نحوه‌ صحیح تنظیم نور بالا و پایین خودرو

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۵ مهر ۱۳۹۹
  • 565
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

تنظیم نبودن نور چراغ خودروها از جمله مشکلاتی به‌حساب می‌آید که بسیاری از رانندگان با آن مواجه می‌شوند. در چنین شرایطی چراغ‌های خودرو به جای روشن کردن مسیر حرکت، کناره‌های جاده و خیابان را روشن می‌کنند؛ از این‌رو به تنظیم چراغ جلو خودرو نیاز خواهد بود. به‌طور کلی تنظیم نور بالا خودرو و تنظیم نور پایین خودرو از لحاظ ایمنی بسیار حائز اهمیت هستند؛ زیرا چراغ‌ها برای روشن کردن مسیر حرکت، دید بهتر نشانه‌های جاده‌ای و حیواناتی که هر لحظه ممکن است به وسط جاده بیایند، به‌کار می‌روند. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

بنابراین رانندگی با چراغ‌هایی که تنظیم نیستند، بسیار خطرناک بوده و هر‌چه سریع‌تر باید به تنظیم چراغ جلو خودرو اقدام کرد. در اینجا سعی خواهیم کرد به نحوه تنظیم نور بالا و پایین خودرو بپردازیم؛ بنابراین با ما همراه باشید.

پیچ تنظیم راغ

چگونه به تنظیم چراغ جلو خودرو اقدام کنیم؟

چراغ‌های خودرو با هدف روشن کردن جاده در شب و هشدار به خودروهای مقابل تعبیه شده‌اند که تنظیم نبودن آن‌ها بسیار خطرناک خواهد بود؛ زیرا به جای تاباندن نور به مسیر حرکت، اطراف و محیط ناکارآمد محدوده حرکت را روشن می‌کنند که در موانع جاده‌ای، پیچ‌های غیرمنتظره و … اهمیت این موضوع مشخص می‌شود.

حال اگر به دنبال تنظیم نور بالا خودرو و تنظیم نور پایین خودرو هستید، می‌توانید با روش‌های ساده به تنظیم دستی چراغ خودرو اقدام کنید:

– چنانچه پیچ تنظیم چراغ‌های خودرو در بالای خود چراغ‌ها و زیر کاپوت قرار داشته باشد، تنظیم چراغ جلو خودرو بسیار آسان خواهد بود و به راحتی می‌توان این کار را انجام داد اما اگر پیچ تنظیم چراغ‌های خودرو در پشت رادیاتور قرار گرفته است، کار کمی سخت خواهد بود و بهتر است از یک کارشناس خودرو برای تنظیم چراغ‌‌های اتومبیل کمک گرفت. (لازم به ذکر است که محل قرارگیری پیچ تنظیم چراغ در دفترچه راهنمای خودرو درج شده است.)

برای خرید آنلاین انواع چراغ خودرو کلیک کنید!

تنظیم چراغ جلو خودرو

– برای تنظیم چراغ جلو خودرو باید به تنظیم تک به تک هر کدام از چراغ‌ها اقدام کرد. در واقع ابتدا باید چراغ سمت راست را تنظیم کنید و سپس به سراغ چراغ سمت چپ بروید. بدین منظور بهتر است از کسی برای انجام این کار کمک بگیرید.

– برای تنظیم چراغ‌های جلو باید خودرو را در موقعیت کاملا هموار و بدون شیب نزدیک برخورد با دیوار پارک کرد. سپس چراغ‌ها را روشن کرده و با استفاده از گچ رنگی یا چسب نواری به علامت‌گذاری نقطه میانی نور تابیده شده از چراغ به دیوار اقدام کنید. در مرحله بعد باید در داخل خودرو نشسته و دقیقا به اندازه 7.5 متر در امتداد جایی که خودرو متوقف شده بود، به صورت مستقیم به عقب حرکت کنید. (این نکته را در نظر بگیرید که عدد 7.5 متر استاندارد بوده و نباید بیشتر یا کمتر از آن به عقب بروید. لازم به ذکر است که این عدد در برخی از خودروها متفاوت بوده که برای اطمینان باید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.)

– در این مرحله باید چراغ خودرو را روشن کرده و پیچ ارتفاع را با پیچ گوشتی تا جایی بپیچانید که اوج تابش نور در مرکز علامت روی دیوار قرار بگیرد تا تنظیم چراغ جلو خودرو از لحاظ ارتفاع انجام شود. (به این نکته دقت کنید که در این حالت، چراغ‌های مه‌شکن روشن نباشند.)

