همه چیز درباره جعبه فیوز پراید که باید بدانید!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۱ آبان ۱۳۹۹
  • 308
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

جعبه فیوز، همانطور که از نامش پیداست، جعبه ای است که فیوزهای خودرو در آن قرار دارند و تجهیزات الکتریکی خودرو با این فیوزها تغذیه می‌کنند. در صورتی که این تجهیزات مشکلی داشته باشند، فیوز مربوط به آن‌ها عمل کرده و برای برطرف کردن مشکل، فقط همان فیوز را می‌توان اصلاح کرد. جعبه فیوز پراید نیز مانند سایر خودروها در بخش کناره‌های فرمان آن وجود دارد. البته در هر خودرویی، جعبه فیوز در قسمت خاصی مانند کابین، سمت چپ یا راست فرمان قرار گرفته است. فیوز در اصل یک قطعه الکتریکی است که از مدارهای الکتریکی در برابر جریان‌های غیر مجاز الکتریسیته محافظت می‌کند. جعبه فیوز باید از جنسی ساخته شود که عایق آب و الکتریسیته باشد تا ایجاد اتصال در آن اتفاق نیافتد. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

جعبه فیوز پراید کجاست؟

هنگامی ‌که سیستم برق‌رسانی خودرو دچار مشکل می‌شود، راننده یا تعمیرکار باید جعبه فیوز را بررسی کند. جعبه فیوز در سمت چپ فرمان قرار دارد.

هر کدام از فیوزهایی که در این جعبه قرار دارند، مسئول بخش خاصی از سیستم‌های برقی خودرو هستند. برای راحتی کار، فیوز‌های موجود در این جعبه، شماره‌گذاری شده‌اند تا برای پیدا کردن فیوز مورد نظر، راحت‌تر بتوان اقدام کرد. راهنمای جعبه فیوز در این زمینه به تعمیرکاران و رانندگان کمک می‌کند. به خصوص در مواقعی که کاتالوگ خودرو در دسترس نیست، این که بدانید جعبه فیوز پراید کجاست و هر فیوز مربوط به چه قسمتی است، اهمیت زیادی دارد. جعبه فیوز پراید کاربراتوری یا مدل‌های دیگر تقریبا مشابه هستند.

اسم گذاری جعبه فیوز پراید

راهنمای جعبه فیوز پراید

اگر جعبه فیوز را باز کنید شکل بالا را مشاهده می‌کنید که شماره‌گذاری‌هایی روی آن انجام گرفته است. حال در این قسمت، هر کدام از این فیوزها را مشخص می‌کنیم که مربوط به کدام یک از سیستم‌های پراید هستند.

با توجه به شماره‌گذاری‌های روی جعبه فیوز، جدول زیر را بررسی کنید تا بدانید هر فیوز مربوط به کدام بخش از سیستم‎‌های خودرو است.

 

شماره


ظرفیت (آمپر)


عملکرد فیوز


A


15


فیوز برف پاک کن پراید و شیشه شوی جلو


B


15


برف پاک کن عقب


C


20


چراغ مه شکن


D


40


فن رادیاتور


E


15


فن تهویه هوای داخل کابین


F


30


بالابر شیشه


G


10


پمپ بنزین


H


10


کیلومتر شمار


I


15


گرمکن شیشه عقب


J


15


چراغ، ترمز و فیوز بوق پراید


K


15


ساعت و فلاشر


L


10


فیوز ضبط پراید، چراغ‌های صندوق عقب و داخل کابین


M


15


چراغ‌های راهنمای جلو، چراغ نمره، چراغ‌های کوچک جلو و چراغ خطر


N


10


واحد کنترل موتور و ECU


P


15


ساعت، فندک و آنتن


Q


30


قفل مرکزی درب‌ها


 

حال موقعیت فیوزهای مختلف را در خودروی پراید پیدا کردیم، باید بدانیم که در صورت مشکل داشتن هر کدام از این فیوزها، چگونه آن را می‌توان تعویض کرد.

