نحوه چک کردن روغن هیدرولیک فرمان چگونه است؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۲۷ دی ۱۳۹۹
  • 69
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

اکثر خودروها به جز برخی از مدل‌ها به سیستم فرمان هیدرولیک مجهز هستند که این امکان را برای رانندگان به‌وجود می‌آورد تا رانندگان، بتوانند با کیفیت بهتر و راحت‌تر به چرخاندن فرمان اقدام کنند. سیستم هیدرولیک فرمان از یک چرخ دنده و یک پینیون و یک پینیون و یک پیستون در داخل پنیون تشکیل شده است. بدون تردید در این سیستم، میزان روغن هیدرولیک فرمان در عملکرد بهتر آن نقش به‌سزایی خواهد داشت. در واقع اگر روغن هیدرولیک به میزان مناسب نباشد، پمپ و چرخ دنده‌ها آسیب می‌بینند؛ بنابراین چک کردن میزان روغن هیدرولیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسیاری از رانندگان خودرو این سوال را در ذهن دارند که نحوه چک کردن روغن هیدرولیک فرمان چگونه است؟ علت کم شدن روغن هیدرولیک چیست؟ روغن هیدرولیک به چه میزان در نرمی فرمان تاثیرگذار خواهد بود؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب از توربومگ با ما همراه باشید.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

میزان روغن هیدرولیک فرمان

اجزای سیستم هیدرولیک فرمان

سیستم روغن فرمان هیدرولیک با هدف هدایت با کیفیت‌تر و بدون زحمت عملیات چرخاندن فرمان توسط راننده طراحی شده است. اجزای تشکیل‌دهنده این سیستم به شرح زیر هستند:

– یک چرخ دنده و یک پینیون متصل به چرخ‌های جلو

– یک پینیون و یک پیستون در داخل پینیون

پیستون این سیستم توسط روغن فشرده شده پمپ هیدرولیک فرمان به حرکت در می‌آید و به چرخاندن نرم‌تر غربیلک فرمان خودرو کمک می‌کند. این نکته را در نظر بگیرید که کم بودن روغن هیدرولیک سبب سفتی فرمان شده و ممکن است چرخ دنده، پنیون و پمپ هیدرولیک آسیب ببینند؛ از این‌رو چک کردن میزان روغن هیدرولیک در دوره‌های زمانی مشخص الزامی است.

نحوه چک کردن روغن هیدرولیک فرمان

میزان روغن هیدرولیک باید به اندازه کافی باشد تا مانع آسیب‌دیدگی اجزای سیستم شود. نحوه چک کردن روغن هیدرولیک خودرو به شرح زیر خواهد بود:

مرحله اول: به مخزن روغن هیدرولیک که به شکل استوانه‌ای بوده و در نزدیکی تسمه هیدرولیک قرار دارد، نگاه کنید.

مرحله دوم: سطح روغن داخل مخزن را چک کنید که مخزن پلاستیک معمولا شفاف بوده و به راحتی سطح روغن دیده می‌شود اما برای مخزن فلزی یا پلاستیک غیر شفاف باید با گیج روغنی، سطح روغن را اندازه گرفت. (در برخی از خودروها فقط زمانی می‌توان سطح روغن هیدرولیک را به درستی اندازه گرفت که موتور مدتی کار کند یا برخی خودروها باید در حالی که موتور درجا کار می‌کند، فرمان را چند بار به طرفین چرخاند تا اندازه‌گیری دقیق انجام شود. معمولا بر روی مخزن درجه hot (max) یا cold (min) درج شده که میزان مناسب بودن روغن را نشان می‌دهند.)

چک کردن روغن هیدرولیک فرمان

مرحله سوم: اگر از گیج برای اندازه‌گیری سطح روغن هیدرولیک استفاده می‌کنید باید پس از خارج کردن گیج از مخزن، آن را با دستمال تمیز کرده و سپس تا انتها در مخزن قرار دهید و بیرون آورید تا میزان مناسب بودن روغن هیدرولیک در مخزن را چک کرده باشید.

