راهنمای کامل جعبه فیوز سمند و نحوه تعویض آن !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : محمدرضا سعیدپور
 • ۱۵ آذر ۱۳۹۹
 • 40
 • 0
 • مدت مطالعه :13 دقیقه

خودرو سمند یکی از پرترددترین خودروها در جاده‌های سراسر ایران به‌حساب می‌آید و بدون تردید پس از گذشت زمان با مشکلاتی در بخش‌های مختلف مواجه می‌شود. جعبه فیوز سمند از جمله وسایل ایمنی خودرو محسوب می‌شود که مدارهای الکتریکی خودرو را از اضافه بار یا جریان بیش از حد محافظت می‌کند. هر مدار در خودرو دارای فیوز مخصوص است و بدون وجود فیوز، یک سیم اضافی می‌تواند ذوب شده یا آتش بگیرد.
چندین فیوز بزرگتر با درجه آمپر بالا از مدارهای چند ولتاژ از قبیل مدار فن‌های رادیاتور یا مدار فرمان برقی و … محافظت می‌کنند؛ از این‌رو وجود فیوزها در خودرو الزامی خواهد بود. راهنمای جعبه فیوز سمند این امکان را برای صاحبان خودرو فراهم می‌کند تا در صورت بروز مشکل، سریعا به رفع مشکل اقدام کنند.
در اینجا تلاش خواهیم کرد تا راهنمای جعبه فیوز سمند را در قالب شناخت انواع فیوزها در جعبه فیوز سمند، وظایف، زمان و نحوه تعویض هر کدام در اختیارتان قرار دهیم؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب از توربومگ با ما همراه باشید.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی سمند کلیک کنید!

جعبه فیوز کامل

فیوز چیست؟

فیوزهای مورد استفاده در خودرو در شکل‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف تولید شده‌اند که معمولا مستطیلی یا لوله‌ای شکل هستند. فیوزهای مستطیلی دارای دو کانکتور فشار بوده که با یک سیم فیوز در یک پوشش محافظ پلاستیکی ساخته شده‌اند و در انتهای آن دو تیغه فلزی وجود دارد که در محل مورد نظر در جعبه فیوز قرار داده می‌شوند. حال فیوز لوله‌ای شکل به لامپ فلورسنت در مقیاس کوچک شباهت دارد.

فیوزها در واقع وظیفه عبور جریان الکتریکی را برعهده دارند که اگر جریان بزرگ باشد و بار زیادی عبور داده شود، ممکن است سبب گرم شدن سیم‌ها، ذوب شدن پوشش پلاستیکی و در نتیجه آتش‌ سوزی شود. فیوز جریان را در سطح نرمال نگه داشته و از خراب شدن مدار جلوگیری می‌کند و اگر جریان خیلی زیاد باشد، فیوز از بین می‌رود؛ از این‌رو اگر چراغ‌های جلو، چراغ کابین، برف پاک‌کن یا رادیو اتومبیل سمند کار نکند، باید بر اساس راهنمای جعبه فیوز سمند به تعویض فیوز خراب اقدام شود.

راهنمای جعبه فیوز سمند ؛ شماره، آمپراژ و عملکرد فیوز

راهنمای جعبه فیوز سمند

جعبه فیوز سمند سمت چپ داشبورد و زیر فرمان خودرو قرار دارد که با باز کردن درب جعبه فیوز، انواع فیوزها با رنگ‌های مختلف مشاهده می‌شود. زمانی‌که هیچ کدام از اجزای الکتریکی اتومبیل کار نکنند، می‌توان با بیرون کشیدن فیوز و بررسی شکل ظاهری آن یا بررسی نقشه فیوزها در دفترچه راهنما به بررسی فیوزها اقدام کرد. در ادامه راهنمای جعبه فیوز سمند را به صورت کامل و جامع در قالب جدول مشاهده خواهید کرد:

شماره فیوزآمپرعملکرد فیوز
F110Aرادیو پخش پس از سوئیچ
F210Aرادیو پخش قبل از سوئیچ مستقیم باتری
F35Aدرجه آب جلو آمپر- تایمر چراغ سقفی- جعبه کنترل کولر و بخاری
F410Aچراغ خطر عقب راست- چراغ‌های کوچک جلو- آلارم- اخطار روشن بودن چراغ‌ها
F515Aرله فن بخاری
F630Aترمز ضد قفل ABS
F720Aبوق- مه‌شکن
F8SHUNTمدار اتصال کوتاه (قطع تمامی فیوزها)
F95Aچراغ‌های سمت چپ- چراغ نمره عقب
F1030Aشیشه بالابر عقب
F1130Aچراغ‌های جلو کوچک و بزرگ
F1210Aچراغ دنده عقب- حسگر دنده عقب
F1330Aچراغ مه‌شکن جلو
F1430Aبدون استفاده در خودرو سمند
F1515Aچراغ‌های درب- لامپ‌های سقف- آنتن برقی- قفل مرکزی- چراغ صندوق عقب
F1620Aفندک قبل از سوئیچ مستقیم از باتری
F1710Aحافظه رادیو پخش- سیستم دزدگیر و آژیر خطر
F1810Aچراغ مه‌شکن عقب
F1910Aچراغ پنل بخاری- چراغ جلو آمپر- چراغ رادیو-کلیدهای داشبورد
F2030Aپشتی برقی صندلی جلو
F2130Aفن بخاری
F2220Aبدون استفاده در خودرو سمند
F2315Aرله گرمکن شیشه عقب (شیشه خشک‌کن)
F2430Aموتور برف پاک‌کن- رله برف پاک‌کن- شیشه شوی
F255Aحافظه رادیو- ساعت- آمپر آب
F2615Aفلاشر
F2730Aگرمکن شیشه عقب- گرمکن آینه
F2815Aجلو آمپر- ساعت دیجیتال- چراغ‌های خطر و ترمز
F2930Aشیشه بالابر درب‌های جلو
F3015Aچراغ جعبه داشبورد- چراغ‌های نقشه خوانی- آینه آرایش- آینه برقی
F3130Aفن 1
F3230Aفن 2
F33SHUNTبرق سوئیچ استارت
F34SHUNTنور بالا و نور پایین
F3530Aترمز ضد قفل  ABS
F3630Aترمز ضد قفل ABS

نکته 1: F نماد شماره فیوز و A نماد آمپر فیوز است.

نکته 2: نحوه تعویض فیوز سمند بدین صورت است که مقدار آمپر فیوز جدید باید مشابه آمپر فیوز سوخته باشد؛ در غیر اینصورت به سرعت می‌سوزد و ممکن است سبب آتش سوزی شود.

ابعاد استاندارد جعبه فیوز سمند

انواع فیوز سمند بر حسب رنگ و ظرفیت آمپر

در راهنمای جعبه فیوز سمند، فیوزهای تیغه‌ای بر اساس رنگ و ظرفیت آمپر به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند که به شرح زیر هستند:

 • فیوزهای Maxi: بزرگترین فیوزهای تیغه‌ای هستند که در شرایط آمپراژ بالا استفاده می‌شوند. در اغلب اتومبیل‌ها از یک یا دو فیوز ماکسی به عنوان فیوز اصلی استفاده می‌شود، سپس ATC کوچکتر یا فیوزهای Mini برای مدارهای جداگانه در جای خود قرار داده می‌شوند.
 • فیوزهای :‌ATC/ATO این نوع فیوزها به عنوان اولین فیوزهای تیغه‌ای در دهه 1970 توسط Littelfuse اختراع شده‌اند و در بسیاری از اتومبیل‌ها به‌کار رفته‌اند.
 • فیوزهای Mini: این فیوزها در مقایسه با فیوزهای ATC کوچکتر هستند و در جعبه فیوزهایی با محدودیت ابعاد قرار می‌گیرند که آمپراژهای مشابه فیوزهای ATC را پوشش می‌دهند.
 • فیوزهای Micro: این مدل فیوزها از فیوزهای Mini هم کوچکتر هستند و برای آمپراژ‌های پایین استفاده می‌شوند.
رنگدرجه آمپرMicro2Micro3LPMiniMiniRegMaxi
بژ5Aaaaaa×
قرمز10Aaaaaa×
آبی15Aaaaaaa
زرد20Aa×aaaa
سبز30Aa×aaaa

نحوه تعویض فیوز سمند چگونه است؟

راهنمای جعبه فیوز سمند در دفترچه راهنما خودرو وجود دارد و به افراد در شناخت نوع فیوز کمک خواهد کرد. با مطالعه راهنمای جعبه فیوز سمند، می‌توان به تعویض فیوزهای سوخته اقدام کرد که باید از فیوزهای با کیفیت و مرغوب با آمپرهای برابر با فیوز سوخته استفاده کرد. در ادامه مراحل تعویض فیوز‌های سوخته را بیان می‌کنیم:

 • با بالا بردن درب جعبه فیوز، طیف وسیعی از فیوزهای سمند با رنگ و آمپراژ متفاوت را مشاهده می‌کنید.
 • فیوز سوخته را پیدا کنید که معمولا داخل روکش پلاستیکی آن سیاه شده یا تیغه آن شکسته است.
 • فیوز شکسته را با رعایت احتیاط با دست یا انبردست بیرون بکشید.
 • فیوز‌های جدید را بر اساس مقدار آمپراژ در جای مناسب قرار دهید؛ زیرا استفاده از فیوز با آمپراژ نادرست، می‌تواند به ایجاد مشکلات جدی در سیستم برق خودرو منجر شود.
 • خودرو را روشن کنید. چنانچه بعد از روشن شدن اتومبیل، فیوز به سرعت سوخت، توصیه می‌کنیم بلافاصله به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا راهنمای جعبه فیوز سمند را به طور کامل و جامع در اختیارتان قرار دهیم تا در مواقع اضطراری، بتوانید مشکل را برطرف کنید. انواع فیوز سمند بر حسب رنگ و آمپراژ و نحوه تعویض فیوزهای سمند را در قالب راهنمای جعبه فیوز سمند در دفترچه راهنما خودرو مشاهده خواهید کرد که می‌توانید بر اساس آن، در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *