت است و بسیار به زانتیا ۲۰۰۰ شبیه است. البته فلایویل و شفت گیربکس این خودرو با EF7 معمولی مشترک است و بنا بر تصمیم راننده می‌توان از کیت کلاچ EF7 نیز در این خودرو استفاده کرد.

تعویض کیت کلاچ سورن توربو بسیار تخصصی بوده و نباید توسط تعمیرکاران دیگرخودروها انجام گیرد. گیربکس خودرو که باید در هنگام تعویض کیت کلاچ از محل خارج شود به بسیاری از سنسورها نزدیک است و امکان آسیب دیدن این سنسورها در صورت عدم آگاهی از نحوه‌ی تعویض ، وجود دارد. نکته‌ی دیگر درمورد فلایویل این خودرو ، دقت به سلامت بخش تراش خورده‌ی فلایویل است. محل اتصال پیچ‌های دیسک کلاچ به فلایویل باید یک الی یک و نیم میلیمتر از محل سایش صفحه کلاچ پایین‌تر باشد تا نرمی کلاچ حفظ شود.

برای خرید آنلاین دیسک و صفحه خودرو کلیک کنید!

دیسک و صفحه کلاچ سورن توربو

نکات نگهداری خاص سورن توربوشارژر

‌سورن توربوشارژ دارای نکاتی است که حتما به منظور افزایش عمر و رانندگی لذت بخش باید مدنظر قرار گرفته شود.

با توجه به این موضوع که توربوشارژر استفاده شده در این خودرو با روغن خنک می‌شود. استفاده از روغن با کیفیت بسیار حائز اهمیت است. غلظت روغن استفاده شده در این موتور  در تابستان ۱۰-۴۰ و در فصل‌های سرد سال ۵-۴۰ باشد. در هر نوبت تعویض روغن حتما فیلتر روغن تعویض گردد و از فیلتر روغن با کیفیت استفاده شود.

در فصل تابستان حداقل ۳۰ ثانیه و در فصل‌های سرد سال بعد از روشن کردن خودروی سرد حداقل دو دقیقه به صورت درجا برای گرم شدن توربو صبر نمایید. بعد از رانندگی طولانی و یا رانندگی پرفشار چند کیلومتری با فشار پایین و اصطلاحا سرگاز حرکت کنید تا توربو خنک شود. در تمام فصول سال ضدیخ با کیفیت در آب موتور داشته باشید.

اتاق سورن توربوشارژر

‌حرف آخر

سورن توربو یکی از بهترین تولیدات داخلی می‌باشد ، اما نگهداری از آن نیز باید به بهترین شکل ممکن انجام گیرد. رانندگی لذت بخش این خودرو باید درکنار مهارت کامل راننده در کنترل خودرو باشد تا حادثه آفرین نباشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *