سه کار کردن موتور به چه معناست و چگونه مشکل را بیابیم؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
 • ۵ مهر ۱۳۹۹
 • 1347
 • 19
 • مدت مطالعه :7 دقیقه

تا به حال بارها شنیده‌اید که وقتی با بد کار کردن موتور به تعمیرگاه مراجعه می‌کنید متوجه می‌شوید که مکانیک از اصطلاح سه کار کردن موتور استفاده می‌کند. به طور کلی اصطلاح سه کار کردن موتور مربوط به حالتی است که یکی از سیلندرها توانایی تولید توان و آتش زدن بنزین را نداشته باشد. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

در هر سیلندر چه اتفاقی می‌افتد؟

از گذشته تا کنون بارها گفته شده که برای روشن شدن آتش باید سه عامل به صورت همزمان موجود باشد : سوخت ، هوا و حرارت. در داخل موتورهای درون‌سوز این مثلث آتش درواقع یک مربع چهار ضلعی است که علاوه بر سه مورد گفته شده وجود فشار نیز برای احتراق بنزین مورد نیاز است. اگر هر یک از این چهارعامل به درستی تامین نشود ، سیلندر دیگر توانایی محترق کردن بنزین را ندارد. از آنجا که بیشتر خودروهای موجود در ایران و جهان در گذشته‌ی نه چندان دور چهار سیلندر بودند اگر یکی از سیلندرها از کار می‌افتاد در واقع موتور با سه سیلندر کار می‌کرد و به این حالت سه شدن موتور می‌گفتند. این اصطلاح بعدا همه گیر شد و در تمام موتورها به هنگام ازکار افتادن یک سیلندر از اصطلاح سه کار کردن موتور استفاده شد.

نشانه‌های سه کار کردن موتور چیست؟

نشانه‌ی اصلی سه کار کردن موتور، در اگزوز ظاهر می‌شود. دود خروجی از اگزوز به همراه یک صدای تپ مانند همراه می‌شود. سرعت ضربان این تپ متناسب با دور موتور است و با هر دو دور چرخیدن موتور یکبار شنیده می‌شود. اگر دست خود را در مقابل اگزوز بگیرید این تپ به صورت تغییر ناگهانی جریان دود خروجی از اگزوز احساس می‌شود. این حالت با لرزش موتور در حالت درجا همراه می‌شود و در خودروهای جدید با استفاده از دیاگ، خطای عدم احتراق در یکی از سیلندرها نمایش داده می‌شود.

شکست سوپاپ افت کمپرس افت فشار موتور

چگونه سیلندر از کار افتاده را تشخیص دهیم؟

موتور خودرو را روشن کنید و اجازه دهید اندکی گرم شود. به ترتیب وایر شمع‌ها را از محل خارج کنید. با کشیدن یک وایر اگر کارکردن موتور بدتر شد، یعنی سیلندر مربوط به وایر کشیده شده سالم بوده و وایر را به محل خود برگردانید. به همین ترتیب به سیلندر بعدی مراجعه کنید. اگر با کشیدن وایر یکی از سیلندرها هیچ تغییری در موتور ایجاد نشد، این به معنی پیدا کردن سیلندری است که از کار افتاده است.
روش توضیح داده شده ساده‌ترین روش تشخیص سیلندر مرده و یا تشخیص سه کار کردن موتور در تمام خودروها است. در خودروهای امروزی کامپیوتر خودرو توانایی تشخیص سیلندر از کار افتاده را دارد و قطع احتراق سیلندر را به همراه شماره سیلندر در قسمت خطاهای دیاگ نمایش می‌دهد.

چه مشکلاتی موجب از کار افتادن سیلندر می‌شود؟

همان طور که گفته شد اگر یکی از چهار عامل فشار ، گرما ، سوخت و هوا در داخل سیلندر آماده نباشد، سیلندر از کار می‌افتد. سوخت مورد نیاز برای احتراق توسط انژکتور و گرمای شروع احتراق به صورت جرقه‌ی شمع ظاهر می شود. هوا از طریق سوپاپ‌های هوا تامین و آب بندی سوپاپ‌ها به همراه حرکت پیستون فشار را ایجاد می‌کنند. اگر بر اثر گرفتگی و یا سوختگی ، انژکتور پاشش نکند عامل سوخت ازبین می‌رود. اگر جرقه بر اثر سوختن شمع و یا قطع شدن وایر و یا حتی سوختن کوئل از مدار خارج شود ، عامل حرارت حذف می‌شود. اگر سوپاپ‌های هوا به دلیل مسائل متفاوت مانند خرابی اسبک‌ها، شکستن میل‌سوپاپ و یا حتی شکستن سوپاپ از جای خود تکان نخورد، امکان ورود هوا به داخل سیلندر از بین می‌رود و در نهایت اگر سوپاپ‌ها در محل تماس با سرسیلندر ( سیت سوپاپ ) به خوبی آب بندی نشود و یا به دلایلی چون شکستن شاتون و یا گژن پین پیستون حرکت نکند، فشار لازم برای احتراق به وجود نمی‌آید.

برای خرید آنلاین انواع شمع موتور کلیک کنید!

جرقه صحیح شمع

عیب یابی و نحوه‌ی تشخیص مشکل سیلندر مرده

خودرو را خاموش کرده و با استفاده از اهم متر سلامت کوئل را بررسی کنید. این کار با اندازه گیری میزان مقاومت سیم پیچ اولیه و ثانویه در کوئل انجام می‌پذیرد. وجود اتصال و رسانش الکتریکی بین طرفین وایر را بررسی کند، شمع مربوط به سیلندر مرده را باز کرده و از سلامت ظاهری آن اطمینان حاصل کنید.

اگر مشکل برقی پیدا نکردید، ابتدا فیش برق انژکتور سیلندر مرده را بکشید. شمع را به وایر و کوئل متصل کنید اما در محل خود نصب نکنید. بدنه‌ی فلزی شمع را به بدنه‌ی فلزی خودرو (بدون رنگ) بچسبانید و خودرو را روشن کنید. با روشن شدن موتور شمع شروع به جرقه زدن می‌کند. نحوه‌ی جرقه زنی شمع را با دقت بررسی کنید. جرقه باید از پلاتین مرکزی خارج و به نوک پلاتین منفی منتقل شود ، رنگ جرقه باید آبی روشن و به همراه صدای کلیک کردن باشد.

اگر جرقه مسیر دیگری را حرکت می‌کرد و یا جرقه رنگی مثل نارنجی، زرد یا قرمز داشت باید قطعات برقی مانند شمع ، وایر و یا کوئل تعویض گردد.

اگر جرقه مشکلی نداشت شمع و وایر را از کوئل جدا کنید و فیش برق انژکتور سیلندر مرده را که قبلا قطع کردید به موتور متصل کنید. با این کار انژکتور باید شروع به پاشش کند و بخار بنزین با فشار زیاد باید از محل نصب شمع به بیرون پرتاب شود. این برتاب بخار به معنی پاشش بنزین به داخل موتور است.

اگر هیچ پاششی انجام نشد می‌توان نتیجه گرفت مشکل از انژکتور است. خودرو را خاموش کنید و انژتور را از محل خود خارج کنید. یک فیش انژکتور تهیه کنید و برق 12 ولت باتری را به انژکتور وصل کنید. اگر با هربار وصل کردن برق 12 ولت به انژکتور، صدای کلیک شنیده شد یعنی بخش الکتریکی انژکتور سالم است.

شستن انژکتور با اسپری

انژکتور را به باتری وصل نگاه دارید و اسپری انژکتور شو را به داخل آن با فشار زیاد بپاشید. اسپری به صورت قطرات مایع از سمت دیگر انژکتور خارج شود. اگر چنین نشد، انژکتور دارای گرفتگی شدید است. اگر انژکتور به خوبی کار می کرد و اسپری از داخل آن عبور می کرد، سلامت سیم کشی انژکتور را بررسی کنید. اگر تا اینجا هیچ مشکلی نبود، عیب یابی به مرحله‌ی تخصصی می‌رود که نیاز به ابزار مخصوص و همچنین تجربه‌ی فنی بسیار بالایی دارد که از بحث خارج است.

حرف آخر

سه کار کردن موتور در 90 درصد اوقات با استفاده از روش‌های بالا قابل شناسایی و عیب یابی می‌باشد. به عنوان یک توصیه، روشن کردن موتور بدون شمع به دلیل آزاد شدن بخار بنزین از محل رزوه های شمع اندکی خطرناک است. حتما موارد ایمنی را رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام خدمت اساتید یه ماشین اردی دارم مدل ۸۵وقتی گازو فشار میدم در حالت گاز و بنزین در دور موتور۳۵۰۰کا تاف میزنه ایسیو هم برنامه زدم.سنسور جرقه هم عوض کردم لطفاً راهنمای کنید.ممنون

 • سلام ماشین من پراید ۳ کار میکنه امتحان کردم ۲ تا سیلند ها کار نمیکنه برق کویل میاد کار نمیکنه میگن واشر سر سلیندر باید عوض کنی
  آیا مشکل رو درست میگن؟

 • سلام من وانت بار ۸۶ دوگانه کارخونه دارم متور تازه تعمیر شده ماشین روشن میشه ولی گاز نمیخوره و با دنده مرده کار میکنه .به سختی حرکت میکنه با دنده یک هم تو کفی حرکت نمیکنه بعضی موقعه هر کاری هم کردیم مشکل این حل کنیم نشده کلن ماشین سه کار میکنه اگه لطف کنین در این مورد یک مشاوره بدین ممنون میشم

 • سلام، پژو ۴۰۵دارم گاه وقتی هرچند روز یکبار زمانی که هنوز موتور خنک هست روشن میکنم۳کار میکنه دود آبی میکنه خیلی زیاد، دوتا گاز میدم درست میشه نه دود داره نه سه کار میکنه هرتعمیرکاری یه چیزی میگه بنظرتون چشه؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست من ،رینگ پستان ضعیف هست و با جمع شدن روغن سر پستان باعث میشه وقتی تازه ماشین رو روشن میکنی بخاطر روغن روی سر پستان برای لحظه ای ،تا وقتی روغن بسوزه ماشین سه کار کنه،دود ابی هم عامل سوختن روغن هست

  • رینگ پستونت ضعیف

 • ماشین من سه کار میکنه اختار سیلند ۴ میزنه همه چیشو عوض کردم کوئل شمع اما باز همینه چرا چک روشن میشه پرشیا تی یو فایو هست چیکارش کنم

 • سلام
  پراید مدل ۸۵ ساژم دارم سه کارمیکنه کلی خرج کردم شستشوی سوزن. کویل و وایر و شمع و پمپ بنزین عوض کردم اما درست نشده که نشده شمارو بخدا کمک کنید هیچ کس سر در نمیاره چند جا بردم دیگه خسته شدم.۰۹۱۵۸۲۱۷۵۰۶

  • سلام دوست گرامی
   با توجه به توضیحاتتان و کارهایی که بر روی خودرو انجام داده اید بهتر است با تعمیرکار حرفه ای مشورت های ازم صورت بگیرد.

  • داداش واشر سر سیلند یه تست بکن نسوخته باشه

 • من سمند دارم یک و نیم کار میکنه بردم مکانیکی گفت برو خودتو بنداز توی کارخونه تا حقتو نگرفتی بر نگرد

 • سلام منم ماشینم ۳ کار میکنه وایر عوض کردم نشد شستشوی انژکتور با دستگاه انجام دادم نشد راهنمایی کنید لطفاً

  • سلام باتری ماشین مشکل داره

 • سلام
  من ریو دارم وقتی موتور گرم میشه دو کار میکنه برق و بنزین هم چک کردم درست هست
  فقط یک بار شمع و وایر با هم تعویض کردم حدود ۳ماه مشکل رفع شد ولی دوباره برگشه و با تعویض شمع و وایر جدید هم اثری نکرد ممنون میشوم راهنمایی کنید

 • سلام وفت بخیر ماشین من رو بنزین۳،،کار میکنع رویه گاز خوبه بیزحمت راهنمای کنید شماره تماسمو می زارم راهنمای کنید خستم کرده بخدا

  • چون با گاز مشکلی نداره یعنی کویل و شمع و وایرشمع های خودرو سالم و بدوت عیب هستند.در زمان کار کردن با بنزین که سه کار میکنه مشکل یکی از انژکتورهاست که یا گرفتگی داره یا سوخته و یا برق مربوط به انژکتور غیرفعال نمیرسه…
   ابتدا ماشین روشن کنید و با بیرون کشیدن هرکدوم از فیش سوکت انژکتورها نتیجه رو ببینید که کدام سوزن انژکتور غیرفعال هست .اونی که با کشیدن سوکت موتور خودرو هیچ تغییری نکرد همون سوزن مشکل داره)مشکل برقی یا گرفتگی ویا سوختن سوزن انژکتور که با تعویض سوکت های( ۲با۳ )و یا( ۱ با ۴) میتونید نتیجه تست برق انژکتور غیرفعال رو کنترل و نتیجه گیری کنید.که با این روش کنترل برقی انجام میشه کهاحتمالا از سوکت انژکتور مدنظر مشکل برطرف خواهد شد.اگه با تعدتعویض سوکت ها مجددا موتور سه کار کرد قطعا از گرفتگی یا سوختگی سوزن انژکتور عیر فعال هست که به صورت توضیح داده شده در پست فوق )در همین سایت توصیح داده شده) مشکل برطرف خواهد شد….

 • سلام خسته نباشید اگر مشکل سیلندر مرده از برق باشه یا گرفتگی انژکتور،روی سوخت گاز هم سه کار میکنه؟

  • خیر
   ربطی به هم نداره

 • سلام تمام توضیحات خیلی شفاف و رسا بود خیلی ممنون از شما که دقیق سر اصل مصلب میرید وتوضیح کامل بدون ایراد منتقل میکنید مرسی