کات اف زدن خودرو چیست و چه زمانی رخ می‌دهد؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۱۵ مهر ۱۳۹۹
  • 907
  • 1
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

تغییر صدای موتور در خودرو یکی از عواملی است که خیلی افراد در هنگام رانندگی نسبت به آن علاقه نشان می‌دهند. زمانی که خودرو در دور موتور بالا قرار می‌گیرد، صدای خارج شده از اگزوز اتومبیل تغییر می‌کند. اما این موضوع زیاد هم برای سلامت خودرو خوب نیست و در دور موتور بالا ممکن است، بخش‌های مختلف موتور آسیب ببیند. کات اف زدن خودرو موردی است که اگر با آن آشنا نباشید، می‌تواند آسیب جدی به ماشین شود. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

کات اف زدن خودرو چیست و چه زمانی رخ می دهد؟

با رسیدن دور موتور به ناحیه قرمز رنگ صدای موتور تغییر می‌کند و ECU خودرو دستور قطع رسیدن سوخت به محفظه احتراق را می‌دهد و یا عمل جرقه زنی انجام نشود. به این ترتیب دور موتور کاهش پیدا می‌کند و از منطقه قرمز رنگ کمی دور می‌شود. با فاصله گرفتن دور موتور از ناحیه قرمز عملکرد موتور با حالت عادی باز می گردد و دوباره دور موتور بالا می رود.  این نوسان تا زمانی که راننده پای خود را از روی پدال گاز بر ندارد، ادامه پیدا می‌کند. به این اتفاق در اصطلاح کات اف زدن خودرو گفته می‌شود.

کاتاف امروزه بیشتر در خودروهای پیشرفته که دارای موتورهای انژکتوری هستند شکل می‌گیرد و از طریق کامپیوتر خودرو مدیریت می‌شود.

میزان زمانی که موتور یک اتومبیل پیش از آسیب دیدگی جدی کاتاف می‌کند به سیستم خنک کننده آن و تحمل قطعات برای مقاومت در برابر این نوسانات مکانیکی مربوط می‌شود. به این دلیل که در هنگام کات اف زدن خودرو اگر موتور به اندازه مورد نیاز خنک نشود در دورهای بالا امکان انفجار موتور نیز به وجود می آید. در خودروهای مدرن مسابقه‌ای، طراحان همه سعی خود را کرده‌اند که میزان نوسان در دور موتور را حین کاتاف زدن به کمترین زمان ممکن برسانند تا راننده بتواند خیلی سریع به دور موتور بالا دسترسی پیدا کند.

در هنگام رسیدن به محدوده قرمز رنگ دور موتور یک صدای متفاوتی از موتور خارج می‌شود که در صنعت تیونینگ به صدای کاتاف شهرت دارد. در نهایت رانندگان باید بدانند هیچ موقع کات اف زدن خودرو بدون عیب نیست و نباید بی دلیل این کار را بکنند و توصیه ما این است که از کاتاف زدن تا حد ممکن دوری کنند.

کاتاف رگباری چیست؟

نام دیگر این نوع از کاتاف زدن هارد کاتاف است. هنگامی که دور موتور به میزان تعیین شده یا مورد نظر می‌رسد به شکل ناگهانی پاشش تمام انژکتورها قطع می‌شود و به دنبال آن هم جرقه شمع‌ها متوقف می‌شود. با این اتفاق دور موتور به صورت ناگهانی افت می‌کند و حتی می‌تواند تا RPM 500 هم کاهش داشته باشد. با برگشتن موتور به دور موتور امن بار دیگر انژکتورها و سیستم جرقه با تمام قدرت فعال می شوند و در یک لحظه ای کوتاه دوباره موتور به مرز کاتاف می رسد که البته این موضوع بسته به نوع ECU متفاوت است. کاتاف رگباری در خودروهای مسابقه‌ای بیشتر کاربرد دارد.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

به چه شکل برخی از موتورها می توانند تا ۹۰۰۰ دور در دقیقه برسند؟

برای تولید خودروهای شهری باید از موتورهایی استفاده کرد که میل لنگ و سیستم های مکانیکی آن حداکثر به دور موتور ۹۰۰۰ تا ۹۵۰۰ دور در دقیقه برسند، هرچند که این یک استاندارد است اما در همه خودروها این موضوع رعایت نمی‌شود و با توجه به وجود محدوده ی قرمز دور موتور در حدود 6000 دور ، دیگر نیازی به این دقت در تولید نیست.

به همین دلیل در حال حاضر تنها اتومبیل‌های مسابقه‌ای یا تیونینگ شده می‌توانند به دور موتوری بیشتر از ۹۰۰۰ دور دقیقه برسند.

در صورتی که دور موتور بالا به اتومبیل شما آسیب بزند باید از طریق روش‌های برنامه دهی که توسط کامپیوتر خودرو انجام می‌شود تنظیمات لازم برای قطع شدن جریان تزریق سوخت و کاهش ورود اکسیژن به داخل سیلندرها را انجام دهید. به این شکل جلوی رسیدن دور موتور اتومبیل به ۹۰۰۰ و بیشتر از آن گرفته می‌شود. این کار را مهندسان با روش‌هایی که گفته شد برای خودروی شما انجام می‌دهند و از سپردن کار به افراد غیر متخصص جلوگیری کنید.

برای جا به جا کردن محدوده ی قرمز دور موتور از طریق برنامه‌دهی در خودروهای مدرن، یک پاور باکس بر روی ECU نصب می‌کنند و با برنامه‌دهی جدید باعث می‌شوند که دستور کات اف زدن خودرو در زمان مقرر صورت نگیرد و فرآیند سوخت‌رسانی ادامه پیدا کند. البته توجه داشته باشید که چنین کاری را متخصصان باید انجام دهند؛ زیرا کار بسیار و حساس و خطرناکی است. همچنین بهتر است خودرو فقط در شرایط مسابقه‌ای عمل کاتاف نزدن را انجام دهد.

سخن آخر

کات اف زدن خودرو موضوعی است که اگر نیاز به آن دارید باید اطلاعات جامعی در مورد آن کسب کنید. برای انجام کاتاف در دور موتور می‌توانید این مقاله را بخوانید تا اطلاعات لازم را به دست آورید. اما به غیر از کاتاف معمولی یا سافت کاتاف، کاتاف رگباری هم وجود دارد که در قبل به توضیح آن پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سلام یه مشکلی هست دوستان هرکی بلد هس بگه چکار کنم یه چند وقتی میشی که وقتی کاتاف میزنم بعضی وقتی قشنگ رگباری میزنه ولی بعضی وقتا رد میکنه یعنی الکی گاز میخوره یا ک بزور یه دوتا صدا کاتاف میده هروقت دلش میخواد رگباری میزنه هر وقت نخواد الگی گاز میخوره