چگونه فیوز سالم را از سوخته تشخیص دهیم؟

اگر جریان غیر استاندارد یا اضافی از فیوز عبور کند، این سیستم می‌سوزد و اجازه عبور برق را به دیگر بخش‌های وابسته به خود نمی‌دهد. این امر شاید ناخوشایند باشد؛ اما این اتفاق سبب می‌شود تا هزینه‌های بیشتری روی دوشتان نیفتد. به عنوان مثل اگر فیوز مربوط به واحد کنترل موتور نسوزد و برق با جریان اضافی به این سیستم وارد شود، موتور و کنترل گر آن دچار مشکل شده و برای تعمیر باید هزینه‌ای به مراتب بیشتر پرداخت کنید.

اگر برق خودرو در بخشی از آن به درستی کار نمی‌کند، ابتدا باید فیوز را بررسی کنید و ببینید آیا سالم است یا نه؟ برای تشخیص فیوز سالم یا سوخته، یک بازرسی چشمی می‌تواند تا حدی مشخص کننده باشد.

اگر فیوز مستطیلی و شفاف باشد می‌توانید با دیدن فیوز متوجه سوخته یا سالم بودن آن شوید. در صورتی که اینگونه نیست، باید برای تشخیص از مالتی متر یا آوومتر استفاده کنید.

برای این منظور، می‌توان از چراغ تست استفاده کرد. دو سر مالتی متر را به سر فیوز متصل کنید. اگر چراغ تست روشن شد، یعنی اتصال برقرار است و فیوز مورد نظرتان سالم است. در غیر این صورت فیوز مشکل دارد و باید آن را تعویض کنید.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پراید کلیک کنید!

خط تولید نهایی پراید

نکاتی که زمان بررسی جعبه فیوز پراید باید مد نظر قرار دهید

هنگامی که دارید جعبه فیوز را بررسی می‌کنید یا یکی از فیوزها را تعویض می‌کنید، باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. ابتدا بررسی کنید که فیوز سالم یا سوخته است. سپس اقدام به تعویض فیوز کنید.

– قبل از این که فیوز را تعویض کنید، تمام تجهیزات الکتریکی و خودرو را خاموش کنید.

– برای این که فیوز را از جعبه فیوز پراید بیرون بکشید، یک انبرک مخصوص درون این جعبه وجود دارد که باید از آن استفاده کنید.

– با توجه به جدولی که بررسی شد و کاتالوگ خودرو، جریان نامی فیوزها را پیدا کنید. البته این جریان بر روی آن‌ها نیز نوشته شده است. دقت داشته باشید که هیچ گاه از فیوز با جریان بالاتر استفاده نکنید.

– به این نکته توجه داشته باشید که هر چند فیوزهایی با کیفیت پایین ممکن است هزینه کمتری بر دوشتان بگذارند اما در درازمدت از نظر فنی و اقتصادی، اصلا مقرون به صرفه نیستند.

– همیشه یک فیوز یدک پراید به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

– قبل از این که درب جعبه فیوز را ببندید، از محکم بودن اتصالات فیوزها اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که تاکنون دست به فیوز خودرو نزده اید و از نحوه کار آن اطلاع ندارید، بهتر است خودتان برای تعویض فیوزهای موجود در جعبه فیوز اقدام نکنید و این کار را به یک فرد ماهر بسپارید.

آیا برای تعویض و بررسی جعبه فیوز پراید باید به تعمیرکار مراجعه کنیم؟

برخی از رانندگان خودرو می‌توانند در حد ابتدایی تا حرفه ای، کارهای تعمیرات خودروی خود را انجام دهند. اگر بتوانید اطلاعاتی هر چند اندک در زمینه خودروی خود و قسمت‌های مختلف آن داشته باشید، خودتان می‌توانید تا حدودی مشکلات خودرو را برطرف کنید.

البته تعویض فیوز خودرو، کار چندان مشکلی نیست؛ اما مساله ای که وجود دارد این است که باید بررسی شود، چه مشکلی وجود داشته است که سبب خراب شدن فیوز در خودرو شده است. همچنین عاملی که میزان برق وارد شده را به جعبه فیوز پراید افزایش داده است، باید بررسی شود. به همین علت بهتر است خودروی خود را به یک متخصص حرفه ای در زمینه مکانیک خودرو نشان دهید، در این صورت مشکل کاملا رفع می‌شود. همچنین پس از گذشت زمان کمی، مجددا فیوز نمی‌سوزد و هزینه مازاد بر دوشتان نخواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *