عواقب رانندگی با باک خالی چیست؟

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۲ آبان ۱۳۹۹
  • 117
  • 0
  • مدت مطالعه :6 دقیقه

زمانی که باک بنزین اتومبیل پر باشد، شرایط برای رانندگی عادی است، اما با خالی شدن باک ماشین نمی‌توان رانندگی کرد. به همین دلیل هم سازندگان خودرو یک چراغ هشدار دهنده را برای نشان دادن به اتمام رسیدن بنزین موجود در باک تعبیه کرده‌اند. زمانی که میزان بنزین به ۱۰ الی ۱۵ درصد ظرفیت باک برسد این چراغ شروع به چشمک زدن می‌کند و راننده باید اتومبیل را به یک پمپ بنزین برای سوخت‌گیری ببرد. اما در صورتی که راننده برای بنزین زدن اقدامی نکند و سعی داشته باشد با همین بنزین موجود در باک خودرو به رانندگی ادامه دهد عواقبی را برای ماشین به دنبال خواهد داشت. با این مقاله از توربومگ همراه شوید تا عواقب رانندگی با باک خالی را بررسی کنیم.

آسیب های رانندگی با باک خالی

در صورتی که باک اتومبیل شما خالی شده است و شما همچنان با آن رانندگی می‌کنید بهتر است بدانید که عواقب رانندگی با باک خالی برای شما کم هزینه نخواهد بود. فرقی نمی‌کند که شما مجبور هستید با باک خالی رانندگی کنید یا این‌که تمایل به این کار دارید در هر صورت خودروی شما آسیب خواهد دید.

۱. خرابی و فرسودگی پمپ بنزین اتومبیل

پمپ بنزین خودرو توسط همین سوخت در هنگام کار و گردش خنک می‌شود. به علاوه وجود بنزین در باک باعث روان‌تر شدن عمل‌کرد پمپ می‌شود. حال اگر بنزین کافی درون باک نباشد و گردش بنزین از باک به درون پمپ صورت نگیرد عمل خنک سازی و روان شدن به خوبی انجام نخواد گرفت. این اتفاق باعث داغ شدن و فشار آمدن به پمپ می‌شود که ادامه آن می‌تواند خرابی پمپ بنزین را به دنبال داشته باشد، این را می‌توان به عنوان اولین بخش از عواقب رانندگی با باک خالی در نظر گرفت.

خرابی و رسوبات پمپ بنزین

۲. رسوبات به درون پمپ بنزین اتومبیل می رود

همه سوخت‌ها از جمله بنزین دارای مقادیری آلاینده هستند که به صورت رسوب یا لجن درون کف مخزن بنزین باقی می‌مانند. حال اگر عادت دارید تا بدون بنزین رانندگی کنید بهتر است بدانید در صورتی که باک خالی شود پمپ بنزین این رسوبات و لجن را به درون خود می‌کشد. این اتفاق علاوه بر خرابی پمپ خرابی قسمت‌هایی از موتور اتومبیل مانند انژکتور و فیلتر سوخت را هم با خود به دنبال خواهد داشت. عواقب رانندگی با باک خالی در چنین شرایطی برای مالک خودرو پر هزینه خواهد بود.

۳. هوا گرفتگی

اگر باک بنزین خالی باشد باعث می‌شود که هوا به درون آن پمپاژ شود و همین اتفاق مشکلاتی را برای پمپ بنزین خودرو یا موتور در پی خواهد داشت. به همین علت در صورتی که احساس کردید باک شما دچار هواگرفتگی شده است بهتر است هرچه سریعتر اقدام به هواگیری آن کنید تا عواقب رانندگی با باک خالی برای ایمنی اتومبیل شما مشکل ساز نشود.

۴. خرابی مبدل کاتالیزور

در صورتی که بنزین به اندازه کافی به موتور اتومبیل نرسد عمل احتراق به خوبی انجام نمی‌شود. همین اتفاق می‌تواند مبدل کاتالیزور که درون اگزوز قرار گرفته است را خراب کند. لازم به ذکر است که هزینه تعمیر یا تعویض این بخش بالا بوده و قابل توجه است.

ذوب شدن کاتالیزر

۵. از کار ایستادن خودرو

اما در نهایت خودرو بدون بنزین نمی‌تواند به مسیر خود ادامه دهد و سرانجام بعد از به اتمام رسیدن بنزین از حرکت باز خواهد ایستاد. این اتفاق در صورتی که در یک جاده شلوغ و درون سطح شهر باشد می‌تواند برای شما مشکل‌زا باشد. در صورتی که با اتومبیل خود به جاده‌های خارج از شهر رفته‌اید هم ممکن است مدت زمان زیادی را بدون بنزین در جاده بگذرانید که چنین مشکلاتی کمترین عواقب رانندگی با باک خالی است.

در صورتی که مجبور شدیم با باک خالی رانندگی کنیم چه کارهایی را برای کمتر شدن خرابی انجام دهیم؟

گاهی اوقات در جاده‌های خارج از شهر در حال حرکت هستیم و فاصله تا پمپ بنزین زیاد است به این ترتیب مجبور هستیم که تا رسیدن به یک جایگاه سوخت بدون وجود بنزین درون باک به رانندگی خود ادامه دهیم. هرچند که رانندگی بدون بنزین با اتومبیل‌های مختلف متفاوت است و هر خودرویی با توجه به شرایط و ساخت آن مسافت متفاوتی را می‌تواند بدون بنزین به حرکت خود ادامه دهد، اما می‌توان یک سری از کارها در زمان به اتمام رسیدن بنزین انجام داد که آسیب های رانندگی با باک خالی به حداقل برسد و در عین حال اتومبیل هم دیرتر متوقف شود.

– باید سرعت خود را روی ۶۵ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت تنظیم کنیم و سعی در آن داشته باشیم که سرعت ماشین را به صورت ثابت نگهداریم.

– بهتر است که دور موتور خودرو را روی ۲ تا ۳ هزار دور در دقیقه تنظیم کنیم.

– به صورت ناگهانی ترمز نگیریم و همچنین از شتاب دهی بی‌مورد جلوگیری کنیم.

– برای جلوگیری از اثر باد بر روی سرعت خودرو پنجره‌ها را به طور کامل ببندید.

– در صورتی که موبایل خود را به شارژ زده‌اید آن را جدا کنید و سایر تجهیزات الکترونیکی اتومبیل را هم خاموش کنید.

– بهتر است باد لاستیک‌ها را بررسی کنید زیرا در صورتی که باد لاستیک کم یا نامیزان باشد، موجب افزایش مصرف سوخت می‌شود.

– اگر مجبور شدید جایی توقف کنید بهتر است که اتومبیل را خاموش کنید.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

عواقب رانندگی با باک خالی

سخن آخر

به یاد دشته باشید که همیشه میزان مصرف سوخت خود را کنترل کنید و از رانندگی با باک خالی بپرهیزید. این کار باعث می‌شود که به مرور زمان اتومبیل شما دچار مشکل شود. چنین مشکلاتی علاوه بر این که در نهایت یک روزی شما را کنار جاده خواهد گذاشت هزینه‌هایی را برای برطرف کرد آن در پی خواهد داشت. از همین رو دقت داشته باشید که قبل از روشن شدن آمپر بنزین به پمپ بنزین بروید تا عواقب رانندگی با باک خالی گریبان‌گیر شما نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    در حال حاضر 0 از 0 تا نمایش داده می شود