فیلرگیری سرسیلندر پراید و رفع صدای آن !

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
  • 1371
  • 1
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

در بسیاری از خودروها سیستم تنظیم فاصله‌ی میان سوپاپ و میل‌سوپاپ (در برخی موتورهای سبک جای میل‌سوپاپ با سوپاپ برخورد می‌کند) هیدرولیکی نبوده و بعد از طی مسافت مشخصی، مثلا 100 هزار کیلومتر، این فاصله باید تنظیم شود. به این عمل فیلرگیری گویند.
تنظیم این فاصله اگر به صورت اتوماتیک نباشد به دو نوع دستی و یا شیم‌گیری در خودروها وجود دارد. درخودروی پراید یورو 2 سیستم تنظیم فاصله‌ی فیلر، از نوع تنظیم دستی می‌باشد و در پراید یورو 4 این سیستم به تنظیم اتوماتیک هیدرولیکی مجهز شد. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

قبل از شروع فیلرگیری چه موضوعاتی را باید بدانیم؟

ابتدا توجه داشته باشید که هر صدای کلیک و صدای تقه‌ای که از سرسیلندر به گوش می‌رسد، الزاماً صدای فیلر نیست . صدای فیلر شبیه به برخورد قاشق به انتهای سوپاپ است. اهنگ نواخت این صدا با افزایش دور موتور هماهنگ است و در موتور سرد این صدا واضح بوده و با گرم شدن موتور از میزان صدا کاسته می‌شود. نسبت به نوع سوخت مصرفی و یا اضافه کردن اوکتان بوستر هیچ واکنش و تغییری دیده نمی‌شود و با تعویض روغن صدا کاهش پیدا می‌کند اما قطع نمی‌شود. اگر تمام این نشانه‌ها در صدای سرسیلندر به صورت همزمان وجود داشت می‌توان نتیجه گرفت که سرسیلندر خودرو نیاز به فیلرگیری دارد.

زمان بندی حرکت سوپاپ ها

اصطلاح قیچی کردن سوپاپ یک حالت خاص در رفتار سوپاپ‌های هر سیلندر است که به منظور آماده شدن سرسیلندر برای فیلرگیری، باید سوپاپ‌ها در این وضعیت قرار بگیرند.
به تصویر بالا با دقت نگاه کنید ، در موقعیت TDC یعنی نقطه‌ای در دوران میل‌لنگ که پیستون در بالاترین نقطه‌ی خود قرار می‌گیرد.  هر یک دور در میان سوپاپ‌ها در وضعیت همپوشانی (overlap) قرار می‌گیرند. به این موقعت سوپاپ‌ها حالت قیچی می‌گویند. در این نقطه سوپاپ دود در حال بسته شدن و سوپاپ هوا در حال بازشدن است.

سرسیلندر پراید قابلیت فیلرگیری درجا را داشته و در این پست نیز فیلر گیری درجا را آموزش می‌دهیم. به منظور انجام فیلرگیری به یک جک اتوموبیل به منظور بلند کردن یک چرخ از زمین ، آچار مخصوص فیلرگیری به منظور اندازه گیری فاصله ، آچار مهره سایز 10 و یک پیچ گوشتی دو سو به منظور تنظیم فاصله نیاز دارید

مراحل انجام فیلرگیری سرسیلندر پراید

ابتدا یکی از چرخ‌های جلوی خودرو را با استفاده از جک اتوموبیل از روی زمین بلند می‌کنیم. ترمز دستی را به خوبی بالاکشیده و خودرو را در دنده‌ی 5 قرار می‌دهیم. با این کار ارتباط بین موتور و چرخ بلند شده از گیربکس حفظ شده و با چرخاندن چرخ به راحتی می‌توان موتور را به حرکت در آورد. برای این منظور با توجه یه نزدیک بودن چرخ سمت شاگرد به تسمه‌ی کولر و دینام، می‌توان چرخ سمت راست را بلند کرد و ضمن چرخش چرخ با کمک دست، چرخیدن موتور و تسمه‌ها را مشاهده کرد.

کانال هوا و سیم دریچه گاز را از محل خود خارج می‌کنیم. این کار به راحتی و با باز کردن بست‌های کانال هوا و خارج کردن ساچمه‌ی سیم گاز از فلکه‌ی دریچه گاز انجام می‌شود.

پیچ‌های درب سوپاپ را باز می‌کنیم تا به محفظه‌ی میل سوپاپ و اسبک‌ها دسترسی پیدا کنیم. در خودروی پراید هر سیلندر دارای دو سوپاپ است یعنی با باز کردن درب سوپاپ، در مجموع هشت اسبک و هشت سوپاپ قابل مشاهده است.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پراید کلیک کنید!

محفظه سوپاپ پراید

سیلندرها را از سمت چرخی که باز کردیم شماره گذاری کرده و شماره‌های 1 تا 4 را برای سیلندرها در نظر میگیریم. به کنار چرخ بلند شده می‌رویم و چرخ را هم جهت با حرکت خودرو به سمت جلو می‌چرخانیم. به حرکت اسبک‌ها نگاه کنید با هربار پایین رفتن اسبک‌ سوپاپ زیر اسبک باز می‌شود و با بالا آمدن آن سوپاپ بسته می‌شود.

چیزی که در گذشته به عنوان قیچی کردن سوپاپ معرفی کردیم در اینجا دیده می‌شود. هر دو اسبک سیلندر یک را در نظر بگیرید و به چرخاندن چرخ ادامه دهید .با حرکت کردن موتور ابتدا اسبک دود سیلندر یک پایین می‌رود و سوپاپ دود باز می‌شود. به حرکت ادامه دهید تا سوپاپ دود شروع به بسته شدن کند. در لحظات انتهایی بسته شدن سوپاپ دود، اسبک سوپاپ هوای همان سیلندر شروع به حرکت رو به پایین می‌کند. در همین نقطه چرخاندن رامتوقف کنید.

در این حالت خاص اگر چرخ را به سمت جلو بچرخانید اسبک هوا پایین می‌رود و اگر رو به عقب بچرخانید اسبک دود به سمت پایین حرکت می‌کند. این نقطه همان نقطه‌ی قیچی کردن سوپاپ‌های سیلندر یک است.

با چرخاندن چرخ عمل قیچی کردن در تمام سیلندر‌ها با همان ترتیب احتراق یعنی 1-3-4-2 انجام می‌پذیرد.

تا اینجا سیلندر یک در حالت قیچی قرار گرفته است. به منظور انجام فیلرگیری سرسیلندر پراید از قائده‌ی (( دور در دور و نزدیک در نزدیک)) استفاده می کنیم. با قیچی کردن سیلندر یک ، سیلندر چهار آماده‌ی فیلرگیری است و به طبع با قیچی کردن سیلندر 4 ، سیلندر 1 آماده‌ی فیلر گیری است.

سیلندر 3 و 2 نیز حالت مشابه دارند و با قیچی کردن هر کدام ، دیگری در حالت فیلر گیری می‌باشد.

تنظیم فیلر سرسیلندر پراید

تا اینجا توانستیم سیلندرها را آماده‌ی فیلر گیری کنیم. فرض می کنیم سیلندر 4 در حالت قیچی و سیلندر یک آماده‌ی فیلرگیری است. با استفاده از آچار مهره سایز 10 ، پیچ مغزی تنظیم فیلر را از حالت قفل آزاد می‌کنیم. آچار فیلر را با اندازه‌ی مطلوب بین پیچ مغزی و سوپاپ قرار می‌دهیم و با استفاده از پیچ گوشتی دوسو، پیچ تنظیم را آن قدر سفت می‌کنیم که آچار فیلر به سختی در محل خود حرکت کند. اگر پیچ زیاد سفت شود آچار فیلر بین پیچ و تاج سوپاپ قفل می‌شود  و اگر کم سفت کنیم ، آچار فیلر آزادانه حرکت می کند. بعد از تنظیم پیچ مغزی با استفاده از پیچ گوشتی ، پیچ را در همان زاویه نگاه داشته و سپس مهره‌ی قفل کننده‌‌ی پیچ را سفت می کنیم تا پیچ مغزی در همان زاویه قفل شود. بار دیگر حرکت آچار فیلر را بررسی می‌کنیم. آچار فیلر را از بین سوپاپ و اسبک بیرون میکشیم و دوباره در این شکاف فرو می کنیم. اگر آچار فیلر در محل وارد نشد، به معنی تنگ بودن فیلر است و اگر آزادانه وارد شد یعنی فیلر بیش از اندازه باز است و اگر با کمی تلاش به این فاصله وارد شد تنظیم فیلر این سوپاپ انجام شده.

فیلرگیری سرسیلندر پراید

با هر بار قیچی کردن یک سیلندر دوسوپاپ آماده‌ی فیلرگیری می‌شود و در مجموع هشت سوپاپ وجود دارد ، یعنی به ترتیب با قیچی کردن سیلندر یک ، سیلندر چهار آماده‌ی فیلر شدن هر دو سوپاپ است و سپس با چرخاندن موتور ، سیلندر سه قیچی می‌کند که سوپاپ‌های سیلندر دو را آماده‌ی فیلرگیری می‌کند و به همین ترتیب سیلندر 4 سیلندر یک را آماده می‌کند و در نهایت قیچی کردن سیلندر 2 ، سیلندر شماره 3 را آماده‌ی فیلر گیری می‌کند.

نکات انتهایی و با اهمیت

برای سوپاپ‌های هوا از فیلر سایز 20 صدم میلیمتر و در سوپاپ‌های دود از 30 صدم میلیمتر استفاده کنید. اگر موتور خودرو را تعمیر اساسی کردید 5 عدد به این اعداد اضافه کنید و بعد از آب بندی موتور فیلرها را تنگ کنید. فیلر تنگ  موجب افزایش اصطکاک موتور و تولید گرما و حتی آسیب رسیدن به موتور می‌شود. بعد از هر تراشکاری و یا تعمیر و آب بندی سرسیلندر نیاز به فیلرگیری دوباره وجود دارد.

آچار فیلر میلیمتری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بنظر من اون فیلری که شما میگین خیلی کمه اندازه خوبش ۳۰ ۳۰ هستش