سنسور دریچه گاز و نشانه های خرابی آن را بشناسید

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
 • ۱۶ تیر ۱۳۹۷
 • 120058
 • 211
 • مدت مطالعه :7 دقیقه

سنسور دریچه گاز چیست؟

به طور کلی حسگر یا سنسور به معنای وسیله ای است که تغییرات فیزیکی و شیمیایی را اندازه گیری و به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. حال وقتی می گوییم «سنسور دریچه گاز» (Throttle position sensor)، منظور حسگری است که روی دریچه گاز انواع خودرو من جمله پراید، سمند EF7 و پژو 405 بسته می شود. در خودروهای سمند EF7 این حسگر معمولا در پشت دریچه اصلی گاز و نزدیک استپر بسته می شود اما در برخی از خودروها در قسمت جلویی موتور ماشین قابل رویت است. البته اگر خودروی سمند یا پژو شما برقی باشد، حسگر سنسور گاز، داخل خود دریچه گاز تعبیه می شود و برای یک فرد معمولی به راحتی قابل تشخیص نیست.

سنسور دریچه گاز موظف است تا ای سی یو (E.C.U) خودرو را از موقعیت دریچه گاز مطلع سازد. با فشردن پدال گاز و تغییر مقاومت الکتریکی میزان ولتاژ ورودی به ECU تغییر می کند و ECU با ارسال سیگنال مناسب میزان باز و بسته بودن صفحه تراتل را مشخص می کند.

سنسور EF7

در تکنولوژی روز دنیا سنسور دریچه گاز جای خود را به دریچه گاز برقی داده است و این سنسور از روی دریچه گاز حذف شده است. البته در برخی از خودروهای تولید داخل هم این سنسور جای خود را به دریچه گاز برقی داده است اما همچنان هستند خودروهایی از خانواده سمند، پژو و پراید که دریچه گازشان برقی نیست.

حسگر دریچه گاز

عملکرد سنسور دریچه گاز EF7 چگونه است؟

سنسورهای به کار رفته در خودروها انواع مختلفی داشته و برای عملکرد های متفاوت استفاده می شود مثل سنسور اکسیژن، سنسور درجه حرارت مایع خنک کننده و … . وظیفه عملکرد سنسور دریچه گاز نظارت بر موقعیت دریچه گاز خودرو و  به این ترتیب است که به محض فشار پای شما بر روی پدال گاز و باز شدن پولکی دریچه گاز، میزان سوخت انژکتورها توسط دریچه سنسور گاز تنظیم می شود.

برای خرید سنسور دریچه گاز سمند EF7 اینجا کلیک کنید!

سنسور سمند

عوامل خرابی سنسور درچه گاز

سنسورهای دریچه گاز EF7 معمولا نسبت به سنسور های دیگر عمر بالاتری دارند و به طور کلی سنسورها نیازی به سرویس تمیز کاری و یا روغن کاری ندارند. از جمله عواملی که باعث بروز مشکل در حسگر دریچه گاز می شوند، شستشوی موتور ماشین است؛ البته ایراد در سیمکشی یا کامپیوتر خودرو هم باعث خرابی این حسگر خواهد شد. خراب شدن دریچه گاز خودرو نیز می تواند دلیلی برای تعویض سنسور دریچه گاز باشد.

البته عوامل بالا به جز سمند EF7 در خرابی سنسور دریچه گاز پژو 405، سنسور دریچه گاز پراید و بسیار دیگری از خودروها صدق می کند.

دیاگ

علائم خرابی دریچه سنسور گاز چیست؟

به کمک دستگاه دیاگ، پارامترهای مربوط به سنسور دریچه گاز قابل بررسی است اما تا قبل مراجعه اگر یکی از نشانه های زیر را در خودروتان مشاهده کردید، ایراد مربوط به سنسور دریچه گاز است:

بد کار کردن و خوب گاز نخوردن موتور

بالا ماندن دور موتور در دور آرام

گاز خوردن با تأخیر ماشین (پدال گاز با دریچه و پشت آمپر یکسان نیست)

زود کات اف کردن موتور (به زمانی گفته می شود که سوپاپ ورودی موتور بسته و برای چند لحظه ورود هوا یا سوخت به داخل پیستون قطع می‌شود)

خاموش شدن موتور با گاز دادن

خودرو بین دور موتور ۲۵۰۰rpm تا ۳۰۰۰rpm حالت گرفتگی پیدا می کند.

نوسان در دورهای بالا بخاطر کثیفی و آب خوردگی

دود کردن موتور، گاهی اوقات هم با گاز دادن، میزان دود کم یا زیاد می شود .

گاز هرز خوردن خودرو

کپ کردن خودرو
سنسور دریچه گاز

نکته: حتما به یاد داشته باشید که این سنسور بعد از تعویض، باید با دستگاه دیاگ تنظیم شود.

سنسور دریچه گاز چگونه کار می‌کند؟

سنسور دریچه گاز یک پتانسیومتر مقاومتی است که با ایجاد مقاومت الکتریکی متغیر و عبور ولتاژ از روی این سنسور میزان باز شدن دریچه گاز را مشخص می‌کند. در داخل سنسور دریچه‌ی گاز یه صفحه‌ی فلزی کوچک از جنس برنج و نیکل وجود دارد که به سو قسمتر تقسیم شده. یک میله‌ی کوچک مسی بر روی این سطح نیکلی سر می‌خورد. میله‌ی مسی به برق خودرو متصل شده و بر روی سطح نیکلی از موقعیت  0 تا 98 درجه جابه‌جا می‌شود. با اندازه گیری میزان مقاومت الکتریکی بین میله‌ی مسی و نقاط مربوط به زاویه‌ی 0 و 98 درجه ، محل قرار گیری میله‌ی مسی مشخص می‌شود. این میله‌ی مسی به صورت مکانیکی به دریچه گاز متصل می‌شود و در نتیجه موقعیت دریچه‌ی گاز دقیقا مشخص می‌شود.

با توجه به میزان مقاومت کلی سطح نیکلی و دقت اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی، می‌توان دقت محاسبه‌ی زاویه دریچه گاز را محاسبه کرد. در خودروهای امروزی این دقت بین 0.2 تا 0.4 درجه می‌باشد که بسیار مطلوب است و نیاز به بهبود ندارد.

اعلام زاویه‌ی دریچه گاز به ای سی یو چه کمکی می‌کند؟

فرض کنید دریچه گاز در یک مقدار ثابت قفل شده و تغییر نمی کند. میزان هوای موجود در منیفولد هوا توسط سنسور مپ و به وسیله ی اندازه‌گیری فشار هوا اندازه گیری می‌شود و متناسب با این میزان هوا ، مقدار مشخصی سوخت به هوا اضافه شده و در موتور محترق می‌شود ، از طرفی بسته به فشاری که در موتور ایجاد می‌شود و همچنین سرعت دوان موتور ، زمان ایجاد جرقه محاسبه می‌شود. بعد از احتراق ، ترکیبات دود توسط سنسور اکسیژن بررسی شده و دستورات لازم جهت کاهش آلایندگی اعمال می‌شود.

اگر در این حالت به طور ناگهانی دریچه‌گاز تغییر کند ، فشار منیفولد تغییر ناگهانی می‌کند و با توجه به حرکت سریع هوا در داخل منیفولد ، پیش از آنه سنسور مپ فشار جدید را محاسبه کند هوا به موتور رسیده و میزان اشتباهی از سوخت با هوا ترکیب می‌شود ، جرقه در زمان درست زده نشده و آلایندگی اگزوز تقییر می‌کند و برای رسیدن به حالت تعادل زمان 0.5 ال 1 ثانیه نیاز است.

سنسور دریچه گاز دقیقا در همین نقطه کارایی خود را نشان می‌دهد. این سنسور که بر روی دریچه گاز نصب شده به محض تغییر زاویه‌ی دریچه گاز ، جهت و میزان باز شدگی را به کامپیوتر خودرو اعلام می‌کند در نتیجه موتور خودرو خود را برای این تغییرات آماده می‌کند و مدت زمان رسیدن به تعادل به کمتر از 0.1 ثانیه کاهش پیدا می‌کند.

خودروی شما تا به حال دچار خرابی سنسور دریچه گاز شده است؟ علائم خرابی سنسور خودروی شما هم دقیقا همان مواردی بودند که در بالا ذکر شد؟ با توجه به تجربیات خودتان بنویسید؛ آیا فرقی بین عملکرد سنسورها در انواع خودرو وجود دارد یا خیر؟ توربو یدک از تجربیات شما درباره هر نکته ای که به خودرو مربوط می شود، استقبال می کند.

خرید سنسور دریچه گاز خودروهای مختلف 

همچنین مجموعه ای از نکات فنی خودرویی را در دسته بندی آن می توانید مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • با سلام
  بنده ماشین دنا مدل ۹۶ دارم هیچ مشکلی نداشته تا امسال بیشتر اوقات با گرفتن کلاچ ماشین خاموش میشه البته این مشکل در حین استفاده از کولر بیشتر میشه حتی در سرعت بالا به محض گرفتن کلاچ بازم خاموش شده شمع ها و وایرها رو عوض کردم درست نشد دریچه گاز برقی شستشو دادم درست نشد و دیاگ میزنم این خطا میاد پاک نمیشه
  خطای دایم:ضریب انطباق مخلوط ضربی (بانک۱) {کد p2177} لطفا کمک کنید

 • سلام من سمند ef7 دوگانه مدل ۹۲ دارم
  ماشینم رو بنزین خوب کار میکنه ولی روی گاز بعضی وقتها نه همیشه وقتی با گاز کار میکنم ماشین انگار گاز نمیخوره و ریپ میزنه و دور موتور از ۲ تا ۳ بیشتر بالا نمیره بخدا کلافم کرده میگم همیشه اینجوری نیست
  سنسور دریچه گاز و سنسور اکسیژن هم عوض کردم بازم درست نشد
  توروخدا راهنمایی کنید بخدا کلافه شدم هیچکس نمیدونه مشکل چیه

 • عرض سلام وادب
  ضمن تشکر از ارائه مطالب ،
  تجربه بنده از خرابی سنسور موقعیت دریچه گاز پارس سال اینگونه بود که یکی دو روزی بعد از استارت اول ،دور موتور بسیار پایین بود که منجر به خاموش شدن موتور میشد ولی استارت دوم درست کار میکرد منتها کمی دور موتور پایین تر از حد استاندارد بود.به مرور بدتر شد که روز سوم دور موتور بسیار بالا رفت ونوسان شدیدی داشت که به پیشنهاد میکانیکم سنسور موقعیت دریچه گاز را همراه استپ موتور باهم تعویض کردم که درست شد.درضمن ، دوستان همانطور که در مطالب سایت تاکید شده حتماً بعد از تعویض باید با دیاگ تنظیم بشه وگرنه مشکل حل نمیشه. باتشکر از مدیر سایت.

 • سلام. ماشین من پراید زیمنسی هست. مدل ۸۸ دوگانه. وقتی روشن میشه دور میاد پایین ۵۰۰ دور. موتور بد کار میکنه و بلافاصله خاموش میشه. اما وقتی رو گاز میره مشکل حل میشه. کلا رو بنزین مشکل داره. تست پمپ بنزین و شستشوی انژکتور هم انجام دادم . شمع و وایر نو . ecu هم دانلود زدم . اما مشکل حل نشد.
  ممنون میشم پاسخ بدید🌹

 • سلام
  خسته نباشید
  من یه رانا مدل ۹۲ دارم
  اوایل بعضی موقع ها وقتی کلاژ میگرفتم ماشین خاموش میشد ولی راحت روشن میشد ، اگه ام نمیشد با یکم هل روشن میشد
  دیشب هر از گاهی دور موتور بالای ۳۵۰۰ نمیرفت و کات آف میکرد
  الانم کلا دیگه روشن نمیشه
  به نظرتون مشکل چیه؟

 • سلام دوستان من پژو پارس سال دارم یه مشکلی که داره اینکه اول صبح استارت میزنی دور موتور از یک بیشتره در حدی که پاتو از رو کلاچ برداری میره و اینکه تو حرکت اگه دور موتور بره بالا قبل عوض کردن دنده ماشین صدای ووره میده یه صدای بدی میده تا دهنده بعدی برم باز درست بشه استپر هم عوض کردم درست نشد مشکل از چی میتونه باشه؟؟؟

 • با سلام و احترام من یه سمندseمدل ۹۰دارم موقعیکه ماشین چند ساعت و حتی یکساعت از خاموش شدنش میگذره وقتی روشن میکنم و حرکت میکنم حتی اگه کمی گرم هم شده باشه تو دور موتور۳۱۰۰تا۳۲۰۰یه کپ کوچیک میکنه انگار یه نفر از پشت چند ثانیه میگیرتش و ول میکنه و این اتفاق فقط یکبار می افته ولی جدیدا اگه ترافیک سنگین باشه و بایستم و دوباره حرکت کنم باز این کپ اتفاق میوفته پمپ بنزین وایر شمع صافی رو هم عوض کردم دیاگ هم زدم ولی چیزی نشون نمیده و درست هم نشده ممنون میشم اگه کسی علتش و راه حل برطرف کردنشو میدونه راهنمایی کنه ممنون از لطفتون

 • سلام سوکت های مربوط به دریچه گاز که به ecu هست رو باز کنید و با یک سوزن قوی تر شکاف فیش ها رو نزدیک کنید کاملا درست میشه. به خاط نامرغوب بودن آلیاژ به رفته شده جا باز میکنه و اتصال برقرار نمیشه و حتی برای هریک از سوکت ها این کار میتونه کارکرد را بالا ببرید. موفق باشید

 • سلام من پرشیا مدل ۸۸ دارم ماشینم موقع ای که سرده در حال حرکت بخوام دنده عوض کنم پارو رو کلاج میزارم ماشین خاموش میشه و مدام چراغ چک روشن میشه و ماشین ریپ میزنه.بعضی وقتا در حالت گرم بودن هم این مشکل واسش پیش میاد.
  استپر و مپ سنسور رو هم عوض کردم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  ۱۰ جا هم بردم متوجه مشکلش نشدن

 • سلام من پژو۴۰۵ tu5 مدل ۱۳۹۳ دارم علل بالا مثل بد گاز خوردن خاموش شدن موتور کپ کردن مثل اینکه نیش ترمز گرفته شده متخصص برق گفته به احتمال زیاد یا تعویض سوکت زیر دریچه گاز برقی مشکلم حل میشه امیدوارم مشکلم حل بشه و گرنه هزینه تعویض دریچه گاز برقی خیلی زیاده.

  • سلام دوست عزیز جا فیوزی کالسکه ای رو چک کن وقتی ماشین یهو خاموش میشه برق کلا قطع میشه امکان داره فشار بار الکتریکی و جریان برق باعث داغی فیوز و جا فیوزی شده در نتیجه فیشها شل میشه و برق قطع و وصل میشه

 • سمند ef7 دوگانه دارم دریچه گازش برقیه گاهی وقتا گازش کپ میکنه گاز نمیخوره خاموش روشن میکنم درست میشه

 • باسلام؛بنده ۲۰۶ تیپ دو مدل ۸۸ دارم که جدیدا ماشین صبح استترت میخورد تا در موتور ۲ بالا میرفت و بعد خاموش میشد گفتند باطری عوض کن با طری آمپر بالا گرفتم سه چهار ماه اوکی بود ولی با سرد شدن هوا باز مشکل داره استارت میخوره روشن نمیشه دو بار فشنگی آب عوض کردم مقطعی درست شده،با ای‌سی‌یو هم چک کردن گفتن که مشکلی نیست،دو روز در مرکز تخصصی هم رفته پول گرفت کلی کار ولی درست نشد،احساس میکنم ماشین ساسات نمیکشه چون وقتی بعضی اوقات گاز میدم خاموش نمیشه و بعضی اوقات خاموش میشه اگر این اشکال و ایراد رو کسی داشت ‌ برطرف کرده راهنمایی فرماید چون خستم کرده.وایر و شمع هم تعویض شده.

  • منم ۲۰۶ تیپ ۳ دارم دقیقا یه هفته است همین مشکل رو دارم و تمامی این مراحل رو رفتم اما حل نشده. اگه کسی می دونه لطفا راهنمایی کنه

 • سلام یه پرشیا تیو فایو کلاس ۱۵خریدم مدل ۹۷
  بالای ۳۰تا تعمیرگاه نشون دادم
  انژکتور شستم ریمپ کردم شمع پایه بلند انداختم
  وایر عوض کردم و….
  ولی ماشین هیچ فرقی نکرده
  ماشین دنده یک خوب شتاب ور میداره دنده دو به بعد کلا تو دور موتور گرفتنی انگار بین دور موتور ۲-۳میگیره ول میکنه دو ساعت میکشه تا دور موتور پر کنه
  ممنون میشم راهنمایی کنید تا شاید مشکل ماشین منم حل شد

  • سلام به نظرمن همون سنسوردریچه گازت روعوض کنی درست میشه منم مثل شما بودم سنسوردریچه گازروعوض کردم درست شد

  • سلام وایرها شمعها و فیلتر بنزین را تعویض کنید و پمپ بنزین را به تست فشار آزمایش کنید اگر کیلومتر شمار کارنکند دور موتور بیش از ۳ بالا نمیرود و باید سوزن انژکتورها تمیز باشد سعی کنید از بنزین خوب استفاده کنید و چند جایگاه را امتحان کنید اطمینان پیدا کنید که باک بنزین تمیز باشد و برای قویتر شدن برق قانطاقها را تعویض کرده و کابل دیگری به اتصال بدنه اضافه نمایید

 • سلام خسته نباشید
  صبح ها ک ماشین سرد است استارت میزنی
  ماشین دل دل میکنه ودور موتور پایین می یاد
  یعد ازاین موتور گرم میشه مثل ساعت کار میکنه
  ماشین تا حالا جوش نیاورده است

  • سلام حسین جان
   وقتی موتور ماشین سرد روشن میشه ، تقریبا تمام سنسورها و انژکتورها تلاش می کنند تا موتور روشن بماند و دور موتور ثابت بماند در نتیجه تنها با یک نشونه مثل افت دور موتور نمیشه مشکل رو پیدا کرد …. خرابی سنسور دما ، گرفتگی انژکتورها ، فرسودگی شمع و وایر ، خرابی سنسو مپ ، کثسفی دریچه گاز و استپر ، کثیفی فیلتر هوا ، نشت هوا به داخل منیفولد، نشت آب به محفظه احتراق ، روغن سوزی جزئی و… میتونه این مشکل رو ایجاد کنه .
   به یک مرکز تخصصی مراجعه کنید ، و خودرو را توسط کامپیوتر و دیاگ بررسی کنید … رفع این مشکل به صورت سعی و خطا و با خرید سنسنور بسیار هزینه بر است و با توجه به احتمالات متفاوت ، یافتن مشکل بسیار مسئله ساز است.

  • سلام ماشین من پراید هستش صبح ها وقتی هوا سرد میشه دیر روشن میشه

 • ماشین من سمند ef7 مدل ۹۳ هستش وقتی ماشین خنک هست خوب روشن میشه اما بعد از یک ربع بیست دقیقه که موتور گرم شد اگر ماشین رو خاموش کنم و بلافاصله استارت بزنم روشن نمیشه تا نیم ساعت بعد که روشن بشه.استارت هم خوب می خوره اما روشن نمیشه بعد بوی بنزین شدیدی هم میادمثل وقتی که ماشین خفه کرده باشه باید نیم ساعت صبر کنم تا بعد از گذشت این زمان ماشین روشن شه (مثل اینکه یک قطعه ای باید خنک بشه تا کار کنه). مشکل دیگری هم هست و اون اینکه بعد از اینکه موتور گرم شد دور موتور هم بالا میره و برای خودش گاز میخوره یکی دو دقیقه بعد خوب میشه بعد دوباره تکرار میشه مخصوصا وقتی که با سرعت برم این مساله بیشتر تکرارمیشه…
  استپر رو عوض کردم،سنسور هوا و پتانسیومتر هم عوض کردم مشکل حل نشده.
  لطفا راهنمائی کنید. ممنون

  • سلام حمید کیا ….
   نشانه هایی که شما میفرمایید مربوط به نشت انژکتور هستش … احتمالا خودروی شما نشت بنزین به داخل موتور داره.

  • احتمالا از سنسور میل سوپاپ هستش. یا تعویضش کن یا بده حذفش کنن. انشالله درست میشه

  • ممنون از راهنماییتون
   سپاس

 • سلام نیسان مدل ۹۲دارم دقیقا همین ایرادارو داشت .دستگاهم که زدیم ایراد همین قطعه رو گرفت

  • سلام من یه نیسان دارم روی بنزین وگاز بین دورهای ۲و۳ هزار حالت کپ کامل داره وهرچه گاز میدم ماشین روی گاز حرکت نمیکنه ایراد از چیه

 • سلام
  من تیبا ۲ دارم الان حدود ۲ ماه هستش ماشین گاهی هنگام روشن کردن و گاهی توی حرکت موقع گرفتن کلاج شروع به گاز خوردن میکنه
  ماشین وقتی ایستاده و خلاص هستش دور موتور روی ۲-۳ میره
  استوپر عوض کردم درست نشد دیاگ زدم اروز سنسور دریچه گاز داد
  ۳ باز سنسور عوض کردم و همچینان ماشین بعد ۱-۲ شروع به گاز خوردن میکنه
  لطف میکنید راهنمایی کنید

  • سلام
   به عنوان یک تجربه شخصی ، بیش از حد سفت بودن سیم گاز و یا گیرپاژ کردن سیم گاز میتونه همچین مشکلی رو ایجاد کنه ، اول سلامت سنسورها رو با دیاگ بررسی کن ولی این مورد خاص رو هم در نظر بگیر…. نشت هوا از کنار استپر و لوله های مکش روغن و لوله ی خلاء بوستر ترمز این حالت رو ایجاد می کنه

 • سلام
  من یه ساینا دارم وقتی سرده و چند ساعت استارت نخورده وقتی استارت میزنم ماشین چند ثانیه ریپ میزنه و اگه اون موقع حرکت کنم گاز نمیخوره و خفه می‌کنه باید بدون گاز حرکت بدم یعنی سنسور دریچه گاز خرابه؟
  لطفاً راهنمایی کنید…

  • سلام امیر جان
   دمای هوا یا همون سرد بودن ماشین مستقیما بر روی عملکرد سنسور دمای آب و سنسور اکسیژن تاثیر میزاره …. اول خرابی این قطعات رو با دیاگ بررسی کن اما اگر خرابی پیدا نکردی سنسور مپ رو چک بکن … به طور پیش فرض وقتی ماشین سرده با توجه به اینکه سنسور اکسیژن نمیتونه سوخت رو تنظیم کنه …. وظیفه ی تنظیم نسبت سوخت و هوا کاملا به سنسور مپ سپرده میشه … یکی دیگه از خرابی ها که احتمالش از مواردی که ذکر شد کمتره نشتی و یا گشاد شدن سوراخهای سوزن های انژکتور هستش …. نکته مهم این که خرابی سنسور اکسیژن همیشه با خطا زدن در دیاگ همراه نیست …. به یه مرکز تخصصی برای دیاگ زدن مراجعه کن تا با استفاده از پارامتر خوانی سلامت سنسورها بررسی بشه

 • سلام
  خودروی من ال نود مدل ۸۹ هست .بعضی مواقع استارت میخوره ولی روشن نمیشه.شمع و وایر سنسور فشار هوارو عوض کردم ولی درست نشد کسی میتونه کمک کنه؟؟؟

  • سلام مجتبی جان … ال۹۰ از اون خودروهاییه که هر اتفاقی براش میوفته سریع باید دیاگ بخوره و خطاهاش پاک بشه وهمچنین سلامت سنسورهاش از طریق بررسی پارامترها بررسی بشه …. اما به عنوان یک تجربه شخصی … گرفتگی انژکتور و یا خرابی سنسور دور موتور که در ال ۹۰ به عنوان سنسور تشخیص نقطه مرگ بالا (ATC) شناخته می شه همین نشانه هارو داره ….

 • ماشین من ال ۹۰ هستش تو حرکت اولیه دیر گاز میخوره،و موتور انگار خفه است ولی بعدش اوکیه،دریچه گازش سیمیه،دور موتور ثابت البته سلو به نظرم فابریک پایین بود،صافی بنزین و صافی هوا رو عوض کردم و بنزین سوپر هم زدم مشکل حل نشده در ضمن چراغ چک روشن نشده تا الان

 • سلام
  من پیکان وانت مدل ۸۵ تکسوز دارم
  یه درچه گاز آردی خریدم
  میخواستم بدونم روی پیکان وانت جواب میده
  اگه جواب داد بعد از بستنش باید دیاگ بزنم!؟

 • سلام
  یه پراید زیمنس انژکتوری دارم سوزن های انژکتورشو دستی با با باتری ۱۲ولت ماشین و اسپری تمیز کردم بعد از نصب ریل و سوزن ها ماشین بد استارت میخوره و وقتی روشن میشه کمی نرمال کار میکنه و بعد از چن ثانیه خاموش میشه گذشته از اینا با گاز دادن خاموش میشه و بوی خام سوزی از اگزوز میاد.
  با تشکر

  • سلام صادق جان
   شستن انژکتور با اسپری مستقیم و همچنین استفاده از برق باتری در صورتی که تجربه فنی کافی نداشته باشید امکان آسیب دیدن انژکتور وجود داره ….. اما در کل به یک مرکز تخصصی انژکتور مراجعه کنید تا انژکتورهای ماشین رو روی دستگاه تست انژکتور نصب کنن و میزان پاشش انژکتورها رو با هم مقایسه کنن … احتمال دارد انژکتورها بعد از شست و شو ، میزان تمیز شدگی و در نتیجه پاشش متفاوتی داشته باشند و این موضوع کامپیوتر خودرو را به اشتباه می اندازد. بازم سوالی بود : تیم پشتیبانی توربویدک در خدمت شماست.

 • با سلام
  من سمند EF7 مدل ۹۶ سخنگو دارم مدتی میشه وقتیکه هوا گرمه و از کولر استفاده می کنم توی دور پایین بین تعویض دنده سه به دو یا دو به یک ماشین یهو خاموش میشه وسخنگو ماشین پیام میده که فشار روغن پایین می باشد و من مجبور می شم کولر رو خاموش کنم و از نو استارت بزنم که ماشین روشن شه
  از چند نفر پرسیدم که میگن احتمالا مشکل مربوط به دریچه گاز ماشینه
  خوشحال میشم دوستان راهنمایی کنن یا اگر تجربه ای دارن به منم بگن

  • سلام میلاد جان…
   تنظیم دور موتور و جلوگیری از خاموش شدن ماشین تو دور پایین وظیفه ی استپر هستش … البته اگر دریچه گاز برقی دارید ماشین شما استپر ندارد و همون دریچه گاز این وظیفه رو انجام میده … سنسور دور موتور هم در صورت اشتن خرابی و خطا میتونه این مشکل رو به وجود بیاره

  • دسته سیم های کوئل رو یا تعویض کنین یا تقویت کنین… نحوه تقویت کردنش تو اینترنت هستش…

 • سلام تا حالا بیش از ده تا سنسور تست کردم همه بعد یه دور زدن کوچیک زاویه میندازه و بین دور موتور دوهزاروپونصد تا سه هزارو پونصد ماشین میگیره ول میکنه یعنی نمیتونم دور موتور ثابت نگهدارم. دیروز تو جاده بودم به سرم زد قطعش کنم و قطعش کردم باورتون نمیشه تازه میفهمم سوار ماشین هستمو سوار گاری نیستم . صد کیلومتر حال کردم از رانندگی. فقط سربالایی باید کولر قطع کنیم تا ماشین بره فقط ماشین دیر شتاب میگیره اما دویستارو میره مصرف سوختش هم استاندارد شده.

 • آمپردور موتور در هنگام حرکت ماشین بی دلیل بالا و پایین میرود.عملکرد ماشین دقیق است.کیلومتر ساز گفت صفحه کیلومترو آمپرهم سالم است.سنسور دور موتور وسنسورکیلومتر هم عوض کردم نشد.لطفا راهنمایی کنید.ممون

 • سلام وقت بخیر بنده سمند مدل ۹۴ ef7 کلاس ۱۰ خریداری کردم ۸۰ تا کارکرده ایرادی که داره در دوره موتور کم که در حال حرکت هستم موتور ریپ میزنه دل دل میزنه هیچ تعمیرکاری دلیل این ریپ زدن رو نمیدونه متاسفانه دیاگ هم زدم مشگلی نداشت شمع نو تعویض کردم امکانش هست راهنمایی بفرمایید ایراد از کجاست ؟؟

 • با سلام خدمت دوستان
  آیا سنسور دریچه گاز خودمون میتونیم عوض کنیم یا باید حتما" دیاگ بزنیم
  ماشینم سمند موتور پژوییXU7 دریچه گاز سیمی هست

  • سلام …..
   نمیشه صد در صد مطمئن بود … اگر از نظر داخلی هر دو سنسور کاملا مشابه باشن نیاز به دیاگ زدن نیست . بهتره که بعد از تعویض هر سنسور با دیاگ بررسی بشه که آیا خطای سنسور روی کامپیوتر وجود داره یا نه … وجود خطا حتی اگر باعث نشه چراغ چک روشن بشه بازم تو ایجاد ارتباط بین کامپیوتر و سنسور مشکل ایجاد میکنه.

 • سلام . پراید ۱۱۱ بنده مدل ۹۳ یورو ۴ است که در هنگام بارندگی سنسور دریچه گاز خطای ولتاز پایین می دهد که خطا با دستگاه دیاگ هم پاک نمی شود . علت چی می تونه باشه؟
  فیش های سر سنسور دریچه گاز جدید عوض کردم و فیش بین راهیشو هم چک و سفت کردم . دریچه گاز جدید انداختم بدتر شد و ماشین شروع به گاز خوردن زیاد کرد.

 • سلام . پراید ۱۱۱ بنده مدل ۹۳ یورو ۴ است که در هنگام بارندگی سنسور دریچه گاز خطای ولتاز پایین می دهد که خطا با دستگاه دیاگ هم پاک نمی شود . علت چی می تونه باشه؟

 • هنگام استارت دور موتور بالا میماند. بعد از مقداری کار کردن دور موتور نوسان میکرد و خود بخود بالا میرفت. سنسور دریچه گاز را عوض کردم درست شد. ماشین: سمند xuy . دریچه گاز مکانیکی.

 • سلام اقا ماشین استپر نو کردم بازم گاز میدی گاز بالا میمونه بعد چند لحظه پایین میاد بعضی وقتا هم پایین نمیاد و یکم بالاتر از یک میمونه.البته دلیل استپر عوض کردن اولش بخاطر این بود که استارت میزدی ماشین روشن نمیموند بعضی وقتا سلو بالا میموند

  • سنسور دریچه گاز ایراد داره. عوض کنید درست میشه.‌

 • با سلام ماشینم ۲۰۶ وی ۸ مدل ۹۱.مشکلی که دارم اینه با یه نوسان برق روشن شدن چراغ چک کیلومتر سرویسم شروع به کم شدن شد با این که کارکرد نداشتم.بعد از مدتی پمپ بنزینم بگسر نگیر داشت و صداش یه وقتا قطع میشد و ماشین روشن نمیشدموقع استارت.با باز و بست سوییچ مشکل حل میشد تا دیگه کلا از کار افتاد کم کم .جعبه فیوزم رو تعویض کردم.ای سی یو رو تعویض کردم.یه مدت خوب بود حدود دو هفته دوباره همین روال طی شد و الان نمیدونم مشکل کجاست ممنون میشم راهنمایی کنید

 • با سلام و خسته نباشید
  دوستان بنده پراید ۱۳۲se مدل ۹۷ دارم که از صفری دست خودم بوده
  و تا الان ۵۱ هزار تا کارکرده! نمیدونم چرا و به چه دلیل اما گهگاهی که میخوام با ماشین که متوقف هست شروع به حرکت کنم و شتابگیری به اصطلاح اولیه کنم ماشین برای ۲ یا ۳ ثانیه انگار که نفسش خفه شه و گاز نمیخوره ! بعد خودش سریع انگار نفسش برمیگرده و گاز میخوره ! یه چیزی تو مایه های خفه کردن و یا نمیدونم کپ کردن میگن! تنها مشکلش همینه ! همیشه هم اینطوری نیس گهگاهی اینطوری میشه ! حالا به نظرتون امکانش هست از این سنسور دریچه گاز باشه؟ و یا نه فیلتر بنزینم باید عوض شه یا کیفیت بنزینم خوب نیست گاهی اینطوری میشه؟

 • سلام سمند ef7 دارم موقعی که با دنده یک حرکت میکنی پاتو که از روی پدال گاز بر میداری دور موتور میره بالا اشکال از چی می تونه باشه دوستان

 • سلام من ۲۰۶ تیپ دو دارم وقتی روشن میکنم امپر دورموتوربالا پایین میره اول حرکتم وقتی گاز میدم یکم کمو زیاد میکنه بعد دور میگیره یدفعه نمدونم مشکلش چیه

 • ماشینم سمند ef7 گازی مدل ۹۱ دارم سیم کلاج وقتی میبرم بالا ماشین حالت خلاص دور موتورش بالا میره بعد میاد سر جاش هر ۱۵ ثانیه این اتفاق میافته وقتی سیم میارم پایین صاف کار میکنه ولی چون دنده خوب جا نمیره نمیدونم مشکل کجاس همه جا بردم کسی نمیدونه پلیزززز راهنماییییی

 • سلام خودرو من سمند ELXمدل ۸۷پایه گازسوز. العان درحال حرکت هستم یکدفعه از روی گاز خارج میشه. لطفاً راهنمایی کنید. چند تا تعمیر کار بردم فقط هزینه اضافی گرفتن. درست نشده.

 • سلام خودرو من سمند ELXمدل ۸۷پایه گازسوز. العان درحال حرکت هستم یکدفعه از روی گاز خارج میشه. لطفاً راهنمایی کنید. چند تا تعمیر کار بردم فقط هزینه اضافی گرفتن. درست نشده.

 • با سلام خسته نباشید
  بعد از تعویض سنسور دریچه گاز آیا لازم میباشد ک بار دیگر دیاگ زده شود؟؟؟؟

  • علیک السلام طبق چیزی که دوستان در نظرات اعلام کردن بله هنگام نصب سنسور لازمه که خودرو به دستگاه دیاگ وصل باشه و تنظیم بشه.

 • سلام ماشین بنده پارس tu5 مدل ۹۴ هستش
  مدتیه اول صبح وقتی برای بار فقط اول استارت می زنم موتورش روشن نمیشه ولی بار دوم که استارت میزنم روشن میشه.
  چند وقتی هم هستش که متوجه شدم وقتی سویچ را باز میکنم صدای تق تقی از استپر شنیده میشه که البته اون هم فقط مال اول صبحه و وقتی برای بار دوم استارت میزنم و موتور روشن میشه دیگه در طول روز خبری از تق تق استپر نیست.
  نظرتون را می خواستم بدونم مشکل از چی هستش؟

 • با سلام. موتور ای اف سون مدل ۸۹ دارم در لحظه ایستادن دور موتور پایین میاد یا در توقف ها نوسان داره البته همیشه از حالت استاندارد پایین میره.. هیچ وقت بالا نمیره.. باعث میشه در زمان حرکت مجدد اکثر مواقع ماشین نیاز به گاز خوردن بیشتر داشته باشه ولی در کل چراغ چک بازم روشن میشه و ماشین سه کار میکنع و دیگه راه نمیره.. لطفا اگه اطلاعاتی دارین کمک کنید ممنون

 • سلام من ماشینم پژو۴۰۵ هستش و موقع حرکت وقتی به سرعت گیر میرسم و سرعتم رو کم میکنم و کلاج رو میگیرم ماشین خاموش میشه کلافم کرده میشه بگید مشکل از کجاست

  • ماشین من هم مدتی اینجور شده بود استپر عوض کردم درست شد.

 • با سلام
  خوردوی من سمند است که صبح ها موقعی که ماشین سرد بود سریع روشن می شد با تک استارت ولی با گاز دادن خاموش می شد و موقعی هم که ماشین گرم بود همش کپ داشتم و ماشین کند می زد که مشکل از با تعویض سنسور دریچه گاز حل شد.
  ممنون از سایت خوبتان

 • سلام.پارس دوگانه کارخونه ۸۷ دارم.وقتی رو گاز دور ماشین بالا بره.چند دقیقه نمیکشه ک ماشین شروع ب ریپ زدن میکنه تا حدی ک خاموش میشه .و فقط هم وقتی اتفاق میفته ک به دنده ۴ و ۵ _دور موتور بالای ۳۰۰۰ بره.
  سیستم اب گرم.رگلاتور و ….شمع وایر و چیزای دیگه چک شد .ولی کسی نتونست ایرادش پیدا کنه.احتمال داره از سنسور دریچه گاز باشه؟

 • با سلام پراید مدل ۹۷ مدتها هست دنده ۱ و ۲ ریپ میزنه هر از گاهی گاز میخوره وقتی که میخوام دور موتور را روی ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ تنظیم کنم دور موتور با توجه به اینکه پا روی گاز هست دور موتور سریع به دور ۱۰۰۰ افت میکنه لطفا راهنمایی کنید.

  • با سلام ،بنده ۲۰۷مدل ۹۷ دارم ،تقریبا یه ماهه که هی چراغ چک روشن میشه ،گاز نمیخوره ،ماشین رو خاموش و روشن میکنم درست میشه ،اول صبح ها بد روشن میشه ،یعنی صدای بدی میده تسمه دینامش تا گرم بشه ،کمی صداش بهتر میشه ،تسمه دینامش و هرزگرد عوض کردم اما بهتر نشد ،هر بار موقعی که گاز نمیخوره و چراغ چک روشن میشه چند تا خطا میداد ،احتراق ناقص معمولا توی خطاها بود ،کویل و شمع و وایرها را تعویض کردم ،اما دوباره خطا داد ،اینبار پتانسومتر دریچه ی گاز و باز احتراق ناقص یکی از سیلندرها ،واقعا دیگه خسته شدم ،
   ماشین هم یه مقدار خیلی کم لرز داره ،چی کار باید بکنم به نظر شما مشکل از چیه ،دوستانی که میدونن ،راهنمایی کنن لطفا ،ممنون میشم

  • تنظیم و شستشوی انژکتور انجام بده

 • سلام،یه پراید ۸۸ ساژم دارم که چراع چک روشن میشه نشون مکانیک دادم گفت از انژکتوره انژکتورو باز کرد شستشو داد یه دیاگ زد خطاها رو پاک کرد درست شد یه پنج کیلومتر رفتم دوباره چک روشن شد و بنظرم ماشین سه کار میکنه چون تا کلاج میگیری ماشین خاموش میشه دوباره با تک استارت روشن میشه ولی بد کار میکنه طوری که گاز رو ول کنی خاموش میشه اگه کسی مشکل منرو تجربه کرده خواهش یه راهنمایی بکنه بخدا دیونه شدم تا حالا نزدیک سی صد خرجش کردم بازم نشده،اگه کسی میدونه راهنمایی بکنه ثواب داره۰۹۳۳۶۷۳۸۴۱۴

 • سلام،یه پراید ۸۸ ساژم دارم که چراع چک روشن میشه نشون مکانیک دادم گفت از انژکتوره انژکتورو باز کرد شستشو داد یه دیاگ زد خطاها رو پاک کرد درست شد یه پنج کیلومتر رفتم دوباره چک روشن شد و بنظرم ماشین سه کار میکنه چون تا کلاج میگیری ماشین خاموش میشه دوباره با تک استارت روشن میشه ولی بد کار میکنه طوری که گاز رو ول کنی خاموش میشه اگه کسی مشکل منرو تجربه کرده خواهش یه راهنمایی بکنه بخدا دیونه شدم تا حالا نزدیک سی صد خرجش کردم بازم نشده،اگه کسی میدونه شماره واتساپم یه راهنمایی بکنه ثواب داره۰۹۳۳۶۷۳۸۴۱۴

 • سلاممن ماشیم سمند ef7 هست و خطا میزنه پتانسیوتر پدال گاز. پدال رو هم عوض کردم بهد یک ماه دوباره خطا اومده. به نظرتون خطا چی میتونه باشه. واقعا خسته شدم امکان داره راهنمایی کنید؟

 • سلام
  من۲۰۶sd اتومات مدل۸۸دارم و مشکلش اینکه در موقع رانندگی یکدفعه پدال گاز از کار میوفته و هرچی گاز میدم ماشین گاز نمیخوره باید ماشین رو به کنار خیابون هدایت کنم و حتما ماشین رو خاموش و روشن کنم تا درست بشه و حرکت کنم
  لطفا راهنمایی کنید که مشکل از چی هست؟
  ممنون

 • سلام. اگه هنگام گاز دادن یکسان خودرو .یهویی پارو از رو گاز بردارین یهو ماشین کله بیزنه برای چیه ؟؟؟

  • دلایل زیادی میتونه داشته باشه دوست عزیز
   دریچه گازتون اگه مکانیکی (سیمی) باشه این مشکل خیلی طبیعیه
   سلامتی دسته موتورها رو هم چک کنید
   سنسور دریچه گاز در مرحله بعد تمیز یا تعویض شود و سپس در ای‌سی‌یو پارامترهای ولتاژ اولیه تنظیم شود
   در بعضی مدل ها هم فراخوان دادن لگنسازها، با سازنده خودروتون تماس بگیرین ببینین ماشینتون فراخوان برای آپدیت ای‌سی‌یو نداشته ایا
   موفق باشید

 • سلام خودرومنپراید۱۳۱مدل۹۷هست احساس میکنم ستایش کم شده و هنگامی که بدنده یک شروع به حرکت میکنم دل میزنه آیا اشکال از سنسور گاز است یا سنسوراکسیژن تو سرعت بالا دل نمیزنه خواهش میکنم راهنمایی کنید

 • سلام دوستان توروخدا یه راهنمایی اساسی کنید منو مدتی هست ماشینم خیلی اذیتم میکنه ۴۰۵ تیوفایو مدل۹۶ هستش یهو چکش روشن میشه پدال گاز ول میشه عملا گاز نمیخوره چن بار خاموش روشن میشه تا درست میشه بسیار خطرناک هست سیم کشی موتور رو کامل عوض کردم ۳ ماه خوب بود باز همونجور شده خستم کرده چیکار کنم؟؟

 • با سلام
  من یه ماشین پرشیا دارم و اخیرا مشکل نوسان پیدا کرده و وایر ،شمع رو هم عوض کردم مشکل حل نشد به دوتا نمایندگی هم مراجعه کردم اونها هم مجدد همه قطعات رو عوض کردن اما نشد که نشد در حالت درجا یه ریپ خیییلی کم داره ماشین لرزش داره اما زمانی که کولر روشن میکنم اوضاع بدتر میشه میشه راهنماییم کنید

 • سلام ماشین من پژو slx هستش مدل ۹۵چراغ چک خاموش و روشن میشه موقعیکه چراغ چک روشن میشه ماشین خوب کار میکنه همین که خاموش میشه ماشین دل میزنه گاز نمیخوره و کپ میکنه دیاگ زدم میگه از سنسور دریچه گاز هستش بنظر شما سنسور دریچه گاز عوض کنم مدام در حال حرکت چراغ چک خاموش و روشن میشه در طول یکساعت شاید ۲۰ بار چراغ چک ۲ و سه دقیقه روشن بعد خاموش میشه زمانی که درجا کار میکنه دور موتور بدون فشار دادن پدال گاز تا ۲۰۰۰ میره بعد چراغ روشن میشه بعد دوباره دو موتور برمیگیرده

 • خرابی سنسور دریجه گاز در تیبا باعث میشود خودرو در استارت و روشن شدن صبح یا استارت اولیه هیچ مشکلی ندارد ولی بعد از داغ شدن و یکی دو بار فن زدن خودرو شروع به ریپ زدن و ول کردن در دور پایین خاموش شدن چک روشن شدن وحرارت موتور بیش از حد بابا میرود علت این است که وظیفه ای قطعه سوخت رسانی در دور بالا پایین و متوسط را تنضیم کند ولی چون سنسور خراب است نمی تواند تشخیص دهد به این دلیل سوخت در هر سرعتی کم و زیاد تزریق نمیشود وموتور خودرو مشکلات فوق که ذکر شد بروز می دهد با تشکر

 • سلام سنسور پژو ۴۰۵ عوض کردم توی گرما جاده گاز کلا خوابید ماشین خاموش کرد یه پارچه نم دار روش گذاشتم خنک که شد خوب شد تا الان که مشکلی نداشته

 • سلام مشکل ماشین من خرابی سنسور دریچه گاز هست، پژو ۴۰۵ مدل ۸۵، مشکلش اینه که وقتی در حال حرکتی هنگامی که پاتو از روی گاز برمیداری انگار که ماشین رو خاموش کردی یکهو کله میکنه البته خاموش نمیشه، ۳تا سنسور گرفتم و چون لوازم برقیه پس نگرفتن، حالا اینکه نوشته بودید با دیاگ باید تنظیم بشه! این یعنی چی میشه توضیح تکمیل تری بدین. سپاسگزارم

 • سلام من سمند ef7 دارم مشکل اینه ک وقتی گاز میدم پدال گاز زیر پا خالی میشه و دیگه گاز نمیخوره دریچه گاز برقیه
  دریچه گاز و پدال گاز رو کامل امتحانی عوض کردیم ولی مشکل حل نشده لطفا راهنمایی کنید ممنون

 • سلام سمند EF7 دارم، بعداز یکبار شستشوی موتور، ماشین دچار افت شد، و شروع کرد به نشان دادن ایراداتی، توی دو هفته کلی خرج پای من گذاشت، شتاب ماشین خیلی پایین اومده و یه جورایی به زور انگار داره حرکت میکنه انگار به کف اسفالت چسبیده هیچکس هم نتوانست ایراد را پیدا کند نتیجه که بعد از دوهفته فقط من کلی هزینه تعویض باتری ، استاپر و کویل و کلی چیزای دیگه کردم، لطفا کمکم کنید ممنون

 • یک خودروی مزخرف ۴۰۵ مدل ۹۳ دارم آب کم میکنه ، موتور سربالایی داغ میکنه ، موتور ریپ میزنه ، شتاب نداره و از دور موتور ۲۵۰۰ با بالا خوب گاز نمی خوره،
  رادیاتور عوض کردم ، واشر سرسیلندر عوض کرده ام صافی بنزین و ترموستات و باطری و … هزینه زیادی کرده ام حالا به پمپ بنزین و دریچه گاز شک دارم دوستان نظری داشتن ممنون میشم راهنمایی کنن.

 • سلام.استپر پراید عوض کردم دیاگ هم زدم..همچنان ماشین گاز میخوره..علت از چیه؟

  • سنسور دریچه گاز عوض کن

 • با سلام
  من یه پارس تیو فایو دارم دریچه گازش مشکل داشت و بهو ماشین کپ می کرد و هر چقدر هم پدال گاز رو فشار میدادی حرکت نمی کرد و ماشین خاموش میشد. چن جا بردم زدن به دستگاه و گفتن که ایرادش رو پاک کردیم ولی اگر دوباره ایراد پیدا کرد باید دریچه گاز رو عوض کنی. ماشین دوباره اینجوری شد و رفتم قیمت گرفتم گفتن دریچه گاز یک میلیون و نیم اصلیش قیمت داره. عوضش نکردم و تو یو تیوب یه ویدیو دیدم که دریچه گاز برقی رو با اسپری انژکتور شور تمیز می کرد. دریچه رو خودم باز کردم و تمیزش کردم و دوباره بستمش بعد رفتم ماشین رو زدم به دستگاه دیاگ که خود دستگاه قابلیت شناسایی ای سی یو خودرو داشت. خطا رو پاک کرد و از اون وقت الان یک ماهه شکر خدا مشکل حل شد. پیشنهاد می کنم قبل از تعویض دریچه گاز حتما اینکار رو بکنید.

  • واقعا مشکلش کامل برطرف شد.ماشین منم همین مشکل و داره دریچه گاز و شست و خطا رو پاک کرد ولی ۲ روزم جواب نداد.خیلی خطرناکه مخصوصا تو یه جایی مثل جاده کندوان یهو ماشین با ترمز کردن کپ میکنه و قفل میشه

 • سلام.بعضی وقتا چراغ چک روشن میشه حتی در حالت راه رفتن..به تازگی چراغ روشن میشه و ماشین بیشتر از ۱۰ تا نمیره و فن یکسره کار میکنه…وقتی خاموش میکنم بعد نیم ساعت درست میشه..شاید چند بار اتفاق بیوفته..

 • لطفا به من کمک کنید
  ماشین من پراید مدل ۸۷ زیمنس هستش وقتی ماشین خنک هست خوب روشن میشه اما بعد از یک ربع بیست دقیقه که موتور گرم شد اگر ماشین رو خاموش کنم و بلافاصله استارت بزنم روشن میشه اما اگربعد از ۵دقیقه بخوام روشن کنم دیگه روشن نمیشه تا نیم ساعت بعد.استارت هم خوب می خوره اما روشن نمیشه بعد بوی بنزین شدیدی هم میادمثل وقتی که ماشین خفه کرده باشه باید نیم ساعت صبر کنم تا بعد از گذشت این زمان ماشین روشن شه (مثل اینکه یک قطعه ای باید خنک بشه تا کار کنه). وقتی هم روشن میشه یک دود سیاه از اگزوز میاد بیرون.
  مشکل دیگری هم هست و اون اینکه بعد از اینکه موتور گرم شد دور موتور هم بالا میره و برای خودش گاز میخوره یکی دو دقیقه بعد خوب میشه بعد دوباره تکرار میشه مخصوصا وقتی که با سرعت برم این مساله بیشتر تکرارمیشه…
  استپر رو عوض کردم، سنسور دور موتور عوض کردم مشکل حل نشده.

  میتونید کمکم کنید ؟
  ممنون

 • سلام‌ من پراید ۹۳ دارم . وقتی روشن میکنم اولش دور موتور خوبه اما بعد یه خورده افت پیدا میکنه. توی جاده اگه مسافت طولانی باهاش بری بعد که توقف کنی خاموش میشه هرچی هم‌استارت میزنی روشن میشه دوباره سریع خاموش میشه . با دیاگ چک کردن برام گفتن سنسور دریچه گازه. میخوام بدونم درسته علائمش یا نه. ممنون

  • ماشین منم همین مشکل داشت سنسور دریچه گاز عوض کردم بهتر شد

 • سلام.خودرو من پراید هست.مدل ۹۰ نوع ساژم.
  سنسور دریچه گازم خطای چک میداد.
  تعویض کردم.درست نشد.در حال حاضر حدود ۴دریچه گاز تعویض کردم ولی خطا کماکان باقیست.

  سنسور هم با دیاگ تنظیم شده.

  امکان داره ایراد از کجاش باشه؟

  • Ecu رو بده فلش کنن دوباره نصب کنن

 • سلام.پژو ۴۰۵ دوگانه فابریک دارم که هنگام حرکت و شتاب گرفتن حالت قطع و وصل مدام داره تا به سرعت ۱۱۰ که میرسه تقریبا اون حالت رو داره ولی سرعت بالا کمتر میشه. تعویض شمع و وایر شمع و کوئل هم انجام دادم ولی رفع نشده . ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام
  واقعا ممنونم بابت راهنمایتون
  توضیحات بسار کامل و بی نقص بود مدت زیادی بود از این مشکل تو خودرو اذیت میشدم .

 • سلام من ۲۰۷ اتوماتیک مدل ۹۷ دارم ماشین بعد از یک ساعت کار کردن گاز نمیخوره یعنی پدال گاز را فشار میدم ولی گاز نمیخوره و زاه نمیره بعد از چند ثانیه با یک ضربه شدید گیربکس کمی راه میره و گاز هرز میخوره البته دما هم میره بالا

 • سلام من مشکلم اینکه دور موتور بین دوهزار تا سه هزار میمونه چاغ چک روشن میشه…چه کار کنم

 • سلام من خودروسمند مدل ۸۳ دارم در حین حرکت ناگهان ب ریپ زدن میافته ومتوقف میشه ودیگه گاز نمیخوره با گاز دادن دور متور افت میکنه و خاموش میشه و بعد از چند دقیقه خود بخود درست میشه وتا چند ردز خوبه و باز تکرار میشه یه ماهه درگیرشم وایر ها و شمعها رو عوض کردم انزکتورهارو هم شستم اما باز مشکل حل نشده دستگاه دیاگ هم گذاشتم چیزی نشون نداده ممنون اگه کمک کنین

 • با عرض سلام چند روزیه که ام وی ام ۱۱۰ اس سه سیلندر خریدم ولی سه روزی میشه وقتی سرعت ماشین و کم میکنم معمولا دنده یک ماشین ریپ میزنه ولی خاموش نمیشه و اینکه دور موتور هم از دو بیشتر نمیره و موتور شروع به لرزیدن انگار دو کار میکنه وقتی ماشین و خاموش رو شن میکنم خوب میشه و مجدد بعد از مدتی همین مشکل دیاگ زدم ارور پدال داد که هم پدال و هم دریچه گاز رو عوض کردم تی سی یو رو هم چک کردم میخوام بدونم چه راه حلی وجود داره و قرار شده دسته سیم ها رو چک کنم این کار منطقیه ؟ ممنونم از سایت خوبتون

 • اقا سلام لطفا یکی به من بگه سمند ۸۴ دارم وقتی گاز میدم دور موتور بین ۲و۳ چند ثانیه و همیشه بعد میاد پایین درحین حرکت خیلی اذیت میکنه دنده یک کم گاز راه میدم کپ کپ میکنه انگار یکی میگیرد و میکنه

  • سلام ماشین منم همینطور شده مشکل از کجا بوده درستش کردی

  • منم همین مشکل رو دارم ایراد از کجاس

 • باسلام خودرو پراید ساژم مدل ۸۳فول انژکتور دارم درحد صفر کارکرد ۹۰هزار تمام قطعات فابریک گاز خوریش بد شده کپ میکند تو جاده بعد از ۵۰ کیلومتر به بالا مداوم راه رفتن دیگه گاز نمیخوره بزور اگه ۱۰۰ تو کفی راه بره بعد حدود ۵ ساعت خاموش بودن با زحمت روشن میشه ایراد سنسور دریچه گازو نشون میده برق خروجی کم است چند تا از برندهای مختلف حتی آلمان اصل سنسور دریچه گاز عوص کردیم باز همان خطا رو داره در نهایت یه سیم کش حرفه ای نشون دادیم که گفت مشکل از ای سیو میباشد وباید تعمیر و پرو گرام شود حالا نمیدونم با تعمیر ای سیو یا تعویض آن درست میشه یا نه

 • خواهش می کنم یکی به من کمک کنه من پژو ۴۰۵دارم و خیلی خوب هم نگهش داشتم مدل ۹۳ هست ولی این علایم داره یعنی وقتی استارت میزنی و راه میوفتی بعد از یه دقیقه به مدت ۲۰ الی ۴۰ ثانیه گاز نمیخوره ماشین هرکاری بگین کردم سنسور اکسیژن عوض کردم دیاگ هم چیزی نشون نمیده چیکار کنم ؟ کجا ببرم که بتونن درستش کنن ؟

 • سلام.سمند Ef7 مدل ۹۴ دارم تو سرعت پایین گاز میخوره سنسور دریچه گاز و استوپر عوض کردم برنامه ریختم درست نشد نمایندگی میگه فقط سنسور دریچه گاز کروز بنداز که اونم گیر نمیاد اگه کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم

 • سلام من پیکان دارم ۸۳ موقع گاز خوردن یهو ماشین ریپ میزنه و فک کن پات رو گازه گاز نمیخوره یه دفه دوباره گاز میخوره هی میگیره ول میکنه بیشتر موقع ای که بنزین میزنم اینجوری میشه تو سربالایی هم کم میاره اون سنسور درچه کاز رو هم عوض کردم هیچ تاثیری نداشت ده تا اوسارو هم رفتم نتونستن کاری کنن .لطفا راهنمایی کنیین ممنونم

 • سلام من پژو۴۰۵tu5 دارم ماشین تا ۱ ساعت صبح خوب کار میکنه چک هم خاموشه بعدش چک روشن میشه و وقتی دور موتور میاد پایین خود بخود خاموش میکنه دیگه زله شدم از دستش لطفا کمکم کنید

 • بعضی اوقات نرفتن ماشین روی ساسات هنگامی که ماشین سرد هست هم میتواند یکی از علایم خرابی سنسور دریچه گاز باشد.

 • سلام خدمت دوستان من یه سمند ef7 پایه گاز سوز دارم گاهی اوقات تو خیابون یا اتوبان گاز نمیخوره اصلا بنظر شما چه مشکلی داره دور موتور از ۲۷۰۰ بالاتر نمیره

 • سلام، ماشین من پارس دوگانه زیمنس. چند وقت پیش که منیفولد هوا رو برای عوض کردن واشر عینکی باز کردم، پتانسیومتر دریچه گاز رو هم باز کردم (دریچه گاز سیمی) و دوباره بستم ولی بعد از بستن، ولتاژش از ۳۰۰ میلی ولت تا ۸۰۰ درسته و خطی بالا میره ولی از ۸۰۰ یه دفعه میره ۲۵۰۰ میلی ولت و دوباره برمیگرده ۸۰۰
  پتانسیومتر رو که باز میکنم و با دیاگ تست میکنم هیچ مشکلی نداره و ولتاژ و زاویه بصورت خطی بالا میره. پتانسیومتر هم زیمنسی و از نوع “دوشاخ” هستش. بستن این نوع پتانسیومتر روش خاصی داره و یا تنظیم میخواد؟ قبلا ولتاژش در حالت صفر درجه برابر ۴۴۹ میلی ولت بود ولی الان شده ۳۱۲ میلی ولت. توی مطالب بالا فرمودید که “این سنسور بعد از تعویض، باید با دستگاه دیاگ تنظیم شود.” دستگاه دیاگ هم دارم، ممنون میشم راهنمائی بفرمائید.

  • سلام
   برای تنظیم سنسور باید دستگاه دیاگ داشته باشید.
   اول باید دیاگ رو به خودرو وصل کنید و وارد قسمت “پارامترها –> ولتاژ سنسور دریچه گاز” بشید حالا پیچ های سنسور رو شل کنید و محل سنسور رو خیلی کم تغییر بدید تا ولتاژ سنسور دریچه گاز به ۴۸۸ میلی ولت برسه (مقدار استاندارد ولتاژ سنسور دریچه گاز برای ایسیو خودرو شما که زیمنس بایفیول هست ۴۸۸ میلی ولته) به محض اینکه ولتاژ به ۴۸۸ میلی ولت رسید پیچ های سنسور رو سفت کنید. اگر مقدار پارامتر زاویه دریچه گاز رو در دیاگ مشاهده کنید احتمالا صفر نیست و مثلا ۳ درجه هست. برای اینکه زاویه صفر بشه باید گزینه مقداردهی اولیه رو توی دیاگ انتخاب کنید. حالا یکبار سوییچ رو خاموش روشن کرده و خودرو رو روشن کنید. با این روش سنسور یا پتانسیومتر دریچه گاز شما بصورت خیلی دقیق تنظیم میشه.

 • سلام. خودرو بنده پراید مدل ۸۷ دوگانه کارخانه هستش. وقتی بعد از حدود نیم ساعت ماشین رو روشن میکنم، هم رو گاز و هم رو بنزین ماشین حدود ۳۰ثانیه تک کار می‌کنه. تازه فیلرگیری کردم و کویل و پمپ بنزین و فیلتر بنزین رو هم تازه عوض کردم. شمع و وایرها حدود ۷۰۰۰تا کار کردن. چند تا تنظیم موتوری هم بردم. مشکل از چی می‌تونه باشه؟

 • سلام
  من یه دنا پلاس دارم کا وقتی چراغ چک روشن میشه ماشین بیشتر از ۶۰ تا گاز نمیخوره و تا حالا چند دفعه هم به ایرانخودرو رفتم میگن مشکل از پدال گازه که اون هم عوض کردم و باز هم مشکله و درست نشده ممنون میشم یه راهنمایی در این خصوص بهم بگید

 • سلام من پراید ۹۶ دارم بعضی اوقات در حالت خلاص که گاز میدم دور موتور از ۴ بالاتر نمیره و دیگه گاز نمیخوره مشکل چیه راهنمایی کنید لطفا

 • سلام.یه سوال داشتم ماشین من پارس ساده مدل۸۸است.ریپ میزنه توی دیاگ نشون نمیده و چراغ چک هم روشن نمی کنه،یکبار ای سی یو رو دادم تعمیر و سانسور دریچه گاز رو عوض کردم درست شد…دوباره همین مشکل پیش اومده..

 • سلام دوستان
  ماشین من ۲۰۶ اتوماته ، اکثر اوقات چراغ چک روشنه و مشکل اینجاس که موقع حرکت ، وقتی میخوام با سرعت بیشتری حرکت کنم دیگه هرچی پدال گاز رو فشار میدم ماشین گاز نمیخوره و از سرعت ۴۰ _ ۵۰ بیشتر نمیره و دور موتور هم بالا نمیره مخصوصا در سربالایی ها ، نمایندگی هم بردم نتونستن درست کنن اول گفتن ایراد سیم کشیه ولی باز گفتن از اون نیست، کسی میتونه راهنمایی کنه؟ ممنون میشم

 • سلام
  سنسور دریچه گاز پارس elx xum با elx 16v یا xu7 متفاوته ؟

 • ما یه سمند ef7 دوگانه مالتیپلکس داریم. یه مدته گاه به گاه اگربعد از روشن کردن ماشین و طی مسیر یه جایی نیاز به خاموش کردن ماشین باشه، دوباره که بخوایم روشن کنیم استارت میخوره اما روشن نمیشه و باید زمان بگذره مثلا ۲ ساعت تا مجدد روشن بشه.
  راستی برق هست پشت کیلومتر اما علامت cng نشون داده نمیشه و نمیشه مشخص کرد که ماشین با گاز یا بنزین روشن بشه
  و یه تیک تیک ریزی هم وقتی سوییچ رو باز میکنیم شنیده میشه زمانی که نخواد روشن بشه.

  راستی ناک هم داره ماشین که با اکتان و بنزین سوپر و تعویض شمع و وایر و کوییل و تعویض روغن و فیلترها و تنظیم موتور از بین نرفت و گفتن آخرین مرحله موتور پیاده بشه.

  کسی میتونه راهنمایی کنه؟

 • باسلام ، خودرو اینجانب سمند EF7 می باشد.گاهی وقتا در دور پایین هنگام گاز دادن درست عمل نمی‌کند در برخی مواقع حالت عطسه و یا کلا خاموش می شود. بنظر شما مشکل چیست؟

 • سلام خدمت دوستان. من سمند سورن ef7 دارم دیروز اتوبان قم بنزین زدم .بعداز چند کیلومتر دیدم در سرعت ۱۲۰ خود به خود هراز چند گاهی ماشین به حالت نیم کلاچ در میومد البته جزئی بود ولی این بیشتر در زمانی که دورگاز ش پر میشد وپرقدرت میشد اتفاق میافتاد داخل شهرم وقتی دور موتورم پر میشه اینطوری میشه . دیسک وصفحه هم تازه عوض کردم عده ای میگن از استوپره ویا باید صافی بنزین تعویض بشه وشایدم از دریچه گازه . لطفا اگه کسی تجربه ای داره راهنمایی کنه. پیشاپیش از راهنمایی دوستان ممنونم.

  • سلام ماشین منم همین مشکل داره عیب یابی کردی به منم بگو
   مال منم چراغ چک روشن و خاموش میشه ماشین ریپ میزنه دیاگ زدم میگه از سنسور دریچه گاز ولی بازم درست نشد

 • سلام من پژوslx۹۶دارم مدتی هست ماشین شتابش احساس میکنم کم شده وچراغ چک روشن میشه بعصی موقعه ها موقع استارت کلیدرادوباربازوبسته کنیدو روشن کنیدچراغ روشن نمیشه ولی بعدازمسافتی روشن میشه وماشین قطع ووصل میکنه مثل شمع موقعه ای که خراب هست پت پت میکنه وچک روشنه حالا وقتی کولرروشن هست ماشین راباقطع ووصل کردن خاموش میکنه بردم دستگاه زدم گفتند شمع خراب هست شمع گرفتم مشکل هل نشددوباره بردم جای دیگه گفتندروغن عوض کن می دونستم الکی یه چیزی ازخودشون درمیارن عوض کردم فایده نداشت دوباره بردم جای دیگه میگن باید۱۵۰۰۰۰تومان بدی برنامه ECUدانلودکنیم

 • با سلام
  ماشین من(۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۶) یه مشکلی داره که متاسفانه هر تابستون باهاش درگیرم و ۴ تا نمایندگی و ۳ تا مکانیکی و ۵ تا باطری ساز تا حالا بردم و نتونستن حلش کنن. من تو هوای گرم تابستون وقتی به مدت ۲ ساعت کولر میگیرم و رانندگی میکنم. بعدش وقتی نیم ساعت ماشین رو خاموش میکنم و دوباره میخوام روشن کنم ماشین استارت میخوره و ریپ میزنه و میلزه و خاموش میکنه و مجبورم یه ۲ ساعتی صبر کنم و بعد استارت بزنم و روشنش کنم. نمیدونم تو اون نیم ساعت خاموشی دقیقا چه اتفاقی میفته برای ماشین. چون لحظه ای که تازه از راه رسیدی و خاموش میکنی و بلافاصله روشن میکنی ماشین روشن میشه و مشکلی نداره ولی وقتی نیم ساعت از خاموشیش میگذره اینجوری میشه. من پمپ بنزینشو عوض کردم. سنسور دور موتورشو عوض کردم. فشنگی رو عوض کردم. برا ecu نرم افزار دانلود کردم. با یه کوئل دیگه تست کردم و همچنین مپ سنسور جدید. دیاگ هم هیچ خطایی نشون نمیده. دیگه واقعا نمیدونم باید چیکار کنم. قطعات هم فوق العاده قیمتشون بالاست و تا مطمئن نشم از کدوم قطعست دلم نمیاد ریسک کنم. الان شک اول به دریچه گاز و سنسور اکسیژن و درنهایت به ecu هست.  این مشکلم فقط تو تابستون داره ایجاد میشه. خواهش میکنم اگر کسی راه حلی داره منو راهنمایی کنه. دیگه خستم کرده

  • سلام. دوست عزیز ماشین منم ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۶ است تمام ماشین های tu5 مدل۹۶ همین مشکل تابستون دارند من نمایندگی بردم برنامه ای که برای ecu تعریف کرده اند مشکل دارد هنوز برنامه درستی نفرستاده اند اگر زمانی مشکل ماشینت حل شد به ما هم اطلاع بده. ممنون

 • با سلام پژو ۴۰۵سلکس موتور TU5کاز برقی است وقتی موتور گرم می شود دیگر کار نمی‌خورد آیا مشگل از دریچه گاز است با مشگل برقی دارد تنظیم موتور زدم میگه درچه گاز مشگل دارد ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام . من سمند ای اف ۷ دارم. وقتی ماشین روشن میکنم و بعد از چند لحظه ماشین میره روی گاز و تقریبا ۱۰ کیلومتر که رانندگی میکنم خودش میره روی بنزین و چراغش چشمک میزنه و برای خاموش وردن و یا دوباره رو گاز رفتن باید ماشین و خاموش کنم. علت به نظرتون چیه؟

 • خودرو تیگو ۵ دارم زمانی که موتور سرد هست روشن میکنم نوسان گاز داره گاها خاموش میشه به محض اینکه موتور گرم میشه دور موتور ثابت میشهو در حالت حرکت سرعت پایین گاز که میخوره دل میزنه علت چیه تعمیر گاه هم بردم متوجه نشدن

 • سالام و درود خودرو بنده ال ۹۰ مدل ۸۷ الان یه مدتی موقع روشن کردن دور موتورش بالای ۲ بعد به مرور زمان و حرکت دور موتورش هی کم میشه تاکه صفر میشه اکثرا تو ترافیک یا ایستادن ثابت ماشین هی خاموش میشه باید همش با گاز بازی کنم که یوقت خاموش نشه پارسال استیپر شو عوض کردم ولی بارم درست نشد بنظره دوستان از چی میتونه باشه

 • مشکل ماشین من اینه بین دور موتور ۳ونیم و ۴ کات آف میکنه.سنسور دور موتور عوض کردم.پتانسیومتر هم تست کردم.ولی درست نشد.البته وقتی سوکت سنسور دور موتور رو در میارم و جا میزنم خوب میشه.ولی نیم ساعت بعدش باز خراب میشه.
  و اینکه یهو عقربه کیلومترم و گاهی اوقات عقربه دور موتورم بالا میره و تا آخر پایین میاد و بعد یهو میاد سر جاش.بیشتر عقربه کیلومترم اینجوریه.
  ماشینم پژو ۴۰۵ مدل ۸۳ هستش.
  ممنون میشم کمکم کنید دوستان

 • سلام.مشکل ماشین مناینه که بین دور موتور ۳ونیم تا ۴ کات آف میکنه.سنسور دور موتور عوض کردم.پتانسیومتر هم عوض کردم.ولی همچنان این مشکل رو داره.هروقت سوکت سنسور دریچه گاز رو در میارم و جا میزنم خوب میشه.ولی نیم ساعت بعدش باز خراب میشه.کسی میتونه کمکم کنه دوستان؟
  ماشینم پژو ۴۰۵ مدل ۸۳ هستش.
  ممنونم ازتون

 • سلام پراید ۹۴ دارم مصرفش خیلی زیاد شده گفتن سنسور اکسیژن مورد داره عوض کردم سنسور میل سوپاپو عوض کردم دیسک صفحه شو عوض کردم ولی همچنان ماشین نفس نداره و مصرفش بالاس بعضی وقتا هم تو دندهای پایین ماشین با تاخیر گاز میخوره یا دوره موتور با سرعت هماهنگی نداره و تو دنده ۱ و ۲ ماشین کپ میکنه خیلی ممنون میشم راهنمایم کنید با نشکر

  • مشکل از اگزوزه برو سراغ اگزوز یجایی هوا میده سیستم اگزوزت برو یجا خوب جمعش کنن برات اگزوز رو تو فصول گرم معمولا با داغ کردن موتور واشر کلویی اگزوز گشاد میشه هوا رد میشه که هم باعث داغ شدن ماشین میشه هم مصرف بالا میره . اگزوز رو یه چک بکن

 • سلام خسته نباشید من ۲۰۶ مدل ۹۵ تیپ ۵ تحویلی برج ۷ رو دارم ی مدت با مشکل چراغ چک خوردمو بردم دیاگ زدم و هشدار سنسور پدال گاز و سنسور درچه گاز دارم و هر از گاهی دور موتورم از ۲ بیشتر بالا نمیره باید ماشینو خاموش و روشن کنم تا درست بش و دور موتور بیشتر بره بردم نمایندگی و ecu رو اپدیت زدو مسیر برق ماشینو چک کرد و برسی کردی مدت رفع شد ولی باز همین مشکل ب وجود اومد چیکار کنم راهنمایی کنید

 • سنسور دریچه گاز تیبا بدلیل گاز خوردن در دور آرام و برگشت نکردن گاز در تعویض دنده و رها کردن گاز عوض کردم. با دستگاه دیاگ فلش کردم. باز هم مشکل گاز خوردن برقراره. گاهی اوقات هم خوب میشه ولی موقع رها کردن گاز دور موتور دیر به زیر ۱۰۰۰ دور میرسد. راهنمایی کنید. سپاس

 • دوستان من پراید ۹۰دارم اصلا ماشین شتاب نداره دیسک صفحه ودنده فرایورشو نو انداختم ولی باز تغیر نکرده کسی میدونه مشکلش چیه

  • برای خوب رفتن ماشین فقط دیسک و صفحه ضروری نیست خیلی موارد دیگر هست مثلا لاستیک ها آزاد بودن چرخ ها تنظیم بودن موتور بار ماشین میزان سفتی تسمه ها

 • سلام
  من خودرو سورن ef7 مدل ۹۶ دارم از اول که خریدمش تو دنده ۱ و۲ کپ میکنه بردمش نمایندگی esu رو آپدیت کردن ولی درست نشد.کسانی هستن که این مشکل رو داشتن وراه کاری پیدا کردن که درست بشه ممنون میشم با این شماره تماس و واتساپ ۰۹۳۸۲۲۱۶۶۶۴ خبر بدن
  با تشکر

 • سلام سنسور دریچه کار سه عدد سیم دارد که منفی و دو ولی است منفی ۱۲ از باطری و مثبت از ای سی یا و ۵ ولت است اگر این تقصیم بندی اشتباه باشد مشکل از سیم کشی اتصال کوتاه میکند یا ای سی یو سیگنال نمی فرستد که باید ۵ ولت باید از جای دیگر تامین شود

  • میشه این مطلبی که فرستادید یکبار بخونید و دوباره باز نویسی کنید. چون مطلبتون مهم بود این درخواستو دارم. معذرت

 • ماشینهای ایرانی اکثرا اب کم میکنند من هم واشر عوض کردم درست نشد.

 • سلامی خدمت دوستان. ماشین من پژو ۴۰۵ مدل ۹۰ هستش، یه سری از دوستان با گاز خوردن بی دلیل مواجه شدن که خوب شاید مشکل از استپر باشه، حالا یا کثیف شدن یا خرابیش، اگه کثیف بود که با اسپری انژکتور تمیز کنید، اگه احتمال میدهد خرابه تعویض کمید البته قبل از اینکه استپر جدید بخرید حتما یدونه سالم از جایی، کسی بگیرید که خوب مطمئن شید استپر ایراد داره، نصبشم طبق اصولش که تو اینترنت هست نصب کنید، اگه زیاد توفیقی نکرد به احتمال قوی سیم گازه که جایی گیر داره
  و دوستانی که از خفگی موتور و بد کار کردنش شکایت دارن حتما قبلش فیلتر هوا و صافی بنزینو چک کنن، گاهی بد کار کردن موتور مثل واسه من بخاطر تیکه ای آشغالی بود که نمیدونم از کجا اومده بود تو صافی گیر کرده بود و موتور به سختی گاز میخورد، هر مکانیک چیزی گفت و خوب خدارو شکر موضوع رو خودم متوجه شدم
  دوستان خواهشا بخاطر مشکلات جزیی ماشینو دست هر مکانیک نسپرید، بیشتر خرابی ماشین بخاطر ناشی بودن تعمیرکارامونه،

 • سلام. سمندef7 مدل ۹۶ دوگانه دارم. وقتی دور موتور روی ۲۵۰۰ میاد تو هر سرعت یا دنده ای فرق نمیکنه . یه صدایی داخل کابین شنیده میشه انگار یه سیم به سرعت به صورت لرزشی میخوره به بدنه .کسی میدونه مشکل کجاست؟ بغیر این صدا ماشین هیچ مشکلی نداره

 • سلام خسته نباشید چرا من ترمز میگیرم ماشینم خود به خود گاز میخوره ماشینم ۴۰۵ هستش،، راهنمایی لطفا

 • سلام من یه پژو ۴۰۵ مدل ۸۸ دارم روغن کم میکرد تعمیر کلی کردم شتابش خیلی کم شده گاز که میدی دور موتور دیر بالا میره و اینکه سرعت که از ۱۲۰ رد میشه صدای ماشین خیلی زیاد میشه انگار داره بهش فشار میاد.به هر مکانیکی نشون دادم میگن شتاب و همه چی خوبه اما این ماشین ماشن قبلی نیست خیلی سفت کار میکنه روون نیست اگر کسی میتونه راهنمایی کنه کلی خرج کردم ولی هنوز ماشین قبل نشده

  • سلام .تا حالا مشکلت ان شاله حل شده .ولی در کل بعضی میکانیکهای بی انصاف ، قطعات اصلی خودرو رو با فیک عوض میکنن مثل سنسورها ، سعی کنید آمار سنسور و دیچه گاز ، و قطعات خودروتون رو داشته باشین ، البته این یک توصیه هستش. پیش هر کسی موتور رو باز نکنین.

 • سلام دوستان یک ef7 مدل ۸۹ دارم . مدتی وقتی روشن میکنم گاز ضعیف میخورد و دور موتر از ۱۵۰۰ بیشتر نمیشود و خودرو حداکثر سرعت ۴۰ میگیرد، ولی راهش را پیدا کردم یکی دوبار که روشن و خاموش میکنم مشکل خودبخود حل میشود . لطفا اساتید دوستان کمک کنند و چیکار کنم ؟

 • سلام
  پراید مدل ۹۴ دارم.
  ماشین که گرم میکنه دور موتور یا روی ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ هستش.
  بعضی وقتها هم روی ۶۰۰ دور هستش.
  خیلی کم هم پیش میاد درست کارکنه و روی ۸۰۰ باشه

 • سلام پژوه پارس تی یو فایو هنگامی که گاز می دهم و دو موتور زیر یک قرار میگیرد دچار خاموشی یا دل زدن می شود و در دور کم هم ماشین دل میزدن

 • سلام
  اس ال ایکس ۹۴ دارم تو ترافیک با یه گاز کم که میرم خود به خود گاز ماشین می افته انگار پاتو از رو پدال بر میداری دوباره که گاز میدی ماشین می پره،حالت پاره شدن دسته موتورها_دسته موتورها رو هم تعویض کردم
  ممنون

  • منم اس ال ایکس مدل ۹۱ دارم که همین مشکل داره ،لطفا اگر راه حل پیدا کردین به منم بگین . یکم پامو از گاز برمیدارم که سرعت کم بشه انگار کامل گاز ول کردم . پدال هم عوض کردم فایده نداشت

 • با سلام خدمت همه دوستان . من یه سمند ۸۴ دارم که چندوقته دور موتور زود زود در حالت درجا بالا و پایین میره و تو سرعت های بین شصت تا هشتاد هرچی گاز میزنم انگار چیزی از پشت به ماشین وصله و سرعتم رو کم میکنه و یه دفعه رها میکنه این مسئله در جاهایی که میخوام سبقت بگیرم خیلی اذیتم میکنه هرچی گاز میزنم هر سرعت کم میشه .
  لطفا دوستانی که میدونن مشکل چیه راهنمایی کنن ممنون میشم

 • سلام من سمند ef7پایه گازسوز مدل ۹۳ دارم رفتم موتورشویی الان چند روز یهو از رو گاز در میاد میره رو بنزین…دیاگ زدم خطای دمای ریله گازو داد…پاک کردم بازم ایجاد شد…اینم بگم یه خاموش روشن میکنم برمیگرده رو گاز

 • سلام خودروی دنا مدل ٩٧ دارم
  وقتی پا رو از روی پدال گاز بر میدارم و دنده عوض میکنم
  خود به خود گاز میخوره ماشین
  لطفاراهنمایی کنید تشکر

  • میکرو سوئیچ پدال کلاچ یا میکرو سوئیچ پدال ترمز رو چک کن احتمالا از اونه

 • سلام و عرض ادب
  خودروی بنده ۴۰۵ بنزینی مدل ۹۴ هست
  مشکلش اینه که گهگاه به خصوص زمانی که زیاد با پدالهای گاز و ترمز کار میکنم ( مثل ترافیکها ) بعد از ترمز ماشین شروع میکنه به گاز خوردن، دور موتور تا حدود ۳ بالا میره و کم کم مجدد کم میشه، و دومرتبه با ترمز زدن همون اتفاق میافته، چندباری تکرار میشه.
  این اتفاق هر چند روز یکبار تکرار میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام داداش ماشین منم همین مشکلو داره به نظرت مشکلش چیه

  • مال سنسور دریچه گاز ه ، منم همین مشکل را داشتم با تعویض سنسور دریچه گاز مشکل حل شد

 • ماشین‌من ریو مدل ۸۹ هست گاها توی ترافیک با سرعت کم که حرکت میکنم گاز که میدم امپر دور موتور از نیم هم‌ پایین میره لحظه ای خلاص میکنم پر گاز میکنم بعد دوباره حرکت میکنم،استپر و سوزن انژکتور هاشم تازه سرویس کردم،ایا احتمال داره سنسور دریچه گاز مورد داشته باشه؟

 • سلام خودرو بنده سمند lx مدل ۹۰ بود روزی حدود یک لیتر آب کم می کرد همه جای زیر وروی موتور ورادیاتور چک کرده بودم علائم نشتی /…نداشت همه جای /قطعات اطراف موتور …رادیات و..رو عوض کردم اونقد پول ضد یخ و ..حتی سرسیلندر رو تازه گذاشتم/ با واشرهایی که متنوع بودند .بیشتر مکانیکها رو سر کشیدم و مشورت گرفتم..نزدیک بود خانه را بفروشم و یه موتور تازه از کارخانه سفارش کنم.که یه بنده خدایی خلاصم کرد..گفت بفروش.خدا پرش و بیامرزه فروختم یه رواسال ۹۰ خریدم..فقط یه کلید استارت دستمه ماه هاست نه خرجی داره نه ابی کم میکنه نه تسمه تایم داره و…خیلی خیلی اقامنش سوار میشم و حتی گاز بدی ۱۵۰ تا راه میره ..خیلی ماهه.. داداش موتور پژو تو ایران به درد نمی خوره ..چون وسایل اصل پیدا نمیشه..خودتو خلاص کن..زیاد پول خرج نکن..

  • من هم پیکان ۵۷ دارم فقط سوییچ دستمه و نه ااااااب کم میکنه نه بنزین عالیه همون روا برای شما

 • سلام و عرض ادب
  امروز چراغ چک ماشینم (سمند ef7)روشن شد بعد از دیاگ زدن، تعمیرکار گفتش مشکل از سنسور دریچه گاز هستش و چون سنسور دریچه ی گاز ماشینم گفت برقیه، هزینه تعویضش بالای یه تومنه و اینکه گفت تا موقعه ای که ماشینت از لحاظ عملکرد ایرادی نداشت نیازی نیست کاری کنی…. از طرفی گفت زاویه دریچه گاز رفته رو ۳.۵ درجه در صورتی که باید صفر درجه میبود…
  چراغ چک که روشن مونده حالا هیچی،اینکه مشکلی به وجود میاره یا ن یکم نگرانم کرده…
  از عزیزان گرامی که این پیام رو میخونن خواهشمندم اگه به چنین مشکلی برخوردن یا راه حلی یا نظری راجبش دارن یه راهنمایی کوچیکی بکنن لطفا
  سپاسگزارم…

  • زاویه دریچه گاز برقی بین ۳ تا ۵ درجه درحالت دور آرام استاندارد هست. اون مکانیک اشتباه گفته.

 • با سلام . پژو ۴۰۵
  من مشکل سفتی پدال گاز دارم و ماشین سفت گاز میخوره.
  با عوض کردن سنسور دریچه گاز این مشکل کاملا حل شد ولی بعد از گذشت دو هفته دوباره ماشین مثل قبل شد. یجورایی انگار ماشین نفس کم میاره و به زور شتاب میگیره.
  ضمنا بعضی وقتا این مشکل خود به خود درست میشه ولی اکثرا این مشکل وجود داره.
  دوستان راهنمایی کنن لطفا.

  • سلام اول دیاگ بزن اگر کد خطا نداشت یعنی کل موتور درست کار میکنه و عیب مکانیکی هستش .

  • سلام. آقا حسین مشکلتون حل شده . مشکل از چی بود؟ ۴۰۵ منم همین مشکلو داره
   دوستان کسی دلیلشو نمیدونه؟

 • من ماشینم سمتدef7 مدل ۹۷ هست کپ داشت بردم نمایندگی ای سی یوشو دوباره برنامه ریزی کردن از اولم که خریدم این مشکلو داشت هرچیم بردم نتونستن عیبشو پیدا کنن الان اینجا خوندم ممکنه دلیلش سنسور گاز باشه تعویضش کنم درست میشه؟

  • سلام محمد اقا ماشین منم همین مشکل رو داره باید ببری پیش برق کار تا کامل سیستم برق و دسته سیم ها چک شود سنسور دریچه گاز قیمتش ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان هست ولی قبل از خریدن باید دسته سیم های مربوطه چک شود چون ممکنه سنسور دریچه گاز بخری ولی دوباره همین مشکل رو داشته باشید

 • با سلام و احترام؛
  ماشین سمند EF7 مدل ۹۶دارم که بعد از مدتی چراغ چک آن روشن و پس از روشن شدن اگر خودرو با دنده ۳ ۱۲۰کیلومتر بر ساعت می‌رفت الان با روشن شدن چراغ چک ۸۰ کیلومتر بیشتر نمی‌رود و نهایت سرعت زمان روشن بودن چراغ چک با دنده۵ ۱۴۰ کیلومتر می‌باشد و چراغ چک بعضی مواقع روشن می‌شود.
  ممنون می‌شوم علت را گویا شوید….
  در ضمن ماشین رو چندین تعمیرگاه و تنظیم موتوری بردم و پدال گاز هم عوض کردم ولی هنوز چراغ چک روشن می‌شود. یه تنظیم موتوری دیگه گفت از دسته سیم اصلی خودرو هستش.
  راهنمایی میخواستم از دوستان
  سپاس فراوان

  • صد در صد ار دسته سیم موتور هستش و باید تعویض بشه..جنس دسته سیم ضعیف و نامرغوبه خطای پدال گاز و کلاج ایجاد میشه..عوض کنی درست میشه

 • واقعا چه حال حوصله ای دارید با این ابو تیاره ها سر کله می زنید

  • ارباب ماشین ها. کی بودی تو

 • سلام،من ام وی ام ۳۱۵ دارم،صبحها که ماشین رو روشن میکنم بعد از حدود ۲۰ ثانیه موتور دیگه گاز نمیخوره و حالت کُپ کردن داره، چند ثانیه همین حالت رو داره و بعد درست میشه،البته وقتی موتور گرم باشه چنین اتفاقی نمیافته.ممکنه از سنسور گاز باشه؟حدود یکسال هم هست که اینطوره .

  • سلام سنسور دریچه گازه وقتی ماشین گرم بشه ماشین هیچ مشکلی نداره وقتی دیاگ بزنی خطا را پاک کردی دوباره میاد چون خطا همیشگی هست باید تعویض کنی و دوباره دیاگ بزنی تنظیم بشه

 • ماشین بنده پراید مدل ۸۷ است صبح موقع روشن شدن خیلی بد روشن می شود بردم تعمیرگاه گفتن از مپ سنسور است بعد از تعویض آن هیچ تغییری نکرده لطفا راهنمائی بفرمائید

  • سلام ماشین پراید داشتم که به سختی حرکت می کرد گفتند پمپ بنزینش است قسمت اصلی پمپ بنزین را عوض کردم /صاف پمپ و بقیه قسمتها را عوض نکردم/ ام ماشین تغییر نکرد به مکانیکی که دستگاه دیاگ داشت مراجعه کردم گفت سنسور اکسیژن است سنسور هم عوض کردم باز بدتر شد بگونه ای که سرعتش از قدم زدن عادی هم کمتر بود.با بکسل کردن به تعمیرگاه دیگری بردم اولین کاری که کردشیلنگ بنزین را چک کرد گفت بنزین نمی آید ایراد از پمپ است. گفتم پمپ را عوض کرده‌ام گفت باید بررسی شود . پمپ شیلنگ کوتاهی حدود ۵سانتی دارد پاره شده بود شیلنگ را عوض کرد مشکل حل شد البته با کلی دردسر و هزینه اضافی

 • با سلام
  ماشین من پراید ۱۳۱ مدل ۹۲ هست بعضی وقتا بد گاز میخوره
  صبح که روشن میکنم گاز میخوره استوپر موتور رو هم عوض کردم دیاگ زدم
  ولی امروز یکم گاز خورد بعد از ۵-۶ ثانیه خوب شد
  بعد از چند دقیقه که حرکت کردم و وایستادم گاز کم و زیاد میشد
  دور موتور از ۲۰ میرفت تا نزدیک ۳۰ برمیگشت چند بار اینجوری شد
  دیگه نمیدونم چکار باید بکنم
  لطفا کمک کنید من تو بندرعباس زندگی میکردم
  اول برج میخوام برم شمال اونجا که سرده دیگه چقد گاز میخوره تا گرم بشه

  • دلایل مختلفی میتونه داشته باشد ولی مهمترینش سنسور map هست که بهتره بررسیش کنی

  • شما باید سنسور مپ رو با دستگاه دیاگ و با یک ماشین سالم مقایسه بررسی کنید ببینید چه فشاری را نشون میده.اگر فشارش بیشتر بود مفهومش اینه از جایی داره هوا میکشه. ممکنه مانیفولد گاز سوراخ باشه. یا از محل استپر موتور.ا

  • سنسور دویچه گازه . دیاگ وصا کن یه چرخ بزن تو دور پایین تا خودشو نشن بده

  • دوست عزیز مشکل ازسنسوردریچه گازهستش اون بایدعوض کنی

  • سلام دوست عزیزمن چنین مشکلی داشتم جفت استپ موتورسنسورگازهست این خرابه همه میرن سروقت استپ موتورعوض کن درست میشه

 • سلام قربان ماشین من ۲۰۷ جدید هستش صفره دنده ای
  ماشین یهو چراغ چک روشن میشه گاز نمیخوره به تا ته پات فشار میدی بیشتر ۲۵۰۰ دور موتور نمیره
  و باید ماشین خاموش روشن کرد و بعد ۵مین دوباره همونطور میشه
  دیاگ زده میگه پدال گاز عوض شده باز فایده نداشته
  راهنمایی میکنید؟

  • سلام آقا مجتبی مشکل منم مشابه شماست ۲۰۷ دنده ای جدید مشکل شما حل شد؟ اشکال از چی بود؟

  • مشکل میتونه از سنسور پدال گاز یا شیر برقی دریچه گاز باشه. باید دیاگ بزنید. مقاومت شیربرقی گاز را هم باید اندازه بگیرید.

  • سلام .منم امروز همین مشکلو داشتم ماشین یهو وایساد گاز نخورد .خاموش کردم دوباره استارت زدم اوکی شد .فردا میبرم نمایندگی

  • سلام دوست خوبم مشکل از سنسور چشمی گیربکس
   کثیف شده احتمالا

  • سلام- ایراد از سیم کشی داخل موتور و اتاق هستش

 • ضدیخ وصدجوش به ابش اضافه کن ببین چجورمیشه

  • سلام اگر با کم کردن آب آمپر ماشین هم بالاست درب رادیاتور را تعویض کنید و یا بست های جنت های ماشین را چک کنید

 • سمند lx مدل ۸۷ دارم. مشکل سنسور به صورت زیر خودنمایی کرد:
  در سرعت بالا به ناگاه ماشین خود بخود حالت ترمز به خود می گیرد و ضمن کاهش سرعت (با گاز دادن، سرعت بالا نمی رود) شرع به روشن و خاموش شدن فلاشر (دوجفت راهنما) می کند.

  • اشکال از سیستم برق هستش

  • شاید مشکل از سیم کیلومتر سرعت باشد که فرسوده شده. من ال ایکس ۸۸ داشتم که مشکل شما رو داشتم البته در سرعت بالا عقربه کیلومتر می افتاد و گاز نمی خورد و به زور ۶۰ تا یا ۷۰ تا می رفت که با تعویض قطعه مشکل برطرف شد

  • سلام واسه من این مسئله چند بار پیش آمده مشکل از سنسور کیلومترت هست که خرابه ی دنده هست روی گیر بکست که گرده اونو عوض کن کچل کرده حل میشه اگر بعد از چند وقت دوباره همین مشکل پیش آمد دنده کیلومترتو باید عوض کنی اینو با اطمینان بهت میگم جائی هم الکی هزینه نکن

  • با سلام خدمت دوست گلم این نمونه مشکل که میگین مربوط به سنسور دریچه گاز هستش با یه دیاگ زدن کاملا مشخص میشه و اینه که ماشین با اصطلاح سکته یا کوپ /کپ میکنه وحتی در موارد دیگه مثلا اول صبح که بدون گرم کردن خودرو با دنده ۱یا۲ در حال حرکت هستی ماشین به یک لحظه ایست میکنه و دوباره حرکت میکنه و دوباره به همین شکل ادامه داره و بعد مشکل حل میشه. و نکته اینکه برای معاینه فنی الاینده گی خودرو شما زیاد هستش .

  • اتصال بدنه ضعیفه.چون فلاشرتون روشن میشه.حتی ممکنه تو این حالت لامپ پشت امپر تند تند روشن خاموش شه.اتصال بدنه توی صندوق عقب و هم وضعیت لامپ های عقب چک بشه

  • سلام
   احتمالا دینام شما خراب شده، که هم میتونید تعویض کنید و هم تعمیر.

  • سنسور کیلومتر عوض کنید درست میشه

 • سلام خودرو بنده Ef7 می باشد روزی حدود یک لیتر آب کم می کند همه جای زیر وروی موتور ورادیاتور چک شد علائم نشتی مشاهده نگردید نمایندگی ایران خودرو نظر دادند وأشر سرسیلندر نیم سوز شده وشروع به باز کردن وکمپرس و… این نظر خودرا تایید کردند وأشر سرسیلندر تعویض ورفت تراشکاری وأب بندی سوپاپ وبرخی قطعات تعویض ونو شد مثل وایرها وشلنگ ها و… وتحویل ما دادند . اما متاسفانه ایراد کم کردن آب رفع نشده است وکماکان این مشکل وجود دارد لطفا راهنمایی کنید خودروی Ef7 بنده مدل ٨٩ است

  • سلام ازپولکی هانشتی نداریدکه جزیی باشدکه روی موتورداغ درحالت روشن بودن تبخیرمیشوددرحالتی که موتورکارمیکند وداغ میشود

  • سلام
   دوست عزیز اشکال از درب رادیاتور هست باید عوض کرد وجنس خوب چون این ماشین مخزن آب نداره ومثل پراید نیست از درب بخار میشه وفایی پیدا نیست

  • سلام
   روی یکی از چوپوقی رادیاتور که پلاستیکی هست ترک ریزی دارد
   که وقتی موتور تحت فشار بخار آب قرا ر می گیرد
   بخار می شود
   این چوپوقی یا زانوی پلاستیکی که معمولا ورودی موتور است
   ترک ش اینقدر نیست
   که با یک نگاه مشخص شود
   ترک احتمالا خیلی ظریف هست
   اگر در رادیاتور از ضد یخ و ضد جوش استفاده می کنید
   شواهد ترک را با باز نمودن باطری ماشین
   میدان دیدتان بیشتر میشود
   و شواهد نشتی آب در خانه های مشبک پایین زانو را خواهید دید

   سعی کنید مشکل را خودتان با باز بسته نمودن دو تا پیچ فقط با خرید یک زانو جدید حل نمایید
   نمایندگی جز ایجاد مشکل جدید کاری برای شما انجام نمی دهد
   پیروز باشید

  • اگر پایه گازسوز هست ممکنه از رگلاتور گاز نشتی اب داشته باشی

  • بهترین کار اینه که با دستگاه تست نشتی رادیات چک کنید. این دستگاه یه تلمبه داره که فشار باد اعمال میکنه به رادیات. هرجا کوچکترین نشتی باشه و افت فشار پیدا بشه نشون میده.

  • منم این مشکل داشتم بایدهرروزاب میریختم تایکی بهم گفت دررادیاتورعوض کن عوض کردم درست شدراحت شدم

  • سلام اورینگی سر بوش ها احتمالا سوراخ باشد
   بپرسید اورینگی ها رو تعویض کردند یا نه؟

  • سلام, من حدود یکسال همینطوری سرکار بودم تا به پیشنهاد یکی از دوستام ضد یخ روغنی ریختم تو رادیاتور, واین مشکل من برطرف شد

  • درب رادیاتور رو تعویض کنید.

  • در رادیاتور رو موقعی که آمپر ماشین در حد وسط هست چک کن ببین نشتی خیلی ریز نداره من به صورت اتفاقی متوجه شدم صدای صوت خیلی خیلی کمی میداد و کناره در رادیاتور هم مقداری علائم خشک شدگی آب زنگ زده بود

  • سلام، درب رادیاتور ، چپقیهای رادیاتور ، درماشین پراید تجربه ایی مشابه داشتم که با تعویض درب رادیاتور حل شد و در پژو اس ال ایکس سوراخ بسیار ریز در مرکز نود درجه زاویه چپقی که شاید همه فکرکنیم به علت تراکم و حجم پلاستیک کربنی اون ناحیه احتمال نسبت به بقیه نواحتی یک درصده ولی هیچ جابی از مسیر گردش آب قابل اعتماد نیست ، زمان داغ بودن ماشین و رسیدن دمای آب به نود خودشو نشون میده ، اگر این دو مورد نبود بهترین راه یافتن نشتی چک کردن مسیر رفت و برگشته که موتور سرد باشه و چک کنی میبینی رسوب محل مورد نظر رو گرفته و سفیدک زده ، رسوب شبیه داخل سماور و کتری

  • دوست عزیز ممکن است فیبر و فنر واتر پمپ خوب آب بندی نمیکند و وقتی موتور خاموش است آب ریزش ندارد اما در هنگام روشن بودن و حرکت کم کم آب خارج میشود

  • دوست عزیز ممکن است فیبر و فنر واتر پمپ خوب آب بندی نمیکند و وقتی موتور خاموش است آب ریزش ندارد اما در هنگام روشن بودن و حرکت کم کم آب خارج میشود