راهنمای کامل خرید جعبه فیوز تیبا و ساینا

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۲۵ آذر ۱۳۹۹
  • 22
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

فیوز یکی از قطعاتی است که مربوط به بخش برقی اتومبیل می‌شود. این قطعه کوچک وظیفه برق رسانی به بخش های مختلف اتومبیل را دارد. فیوزها می‌توانند برق وارد شده به دستگاه را کنترل کنند و در صورتی که جریان الکتریکی در آن‌ها افزایش یا کاهش یافت با قطع برق از آسیب رسیدن به آن قسمت از اتومبیل جلوگیری کند. فیوزها را به طور عموم در یک بخش از اتومبیل کنار یکدیگر قرار می‌دهند که به آن جعبه فیوز می‌گویند. فیوزها در انواع مختلفی مانند مستطیلی، سرامیکی و شیشه‌ای ساخته و در اتومبیل‌ها به کار می‌روند. راهنمای خرید جعبه فیوز تیبا و ساینا می‌تواند کمک بزرگی به شما در تهیه آن بکند. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

راهنمای قرار گیری فیوزهای تیبا

سایپا سازنده خودروهای تیبا صندوقدار، تیبا ۲ و ساینا است که در بخش‌های متعددی از این اتومبیل‌ها از یک نوع قطعات استفاده کرده است. حال شما با آگاهی از ساختار و عملکرد فیوزهای تیبا می‌توانید اطلاعات جامعی در مورد فیوزهای ساینا هم به دست آورید. به این ترتیب در هنگام تهیه جعبه فیوز برای اتومبیل خود از این مقاله به عنوان راهنمای خرید جعبه فیوز تیبا و ساینا استفاده کنید. به طور عموم جعبه فیوز را در زیر فرمان اتومبیل قرار می‌دهند و برای آن یک نقشه در نظر می‌گیرند تا کاربر بتواند بهتر با فیوزهای موجود در اتومبیل آشنا شود.

راهنمای جعبه فیوز تیبا و ساینا

برای این‌که شما با وظیفه و نحوه عملکرد فیوزها بیشتر آشنا شوید یک جدول را در نظر گرفته‌ایم که به طور جداگانه وظیفه هر فیوز را عنوان می‌کند.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی ساینا کلیک کنید!

آمپرAنام فیوزوظیفه‌ فیوز
30P/Wشیشه بالابر برقی
40FANفن رادیاتور
20FOGچراغ مه شکن جلو
15WIPERبرف پاکن و شیشه شوی جلو
30HEATERبخاری
5ALTآلترناتور
10AIR BAGکیسه هوای ایمنی
15A/Cکولر و تهویه
10ROOMحافظه پخش، حافظه ساعت، چراغ های کابین و چراغ صندوق عقب
15HAZARDفلاشر
15STOPچراغ ترمز، بوق
5RELAY-FANرله فن رادیاتور
15DEFOGگرمکن شیشه عقب
10METERچراغ های صفحه کیلومتر، درجه های آمپر، چراغ راهنما، چراغ دنده عقب
10PUMPپمپ بنزین
10ABSسیستم ترمز ABS
30INJECTIONانژکتور
15CNDS FANفن کندانسور
30DOOR LOCKقفل مرکزی
15CIGARفندک، ساعت، رادیو پخش
10EGIواحد کنترل موتور
15TAILچراغ خطر، چراغ نمره، چراغ کوچک جلو

جدولی که در بالا آورده شده است هم برای خودروی تیبا و هم ساینا است. به این شکل کاربران می‌توانند از آن به عنوان راهنمای خرید جعبه فیوز تیبا و ساینا استفاده کنند تا در هنگام خرید آگاهی بیشتری در این زمینه داشته باشند.

تعویض فیوز تیبا و ساینا

بعد از پیدا کردن جعبه فیوز درب آن را باز کنید و در ادامه با گیره قرار داده شده درون آن فیوزی که خراب شده است را جدا کنید و فیوز سالم را با آن جایگزین کنید. فیوزهای چراغ جلو و سایر ابزار الکترونیکی در تیبا و ساینا درون موتور اتومبیل است و از آن‌جا می‌توانید کار تعویض را انجام دهید.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی تیبا کلیک کنید!

چه زمانی نیاز به خرید فیوز جدید داریم؟

فیوز قطعه‌ای است که در صورت خراب شدن باید آن را تعویض کرده و یک فیوز جدید را برای جایگزین کردن خریداری کنید. اما عواملی هستند که باعث خراب شدن فیوز شده و موجب می‌شوند که فیوز دیگر کارایی نداشته باشد.

– دینام خراب شده باشد.

– کیفیت فیوزها پایین باشد و کارایی خود را از دست داده باشند.

– اتصال برخی از دستگاه‌های بیرونی به منبع برق اتومبیل مانند فندک و … که فیوز را تحت فشار می‌گذارد.

– دیگر بخش‌های مرتبط به فیوز غیر استاندار بوده و موجب از بین رفتن آن شود.

– ایراد پیدا کردن سیستم برق رسانی اتومبیل

– باتری ماشین را به طور اشتباه جابه‌جا کردن

راهنمای خرید جعبه فیوز تیبا و ساینا

در هنگام خرید فیوز تیبا و ساینا باید به نکاتی دقت کنید تا بتوانید فیوزهای مناسبی را خریداری و جایگزین کنید. اما در ابتدا بهتر است که از خراب شدن فیوزها اطمینان پیدا کنید تا بتوانید با خیالی آسوده برای آن‌ها به دنبال جایگزین بگردید.با توجه به جدول بالا ظرفیت فیوز معیوب شده را مشخص کنید و از فیوزهایی با ظرفیت متفاوت به جای یکدیگر استفاده نکنید.

– در هنگام خرید به رنگ‌ها توجه نکنید و خرید خود را بر اساس ظرفیت آن‌ها انجام دهید.

– از خرید فیوزهای غیر استاندارد خودداری کنید. چنین فیوزهایی علاوه بر کوتاه کردن عمر فیوز ممکن است باعث آسیب رسیدن به دیگر بخش‌های برق رسانی شود.

– فیوزها دارای قیمت زیادی نیستند و در همه فروشگاه‌های لوازم یدکی پیدا می‌شوند به همین دلیل از فروشگاه‌هایی خرید کنید که فیوز با کیفیت را در اختیار شما بگذارند.

سخن آخر

با توجه به راهنمای خرید جعبه فیوز تیبا و ساینا می‌توانید فیوز مناسب را برای اتومبیل خود خریداری کنید. به همین دلیل موارد یاد شده را به خوبی رعایت کنید تا با اشتباه در خرید کردن موجب خرابی در بخش‌های مختلف مربوط به فیوز روبرو نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *