برق‌دزدی ماشین چیست؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۱۳ بهمن ۱۳۹۹
  • 37
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

بدون تردید یکی از شایع‌ترین مشکلات که در اتومبیل اتفاق می‌افتد، برق‌دزدی ماشین است که به مصرف بی مورد برق یا انرژی از باتری خودرو در زمانی که خاموش است، گفته می‌شود.

در چنین شرایطی یک یا چند قطعه خودرو بی دلیل در حال مصرف انرژی باتری هستند که این موضوع سبب می‌شود تا باتری ماشین در چند ساعت تخلیه شده و اتومبیل روشن نشود؛ بنابراین اگر با چنین موردی مواجه شدید، بهتر است هر چه سریع‌تر به تشخیص به موقع آن اقدام کنید تا هزینه‌های غیر‌ضروری چون تعویض باتری، خرید دینام، استارت و … را متحمل نشوید.

این نکته را در نظر بگیرید که اگر تشخیص برق‌ دزدی ماشین توسط تعمیرگاه تخصصی انجام نشود، به مرور زمان سبب از بین رفتن باتری خودرو شده و مشکلات متعددی را برای صاحبان خودرو به همراه خواهد داشت.

در اینجا تلاش می‌کنیم تا به بررسی دقیق برق‌دزدی ماشین و روش‌های تشخیص و عیب‌یابی آن بپردازیم؛ پس پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این مطلب از توربومگ را از دست ندهید.

برای خرید آنلاین انواع دینام خودرو کلیک کنید!

برق‌دزدی

آشنایی اجمالی با برق‌دزدی ماشین

اصطلاح برق‌دزدی اتومبیل در واقع به حالتی گفته می‌شود که مصرف انرژی باتری پس از خاموش شدن موتور خودرو توسط برخی از قطعات اتفاق می‌افتد و تخلیه غیر‌عادی و مداوم برق صورت می‌پذیرد.

روشن نشدن خودرو یا استارت نخوردن از جمله مشکلاتی است که اغلب به نقص در سیستم برق‌رسانی مربوط می‌شود و برق دزدی شامل این موضوع خواهد بود. این حالت ناشی از اتصال یک دستگاه الکتریکی یا قطعه‌ای در خودرو است که پس از خاموش شدن اتومبیل هم در وضعیت روشن باقی می‌ماند و انرژی باتری را مصرف می‌کند.

به عبارتی دیگر باتری تامین‌کننده جریان برق خودرو است و زمانی‌که اتومبیل خاموش (سوئیچ روی OFF) شود، سیستم احتراق خودرو جریان برق را از موتور قطع می‌کند اما اتصال از جانب باتری وصل خواهد بود؛ از این‌رو برخی از اجزای خودرو، همچنان از باتری استفاده می‌کنند که مصرف انرژی برای برخی از موارد مانند ساعت، رادیو، دزدگیر، قفل مرکزی و … طبیعی است اما استفاده بیش از چند میلی‌آمپر سبب تخلیه یا خالی شدن انرژی باتری می‌شود که در حقیقت به آن برق‌دزدی ماشین گفته می‌شود و باید سریعا نسبت به تشخیص و عیب‌یابی آن اقدام شود؛ زیرا ممکن است به خرابی سایر قطعات و هزینه ‌ای هنگفت منجر شود.

مرسوم‌ترین قطعات ماشین که برق دزدی می‌کنند!

اجزای مختلفی در سیستم خودرو از منبع انرژی باتری استفاده می‌کنند؛ بنابراین قطعات مختلفی می‌توانند برق‌دزدی ماشین را انجام دهند که از مرسوم‌ترین آن‌ها، می‌توان به قفل مرکزی، ضبط خودرو و دزدگیر اشاره کرد.

همچنین معیوب بودن وایر شمع و کولر هم می‌تواند سبب برق دزدی شود. گاهی اوقات برق ‌دزدی ماشین در حد چند میلی‌آمپر است که در این حالت، مشکل جدی برای خودرو به‌وجود نمی‌آید اما اگر برق‌ دزدی ماشین در حد چند آمپر باشد، طی چند ساعت خاموش بودن خودرو به تخلیه کامل باتری منجر می‌شود که در فاصله زمانی شب تا صبح، باتری کاملا خالی شده و دیگر توانی برای روشن کردن خودرو نخواهد داشت؛ بنابراین چنانچه با چنین مشکلی مواجه شدید، سریعا با به مراجعه به تعمیرکار متخصص و با تجربه به عیب‌یابی و رفع مشکل اقدام کنید.

برای خرید آنلاین انواع شمع موتور کلیک کنید!

روش‌های تشخیص برق ‌دزدی ماشین

یکی از ساده‌ترین روش‌های تشخیص برق‌ دزدی ماشین، جدا کردن یکی از سر باتری‌ها پس از خاموش کردن اتومبیل و اتصال آن در روز بعد و قبل از استارت زدن خواهد بود؛ زیرا اگر خودرو بدون مشکل روشن شود، مطمئنا خودرو در قسمتی دچار برق دزدی شده است اما اگر مشکل همچنان وجود داشته باشد، باید برای برطرف کردن آن به سراغ دیگر اجزا مربوط به فرآیند روشن شدن خودرو بروید. در ادامه برخی از روش‌های متداول تست و تشخیص برق‌دزدی خودرو را بیان می‌کنیم: 

1-    تشخیص برق‌دزدی ماشین با استفاده از لامپ

در این روش باید از لامپ تست به صورت سری استفاده کرد که بین سر باتری و قطب باتری وصل می‌شود. در چنین حالتی اگر لامپ حتی خیلی ضعیف هم روشن شود، برق‌دزدی ماشین قطعی است؛ زیرا قطعاتی در خودرو مانند مدارهای ECU، ساعت، رادیو پخش و صفحه آمپر برای حفظ حافظه به مصرف جریان بسیار خفیف در حد چند میلی‌آمپر نیاز دارند و جریان به‌گونه‌ای نیست که لامپ را روشن کند؛ بنابراین اگر در این روش لامپ روشن شود، نشان‌دهنده این موضوع است که جریان آمپر بیش از حد بوده که به لامپ تست رسیده است. لازم به ذکر است که نقطه ضعف لامپ تست این است که امکان تشخیص قطعه‌ای که برق دزدی را انجام می‌دهد، وجود ندارد.

2-    تست تخلیه باتری از نظر شدت‌ جریان

در این روش باید کلیه مدارهای الکتریکی خودرو در هنگام خاموشی بررسی شده تا میزان جریان مشخص شود. در روش تست تخلیه باتری از نظر شدت‌ جریان از یک مولتی‌متر به جای لامپ استفاده می‌شود و عمل تست با قطع ولتاژ تک تک مدارهای برق مستقیم صورت می‌پذیرد که با توجه به تست تمامی مدارهای الکتریکی، امکان تشخیص محل برق‌دزدی خودرو وجود دارد.

3-    تست تخلیه باتری از نظر افت ولتاژ

با توجه به دشوار بودن تست تخلیه باتری از نظر شدت‌ جریان و تکنولوژی‌های موجود در خودروهای مدرن که دارای ماژول‌های رایانه‌ای گوناگون هستند و پس از خاموش شدن موتور و برداشتن کلید از سوئیچ برای مدتی روشن می‌مانند، به زمان بیشتری برای خاموشی نیاز خواهد بود. همچنین قطع باتری برای تست آمپراژ سبب ریست شدن آن واحد شده و تشخیص برق‌دزدی ماشین امکان‌پذیر نیست؛ از این‌رو روش جدید تست تخلیه باتری از نظر افت ولتاژ برای خودروهای مدرن پیشنهاد بهتری است و در آن نوک تیز پراب‌های مولتی‌متر را به دو نقطه کوچک پشت هر فیوز متصل می‌کنند که افت ولتاژ باید صفر میلی‌ولت باشد و هر جایی که افت ولتاژ مشاهده شود، یعنی آن قطعه در حال برق دزدی است.

این نکته را در نظر بگیرید که قبل از شروع این روش، از شارژ بودن کامل باتری خودرو مطمئن شوید و پراب‌های مولتی‌متر را به خوبی تیز و تمیز کنید تا به دو نقطه آزمایش کوچک پشت هر فیوز تماس پیدا کنند؛ زیرا در غیر این صورت، افت ولتاژ به خوبی نشان داده نخواهد شد.  

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا اطلاعات کامل و جامعی در ارتباط با برق‌دزدی ماشین و روش‌های تشخیص آن در اختیارتان قرار دهیم؛ زیرا این مشکل از موارد شایع در سیستم برقی خودرو است که باید سریعا به نمایندگی‌ها یا مراکز مجاز مراجعه کرده تا از بروز مشکلات و هزینه‌های بیشتر جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *