تیونینگ خودرو چیست؟ بررسی انواع سبک تیونیگ !

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
 • ۱۲ بهمن ۱۳۹۹
 • 21
 • 1
 • مدت مطالعه :11 دقیقه

خودروهای داخلی و برخی از خودروهای خارجی را با حداقل امکانات می‌سازند تا قیمت تمام شده محصول برای خریدار کاهش پیدا کند. به این ترتیب خیلی از ویژگی‌ها و آپشن‌های خودرو که می‌تواند رانندگی را جذاب‌تر کند دیگر در اتومبیل دیده نمی‌شود. به همین دلیل هم برخی از رانندگان تصمیم می‌گیرند با توجه به سلیقه و نیاز خود تغییراتی در را اتومبیل ایجاد کنند. این تغییرات می‌توانند در موتور، ظاهر و حتی آپشن‌ها باشد. به چنین کاری در اصطلاح تیونیگ خودرو می‌گویند. در صورتی که تغییر در سطح پایین یا یک قطعه جزئی باشد می‌توانید خودتان آن را انجام دهید، در غیر این صورت باید تیونینگ را به شرکت‌های متخصص در این حوزه بسپارید. با توربومگ همراه شوید.

انواع سبک تیونیگ

انواع تیونینگ خودرو

هر کدام از بخش‌های خودرو را می‌توان تیونینگ کرد. این بسته به نیاز و بودجه شما دارد. تنوع بالای تیونینگ در بخش‌های مختلف می‌تواند سلیقه شما را به خوبی پوشش دهد.

۱. سبک ژاپنی- JDM

اگر به دنبال سبکی هستید که در آن قائده‌ای نباشد و اختیار عمل بالایی را در دسترس شما قرار دهد حتما در مورد سبک ژاپنی بررسی‌های بیشتری را انجام دهید. سبک ژاپنی یکی از انواع تیونینگ خودرو است که از قدمت بالایی برخوردار است. این سبک بر اساس ماشین‌های مسابقه‌ای و دریفت صورت گرفته است. از جمله تیونرهای معروف ژاپنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که در سبک VIP Style هم فعال هستند.

 • لیبرتی واک (Liberty Walk)
 • بوسوزوکو (Bosozoku)
 • فایتینگ استار (Fighting Star)
تیونینگ سبک ژاپنی - JDM

۲. سبک اروپایی – EURO STYLE

کم بودن فاصله اتومبیل با سطح زمین یکی از نشانه‌های این سبک است همچنین در این سبک می‌توانید سادگی در رنگ و نمای بیرونی را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که به علت قوانین راهنمایی و رانندگی در اروپا استفاده از اگزوزهای پر سر و صدا ممنوع است.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

تیونینگ سبک اروپایی

۳. سبک SLEEPER

در این سبک کار زیادی با نما و ظاهر اتومبیل ندارند اما در عوض آن موتور را به خوبی تقویت می‌کنند تا رانندگی با آن حس خوبی را داشته باشد. این سبک یکی از سبک‌های پر طرفدار در ایران است.

۴. سبک Stanced Style

تفاوت چرخ‌ها و فاصله آن ها تا بدنه اتومبیل از اصلی‌ترین نشانه‌های این سبک است. در این سبک از تیونینگ ارتفاع را تا زمین به وسیله سیستم پنیوماتیک کاهش می‌دهند.

تیونینگ سبک Stanced Style

۵. سبک Dub یا donk

از دیگر سبک‌های اسپرت کردن ماشین می‌توان داب را نام برد که بر خلاف سبک‌های قبلی از زمین ارتفاع زیادی دارد و سیستم‌های صوتی بسیار قوی بر روی آن کار می‌گذارند.

تیونینگ سبک Dub یا donk

۶. سبک SLAB

نام دیگر این سبک استایل آمریکایی است که دلیل این موضوع هم مبدأ آن است. یکی از انواع تیونینگ خودرو که در آمریکا طرفداران بسیاری دارد و منشأ آن هیوستون تگزاس بوده است. در این سبک هم چرخ‌ها که از گلگیر بیرون زده‌اند بسیار جلب توجه می‌کنند.

تیونینگ سبک SLAB

بخش‌هایی که تیونینگ خودرو روی آن انجام می‌‌شود

قطعات و بخش‌های زیادی هستند که تیونینگ خودرو روی آن‌ها انجام می‌شود. بخش ظاهری، آیرودینامیک و فنی از این قبیل هستند.

۱. تیونینگ خودرو در بخش ظاهری

تغییرات صورت گرفته در بخش ظاهری را تیونیگ ظاهری اتومبیل می‌گویند که می‌توان آن را در انواع تیونینگ خودرو مشاهده کرد.

درهای خودرو

برخی از خودروهای اسپرت روز دنیا مانند لامبورگینی نحوه باز شدن در‌شان متفاوت است. بعضی از افراد با تیونینگ خودرو اقدام به باز شدن درب‌ها به صورت خفاشی و پروانه‌ای می‌کنند.

رینگ و لاستیک

یکی از بخش‌های اولیه‌ای که در تیونینگ جلب توجه می‌کند رینگ و لاستیک است. تیونینگ خودرو در این بخش بسیار متنوع و پر طرفدار است و سبک‌های مختلف، طراحی‌های خاصی را برای آن در نظر گرفته‌اند.

سیستم صوتی و تصویری

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های اسپرت کردن ماشین مربوط به سیستم صوتی و تصویری آن است که علاوه بر این‌که لذت گوش کردن به موسیقی را بالا می‌برد می‌تواند در لوکس و اسپرت جلوه کردن ماشین هم نقش مهمی داشته باشد.

سقف خودرو

شاید یکی از بخش‌هایی که در آخر به ذهن افراد برای تیونینگ برسد همین سقف باشد. اما تیونینگ کردن سقف می‌تواند یک تغییر قابل توجه را در اتومبیل به وجود آورد.

چراغ‌های اتومبیل

چراغ‌های اتومبیل در هنگام رانندگی بسیار جلب توجه می‌کنند و تغییرات در آن می‌تواند جذابیت ظاهری اتومبیل را بالا ببرد.

چراغ‌های اتومبیل
شیشه‌‌های خودرو

تغیر شیشه‌های اتومبیل از ساده به دودوی یکی از بخش‌های مربوط به تیونینگ می‌شود. البته برای این کار باید قوانین هر کشور در این بخش را هم در نظر گرفت.

آینه ‌بغل

این بخش را می‌توانید با راهنمادار کردن یا برقی کردن آن تیونینگ کنید.

اگزوز و دیفیوزر

تغییر در اگزوز کمی در ظاهر اتومبیل و نمای پشتی آن تأثیر دارد اما نقش اصلی در تیونینگ این بخش مربوط به تغییر صدای اتومبیل است که طرفداران بسیاری را دارد.

۲. تیونینگ در بخش آیرودینامیک

تغییرات در این بخش زیاد نیستند اما تأثیر بسیار در ظاهر و نحوه عمل‌کرد ماشین دارند.

تغییر ارتفاع ماشین

کاهش یا افزایش ارتفاع اتومبیل یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تیونینگ در سبک‌های مختلف است که به روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد.

تغییر ارتفاع ماشین
تغییر سپرهای عقب و جلو ماشین

با تعویض سپرهای جلو و عقب می‌توان کار تیونینگ را انجام داد. این تغییرات می‌تواند در برخی خودروها با اضافه کردن گارد و تعویض جلو پنجره هم همراه باشد.

دیگر موارد تیونینگ در بخش آیرودینامیک
 • پایه رکاب
 • نصب باله (اسپویلر)
 • اسپلیتر و کانارد
 • اضافه کردن هود در بخش سقف
 • اضافه کردن دریچه هوا در قسمت کاپوت اشاره کرد

۳. تیونینگ خودرو در بخش موتور

یکی از بخش‌های پر طرفدار در کشور ما مربوط به همین تیونینگ موتور است که در انواع سبک تیونینگ هم به آن توجه زیادی می‌شود.

تغییرات در موتور خودرو

تقویت موتور اتومبیل یکی از بخش‌های مهم در تیونینگ است که به صورت‌های مختلفی انجام می‌گیرد. افزایش توان موتور با ایجاد تغییر در آن یا افزودن توربو شارژ از جمله کارهایی است که در این بخش صورت می‌گیرد.

تغییر در سیستم اگزوز

حال که تغییراتی در موتور صورت گرفته و ورودی قدرت تغییر داشته است بهتر است که خروجی آن هم تغییر کند تا نتیجه کار در بهترین حالت خود قرار گیرد.

تقویت سیستم ترمز خودرو

با افزایش قدرت موتور نحوه کنترل کردن آن هم تغییر می‌کند. تعویض ترمزهای کاسه‌ای و تغییر آن‌ها به سیستم دیسکی و الکترونیکی یکی از موارد تیونینگ خودرو در بخش موتور است.

تقویت سیستم ترمز خودرو
تقویت سیستم برق‌رسانی

یکی از بخش‌هایی که شاید به آن کمتر توجه شود تقویت سیستم برق رسانی است. اما باید گفت تقویت این بخش نقش مهمی در تقویت موتور اتومبیل دارد که تیونینگ کارها به آن کاملا آشنا هستند.

افزایش هندلینگ خودرو

قطعا این بخش در ظاهر اتومبیل دیده نمی‌شود اما تأثیر آن در رانندگی به خوبی مشخص خواهد شد. رانندگان در اصطلاح هندلینگ را به خوش دستی بیان می‌کنند.

سخن آخر

در صورتی که علاقه به تیونینگ خودرو دارید بهتر است که از قبل با انواع سبک تیونینگ آشنا شوید تا بتوانید به بهترین شکل کار اسپرت کردن ماشین مورد نظر خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سلام و درود خدمت کارشناس عزیز
  من یه ۴۰۵ سال ۸۲ تمام انژکتور با کامپیوتر اس۲۰۰۰ دارم … از صفر تا صدش رو خودم تیون کردم و تقریبا از نظر ظاهری همه چیز تمومه …. میخوام با استفاده از ریمپ حالت پاپ اند بنگ رو جوری بیارم توی موتور که فابریک خودش رو نشون بده … الان با این که تمام مسیر اگزوز رو با لوله مستقیم ساختم بازهم موتور بک نمیزنه … پرسیدم ، میگن بخاطر مپ ای سی یو هستش
  …..
  لطف کنید از کارشناس فنی سایت درخواست کنید که بنده رو راهنمایی کنه؟؟؟؟؟