مرحله چهارم: در این مرحله از نحوه چک کردن روغن هیدرولیک فرمان باید رنگ روغن هیدرولیک را چک کنید که باید کاملا شفاف و رنگی کهربایی و مایل به صورتی داشته باشد. در صورت تیره بودن رنگ روغن باید به مکانیک مراجعه کرده و آن را تعویض کنید.

مرحله پنجم: اگر سطح روغن در مخزن هیدرولیک کم است باید روغن اضافه کنید تا سطح آن را با توجه به روشن یا خاموش بودن موتور، به درجه hot یا cold برسانید. اگر سطح روغن را با گیج چک می‌کنید باید روغن را آهسته آهسته اضافه کرده تا روغن از مخزن سرریز نشود. (از روغن هیدرولیک مناسب برای خودرو خود استفاده کنید.)

مرحله ششم: مخزن روغن هیدرولیک را بیش از حد پر نکنید؛ زیرا وقتی روغن هیدرولیک گرم شود، حجم آن زیاد شده و کارش را انجام می‌دهد؛ از این‌رو اگر مخزن تا بالا پر شود و به رانندگی بپردازید، ممکن است مشکلاتی را به‌وجود آورد و خرج زیادی روی دستتان بگذارد.

مرحله هفتم: درب مخزن هیدرولیک را فشار دهید یا بچرخانید تا به خوبی بسته شود و سپس درب کاپوت خودرو را ببندید.

پس از انجام مراحل نحوه چک کردن روغن هیدرولیک و رساندن سطح روغن هیدرولیک به میزان مناسب، اگر در دوره زمانی مشخص با کاهش سطح روغن مواجه شدید؛ یعنی جایی در سیستم هیدرولیک نشتی دارد. همچنین چنانچه هنگام چرخاندن فرمان صدای غژ غژ بلندی به گوشتان رسید، به این معنی است که روغن کافی به پمپ هیدرولیک نمی‌رسد؛ بنابراین باید به مکانیک متخصص مراجعه کنید.

علت کم شدن روغن هیدرولیک فرمان چیست؟

کم شدن سطح روغن هیدرولیک از مخزن، نشانه نشت روغن در سیستم هیدرولیک است؛ از این‌رو اگر در گام‌های نحوه چک کردن روغن هیدرولیک با کاهش سطح روغن از مقدار تعیین شده مواجه شدید باید سریعا به تعمیرکار خودرو مراجعه کنید تا مشکل نشتی سیستم هیدرولیک فرمان را رفع کند.

علت کم شدن روغن هیدرولیک فرمان

تاثیر روغن هیدرولیک در نرمی فرمان

روغن هیدرولیک خودرو در دو نوع نوع سنتتیک و نفتی تولید می‌شود که وظیفه روان‌کنندگی و انتقال قدرت را برعهده دارد. استفاده از روغن در خودروهای هیدرولیک، سبب می‌شود تا فرمان با کیفیت بهتری بچرخد. روغن هیدرولیک مدت زمان کارکرد استانداردی دارد و زمان تعویض آن تحت تاثیر عواملی چون برند روغن، درجه حرارتی کارکرد، میزان جذب رطوبت، مقاومت در برابر اکسید شدن و … تعیین می‌شود.

اگر با نشانه‌هایی از قبیل پایین بودن سطح روغن هیدرولیک در مخزن، سفت شدن روغن، مات شدن رنگ روغن، کف کردن روغن هیدرولیک، استشمام بوی سوختگی از روغن و … مواجه شدید، توصیه می‌کنیم به تعویض روغن هیدرولیک اقدام کنید.

جمع‌بندی     

در این مطلب تلاش کردیم تا به نحوه چک کردن روغن هیدرولیک و اهمیت روغن هیدرولیک در نرمی فرمان خودرو بپردازیم تا دارندگان خودرو با فرمان هیدرولیک با روش صحیح نحوه چک کردن روغن هیدرولیک در دوره زمانی مشخص آشنا شوند و از خرابی سیستم هیدرولیک جلوگیری کنند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *