ترمز ای بی اس چگونه کار می‌کند؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۳ مهر ۱۳۹۹
  • 249
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

ترمزها در زمان رانندگی با ماشین بسیار مهم هستند و هدف اصلی آن‌ها کاهش سرعت و توقف ماشین است؛ اما ترمز ای بی اس یا سیستم ترمز ضد قفل یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در زمینه ایمنی خودروهای جدید است. ABS یا سیستم ترمز ضد قفل قطعه‌ای از تجهیزات ایمنی است که از قفل شدن چرخ‌های خودرو در شرایط اضطراری، وحشت یا ترمز شدید جلوگیری می‌کند. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

در خودروهای بدون ترمز ABS  وقتی جاده خیس و لغزنده باشد و راننده به طور ناگهانی ترمز بکشد چرخ‌های اتومبیل قفل کرده و راننده کنترل خودرو را از دست خواهد داد. در چنین شرایطی حتی اگر یک راننده حرفه‌ای هم باشید نمی‌توانید خودرو را کنترل کنید و کمترین نتیجه این اتفاق پرت شدن خودرو از جاده خواهد بود. اینجاست که سیستم ترمز ضد قفل (ABS) وارد می‌شود. این سیستم از قفل شدن چرخ‌ها جلوگیری می‌کند و به راننده در چنین شرایطی به کنترل خودرو کمک می‌کند.

ABS  برای اولین بار در دهه 1950 به عنوان یک سیستم ضد لغزش برای استفاده در هواپیماها معرفی شد؛ و در دهه 1970، فورد و کرایسلر ثابت کردند که می‌توان از آن در اتومبیل‌ها نیز استفاده کرد. سیستم ترمز ضد قفل اکنون در تمام اتومبیل‌های مدرنی که به فروش می‌رسند وجود دارد.

نحوه عملکرد ترمز ABS

همان‌طور که گفتیم سیستم ترمز ضد قفل یک سیستم ایمنی در اتومبیل‌ها است که مانع از قفل شدن چرخ‌ها می‌شود و به رانندگان در حفظ کنترل فرمان کمک می‌کند. ترمز ای بی اس گاهی اوقات به عنوان سیستم ترمز ضد لغزش نیز شناخته می‌شود.

با استفاده از ABS، در شرایطی مانند ترمز ناگهانی، کنترل بیشتری بر ماشین خود دارید. اصولا این وسیله برای کمک به راننده در کنترل فرمان و جلوگیری از سر خوردن هنگام ترمز طراحی شده است.

در سیستم ترمز ABS زمانی که دور موتور 1600 باشد و راننده خودرو ترمز بگیرد، باعث می‌شود که دور موتور کم کم و به صورت پله‌ای پایین بیاید. سیستم ترمز ای بی اس با قطع و وصل کردن روغنی که از سمت پمپ ترمز و بوستر ترمز به سمت چرخ‌ها می‌رود دور چرخ را نیز به صورت پله‌ای کاهش می‌دهد.

در نتیجه باعث می‌شود که چرخ ماشین قفل نکند و ماشین سر نخورد و همچنین باعث می‌شود خودرو در کوتاه‌ترین زمان با حد فاصل کم متوقف شود.

برای خرید آنلاین لنت ترمز انواع خودروها کلیک کنید!

مزایای ترمز ABS

اکثر وسایل نقلیه مدرن از خط مونتاژ بدون ترمز ضد قفل خارج نمی‌شوند. نصب ترمز ABS بر روی خودرو مزایای زیادی دارد و برجسته‌ترین مزیت آن افزایش ایمنی راننده و سرنشین خودرو است. در ادامه برخی دیگر از مزایای ترمز ضد قفل را معرفی می‌کنیم.

افزایش قدرت توقف، به ویژه در یخ

فناوری ABS به ویژه در شرایط لغزنده خطر قفل شدن چرخ‌ها و سر خوردن وسیله نقلیه را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. اغراق نیست اگر بگوییم این سیستم امنیتی در ماشین می‌تواند باعث نجات جان انسان شود چراکه به رانندگان در کنترل خودرو در جاده‌های لغزنده و یا در هنگام ترمزهای ناگهانی کمک زیادی می‌کند.

ارزش فروش مجدد

فناوری ABS به ارزش وسیله نقلیه شما می‌افزاید. در حقیقت، از آنجا که در اتومبیل‌ها و کامیون‌های امروزی وجود دارد، نداشتن ABS به معنای فروش وسیله نقلیه شما با قیمت پایین است.

تشخیص عملکرد نادرست ترمز

بسیار مهم است که بدانید آیا سیستم ترمز ضد قفل شما به درستی کار می‌کند یا خیر؟ABS یک ویژگی ایمنی اساسی در وسیله نقلیه شما است، اما اگر به درستی کار نکند به شما در شرایط حساس کمک نمی‌کند. اگر مطمئن نیستید که ABS شما کار می‌کند یا نه در ادامه چند روش آسان برای تشخیص عملکرد نادرست ترمز ای بی اس را معرفی می‌کنیم.

– یکی از نشانه‌های خرابی ترمز ABS خودرو، واکنش نشان ندادن پدال ترمز است. در این حالت پدال ترمز سفت می‌شود و در نهایت عمل نمی‌کند.

– وقتی سیستم ترمز اتومبیل سالم باشد به راحتی کار می‌کند و با یک بار پدال گرفتن خودرو متوقف می‌شود؛ اما اگر ترمز گرفتن نیاز به فشار بیشتری روی پدال داشته باشد این یکی از علائم خرابی ترمز ABS است.

– زمانی که چراغ ای بی اس روشن شود یعنی ترمز ABS اتومبیل دچار مشکل شده است در چنین شرایطی ترمز ای بی اس به دلیل عملکرد نادرست غیرفعال می‌شود اما ترمز معمولی درست کار می‌کند.

– یکی دیگر از نشانه‌های خرابی ترمز ABS قفل شدن ترمز است.

اگر مطمئن نیستید که سیستم ترمز ضد قفل شما کار می‌کند یا نه توصیه می‌کنیم به یک مکانیک مطمئن و کار بلد مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *