سنسور دریچه گاز و نشانه های خرابی آن را بشناسید

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
 • 16 تیر 1397
 • 60461
 • 25
 • مدت مطالعه :5 دقیقه

سنسور دریچه گاز چیست؟

به طور کلی حسگر یا سنسور به معنای وسیله ای است که تغییرات فیزیکی و شیمیایی را اندازه گیری و به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. حال وقتی می گوییم «سنسور دریچه گاز» (Throttle position sensor)، منظور حسگری است که روی دریچه گاز انواع خودرو من جمله پراید، سمند EF7 و پژو 405 بسته می شود. در خودروهای سمند EF7 این حسگر معمولا در پشت دریچه اصلی گاز و نزدیک استپر بسته می شود اما در برخی از خودروها در قسمت جلویی موتور ماشین قابل رویت است. البته اگر خودروی سمند یا پژو شما برقی باشد، حسگر سنسور گاز، داخل خود دریچه گاز تعبیه می شود و برای یک فرد معمولی به راحتی قابل تشخیص نیست.

سنسور دریچه گاز موظف است تا ای سی یو (E.C.U) خودرو را از موقعیت دریچه گاز مطلع سازد. با فشردن پدال گاز و تغییر مقاومت الکتریکی میزان ولتاژ ورودی به ECU تغییر می کند و ECU با ارسال سیگنال مناسب میزان باز و بسته بودن صفحه تراتل را مشخص می کند.

سنسور EF7

در تکنولوژی روز دنیا سنسور دریچه گاز جای خود را به دریچه گاز برقی داده است و این سنسور از روی دریچه گاز حذف شده است. البته در برخی از خودروهای تولید داخل هم این سنسور جای خود را به دریچه گاز برقی داده است اما همچنان هستند خودروهایی از خانواده سمند، پژو و پراید که دریچه گازشان برقی نیست.

حسگر دریچه گاز

عملکرد سنسور دریچه گاز EF7 چگونه است؟

سنسورهای به کار رفته در خودروها انواع مختلفی داشته و برای عملکرد های متفاوت استفاده می شود مثل سنسور اکسیژن، سنسور درجه حرارت مایع خنک کننده و … . وظیفه عملکرد سنسور دریچه گاز نظارت بر موقعیت دریچه گاز خودرو و  به این ترتیب است که به محض فشار پای شما بر روی پدال گاز و باز شدن پولکی دریچه گاز، میزان سوخت انژکتورها توسط دریچه سنسور گاز تنظیم می شود.

برای خرید سنسور دریچه گاز سمند EF7 اینجا کلیک کنید!

سنسور سمند

عوامل خرابی سنسور درچه گاز

سنسورهای دریچه گاز EF7 معمولا نسبت به سنسور های دیگر عمر بالاتری دارند و به طور کلی سنسورها نیازی به سرویس تمیز کاری و یا روغن کاری ندارند. از جمله عواملی که باعث بروز مشکل در حسگر دریچه گاز می شوند، شستشوی موتور ماشین است؛ البته ایراد در سیمکشی یا کامپیوتر خودرو هم باعث خرابی این حسگر خواهد شد. خراب شدن دریچه گاز خودرو نیز می تواند دلیلی برای تعویض سنسور دریچه گاز باشد.

البته عوامل بالا به جز سمند EF7 در خرابی سنسور دریچه گاز پژو 405، سنسور دریچه گاز پراید و بسیار دیگری از خودروها صدق می کند.

دیاگ

علائم خرابی دریچه سنسور گاز چیست؟

به کمک دستگاه دیاگ، پارامترهای مربوط به سنسور دریچه گاز قابل بررسی است اما تا قبل مراجعه اگر یکی از نشانه های زیر را در خودروتان مشاهده کردید، ایراد مربوط به سنسور دریچه گاز است:

بد کار کردن و خوب گاز نخوردن موتور

بالا ماندن دور موتور در دور آرام

گاز خوردن با تأخیر ماشین (پدال گاز با دریچه و پشت آمپر یکسان نیست)

زود کات اف کردن موتور (به زمانی گفته می شود که سوپاپ ورودی موتور بسته و برای چند لحظه ورود هوا یا سوخت به داخل پیستون قطع می‌شود)

خاموش شدن موتور با گاز دادن

خودرو بین دور موتور ۲۵۰۰rpm تا ۳۰۰۰rpm حالت گرفتگی پیدا می کند.

نوسان در دورهای بالا بخاطر کثیفی و آب خوردگی

دود کردن موتور، گاهی اوقات هم با گاز دادن، میزان دود کم یا زیاد می شود .

گاز هرز خوردن خودرو

کپ کردن خودرو
سنسور دریچه گاز

نکته: حتما به یاد داشته باشید که این سنسور بعد از تعویض، باید با دستگاه دیاگ تنظیم شود.

خودروی شما تا به حال دچار خرابی سنسور دریچه گاز شده است؟ علائم خرابی سنسور خودروی شما هم دقیقا همان مواردی بودند که در بالا ذکر شد؟ با توجه به تجربیات خودتان بنویسید؛ آیا فرقی بین عملکرد سنسورها در انواع خودرو وجود دارد یا خیر؟ توربو یدک از تجربیات شما درباره هر نکته ای که به خودرو مربوط می شود، استقبال می کند.

خرید سنسور دریچه گاز خودروهای مختلف 

همچنین مجموعه ای از نکات فنی خودرویی را در دسته بندی آن می توانید مشاهده نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سلام خودرو بنده Ef7 می باشد روزی حدود یک لیتر آب کم می کند همه جای زیر وروی موتور ورادیاتور چک شد علائم نشتی مشاهده نگردید نمایندگی ایران خودرو نظر دادند وأشر سرسیلندر نیم سوز شده وشروع به باز کردن وکمپرس و… این نظر خودرا تایید کردند وأشر سرسیلندر تعویض ورفت تراشکاری وأب بندی سوپاپ وبرخی قطعات تعویض ونو شد مثل وایرها وشلنگ ها و… وتحویل ما دادند . اما متاسفانه ایراد کم کردن آب رفع نشده است وکماکان این مشکل وجود دارد لطفا راهنمایی کنید خودروی Ef7 بنده مدل ٨٩ است تلفن واتساب ٠٩١٢٧۴٧٠٨۴٣ تلفن مستقیم ٠٩١٢٢٠۴٣٠۴۶

  • سلام ازپولکی هانشتی نداریدکه جزیی باشدکه روی موتورداغ درحالت روشن بودن تبخیرمیشوددرحالتی که موتورکارمیکند وداغ میشود

  • سلام
   دوست عزیز اشکال از درب رادیاتور هست باید عوض کرد وجنس خوب چون این ماشین مخزن آب نداره ومثل پراید نیست از درب بخار میشه وفایی پیدا نیست

  • سلام
   روی یکی از چوپوقی رادیاتور که پلاستیکی هست ترک ریزی دارد
   که وقتی موتور تحت فشار بخار آب قرا ر می گیرد
   بخار می شود
   این چوپوقی یا زانوی پلاستیکی که معمولا ورودی موتور است
   ترک ش اینقدر نیست
   که با یک نگاه مشخص شود
   ترک احتمالا خیلی ظریف هست
   اگر در رادیاتور از ضد یخ و ضد جوش استفاده می کنید
   شواهد ترک را با باز نمودن باطری ماشین
   میدان دیدتان بیشتر میشود
   و شواهد نشتی آب در خانه های مشبک پایین زانو را خواهید دید

   سعی کنید مشکل را خودتان با باز بسته نمودن دو تا پیچ فقط با خرید یک زانو جدید حل نمایید
   نمایندگی جز ایجاد مشکل جدید کاری برای شما انجام نمی دهد
   پیروز باشید

  • اگر پایه گازسوز هست ممکنه از رگلاتور گاز نشتی اب داشته باشی

 • سمند lx مدل ۸۷ دارم. مشکل سنسور به صورت زیر خودنمایی کرد:
  در سرعت بالا به ناگاه ماشین خود بخود حالت ترمز به خود می گیرد و ضمن کاهش سرعت (با گاز دادن، سرعت بالا نمی رود) شرع به روشن و خاموش شدن فلاشر (دوجفت راهنما) می کند.

  • اشکال از سیستم برق هستش

  • شاید مشکل از سیم کیلومتر سرعت باشد که فرسوده شده. من ال ایکس ۸۸ داشتم که مشکل شما رو داشتم البته در سرعت بالا عقربه کیلومتر می افتاد و گاز نمی خورد و به زور ۶۰ تا یا ۷۰ تا می رفت که با تعویض قطعه مشکل برطرف شد

  • سلام واسه من این مسئله چند بار پیش آمده مشکل از سنسور کیلومترت هست که خرابه ی دنده هست روی گیر بکست که گرده اونو عوض کن کچل کرده حل میشه اگر بعد از چند وقت دوباره همین مشکل پیش آمد دنده کیلومترتو باید عوض کنی اینو با اطمینان بهت میگم جائی هم الکی هزینه نکن

  • با سلام خدمت دوست گلم این نمونه مشکل که میگین مربوط به سنسور دریچه گاز هستش با یه دیاگ زدن کاملا مشخص میشه و اینه که ماشین با اصطلاح سکته یا کوپ /کپ میکنه وحتی در موارد دیگه مثلا اول صبح که بدون گرم کردن خودرو با دنده ۱یا۲ در حال حرکت هستی ماشین به یک لحظه ایست میکنه و دوباره حرکت میکنه و دوباره به همین شکل ادامه داره و بعد مشکل حل میشه. و نکته اینکه برای معاینه فنی الاینده گی خودرو شما زیاد هستش .

  • اتصال بدنه ضعیفه.چون فلاشرتون روشن میشه.حتی ممکنه تو این حالت لامپ پشت امپر تند تند روشن خاموش شه.اتصال بدنه توی صندوق عقب و هم وضعیت لامپ های عقب چک بشه

 • ضدیخ وصدجوش به ابش اضافه کن ببین چجورمیشه

  • سلام اگر با کم کردن آب آمپر ماشین هم بالاست درب رادیاتور را تعویض کنید و یا بست های جنت های ماشین را چک کنید

 • سلام قربان ماشین من ۲۰۷ جدید هستش صفره دنده ای
  ماشین یهو چراغ چک روشن میشه گاز نمیخوره به تا ته پات فشار میدی بیشتر ۲۵۰۰ دور موتور نمیره
  و باید ماشین خاموش روشن کرد و بعد ۵مین دوباره همونطور میشه
  دیاگ زده میگه پدال گاز عوض شده باز فایده نداشته
  راهنمایی میکنید؟

 • با سلام
  ماشین من پراید ۱۳۱ مدل ۹۲ هست بعضی وقتا بد گاز میخوره
  صبح که روشن میکنم گاز میخوره استوپر موتور رو هم عوض کردم دیاگ زدم
  ولی امروز یکم گاز خورد بعد از ۵-۶ ثانیه خوب شد
  بعد از چند دقیقه که حرکت کردم و وایستادم گاز کم و زیاد میشد
  دور موتور از ۲۰ میرفت تا نزدیک ۳۰ برمیگشت چند بار اینجوری شد
  دیگه نمیدونم چکار باید بکنم
  لطفا کمک کنید من تو بندرعباس زندگی میکردم
  اول برج میخوام برم شمال اونجا که سرده دیگه چقد گاز میخوره تا گرم بشه

 • ماشین بنده پراید مدل ۸۷ است صبح موقع روشن شدن خیلی بد روشن می شود بردم تعمیرگاه گفتن از مپ سنسور است بعد از تعویض آن هیچ تغییری نکرده لطفا راهنمائی بفرمائید

  • سلام ماشین پراید داشتم که به سختی حرکت می کرد گفتند پمپ بنزینش است قسمت اصلی پمپ بنزین را عوض کردم /صاف پمپ و بقیه قسمتها را عوض نکردم/ ام ماشین تغییر نکرد به مکانیکی که دستگاه دیاگ داشت مراجعه کردم گفت سنسور اکسیژن است سنسور هم عوض کردم باز بدتر شد بگونه ای که سرعتش از قدم زدن عادی هم کمتر بود.با بکسل کردن به تعمیرگاه دیگری بردم اولین کاری که کردشیلنگ بنزین را چک کرد گفت بنزین نمی آید ایراد از پمپ است. گفتم پمپ را عوض کرده‌ام گفت باید بررسی شود . پمپ شیلنگ کوتاهی حدود ۵سانتی دارد پاره شده بود شیلنگ را عوض کرد مشکل حل شد البته با کلی دردسر و هزینه اضافی

 • سلام،من ام وی ام ۳۱۵ دارم،صبحها که ماشین رو روشن میکنم بعد از حدود ۲۰ ثانیه موتور دیگه گاز نمیخوره و حالت کُپ کردن داره، چند ثانیه همین حالت رو داره و بعد درست میشه،البته وقتی موتور گرم باشه چنین اتفاقی نمیافته.ممکنه از سنسور گاز باشه؟حدود یکسال هم هست که اینطوره .

  • سلام سنسور دریچه گازه وقتی ماشین گرم بشه ماشین هیچ مشکلی نداره وقتی دیاگ بزنی خطا را پاک کردی دوباره میاد چون خطا همیشگی هست باید تعویض کنی و دوباره دیاگ بزنی تنظیم بشه

 • واقعا چه حال حوصله ای دارید با این ابو تیاره ها سر کله می زنید

 • با سلام و احترام؛
  ماشین سمند EF7 مدل ۹۶دارم که بعد از مدتی چراغ چک آن روشن و پس از روشن شدن اگر خودرو با دنده ۳ ۱۲۰کیلومتر بر ساعت می‌رفت الان با روشن شدن چراغ چک ۸۰ کیلومتر بیشتر نمی‌رود و نهایت سرعت زمان روشن بودن چراغ چک با دنده۵ ۱۴۰ کیلومتر می‌باشد و چراغ چک بعضی مواقع روشن می‌شود.
  ممنون می‌شوم علت را گویا شوید….
  در ضمن ماشین رو چندین تعمیرگاه و تنظیم موتوری بردم و پدال گاز هم عوض کردم ولی هنوز چراغ چک روشن می‌شود. یه تنظیم موتوری دیگه گفت از دسته سیم اصلی خودرو هستش.
  راهنمایی میخواستم از دوستان
  سپاس فراوان

 • من ماشینم سمتدef7 مدل ۹۷ هست کپ داشت بردم نمایندگی ای سی یوشو دوباره برنامه ریزی کردن از اولم که خریدم این مشکلو داشت هرچیم بردم نتونستن عیبشو پیدا کنن الان اینجا خوندم ممکنه دلیلش سنسور گاز باشه تعویضش کنم درست میشه؟

 • با سلام . پژو ۴۰۵
  من مشکل سفتی پدال گاز دارم و ماشین سفت گاز میخوره.
  با عوض کردن سنسور دریچه گاز این مشکل کاملا حل شد ولی بعد از گذشت دو هفته دوباره ماشین مثل قبل شد. یجورایی انگار ماشین نفس کم میاره و به زور شتاب میگیره.
  ضمنا بعضی وقتا این مشکل خود به خود درست میشه ولی اکثرا این مشکل وجود داره.
  دوستان راهنمایی کنن لطفا.

  • سلام اول دیاگ بزن اگر کد خطا نداشت یعنی کل موتور درست کار میکنه و عیب مکانیکی هستش .

 • سلام و عرض ادب
  امروز چراغ چک ماشینم (سمند ef7)روشن شد بعد از دیاگ زدن، تعمیرکار گفتش مشکل از سنسور دریچه گاز هستش و چون سنسور دریچه ی گاز ماشینم گفت برقیه، هزینه تعویضش بالای یه تومنه و اینکه گفت تا موقعه ای که ماشینت از لحاظ عملکرد ایرادی نداشت نیازی نیست کاری کنی…. از طرفی گفت زاویه دریچه گاز رفته رو ۳.۵ درجه در صورتی که باید صفر درجه میبود…
  چراغ چک که روشن مونده حالا هیچی،اینکه مشکلی به وجود میاره یا ن یکم نگرانم کرده…
  از عزیزان گرامی که این پیام رو میخونن خواهشمندم اگه به چنین مشکلی برخوردن یا راه حلی یا نظری راجبش دارن یه راهنمایی کوچیکی بکنن لطفا
  سپاسگزارم…

 • دکمه ی کال تو اکشن اسنپ