– حال برای تنظیم افقی چراغ‌های خودرو به صورت جداگانه باید در همان فاصله 7.5 متری، چراغ‌ها را روشن کنید و اوج نور برای چراغ راست در سمت راست مرکز علامت و برای چراغ چپ خودرو در سمت چپ مرکز علامت روی دیوار تابیده شود. (این نکته را در نظر بگیرید که قرار است، چراغ‌ها را تک به تک تنظیم کنید؛ از این‌رو برای جلوگیری از سردرگمی، می‌توانید با پوشش مناسب از تابش نور چراغ دیگر جلوگیری کنید.)

تنظیم چراغ جلو خودرو نقطه تابش نور

– در نهایت باید نتیجه کار را تست کنید. برای این کار باید خودرو را در شب به جاده برده و از تنظیم چراغ جلو خودرو به صورت اصولی و صحیح مطمئن شوید؛ زیرا اگر تنظیم دستی چراغ جلو خودرو به درستی انجام نشود، ممکن است اوضاع دید راننده بدتر شود. چنانچه هنوز چراغ‌ها تنظیم نشده‌اند، می‌توانید مراحل را مجدد تکرار کنید یا از کارشناس خودرو برای تنظیم چراغ‌‌های اتومبیل کمک بگیرید.

تفاوت چراغ موتور دار (هوشمند) و بدون موتور

برای بسیاری از رانندگان این اتفاق افتاده است که گاهی در مسیر حرکت، هیچ وسیله روشنایی وجود نداشته و دید کافی برای رانندگی وجود ندارد؛ در نتیجه احتمال بروز حادثه در چنین شرایطی افزایش می‌یابد.

استفاده از چراغ‌های جلو موتور دار به افزایش روشنایی و دید بهتر نسبت به مسیر کمک شایانی خواهند کرد. در حال حاضر اغلب چراغ جلوهایی که بر روی خودروها تعبیه شده‌اند از نوع معمولی بوده که علی‌رغم استاندارد بودن، فقط توانایی روشنایی به میزان معینی داشته و تغییر جهت خودرو در عملکرد آن تاثیری ندارد.

در نقطه مقابل برخی از خودروها، چراغ جلو موتور دار دارند که با کم و زیاد شدن سرعت و تغییر مسیر حرکت خودرو، عملکرد متفاوتی نسبت به چراغ‌های معمولی از خود نشان می‌دهند؛ زیرا این مدل چراغ‌ها به چنین عواملی حساس بوده و با توجه به تغییر هر یک از آن‌ها، روشنایی متفاوتی خواهند داشت.

در حقیقت در این مدل چراغ‌ها از نوعی سنسور استفاده شده است که با چرخش و تغییر حرکت فرمان خودرو فعال شده و در همان جهت تغییر وضعیت می‌دهد؛ یعنی زمانی‌که خودرو به سمت راست یا چپ تغییر مسیر دهد، این چراغ‌های موتوردار هم به صورت خودکار به سمت راست یا چپ متمایل می‌شوند.

چراغ موتور دار فرمان پذیر

چراغ‌های جلو موتور دار به طور تقریبی، 18 درجه حول پیرامون خود چرخش دارند و به همین دلیل در مقایسه با چراغ‌های معمولی، 40 درصد روشنایی بیشتر داشته و دید بهتری برای راننده فراهم می‌کنند.

همانطور که می‌دانید، استفاده از نور بالا سبب آزار رانندگان رو به رو شده و باعث کاهش دید و کوری موقت آن‌ها می‌شود. چراغ‌های جلو موتور دار در حالت نور بالا، زمانی‌که خودرویی از رو به رو نزدیک می‌شود، به سرعت این موضوع را تشخیص داده و نور را تنظیم می‌کنند تا سبب کاهش دید راننده مقابل نشود؛ بنابراین چراغ‌های جلو موتور دار با توجه به ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی که دارند، در مقایسه با چراغ‌های بدون موتور از کاربرد بیشتری برخوردار بوده و احتمال ایجاد حادثه را در شرایط خاص و مسیرهایی با نور ناکافی به حداقل می‌رسانند.

daptive led headlights

خدمات تخصصی خودرو؛ کارشناس تنظیم چراغ جلو خودرو

بدون تردید تنظیم چراغ جلو خودرو به عنوان یکی از مسائل ایمنی خودرو به‌حساب می‌آید که باید به صورت صحیح و اصولی انجام شود. هر چند تنظیم نور بالا و پایین خودرو کار دشواری نیست اما اگر به دنبال تنظیم چراغ‌های جلو خودرو هستید تا در جاده‌های خاص با میزان روشنایی کم با حداقل خطر رانندگی کنید، می‌توانید از مراکز خدمات تخصصی خودرو متشکل از کارشناسان متخصص و با تجربه به منظور تنظیم چراغ جلو خودرو کمک بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *