سیم کلاچ خودرو ؛ نحوه رگلاژ و علائم خرابی آن !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
  • ۲۸ آبان ۱۳۹۹
  • 217
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه


در حال حاضر اکثر اتومبیل‌های موجود در کشور ما با دنده دستی به بازار عرضه می‌شوند که این موضوع بیانگر اهمیت کلاچ در چنین اتومبیل‌هایی است. برای به حرکت درآوردن و انتقال قدرت از موتور به چرخ ها کلاچ نقش ویژه‌ای را دارد. اما در کنار کلاچ که به یکی از ارکان اصلی در خودروهای دنده دستی تبدیل شده است، سیم آن هم نقش مهمی را دارد. یکی از مشکلات اساسی در این سیستم انتقال قدرت قدیمی، آسیب‌پذیر بودن سیم کلاچ خودرو است که بعد از خرابی دیگر کارایی خود را از داده و باید تعمیر یا تعویض شود. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

سیم کلاچ خودرو چگونه کار می‌کند؟

راننده بعد از فشار دادن کلاچ باعث می‌شود که نیرو توسط سیم کلاچ به کیت کلاچ انتقال پیدا کند. هنگامی که پدال کلاچ فشرده می‌شود نیروی وارد شده، اهرمی که به صفحه کلاچ وصل است را به حرکت در می‌آورد، نتیجه چنین عملی آزاد شدن دنده و فراهم شدن شرایط برای تعویض آن است. عمل‌کرد سیم کلاچ در خودرو به همین سادگی است و تنها با کشیده شدن توسط نیروی وارد شده به پدال وظیفه خود را انجام داده است.

کلاچ گیری

علائم خرابی سیم کلاچ خودرو چیست؟

خراب شدن سیم کلاچ خودرو به خوبی در نحوه تعویض دنده نشان داده می‌شود. هرگاه این سیم دچار مشکل شود شما به راحتی نمی‌توانید کلاچ را فشار دهید و عمل تعویض دنده را انجام دهید. اما در مجموع یک سری از نشانه‌ها هستند که رانندگان می‌توانند با در نظر گرفتن آن‌ها متوجه شوند که سیم کلاچ دیگر کارایی خود را از دست داده یا این‌که این بخش نیاز به رگلاژ دارد.

– بعد از این‌که پدال کلاچ را رها کردید متوجه می‌شوید که سیستم کلاچ دارای لرزش شده است.

– زمانی که سیم کلاچ خودرو بریده باشد دیگر هیچ کارایی ندارد و شما متوجه می‌شوید که سیستم خالی کرده است.

– بعد از فشار دادن پدال کلاچ مشاهده می‌کنید که دنده به خوبی تعویض نمی‌شود و در اصطلاح ماشین به خوبی در شرایط خلاصی قرار نگرفته است.

– عملکرد کلاچ تغییر کرده است و برای این‌که بتوانید دنده را تعویض کنید نیاز است تا پدال را بیشتر از حد همیشگی فشار دهید.

– بعد از این‌که پدال کلاچ را فشار دادید به خوبی سر جای قبلی خود باز نمی‌گردد و شما باید با پای خود کلاچ را به جای قبلی برگردانید. این نشاند دهنده آن است که کلاچ بعد از عملکرد خود هم همچنان درگیر است.

– کلاچ خیلی سخت بالا و پایین می‌رود که بیانگر سفت شدن آن است.

– شل شدن پدال کلاچ که با کوچکترین فشار به پایین می‌رود.

در صورتی که هر کدام از علائم خرابی سیم کلاچ خودرو را که در بالا گفتیم مشاهده کردید بهتر از است در گام اول سیم کلاچ اتومبیل خود را بررسی کنید. بررسی کردن سیم کلاچ کار سختی نیست و شما می‌توانید آن را به صورت چشمی و به سادگی انجام دهید. در صورتی که سیم خراب شده باشد باید اقدام به تعویض آن کنید در غیر این صورت می‌توانید با یک تنظیم ساده دوباره از سیم کلاچ اتومبیل خود استفاده کنید.

سر و ته سیم کلاچ تنظیم دستی

نحوه رگلاژ سیم کلاچ

خیلی از مشکلاتی که ما در قبل به عنوان علائم خرابی سیم کلاچ بیان کردیم را شما می‌توانید با رگلاژ کردن سیم کلاچ از بین ببرید. هرچند که این کار ساده است و نیاز به تخصص خاصی ندارد اما بهتر است در صورتی که با چنین کاری هیچ آشنایی قبلی ندارید آن را به دست یک تعمیرکار بسپارید.

برای شروع رگلاژ کردن سیم کلاچ باید آن پیدا کنید، در بخش انتهایی سیم کلاچ دو مهره قرار دارد که با تغییر شرایط مهره‌ها می‌توانید طول سیم را کم یا زیاد کرده و با این کار سیم کلاچ را سفت یا شل کنید. به این شکل شما کلاچ را در حالت بالا یا پایین رگلاژ می‌کنید. همان‌طور که متوجه شدید شما به سادگی می‌توانید نحوه رگلاژ سیم کلاچ را یاد بگیرید.

اما همیشه مشکلاتی که در کلاچ اتومبیل خود مشاهده می‌کنید  ناشی از سیم کلاچ نیست و ممکن است به بخش‌های دیگر کلاچ مربوط شود. قسمت‌هایی مانند صفحه کلاچ، دیسک کلاچ و یا بلبرینگ کلاچ هم علائمی مانند خرابی سیم کلاچ دارد. به همین دلیل بهتر است اتومبیل را پیش یک تعمیر کار ببرید تا بخش کلاچ اتومبیل را به طور کلی بررسی کند.

تفاوت سیم کلاچ دستی و اتومات

در سیستم دنده اتوماتیک دیگر راننده نیازی نیست تا با فشار دادن پدال کلاچ دنده را تعویض کند و این کار توسط سیستم دنده اتوماتیک به طور خودکار انجام می‌شود. اما سیم کلاچ اتوماتیک به گونه‌ای طراحی شده است که بر اساس میزان فشار وارد شده بر روی بخش مربوط به پدال کلاچ زمان مناسب برای تعویض دنده را تشخیص می‌دهد.

کلاچ هیدرولیکی

سخن آخر

سیم کلاچ خودرو قطعه گرانی نیست و همیشه هم به سادگی خراب نمی‌شود. اما بهتر است با دیدن کوچکترین نشانه‌ای در ضعف سیستم کلاچ آن را بررسی کنید تا از بروز مشکلات بیشتر در سیستم کلاچ جلوگیری کنید. همچنین با مطالعه این مقاله می‌توانید به سادگی کار رگلاژ کردن سیم کلاچ را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *